Jump to content

τι τρεχει με το φιλτρο?


fwtini

Recommended Posts

εδω και μερικους μηνες το φιλτρο μου κανει νερα.. χεχε

αρχικα οταν εκανα αλλαγη νερου του αλλαζα το βαμβακι καθαριζα λιγο τους σωληνες κ ολα κομπλε.

πλεον η εικονα ειναι η εξης: κανω αλλαγη νερου, αλλαζω βαμβακι, καθαριζω ολους τους σωληνες, καθαριζω το μπλε σφουγγαρι, συνδεω ξανα το φιλτρο σα να το πηρα πρωτη μερα με φυσηματα κτλ, ολα αυτα γτ διαφορετικα καλη ροη δεν εχω.. και μετα απο μια δυο μερες η ροη πεφτει παλι. τα'χει παιξει? πρεπει καθε φορα να τα κανω αυτα? γτ νομιζα πως η συντηρηση ειναι βαμβακι σωληνες τελος. οχι οτι με ενοχλει να εχω χαμηλη ροη αφου εχω μονομαχους αλλα εδω νομιζω κατι δεν παει καλα. οταν το πηρα στις αλλαγες μου πετουσε το νερο πανω μου (ειμαι πολυ προσεκτικη και προνοητικη) και τωρα ουτε καν..

φιλτρο: εξωτερικο eheim 150

ενυδρειο: 54 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

οχι, ποτε, επειδη δεν ξερω πως να το ανοιξω για να φτασω εκει. εχω δει κατι που υποψιαζομαι οτι μπορει να ανοιγει αλλα δε θελω να κανω ζημια

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοίξεις την φτερωτή και να την καθαρίσεις, όπως και την "φωλιά" της. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε την φτερωτη αν το ανοιξεις οπως λεει και ο Κωστας αλλα εγω ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι οι σωληνες και αν κανουν καπου "κοιλια" απο το φιλτρο μεχρι το ενυδρειο.

Αν κανουν καπου κοιλια ισως λιγο λιγο εγκλωβιζεται ο αερας εκει και μπορει να κοβει την ροη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kkgr ευχαριστώ! Θα το προσπαθήσω και ότι βρέξει ας κατεβάσει! Αλλά μάλλον από αύριο ώστε αν γίνει στραβή να βρω πετ να πάρω άλλο 

Argy το κοιτάω σχεδόν κάθε φορά γτ ψάχνω τι στο καλό έχει. Κάνει μια μικρή νομίζω κοιλιά αλλά δεν έχει αέρα μέσα. Θα φαινόταν δηλαδή! Θα έχω το νου μου πάντως και γι αυτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ την φτερωτή πιστεύω ότι είναι αυτό. Μην το φοβάσαι, όπως βλέπεις είναι απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγάλεις τα καπάκια της φτερωτής να ξέρεις οτι θέλει "δυνατό" τράβηγμα για να βγει γιατί μαγνητίζει. . .

Φυσικά καθαρίζεις και την φτερωτή αλλά και την τρύπα που βρίσκεται αυτή . . .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η τρύπα πρέπει πάντα να'ναι καθαρή για να'χει απόδοση :hehe

 

Πάντως μην το φοβάσαι, εκεί είναι το πρόβλημα που στο βουλώνει. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα (με το ίδιο φίλτρο), μέχρι που το καθάρισα και έγινε πάλι τούρμπο!!

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα ανοιξα σημερα τελικα και τα καθαρισα. δεν ειχε ομως πολλη βρωμια. βεβαια δεν ξερω τι θεωρειται πολλη βρωμια για μια φτερωτη αλλα μου φανηκε οτι ηταν σε καλη κατασταση. θα δειξει σε μια-δυο μερες αν εγινε η δουλεια, αν δεν πεσει η ροη παλι. τωρα παντως δουλευει πολυ καλα! ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, worldiver said:

Ναι, η τρύπα πρέπει πάντα να'ναι καθαρή για να'χει απόδοση :hehe

 

Πάντως μην το φοβάσαι, εκεί είναι το πρόβλημα που στο βουλώνει. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα (με το ίδιο φίλτρο), μέχρι που το καθάρισα και έγινε πάλι τούρμπο!!

μακαρι γτ δεν ειμαι για τρεξιματα τωρα!

αληθεια, αφου υποτιθεται το καθαριζω, γτ μετα τη συντηρηση πεταει βρωμια μεσα στο ενυδρειο??? τι παιζει??? τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάπου δεν καθαρίζεις καλά και ενδεχεται να είναι η κεφαλή του φίλτρου εφόσον όλα τα άλλα τα γυαλίζεις!!

btw Το βιολογικό το ξεπλένεις??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

Προφανώς κάπου δεν καθαρίζεις καλά και ενδεχεται να είναι η κεφαλή του φίλτρου εφόσον όλα τα άλλα τα γυαλίζεις!!

btw Το βιολογικό το ξεπλένεις??

να το ξεπλυνω? ειχα διαβασει μια στο τοσο μονο να βραζω το μισο περιπου (δε θυμαμαι που και απο ποιον) αλλα δεν ηξερα για ξεπλυμα στη συντηρηση. οσο καθαριζω περιμενει στο νερο του ενυδρειου αλλα τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, rastaman said:

Μήπως εκεί σου κρατάει βρωμιά και μόλις το ξεκινάς την ξερνάει ??

 

ενδεχεται! α το βλαμμενο... θα το φτιαξω κ αυτο την επομενη φορα :) 

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε φορα που ανοιγω το φιλτρο,μεσα στον καδο στο νερο με την μπιχλα,τιναζω ελαφρα τα καλαθια και μετα τα ξεπλενω με λιγο καθαρο νερακι ενυδρειου απο αυτο της αλλαγης (το παλιο,που παει για πεταμα) και μετα τα βαζω στην θεση τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argy1 said:

Εγω καθε φορα που ανοιγω το φιλτρο,μεσα στον καδο στο νερο με την μπιχλα,τιναζω ελαφρα τα καλαθια και μετα τα ξεπλενω με λιγο καθαρο νερακι ενυδρειου απο αυτο της αλλαγης (το παλιο,που παει για πεταμα) και μετα τα βαζω στην θεση τους.

καταλαβα.... λογικα αυτο θα φταιει γτ ειναι το μονο που δεν καθαριζω. φοβομουν μηπως χαλασω τη βιολογια αλλα τωρα θα το ξεπλενω κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μαζι με την μπιχλα χανεται και ενα μερος της βιολογιας αλλα ειναι πολυ μικρο και επανερχεται γρηγορα.

Αν δεν το ξεπλυνεις το βιολογικο δεν θα δουλευει σωστα μετα απο καιρο περα απο την βρωμια που μπορει να ξαναπεταει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι υποτιθεται οτι μετα απο αρκετα χρονια στομωνει το βιολογικο και οσο καλα και να το ξεπλυνεις δεν καθαριζει παρα μονο με βρασιμο.

Προσωπικα δεν εχω βιωσει κατι τετοιο.Ασχολουμε σχεδον 4 χρονια με το ενυδρειο (δεν ειναι και πολυ) και ακομη εχω βιολογικο απο το ξεκινημα και συμπεριφερεται αψογα.

Ισως μετα απο αρκετα χρονια να αντιμετωπισω αυτο το προβλημμα αν και αμφιβαλω οτι θα χρειαστει ποτε να το βρασω,νομιζω θα το αντικαταστησω με νεο.Στα τοσα χρονια δεν ειναι τρομερο το κοστος και αν ειναι θα το κανω σταδιακα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fwtini said:

μακαρι γτ δεν ειμαι για τρεξιματα τωρα!

αληθεια, αφου υποτιθεται το καθαριζω, γτ μετα τη συντηρηση πεταει βρωμια μεσα στο ενυδρειο??? τι παιζει??? τι κανω λαθος?

 

στα δικά μου (fluval) πετάει την βρώμα από τα λάστιχά τους μόλις ξεκινάω το φίλτρο, αλλά βέβαια ποτέ δεν καθάρισα τα λάστιχα. Τα δικά σου λες ότι τα καθαρίζεις σε τι κατάσταση όμως είναι;

Έχουν υλικό μέσα που δεν μπορείς να το αφαιρέσεις, κι αν ναι αρκετό ή λίγο; Γιατί αν είναι γεμάτα πολύ πιθανόν να λειτουργούν σαν την αθηρωματική πλάκα στις αρτηρίες μας!

Έγινε επεξεργασία - elatos
Δεν διάβασα καλά το θέμα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elatos said:

 

στα δικά μου (fluval) πετάει βρώμα από τα λάστιχά τους, που ποτέ δεν καθάρισα. Τα δικά σου σε τι κατάσταση είναι;

Έχουν υλικό μέσα, κι αν ναι αρκετό ή λίγο; Γιατί αν είναι γεμάτα πολύ πιθανόν να λειτουργούν σαν την αθηρωματική πλάκα στις αρτηρίες μας!

τα καθαριζω κ αυτα μαζι. μια φορα μου ειχαν γεμισει και επεσε η ροη και παλι ψαχνομουν και τελικα ηταν απο αυτα, ετσι εμαθα οτι θελουν κ αυτα (σορι βρε παιδια αλλα δεν το σκεφτηκα και εκει πισω που ειναι δεν τα βλεπω κιολας!). τωρα μονο δεν τα καθαρισα γτ ηταν σε καλη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...