Jump to content

DIY υπερχείλιση


Recommended Posts

Είδα αυτό το βίντεο στο youtube https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_837272133&feature=iv&src_vid=65yVr7DiDls&v=UZytENJZtJw και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες.. Πιστεύεται θα πετύχαινε κάτι τέτοιο;; Το έχει δοκιμάσει κανείς;; Γιατί εγώ μόνο το σύστημα durso ξέρω σαν πιο κατάλληλο για υπερχείλιση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κάνει εγώ και δουλεύει άψογα. Το σύστημα το δουλεύω περίπου ενάμιση χρόνο και δεν έχει αστοχήσει ποτέ. Εννοείται πως θα πρέπει να γίνει σωστή αρχικοποίηση και ρύθμιση της αντλίας επιστροφής. Με Φ32 σωληνώσεις, κατεβάζει άνετα 1500 λίτρα/ώρα. Θέλει όμως πολύ προσοχή στην υλοποίηση και ειδικά στην ανεπίστροφη βαλβίδα που είναι και το μόνο σημείο στο οποίο θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι εφαρμόζει 1000% . Θα πρότεινα να το δουλέψεις εκτός ενυδρείου για ένα διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κάνει εγώ και δουλεύει άψογα. Το σύστημα το δουλεύω περίπου ενάμιση χρόνο και δεν έχει αστοχήσει ποτέ. Εννοείται πως θα πρέπει να γίνει σωστή αρχικοποίηση και ρύθμιση της αντλίας επιστροφής. Με Φ32 σωληνώσεις, κατεβάζει άνετα 1500 λίτρα/ώρα. Θέλει όμως πολύ προσοχή στην υλοποίηση και ειδικά στην ανεπίστροφη βαλβίδα που είναι και το μόνο σημείο στο οποίο θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι εφαρμόζει 1000% . Θα πρότεινα να το δουλέψεις εκτός ενυδρείου για ένα διάστημα.
Δουλευεις το σύστημα που εδειξε ο κωστας???
Με αντεπιστροφη η χωρις??
Γτ υπαρχει και το ενα με αντεπιστροφη και το αλλο χωρις...(βαζεις νερο)
Αμα σταματησεις την λειτουργία του κτλ μετα θελει παλι να τραβηξεις αερα???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Δουλευεις το σύστημα που εδειξε ο κωστας???
Με αντεπιστροφη η χωρις??
Γτ υπαρχει και το ενα με αντεπιστροφη και το αλλο χωρις...(βαζεις νερο)
Αμα σταματησεις την λειτουργία του κτλ μετα θελει παλι να τραβηξεις αερα???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Η κατασκευή μου βασίστηκε στο μοντέλο του DIY King και είναι το μόνο που δούλεψε άψογα. Βέβαια και αυτός έκλεψε την ιδέα από αλλού, αλλά τέλος πάντων.... Πάντα με ανεπίστροφη βαλβίδα!!!! Εγώ έχω δύο, μία κολλημένη πάνω στην κατασκευή με σωληνάκι σιλικόνης και μία δεύτερη στο τέλος. 

 Και εγώ είχα αμφιβολίες πριν το χρησιμοποιήσω και του έκανα πολλά crash tests, με πολύωρες διακοπές και επανεκκινήσεις και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να ξεκινήσει να δουλεύει, πέρα από την αρχικοποίηση την πρώτη φορά. Όπως είπα, όμως, θέλει πολύ προσοχή στην υλοποίηση, και ειδικά να μην χάνει καθόλου στο σημείο που είναι κολλημένη η ανεπίστροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

 Η κατασκευή μου βασίστηκε στο μοντέλο του DIY King και είναι το μόνο που δούλεψε άψογα. Βέβαια και αυτός έκλεψε την ιδέα από αλλού, αλλά τέλος πάντων.... Πάντα με ανεπίστροφη βαλβίδα!!!! Εγώ έχω δύο, μία κολλημένη πάνω στην κατασκευή με σωληνάκι σιλικόνης και μία δεύτερη στο τέλος. 

 Και εγώ είχα αμφιβολίες πριν το χρησιμοποιήσω και του έκανα πολλά crash tests, με πολύωρες διακοπές και επανεκκινήσεις και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να ξεκινήσει να δουλεύει, πέρα από την αρχικοποίηση την πρώτη φορά. Όπως είπα, όμως, θέλει πολύ προσοχή στην υλοποίηση, και ειδικά να μην χάνει καθόλου στο σημείο που είναι κολλημένη η ανεπίστροφη.

Ανεπίστροφη εννοείς την βαλβίδα που είναι στην αεραντλία, σωστά;;

 

Για ποιο λόγο έβαλες δύο δεν κατάλαβα...

 

Για να μην χάνει φαντάζομαι θα το πετύχεις μόνο με την κόλλα ή απλά μόνο με το pvc κρατιέται;; 

 

Επίσης, αν θέλω εγώ να το κάνω να κατεβάζει 2000 l/h, τι σωλήνα πρέπει να πάρω;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Ανεπίστροφη εννοείς την βαλβίδα που είναι στην αεραντλία, σωστά;;

Σωστά.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Για ποιο λόγο έβαλες δύο δεν κατάλαβα...

Για έξτρα ασφάλεια.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Για να μην χάνει φαντάζομαι θα το πετύχεις μόνο με την κόλλα ή απλά μόνο με το pvc κρατιέται;; 

Καλύτερα να αποφύγεις την κόλλα pvc γιατί ζεσταίνει το πλαστικό και μπορεί να παραμορφώσει την ανεπίστροφη βαλβίδα. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κυανοακρυλική κόλλα.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Επίσης, αν θέλω εγώ να το κάνω να κατεβάζει 2000 l/h, τι σωλήνα πρέπει να πάρω;;

Λογικά με Φ40 θα είσαι εντάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

darius μιας και έχεις φτιάξει μια τέτοια κατασκευή μπορείς να μου πείς εάν σου κάνει θόρυβο;Στο σαμπ μέσα κάνει φυσαλίδες κατά την πτώση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. έγραψε:

darius μιας και έχεις φτιάξει μια τέτοια κατασκευή μπορείς να μου πείς εάν σου κάνει θόρυβο;Στο σαμπ μέσα κάνει φυσαλίδες κατά την πτώση?

Θόρυβο δεν κάνει παρά ελάχιστο. Εγώ στην εισαγωγή του νερού έχω βάλει μια γωνία 90 μοιρών την οποία έχω καλύψει με διχτάκι. Χωρίς τη γωνία κάνει περισσότερο θόρυβο. Τις δυο-τρεις πρώτες μέρες είναι λίγο πιο έντονο μέχρι να στρώσει. Φυσαλίδες βγάζει αλλά ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Σωστά.

 

Για έξτρα ασφάλεια.

 

Καλύτερα να αποφύγεις την κόλλα pvc γιατί ζεσταίνει το πλαστικό και μπορεί να παραμορφώσει την ανεπίστροφη βαλβίδα. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κυανοακρυλική κόλλα.

 

Λογικά με Φ40 θα είσαι εντάξει.

Με φ 40 θεωρω οτι  θα υπερβαλεις κ δεν θα γλυτώσεις τον θόρυβο.κατεβαζω στο σαμπ 3000+ λιτρα με φ 32.με σωληνα φ 28 ευκαπτο, αδειαζω το 600αρι ενυδρειο σ 16 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία να δω πώς το έχεις στίσει με τον εύκαμπτο σωλήνα?

Κάτω απο Φ32 PVC σωλήνα πάς σε ηλεκτρολογικά υλικά?Ρωτάω γιατί σε υδραυλικά δείχνει μόνο απο Φ32 και πάνω.

Εσυ Darius ανεπίστροφη βαλβίδα μπορείς να μου δείξεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...