Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μανο...πανω απο ολα, οτι αγαπας. Κουβεντα να γινεται.Για να λεμε την αληθεια εχουμε δει δισκους με πολλους συνδιασμους....με σκαλαρια με ρουμις με γεοφαγους με με με. Σιγουρα τα λιτρα παιζουν ρολο...οπως και η φιλτρανση και πανω απολα η φροντιδα του συνολου...απλα εχοντας να κανουμε με δισκους οσο φορτωνουμε το ενυδρειο αυξανουμε και τις πιθανοτητες προβληματων που μπορουν να προκυψουν.

 

 

Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με το διαδίκτυο... βρήκα στο YouTube video με δίσκους, που είχε για διακόσμιση κοράλια και συγκάτοικους Julidochromis. Αυτό σημαίνει ότι... είναι σωστός συνδυασμός;

Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι οι συνθήκες... και ψάρια που έχουν ανώτερο όριο 27 βαθμούς, ΔΕΝ τα βάζεις στους 29... όσο όμορφα και να είναι.-

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

 

 

Στο πρώτο video βλέπουμε... ψάρια που στο μέλλον, θα γίνουν τροφή. Τότε όμως θα φταίει... το Pimelodus Pictus και όχι ο βλάκας, που το έβαλε μέσα.

Το δεύτερο με τα gara-rufa... έχει ξαναμπεί και το έχω σχολιάσει ήδη.-

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν από τα παιδιά. Γιατί να βάλεις τόσα διαφορετικά είδη μαζί; 1 σαλάχι, 2 cupido, 20 δίσκους, 6  σκαλαρια, πλεκο.... Ναι συνυπάρχουν στην φύση, αλλά σκεφτείτε τον χώρο που έχουν, τις δυνατότητες διαφυγής και βασικά στην φύση που έχει τους κανόνες της, υπάρχει η γέννηση και ο θάνατος σε αρμονία, εμείς αν ξεφύγουμε θα παίξουμε με τις απώλειες, το θέλουμε όμως; Και να θέσω και το θέμα της "προοπτικής", δηλαδή όταν βουτήξουμε σε ποτάμι ή θάλασσα, τι βλέπουμε; Αμέτρητα ψάρια τριγύρω μας; Όχι συνήθως βέβαια, απλά νερό και κάποια σποραδικά ψάρια. Σας αρέσει ένα ενυδρείο μπουκωμένο; Πέρα από όσα  πιθανά προβλήματα έχουν ήδη αναφερθεί. 

Μάνο δεν θα έβαζα άλλα είδη μέσα, μεγάλωσε το κοπάδι σου τώρα, αν το έχεις σκοπό. Και να τα μεγαλώσεις μαζί σωστά και να τα χαρείς :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με το διαδίκτυο... βρήκα στο YouTube video με δίσκους, που είχε για διακόσμιση κοράλια και συγκάτοικους Julidochromis. Αυτό σημαίνει ότι... είναι σωστός συνδυασμός;

Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι οι συνθήκες... και ψάρια που έχουν ανώτερο όριο 27 βαθμούς, ΔΕΝ τα βάζεις στους 29... όσο όμορφα και να είναι.-

Καταλαβαινω τη εννοείς Diskus fan  και τα επισήμανα και στον Μανο σε προηγουμενα ποστ αλλα η αληθεια ειναι πως ολους μας οταν βλεπουμε ενα ωραιο συνολο ψαριων μπαινουμε στην μπριζα σκεπτομενη το οπτικο αποτελεσμα και οχι στις λεπτομέρειες των παραμετρων. Απο την μια ειμαι υπερ των δισκων και μονο αυτων σε ενα ενυδρειο απο την αλλη μπαινουμε στην λογικη πολλες φορες να πειραματιστουμε και να ρισκάρουμε δημιουργωντας ενα μεσο ορο παραμετρων οπου θα μπορουν να συνδιαστουν καποια είδει μαζι εχωντας παντα την αμφιβολια στην τελικη αν ολα πανε καλα. Στην πραξη αρκετοι τα εχουν καταφερει με καλα αποτελεσματα αλλα παντα μενει το ερωτημα εαν αυτη  η πρακτικη θα μας βγει σε καλο...... οπως καταλαβαινεις και εγω ο ιδιος διχαζωμε με τον ιδιο μου εαυτο......:hot:

Link to comment
Share on other sites

Rik Το κακό είναι πως... ΑΝ ΔΕΝ φαγωθούν τα μικόψαρα, ΔΕΝ θα περάσει από το μυαλό κάποιου ότι... ΔΕΝ έζησαν καλά.

Αν για παράδειγμα τα κρατήσει 4 χρόνια, ΔΕΝ θα σκεφτεί ότι τους μείωσε τον χρόνο ζωής τους, γιατί αύξησε τον μεταβολισμό τους, με την υψηλή θερμοκρασία.

Θα γράψει λοιπόν αργότερα... εγώ τα είχα βάλει μαζί με δίσκους και πήγαν μια χαρά.- ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου δωσω άδικο, ειναι οντως ετσι αλλα για πολλους αυτες ειναι λεπτομεριες στον βωμό του αποτελεσματος.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρατηρήσω επίσης, ότι στο δεύτερο βίντεο τα ψάρια (με εξαίρεση τα μικρόψαρα) είναι καρφιτσομένα σε μια θέση αφού δεν υπάρχει χώρος να κάνουν κάτι άλλο. Και αυτό είναι το ευτυχές σενάριο, το οποίο ανατρέπεται πολύ εύκολα με την εμφάνιση ενός ή δύο ζευγαριών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικές φωτογραφίες έστω και από το νοσοκομείο.

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καλές και το ενυδρείο δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση.

Τα ψάρια έχουν μεταφερθεί στο 1,85*65*75.

Cross curipera.

IMAG1238_1.jpg

IMAG1239_1.jpg

IMAG1237_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα και καλη χρονια.... να χαιρεσε την δισκοθηκη σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Περαστικα και καλη χρονια.... να χαιρεσε την δισκοθηκη σου.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου καλή χρονιά!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Περαστικά Μάνο,Εγώ τα βλεπω μια χαρα.

Δε ευχαριστώ πολύ Νικολα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές φωτογραφίες πριν τον καθαρισμό του ενυδρείου.

IMAG1254_1.jpg

IMAG1253_1.jpg

IMAG1252_1.jpg

IMAG1251_1.jpg

IMAG1250_1.jpg

IMAG1249_1.jpg

IMAG1248_1.jpg

IMAG1247_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Ωραίοι!!!!!

εχεις μαζι με τα δισκάκια???

Όχι φίλε Ηρακλή τα μικρά δόθηκαν μόνο αυτούς τους δέκα έχω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι.. μπράβο!!να τους χαίρεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stratos spy έγραψε:

Ωραίοι.. μπράβο!!να τους χαίρεσαι...

Να είσαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες μετά από αλλαγή νερού και καθαρισμό Τις άμμου και τις άλγης από τα τζάμια.

Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να βάψω την πλάτη μαύρη το aquascape θα μείνει ως έχει.

IMAG1267_1.jpg

IMAG1266_1.jpg

IMAG1265_1.jpg

IMAG1261_1.jpg

IMAG1257_1.jpg

IMAG1256_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2018 at 0:40 ΜΜ, το μέλος Irakles έγραψε:

δεν θα βαλεις κανενα ξυλο??? βαλε να εχουν καπου να αραζουν...

Μπα έτσι θα το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα αδειο Μανο.

Ειναι και αβολο για τα ψαρια.Πρεπει να βαλεις καποια ξυλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...