Jump to content

Κόκκινα σημάδια - Φλέβες στο Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Βαλε τον ψάρι σου σε ένα πλαστικό δοχείο με τα φίλτρα σου σε λειτουργία και καθαρό νερό και λίγο Prime για αντιχλωριο.....για την ώρα μην πάρει άλλο συγκάτοικο μέχρι να στρώσουν λίγο τα πράγματα με το ενυδρείο σου και τάιζε φειδωλά για κανένα μήνα μια φορά την ημέρα.....μην το παρακάνεις με την τροφή μέχρι να στρώσει καλά το ενυδρείο....βγάλε όλα τα βότσαλα, βοτσαλακια και άλλαξε όλο το νερό στο κυρίως ενυδρείο.Μην πλυνεις το ενυδρειο με χλωρινες και ξυδια για να το κανεις λαμπικο δεν χρειαζεται και μονο κακο θα κανουμε.Θελουμε το βιοφιλμ που εχουν ολες οι επιφανειες.

Ο ζεόλιθος είναι ένα φυσικό ορυκτό το οποίο έχει την ιδιότητα αρχικά να απορροφά αζωτούχες ενώσεις  και προσφέρει κατάλληλες συνθήκες για να δημιουργηθεί μια δυνατή βιολογία μια που είναι πορώδες υλικό και διατηρεί ένα ουδέτερο ΡΗ στο νερό. Το έχω δοκιμάσει πολλά χρόνια με μεγάλες κιχλιδες και όντως βοηθά  ειδικά τα καινούργια ενυδρεία όπου έχουν αδύναμη βιολογία. Το κόστος είναι 15 ευρω περίπου τα 20 με 25 κιλά (ένα τσουβαλάκι). 4 με 5 εκατοστά βυθό είναι μια χαρά.....τις πρώτες 1 με 2 μέρες θα έχεις κάποια ψιλό θολούρα αλλά μετά δεν θα έχεις ξαναδεί τόσο διάφανο νερό....τζάμι που λέμε

Μπορείς βέβαια να πας και σε κάποιο απλό χαλαζιακο χαλικάκι στην ίδια κοκκομετρια αλλά δεν σου προσφέρει κάποια ιδιαίτερη βοήθεια και θα το πληρώσεις ακριβότερα από κάποιο ενυδρειακο μαγαζί…..υπάρχει και η επιλογή να πάρεις από κάποια μάντρα οικοδομικών υλικών και πετρωμάτων αλλά η καθαρότητα του παίζεται και θα πρέπει να το πλύνεις πολύ καλά…..προσωπικά θα σου έλεγα να το αποφύγεις σε αυτή την περίπτωση.

 Τα πλαστικά διακοσμητικά φυτά απόφυγε τα μια που η πλαστικουρα δεν παύει να είναι υποπροϊόντα πετρελαίου και αφήνουν τοξίνες στο νερό με τον καιρό.... Τα αληθινά φυτά μπορούν να μας δώσουν ένα χεράκι όσο αφορά την χημική φιλτρανση απορροφώντας τις υπερβολικές τοξίνες και νιτρικά κάνοντας έτσι και ποιο αραιά τις αλλαγές νερού. Το θέμα είναι πως τα χρυσόψαρα δεν αφήνουν τίποτα όρθιο όπως θα γνωρίζεις και κάποια φυτά που μπορούν να τα καταφέρουν είναι οι ανουμπιες λόγο του ότι έχουν σκληρό φύλλωμα αλλά από την άλλη είναι αργής ανάπτυξης και εν ολίγοις απορροφούν θρεπτικά σε ανάλογους αργούς ρυθμούς. Για αυτό μπορείς να βάλεις εξωτερικά κάποιο φυτό τύπου πόθο ή φιλοδεντρο….θα σου τραβάνε τα πολλά νιτρικά προς όφελος των ζωντανών. Απλά βάζεις τις ρίζες τους ή το κλωναράκι στην περίπτωση του πόθου να βρέχονται στο νερό του ενυδρείου και αυτά κάνουν την δουλειά τους. Εννοείτε πως όσο ποιο πολύ φως έχουν τόσο καλύτερα και ποιο αποτελεσματικά θα είναι και αυτά.

Τελευταία σκέφτομαι να φτιάξω μια λιμνούλα στην ταράτσα μου περνώντας το νερό από τα λουλούδια μου….κάτι σαν ενυδρεοπονια κατάσταση. Έχω μια μπανιέρα τριγωνική που κάθετε και με τρώει….ξέρεις χαχαχα.

Ότι θέλεις εδώ είμαστε….την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Rik

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, δυστυχώς λόγω δουλειάς το παραμέλησα λίγο το ζήτημα. Αυτές τις μέρες θα τον αλλάξω τον βυθό με ζεόλιθο όπως πρότεινες. Θα βάλω κ ένα ψάρι ακομα για να έχει παρέα το κακόμοιρο. Ελπίζω να μου ζήσουν αρκετά τα ψάρια, να τα στείλω και φαντάρους :P 
Αν προκύψει οποιαδήποτε απορία θα ξαναποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα seriousam ....... ολοι μας οταν λιγο πολυ μπλεκουμε εξαφανιζομαστε......τον δευτερο ψαρι θα τον βαλεις ενα μηνα μετα απο οταν αλλαξεις τον βυθο....μην βιαστεις και δωσε χρονο στον νεο βυθο σου να αποκτησει νεες αποικιες βακτηριων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπως είδα τις φωτογραφίες το ψάρι έπασχε απο αιμοραγική σεπτέμια και οντίνιουμ , χωρίς να μπορούμε όμως , να ξεχωρίσουμε ποιά ήταν η πρωτογεννής ασθένεια .

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...