Jump to content

υψηλο ph


Recommended Posts

καλησπερα και παλι.Ξεκινησα το ενυδρειο απο την αρχη 120 λιτρα με σκοπο να βαλω ψιλιαδουρες οπως gappys tetra αρλενινους κλπ και να γινει φυτεμενο.Το ενυδρειο ξεκινησε εδω και 4 ημερες με στρωμενο φιλτρο δυο ριζες και χαλαζιακη απο pet shop και ολα τα απαραιτητα ζουμια αλλα το ph παραμενει κολλημενο στο 9.5.Ψαρια σεν εχουν μπει φυσικα.Αν βαλω απιονισμενο νερο κανει? η παμε για τυρφη οσμωση και ξανα ζουμια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχχη εισαι?

Τοσο μετρας στο νερο της βρυσης ή στο ενυδρειο?

Με τι τεστ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι Τριανδρια Θεσσαλονικης και μετραω με υγρα τεστ της SERRA.Οι μετρησεις ειναι απο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος τζιμακος έγραψε:

παιδια ειμαι Τριανδρια Θεσσαλονικης και μετραω με υγρα τεστ της SERRA.Οι μετρησεις ειναι απο το ενυδρειο..

 

Στην Τριανδρια δεν νομιζω να εχει τοσο υψηλο PH.'H τα τεστ της SERA δειχνουν οτι να ναι 'η εχεις κατι

στο ενυδρειο που ανεβαζει το PH.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια της βρησης ειναι αυτο στην εικονα.Του ενυδρειου ειναι στο 9.Οπως ειπα δεν εχω τιποτα ασβεστολιθικο.Επισης αν ριξω απιονισμενο νερο θα γινει δουλεια;

20170914_191247.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου φαίνεται λίγο περίεργο μέσα σε 4 μέρες να σου ανεβάζει το ph μια μονάδα

μήπως έχεις ακουφορτε να κάνεις μια δοκιμή στην άμμο ??

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις μια χούφτα άμμο και αφου στεγνώσει ρίχνεις κεζαπ(ακουαφορτε). . .

Αν αφρίσει δεν είναι χαλαζιακό το υλικό . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω θα το δοκιμασω.Ελπιζω να μην ειναι η αμμος γιατι πληρωσα 24 ευρω τα δυο πακετα..

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι και η οξυγονοση του ενυδρειου που το ανεβαζει αν και απο το 8 στο 9 ειναι μεγαλη η διαφορα στην κλιμακα του ph.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ασβεστολιθικό πρέπει να έχει μέσα το ενυδρείο μήπως έχεις βάλει καμιά πέτρα κανε αυτό που σου λέει ο Rastaman.Νομίζω γίνεται το ίδιο και αν ρίξεις ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν πετρες παιδια δυο ριζες ειναι ολο κι'ολο..το βραδακι θα τσεκαρω την αμμο.Αλλιως τα αδειαζω ολα και απο την αρχη..

20170912_151853.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnsin έγραψε:

Κάτι ασβεστολιθικό πρέπει να έχει μέσα το ενυδρείο μήπως έχεις βάλει καμιά πέτρα κανε αυτό που σου λέει ο Rastaman.Νομίζω γίνεται το ίδιο και αν ρίξεις ξύδι.

 

Με ξυδι δεν θα εχει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και σημερα στα υψη.Πηγα πηρα το Easy balance και θα κανω μετρηση αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Τεσταρα την αμμο.Με το κεζαπ αφριζει αλλα με ξυδι τιποτα.Εντωμεταξυ το κεζαπ αφριζει και αππ μονο του.Το ph ανεβηκε κι'αλλο.Κριμα τα φαρμακα που εριξα.Η θα βαλω ψαρια ετσι οπως ε7ναι,η θα τα ξυλωσω ολα..

Link to comment
Share on other sites

Πλύνε καλά να φύγει το χώμα αν έχει γιατί πάλι αφρίζει.Αλλά και έτσι να είναι μάλλον δεν γλυτώνεις το ξήλωμα. 

9.5 είναι πολύ υψηλό για να βάλεις ψάρια ....ακόμα και χρυσόψαρα να βάλεις 8.5 μξιμουν θέλουν.

Μάλλον για νέα αρχή σε κόβω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλαξει κατι και οσμωση να βαζεις.Το "προβλημα" θα παραμεινρι και θα μεγαλωνει...

Κανε την κινηση τωρα που ειναι ακομα νωρις...

Αν ξεκινησεις στραβα δυστυχως μετα δεν θα μαζευεται και οποιαδηποτε αλλαγη θα ειναι πολυ πιο δυσκολη :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...