Jump to content

Προτασεις για aquascape.


manos23

Recommended Posts

Επειδή είχα σαλάχι μεγάλο σε ενυδρείο τελείως άδειο, το άδειασα για το σαλάχι βασικά να μπορεί να είναι άνετο πάλι ενοχλούσε τα βράδια τα ψάρια, να ξέρεις ότι το βράδυ θα το ακούς στην επιφάνεια του νερού , ανεβοκατεβαίνει τα τζάμια ολη την νύχτα, είναι νυχτερινός Θηρευτής

Αυτά από εμένα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Θα σε προβληματίσει το σαλάχι στην διακόσμηση, πρέπει να έχει άνεση στον βυθό να μπορεί να κρύβεται, αλλά και να κολυμπάει μέσα στο ενυδρείο άνετα , έαν του περιορίσεις κάτι από αυτά θα είναι συνέχεια σε κίνηση και θα ενοχλεί τα πάντα να το έχεις υπόψιν σου.

Φίλε μου εάν έχεις διαβάσει το θέμα γι'αυτό ρωτάω να μου πείτε ένα ωραίο aquascape βιοτοπικης προσέγγισης για να είναι άνετο το σαλαχι και να οι δίσκοι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Φίλε μου εάν έχεις διαβάσει το θέμα γι'αυτό ρωτάω να μου πείτε ένα ωραίο aquascape βιοτοπικης προσέγγισης για να είναι άνετο το σαλαχι και να οι δίσκοι!

 

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι είναι 2 είδη με διαφορετικές απαιτήσεις στο στήσιμο του ενυδρείου, που δύσκολα μπορεί να τα ταιριάξει κάποιος,

Εγώ μπορώ να σου πω την εμπειρία μου από την συμπεριφορά και τις απαιτήσεις που έχει ένα σαλάχι,  

κάποιος άλλος θα σου πει την εμπειρία του από τους δίσκους και εσύ θα αποφασίσεις εάν τελικά θα το επιχειρήσεις ή όχι να τα ταιριάξεις  αυτά τα 2 είδη μαζί, δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να σου δώσει ακριβώς οδηγίες πως θα φτιάξεις το ενυδρείο σου. 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

 

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι είναι 2 είδη με διαφορετικές απαιτήσεις στο στήσιμο του ενυδρείου, που δύσκολα μπορεί να τα ταιριάξει κάποιος,

Εγώ μπορώ να σου πω την εμπειρία μου από την συμπεριφορά και τις απαιτήσεις που έχει ένα σαλάχι,  

κάποιος άλλος θα σου πει την εμπειρία του από τους δίσκους και εσύ θα αποφασίσεις εάν τελικά θα το επιχειρήσεις ή όχι να τα ταιριάξεις  αυτά τα 2 είδη μαζί, δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να σου δώσει ακριβώς οδηγίες πως θα φτιάξεις το ενυδρείο σου. 

Δεν ζήτησα ακριβώς πως να το φτιάξω. προτάσεις ζήτησα και τίποτα παραπάνω.

Τις ανάγκες κτλπ έχω μιλήσει με τον Σταυρο στον Άβυσσο αρκετή ώρα  και έχω πληροφορηθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αστο bare bottom  και πανω βαλε μια ριζα με πολλες διακλαδωσεις.

Δεν μπορω να βρω αλλη λυση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Αστο bare bottom  και πανω βαλε μια ριζα με πολλες διακλαδωσεις.

Δεν μπορω να βρω αλλη λυση!

Άμμο θα βάλω και για αισθητικούς λόγους αλλά και επειδή την θέλουν τα σαλαχια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Άμμο θα βάλω και για αισθητικούς λόγους αλλά και επειδή την θέλουν τα σαλαχια.

Ε να τωρα ομως που με βαζεις στο τρυπακι να σου πω οτι λεγανε κι αλλοι για το τι θελουν οι δισκοι.... και τα σαλαχια. Δεν θα το κανω ομως γιατι εχει χυθει πολυ μελανι.

Το απογευμα που θα μπω απο υπολογιστη θα ψαξω να βρω ενα βιντεο με τον βιοτοπο ενος σαλαχιου, ειδος δεν θυμαμαι, που ειδα προσφατα. Αν θυμαμαι καλα, ηταν μια απεραντη εκταση με αμμο και κοτρωνες! Σε βαθεια νερα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Ε να τωρα ομως που με βαζεις στο τρυπακι να σου πω οτι λεγανε κι αλλοι για το τι θελουν οι δισκοι.... και τα σαλαχια. Δεν θα το κανω ομως γιατι εχει χυθει πολυ μελανι.

Το απογευμα που θα μπω απο υπολογιστη θα ψαξω να βρω ενα βιντεο με τον βιοτοπο ενος σαλαχιου, ειδος δεν θυμαμαι, που ειδα προσφατα. Αν θυμαμαι καλα, ηταν μια απεραντη εκταση με αμμο και κοτρωνες! Σε βαθεια νερα. 

Στην φύση από ότι διάβαζα τα συναντάμε συχνά πυκνά οποτε το το aquascape Σεν πολύ μεγάλη διαφορά υποθέτω.

Αυτό που χρειάζονται παραπάνω πιστεύω είναι ελεύθερο χώρο στον πάτο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε λιγο υπομονη μεχρι το απογευμα. 

Το σαλαχι ειναι μεγαλο ψαρι και ως εκ τουτου ζει στα βαθεια. Φανταζομαι πως βγαινει και στα ρηχα ιδιως για να τραφει. Δεν εχει αναγκη  ομως να κρυβεται μεσα στα ξυλα οπως οι δισκοι.

Απ την αλλη οι δισκοι ψαχνουν να κρυφτουν και να ηρεμησουν αναμεσα στα ξυλα. Οποτε παμε σε πολλες αντιφασεις. Και δεν ξερω και απο θερμοκρασια τι παιζει.

Παντα μου αρεσε το σαλαχι αλλα δεν ξερω αν ενα οικιακο ενυδρειο μπορει να το κρατησει.

Για τι ενυδρειο μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Κανε λιγο υπομονη μεχρι το απογευμα. 

Το σαλαχι ειναι μεγαλο ψαρι και ως εκ τουτου ζει στα βαθεια. Φανταζομαι πως βγαινει και στα ρηχα ιδιως για να τραφει. Δεν εχει αναγκη  ομως να κρυβεται μεσα στα ξυλα οπως οι δισκοι.

Απ την αλλη οι δισκοι ψαχνουν να κρυφτουν και να ηρεμησουν αναμεσα στα ξυλα. Οποτε παμε σε πολλες αντιφασεις. Και δεν ξερω και απο θερμοκρασια τι παιζει.

Παντα μου αρεσε το σαλαχι αλλα δεν ξερω αν ενα οικιακο ενυδρειο μπορει να το κρατησει.

Για τι ενυδρειο μιλαμε;

Έχω δει πολλά βίντεο στο ίντερνετ και βλέπω ότι είναι πολλοί αυτοί που έχουν μαζί δίσκους με σαλαχια.

Από ότι διάβασα και είπε και ο Δημήτρης ποιο Πάνω οτι τα σαλαχια θέλουν δύο φορές το πλάτος του ενυδρείου βάση του τελικού τους μέγεθος πχ το reticulatta που Θέλω να βάλω γίνεται 30cm τελικό μέγεθος οπότε 60cm πρέπει να είναι η γυάλα και θέλει 5 φορές σε μήκος οπότε 150cm οπότε εκεί θα παίξω και εγώ με 60 η 65 ύψος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Πολύ ωραίο βίντεο έτυχε να το έχω δει αυτές τις ημέρες που το ψάχνω απλά η άποψη μου είναι ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα πλάσμα το πώς ζει στην φύση Γιατί μέχρι και τους ροδοστομους εάν το πάμε ετσι δεν είναι ποτέ αρκετά τα λίτρα που τους παρέχουμε και το μέγεθος τις γυαλας.

Ούτε τα ψάρια του υφάλου εάν το πάμε έτσι δεν μπορούμε να τους παρέχουμε το ιδανικό περιβάλλον Γιατί ζούνε σε τεράστιες εκτάσεις και δισεκατομμύρια λίτρα.

Δεν θέλω να παρεξηγηθούμε ο τόνος μου είναι εντελώς φιλικός συζήτηση κάνω.

Εγώ προσωπικά θα κάνω ότι μπορώ καλύτερο γι'αυτό και θα διαμορφοσω όσο το καλύτερο μπορώ για το πλάσμα και τους συγκατοίκους του.

 

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι καμια σχεση. Στο εβαλα για να παρεις μια ιδεα για το scape. Δηλαδη ο χωρος κατω να ειναι κενος. Αντε καμια διασπαρτη πετρα.

Εχε υποψην σου οτι οι δισκοι βοσκανε απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Οχι οχι καμια σχεση. Στο εβαλα για να παρεις μια ιδεα για το scape. Δηλαδη ο χωρος κατω να ειναι κενος. Αντε καμια διασπαρτη πετρα.

Εχε υποψην σου οτι οι δισκοι βοσκανε απο κατω.

Κάτι έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής απλά δεν το έχω και τόσο με το aquascape στο γλυκό ειδικά με ότι έχει να κάνει με ξύλα και και βιοτοποικα και τέτοια.

Κάτω λέω για χαλαζιακη άμμο και Διάφορα ξύλα αλλά το πώς θα μπουν θα δείξει τώρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...