Jump to content

Βοηθεια για φωτισμό


Constantinos_S

Recommended Posts

Προσφατα αναβαθμισα το ενα μονομαχοενυδρειο μου στα 34 λιτρα. Οι διαστασεις του ειναι 46χ28χ28, εχω το φωτισμο που ειχα στο προηγουμενο, ενα κρεμαστο 5w και 6.500 kelvin αλλα νομιζω πως δεν κανει https://www.google.gr/search?q=sunsun+lighting&client=ms-android-om-lge&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj_p-Cpn8vWAhVBQJoKHQdCDcsQ_AUICygB&biw=320&bih=440&dpr=1.5#imgrc=XIjqtMAvdA8DHM: ...ο φωτισμος του μου φαινεται πολυ χαμηλος. Απο φυτα εχω Anubias, Vallisnerias, Java Fern, Java Moss και λιγη Egeria Densa. Εχω χαθει ομως στο κομματι του φωτισμου και δεν ξερω προς τα που να κατευθυνθω. Κοιταω καποια φωτιστικα αλλα δεν ξερω σε ποσα watt η ποσα kelvin να παω δεδομενου οτι δεν εχω και πολυ απαιτητικα φυτα. Θα προτιμουσα κατι οικονομικο που θα ευνοησει την αναπτυξη των φυτων μου. Ακουω προτασεις παιδια γιατι εχω χαθει.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με ebay ειναι οτι θα αργησουν πολυ να ερθουν. Σε καποια το delivery φτανει και ως τελη Νοέμβρη. Οποτε κοιταω μηπως βρω κατι απο εδω για να το εχω πιο συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε μια λάμπα στο ενυδρείο συνήθως χρησιμοποιούμε των 6500Κ .

Από αυτήν την άποψη είσαι καλυμμενος λοιπόν μιας και έχεις εύκολα φυτά.

Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι να ανέβεις σε watt όπως πολύ σωστά σου πρότεινε

και ο @xristosa

Ποιο ακριβώς είναι το φωτιστικό σου και τι λάμπα παίρνει γιατί από το link που έδωσες στο

αρχικό μήνυμα δυσκολεύομαι να καταλάβω :(

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Το θεμα με ebay ειναι οτι θα αργησουν πολυ να ερθουν. Σε καποια το delivery φτανει και ως τελη Νοέμβρη. Οποτε κοιταω μηπως βρω κατι απο εδω για να το εχω πιο συντομα.

 ανάλογα πόσο αντέχει η τσέπη σου,τα ίδια πράγματα στην Ελλάδα θα τα βρεις 3 φορές πάνω από την τιμή που βρίσκεις στο ebay 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, rastaman said:

Όταν έχουμε μια λάμπα στο ενυδρείο συνήθως χρησιμοποιούμε των 6500Κ .

Από αυτήν την άποψη είσαι καλυμμενος λοιπόν μιας και έχεις εύκολα φυτά.

Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι να ανέβεις σε watt όπως πολύ σωστά σου πρότεινε

και ο @xristosa

Ποιο ακριβώς είναι το φωτιστικό σου και τι λάμπα παίρνει γιατί από το link που έδωσες στο

αρχικό μήνυμα δυσκολεύομαι να καταλάβω :(

 

Η εταιρία ειναι SunSun στα 6500k και ειναι led. Υποθετω κανει μεχρι 20-25 λιτρα αλλα για τα 35 δεν κανει μιας και υπαρχουν αρκετες σκοτεινες περιοχες στο ενυδρειο μου.

01-SUNSUN-aquarium-landscaping-lighting-LED-clip-lamp.jpg_220x220.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ακριβά στην Ελλάδα π.χ εδώ 

Στο 1/3 της τιμής  παίρνεις αντίστοιχο στο ebay 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantinos_S said:

Η εταιρία ειναι SunSun στα 6500k και ειναι led. Υποθετω κανει μεχρι 20-25 λιτρα αλλα για τα 35 δεν κανει μιας και υπαρχουν αρκετες σκοτεινες περιοχες στο ενυδρειο μου.

01-SUNSUN-aquarium-landscaping-lighting-LED-clip-lamp.jpg_220x220.jpg

Αν είναι 10 έως 15 watts είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay σίγουρα είναι φθηνότερα τα προιόντα αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάει σε

κάτι τόσο ακριβό για να υποστηρίξει το συγκεκριμένο ενυδρείο και τα φυτά που θέλει.

Μπορεί άνετα με ένα φωτιστικό γραφείου ή με κάτι σαν και αυτό

http://www.petsupermarket.gr/3149/προϊόντα/glo-ballast-για-1-λάμπα-30watts.html

να κάνει άνετα την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, johnsin said:

Είναι πολύ ακριβά στην Ελλάδα π.χ εδώ 

Στο 1/3 της τιμής  παίρνεις αντίστοιχο στο ebay 

Καλα ναι σιγουρα, για καποιο λογο ολα ειναι υπερεκτιμημένα στην Ελλάδα γιατι ειμαστε πολύ large σαν λαος. Απλα το θεμα με το ebay ειναι οτι πας καπως στα τυφλα και η παραδοση μπορει να κανει μεχρι και 1 μηνα. Οταν λεω τυφλα εννοω οτι υπολογιζεις στο περιπου τις διαστασεις, την φωτεινοτητα, που μπορει και να μην σου κανει και αυτο το διαπιστωνεις μετα απο πολυ καιρο οταν πλεον ειναι στα χερια σου το εμπορευμα...και εαν ειναι και ελαττωματικό εκει παει πιο μακρια το θεμα. Οποτε ψαχνω να βρω κατι εντος Ελλαδος αλλα οχι σε παραλογες τιμες. Καπου εκει ψαχνω στα 10-15 watts. 

 

8 hours ago, rastaman said:

Μπορεί άνετα με ένα φωτιστικό γραφείου ή με κάτι σαν και αυτό

http://www.petsupermarket.gr/3149/προϊόντα/glo-ballast-για-1-λάμπα-30watts.html

να κάνει άνετα την δουλειά του.

Αυτο το ballast πως λειτουργει; Εννοω μπαινει κανονικα σαν λαμπα πανω απο το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλάστ το ακουμπάς όπου σε βολεύει.

Περνάς τα ντουί στην λάμπα και με κάποιο τρόπο το στηρίζεις πάνω στο ενυδρείο σου.

Στην περίπτωση σου ίσως μπορείς με κάποιο τρόπο να το κρεμάσεις από την βάση του φωτιστικού

που ήδη έχεις.

Υπάρχουν ίδια και με Τ5 αλλά δεν στα πρότεινα γιατί βγαίνουν ακριβότερα και είναι για περισσοτερα watt.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορια: εαν εβαζα δυο απο τον φωτισμο που ηδη εχω θα με καλυπτε; Απο 5w το καθε φωτιστικο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι φυτά έχεις και που θα το πας στο μέλλον το ενυδρείο υπολόγισε από 40 - 70 lumens ανά λίτρο μέτριος - υψηλός φωτισμός. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, johnsin said:

Είναι ανάλογα τι φυτά έχεις και που θα το πας στο μέλλον το ενυδρείο υπολόγισε από 40 - 70 lumens ανά λίτρο μέτριος - υψηλός φωτισμός. 

Εχω βαλλισνεριες, ανουμπιες, java fern, java moss και ελαχιστη egeria densa. Γενικα φυτα χαμηλων απαιτησεων και φωτισμου. Κατεληξα να παιρνω αλλο ενα σαν το φωτιστικο που εχω τωρα. Πανω γραφει 10000k-12000k στα 5w, εβαλα ενα απο την μια μερια του ενυδρειου και ενα απο την αλλη. Πιστευω ειναι καλα;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερα από πριν αλλά είσαι πάλι στην κατηγορία "χαμηλος" φωτισμός.

Βέβαια με τα φυτά που έχεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. . .

Το νου σου τώρα στην αρχή με την δευτερη λάμπα για άλγες. . .

 

Φώτο έχουμε το πριν και το μετά ??

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2017 at 5:37 ΜΜ, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εχω βαλλισνεριες, ανουμπιες, java fern, java moss και ελαχιστη egeria densa. Γενικα φυτα χαμηλων απαιτησεων και φωτισμου. Κατεληξα να παιρνω αλλο ενα σαν το φωτιστικο που εχω τωρα. Πανω γραφει 10000k-12000k στα 5w, εβαλα ενα απο την μια μερια του ενυδρειου και ενα απο την αλλη. Πιστευω ειναι καλα;

ειχα ενα μικρο φυτεμενο 30 λ με aquael decolight  DUO  plant , κουρευα τα φυτα μου (ludwigia glanduloza,super red, H.cuba ,H.tripartita, Rotala κ.α.) μια φορα  στης 2 εβδομαδες. Νομιζω οτι το μονό - Aquael Leddy Smart 6W PLANT LED Light Module- θα κανει την δουλια(για 30 λ).Egeria , ομος θελει πολυ φως! Και! Τα φυτα , που διαλεξες δεν ταιριαζουν, ανουμπιασ με βαλισνερια και egeria -  θελουν σκληρο νερο. Java fern - μαλακο. Μοςς επιβιωνει παντου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...