Jump to content

Ανουβια ανθίζει αλλά μαραίνεται


Recommended Posts

Λογικά σας έχω πρήξει και ζήτω συγγνώμη αλλά έχω πολλές απορίες και το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα όπως καταλαβαίνετε.

 

Πήρα μια μεγάλη ανουβια πριν δυο εβδομάδες η οποία άνθησε μεν αλλά βλέπω ότι τα φύλλα της κιτρινίζουν ενώ αλλά λυγίζουν προς τα κάτω. Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι ικανοποιητικό σαν απάντηση. Βάζω λίπασμα profito της easy life μια φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού. Τι πρόβλημα υπάρχει ;; Είδα ότι γενικά όταν βγάζουν λουλούδι μαραίνονται μερικά φύλλα. Ισχύει και σε αυτή την περίπτωση η της λείπει κάτι ;

 

Αμμωνία 0

Νο2 0

Νο3 0 (;)

 

Επίσης σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα ευκολα φυτά στο background γιατί μου φαίνεται πολύ γυμνό το ενυδρείο. Δεν έχω υπόστρωμα χώματος.

 

 

Υγ: στην τελευταία φωτό φαίνεται και το άνθος που είναι κλειστό ακόμα.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι συγγνώμη !!

82c4af18e97a7b7971eb3d1b7dc1155a.jpg9fbdf3e206e30629cde09bbb88f1807f.jpg118a81df8f2b136c58d2815fb378457b.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μου φενεται το φυτο!!!!εχεις μπλε φωτισμο η η φωτο δειχνει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο στις ακρες ειναι στον αερα!!! αυτο δεν ειναι καλο γιατι μπορει να ανοιξει (ευχομαι να μην γινει)
θα σου προτινα να παρεις μια βαση που να χωραει ολο το ενυδρειο επανω και να αντεχει.. 
τωρα για την ανουμπια: δεν εχει κατι το φυτο τουλαχιστον δεν βλεπω κατι :)
επισης γιατι δεν βαζεις και αλλα φυτα? και καμια ριζα? 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, noa1978 said:

μια χαρα μου φενεται το φυτο!!!!εχεις μπλε φωτισμο η η φωτο δειχνει ετσι?

Αληθεια; Σας ευχαριστω πολυ! Ανησυχω η αληθεια ειναι γιατι πρωτη φορα πειραματιζομαι με φυτα!

Ναι εχω μια μπλε 39 W και μια ασπρη 30w.
Εχω και μια grolux που θα αντικαταστησει την μπλε αλλα περιμενω να μου ερθει ο μετατροπεας των φις απο τ5 σε τ8 που πηρα γιατι δεν μπορω να την συνδεσω στο υπαρχον diy συστημα που εχω φτιαξει.

Παρεμπιπτοντως οι βαλσινεριες χρειαζονται υποστρωμα ειδικο για να φυτευτουν;
Θελω να βαλω και αλλα φυτα, αλλα δεν ξερω τι. Στην αρχη δεν μου πολυαρεσε σαν ιδεα μεχρι που ειδα κατι τρομερα ενυδρεια που ηταν σαν δασος και επαθα πλακα!

Εχω μια java moss και ενα στην επιφανεια που μου διαφευγει το ονομα του.

Οσο για την βαση συζητηθηκε σε αλλο θρεντ και θα φροντισω για την αμεση αλλαγη η ενισχυση της.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

1) Βασικό και ΆΜΕΣΟ: αλλάζεις βάση στο ενυδρείο. Είναι στον αέρα, επιβαρύνεται η γυάλα και κάποια στιγμή θα το μετανιώσεις με ράγισμα ή σπάσιμο... :bigemo_harabe_net-99:

2) Η ανούμπια μου φαίνεται μια χαρά, δεν ξέρω αν βλέπεις κάτι άλλο ή αγχώνεσαι τσάμπα.:bigemo_harabe_net-135:

3) Αν έχει φυτό επιφανείας, λογικά θα είναι Κερατόφυλλο ή Lemna minor (φακή) ή Pistia stratiotes. Βάλε φωτογραφία να σου πούμε.

4) Η Βαλλισνέρια δεν έχει τόσο ανάγκη το υπόστρωμα βυθού. Μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με ταμπλέτες βυθού.

5) Το θερμοστάτη θα ήταν καλύτερα να τον έκρυβες κάπου πίσω, σε γωνία και να βάλεις φυτά μπροστά, για να μην πολυφαίνεται. Το ίδιο και το θερμόμετρο, βάλτο στο πλαϊνό τζάμι.

6) Προσωπικώς θα έβγαζα το πιθάρι και θα έβαζα 1-2 μεγάλες ρίζες όπου θα έδενα java moss. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε προσομοίωση φυσικού περιβάλλοντος στο ενυδρείο μας.

 

Keep planting :D

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, worldiver said:

1) Βασικό και ΆΜΕΣΟ: αλλάζεις βάση στο ενυδρείο. Είναι στον αέρα, επιβαρύνεται η γυάλα και κάποια στιγμή θα το μετανιώσεις με ράγισμα ή σπάσιμο... :bigemo_harabe_net-99:

2) Η ανούμπια μου φαίνεται μια χαρά, δεν ξέρω αν βλέπεις κάτι άλλο ή αγχώνεσαι τσάμπα.:bigemo_harabe_net-135:

3) Αν έχει φυτό επιφανείας, λογικά θα είναι Κερατόφυλλο ή Lemna minor (φακή) ή Pistia stratiotes. Βάλε φωτογραφία να σου πούμε.

4) Η Βαλλισνέρια δεν έχει τόσο ανάγκη το υπόστρωμα βυθού. Μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με ταμπλέτες βυθού.

5) Το θερμοστάτη θα ήταν καλύτερα να τον έκρυβες κάπου πίσω, σε γωνία και να βάλεις φυτά μπροστά, για να μην πολυφαίνεται. Το ίδιο και το θερμόμετρο, βάλτο στο πλαϊνό τζάμι.

6) Προσωπικώς θα έβγαζα το πιθάρι και θα έβαζα 1-2 μεγάλες ρίζες όπου θα έδενα java moss. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε προσομοίωση φυσικού περιβάλλοντος στο ενυδρείο μας.

 

Keep planting :D

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!

Το φυτο στην επιφανεια ειναι Riccia Fluitans! Παλι καλα που κραταω ιστορικο παραγγελιων! 

Εχω μια ριζα απο το προηγουμενο σετ απ στο μπαλκονι αλλα δεν μου ειχε αφησει καλη εμπειρια για τον εξης λογο: Σε καθε αλλαγη νερου εβγαζε κομματακια απο δω και απο κει και γινοταν το ενυδρειο σκατα. Παρ'ολα αυτα αντε εστω και ξανα δοκιμαζω να την βαλω, τι προετοιμασια χρειαζεται για να μπει στο ενυδρειο; Το λεω γιατι την εχω στο μπαλκονι μεσα σε ενα δοχειο και οσο να ναι θα εχει φαει σκονη κλπ. Η αληθεια ειναι οτι θελω να ξεφορτωθω την πλαστικουρα εντελως (αντε το πιθαρι τα αρεσει τα ψαρακια πανε παιζουν μεσα εξω αλλα αυτη η σπηλια ειναι αχονευτη! ουτε απ'εξω δεν περνανε)

Το θερμομετρο το εχω μπροστα γιατι οι πλευρες αριστερα και δεξια δεν ειναι προσβασιμες. Απο την αλλη ο θερμοστατης πισω πισω δεν μπαινει γιατι τον χτυπαει το ρευμα απο το φιλτρο και κανει τουμπες με αποτελεσμα να ξεκαλιμπραρεται. 

23 minutes ago, blenaddict said:

οι ανουμπιες ανθιζουν αν βρουν νερο που γουσταρουν οποτε εχεις ιδανικο νερο για γκαπι και κικλιδες, οι βαλισνεριες ειναι σκυλια του μπαλουρδου ακομη και ετσι να τις φυτεψεις με το σεταπ πθ εισαι , μια φορα δε θα λιωσουν , το ιδιο ισχυει και για πολλες κριπτοκορινες , καμια τοματια κανα κερατοφυλο , ολα αυτα τα φυτα θα αναπτυχθουν και ειναι μονο ενα μεροςαπ αυτα που μπορεις να βαλεις απο κει και μετα και σατζιταρια μπορεις να βαλεις αλλα και ποιο πολυ και ποιο καλο υποστρωμα θελει αν θες να τη δεις να φουντωνει 

 

στη θεση σου θα το πλακωνα στις βαλισνεριες , και μπροστα μιξ κριπτοκορινες , στη μια πλευρα η ανουμπια στην αλλη ενας εχινοδορος ?  και σε ενα χρονο απο τωρα θα καμαρωνα

οι δυο λαμπες εχουν να ταισουν μονο αλγη , σβησε τη μπλε γιατι παιζει να στρεσαριστικε η ανουμπια απο τα κελβιν 

Η μπλε οντως θα φυγει μεχρι το τελος της βδομαδας λογικα και πραγματικα ανυπομονω γιατι περα απο την ανουμπια στρεσαρει και εμενα. Ειναι διπλα στο κρεβατι μου και με τοσο μπλε φως αντε να κοιμηθεις μετα... :hehe

Σκεφτομαι να παρω 2-3 βαλσινεριες να τις βαλω απο την ανουβια μεχρι τερμα στην γωνια του ενυδρειου δεξια πισω πισω να γινουν θηρια (ελπιζω). Κριπτοκορινες δεν βρισκω η αληθεια ειναι σε κανενα καταστημα εδω γυρω αλλα ο εχινοδορος εαν δεν χρειαζεται κατι ιδαιτερο περα απο λιπασμα κοντα στις ριζες με ψηνει ασχημα.

Κερατοφυλο ψαχνω μια εβδομαδα τωρα και προκοπη δεν βρισκω......... Το πιο απλο φυτο και τρια μαγαζια που πηγα και ρωτησα δεν το εχουν ουτε για δειγμα!
 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, blenaddict said:

KOITA DW TI EGINE , MOY XALASE TO PLHKTROLOGIO ME TH PRWTH DAGKWNIA , BALE KAI BALISNERIES BALE KAI ENXINODOROYS BALE , TAMPLETES MH BALEIS GIATI DE TIS XRIAZONTE PRAGMATIKA , TWRA AN  THES NA DEIS ANAPTYKSH THA XRIASTEIS ALLA THA XRIASTEIS KAI ALLH AMMO GIA NA KATSEI OTI BALEIS AKOMA KAI TH TAMPLETA , WRAIES CRYPT EXEI TO PETSUPERMARKET , ME 20 EURO PAIRNEIS APO DYO ZEUGARIA PANW KATW 

Και αλλη αμμο;
15 κιλα εχει μεσα, φοβαμαι να βαλω και αλλη μεχρι να αλλαξω το επιπλο μην εχουμε κανενα ατυχημα πριν προλαβω. 

Το βαθος του χαλικου ειναι καμια 2-3 εκατοστα.

Κρυπτοκορινες βρηκα και σε καταστημα εν τελει σε ενα καταστημα εδω γυρω αλλα σε μεγεθος ''τζαμπο''. Ειδα και στο πετσουπερμαρκετ θα το εχω υποψην μου ευχαριστω πολυ :D !

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Just now, blenaddict said:

NOMIZW OUTE NA KATSEI H VAL DE MPOREI SE TETOIO BATHOS  , ALLA DE KSERW KAI TI EINAI TO XALIKI POY EXEIW , EXEI MPLEKSEI TVRA GREEKLISH ME ELLHNIKA , TRAGIKOS SYNDIASMOS 

 

χαχαχ δεν πειραζει, (δοκιμασε να βγαλεις και να ξανα βαλεις το usb του πληκτρολογιου μπας και στρωσει! :)

Εχω 10 κιλα ψιλο κοκο 2-3 mm και 5 κιλα αμμο λευκη. Μου φαινεται θα τα παρω ολα μαζι πακετακι, βαση φυτα χαλικι. Αν και μπορω να μεταφερω λιγο χαλικακι εκει που θα μπουνε αυτες απο το υπολοιπο ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε
Ενα java ferm, δυο βαλσινεριες και ενας εχινοδορος ειναι καλα να τα βαλω μαζι με λιπασματακι ; Η δεν θα μπορουν να ανταποκριθουν

Το java ferm μονο με μπετονια μπορω να το δεσω καπου;

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνέριες και ο εχινόδορος βολεύονται και με ταμπλέτες λίπανσης τις οποίες τοποθετούμε κοντά στη ρίζα τους στο βυθό, αλλά όχι ακριβώς από κάτω.

Έτσι κάνουμε τις ρίζες να δουλέψουν.

Το fern χρειάζεται λίγο λιπασματάκι γενικής χρήσεως, και λίγο έξτρα κάλιο.

Αν μπορείς απλά να το στερεώσεις κάπου δεν χρειάζεται καν να το δέσεις.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SOTIRIS said:

Οι βαλισνέριες και ο εχινόδορος βολεύονται και με ταμπλέτες λίπανσης τις οποίες τοποθετούμε κοντά στη ρίζα τους στο βυθό, αλλά όχι ακριβώς από κάτω.

Έτσι κάνουμε τις ρίζες να δουλέψουν.

Το fern χρειάζεται λίγο λιπασματάκι γενικής χρήσεως, και λίγο έξτρα κάλιο.

Αν μπορείς απλά να το στερεώσεις κάπου δεν χρειάζεται καν να το δέσεις.

Τελεια ευχαριστω παρα πολυ!

Να ρωτησω το λιπασμα μπορει να χορηγηθει μαζι με τις ταμπλετες η μονο το ενα απο τα δυο;
δηλαδη πχ η java moss που εχω στερεωμενη πανω στο διακοσμητικο θα παιρνει αυτα που χρειαζεται μεσα απο τις ταμπλετες; 

Επισης συνισταται να τριμαρω τις ριζες απο τις βαλισνεριες πριν τις φυτεψω για να αναπτυχθουν καλυτερα;

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Τελεια ευχαριστω παρα πολυ!

Να ρωτησω το λιπασμα μπορει να χορηγηθει μαζι με τις ταμπλετες η μονο το ενα απο τα δυο;
δηλαδη πχ η java moss που εχω στερεωμενη πανω στο διακοσμητικο θα παιρνει αυτα που χρειαζεται μεσα απο τις ταμπλετες; 

Επισης συνισταται να τριμαρω τις ριζες απο τις βαλισνεριες πριν τις φυτεψω για να αναπτυχθουν καλυτερα;

Το γενικό λίπασμα μπορεί να χορηγηθεί παράλληλα με τις ταμπλέτες. Πάντοτε μικρή δόση και όχι η αναγραφόμενη που αφορά τα full planted ενυδρεία.

Τριμάρισε τις ρίζες άφοβα. Η moss δεν θα πάρει θρεπτικά από τις ταμπλέτες.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο βιντεάκι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κομπλε! Ευχαριστω πολυ και για το βιντεακι!
Αντε λογικα Παρασκευη- Δευτερα θα παω να τα παρω και θα σας δειξω το αποτελεσμα!  :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Ωραια κομπλε! Ευχαριστω πολυ και για το βιντεακι!
Αντε λογικα Παρασκευη- Δευτερα θα παω να τα παρω και θα σας δειξω το αποτελεσμα!  :bigemo_harabe_net-77:

Σε αναμένουμε.:D

Link to comment
Share on other sites

6ea79d6d2d4e8ec6ea312534eab037f5.jpg&key=7a6f37b68c3ab72da3bb41fcbb91b28a6c3893568c66f1aa28d88677c3e30770

 

Έτοιμος ! Πως σας φαίνεται ; Τις ταμπλέτες τις έβαλα αρκετά μακρυά ; Όσο για τις βαλσινεριες εγώ τρεις πήρα αλλά εν τελεί έγιναν δέκα καθώς ήταν ήδη κομμένες σε ματσάκια μέσα στο κάθε βαμβάκι.

 

Μέτρησα και το ph, εξού και η σύριγγα, το οποίο είναι 8.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...