Jump to content

αναπαραγωγη Glowlight τετρα


natateo

Recommended Posts

Πολυ καλημερα σ΄ολους!  Χτες εγιναν αλλαγες - τα μικρα μικρα πηγαν στο πλαστικο ενυδρειο (ειναι ποιο βολικο - μπορεις να το πας , οπου θελεις.Το βαζω πανω στο τραπεζι για να καθαριζω και να αλλαζω νερο ) , τα μεγαλα μικρα - στο γυαλινο 10λ. Απο σημερα τα μικρα μικρα αρχισαν να κολυμπουν. Ριχνω infuzoria καθε 4 ωρες(πηρα αδεια απο την δουλεια  μεχρι τα χριστουγεννα!). Τα μικρα ειναι πολλα, να μετρισω δεν μπορω.

Σε κανα 5-6 μερες, οταν θα μεγαλωσουν λιγακι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά δοχεία είναι πράγματι πολύ βολικά, ειδικά για αναπαραγωγές. Ίσως σε βολέψει να χρησιμοποιήσεις αργότερα για το μεγάλωμα και μεγαλύτερα μεγέθη, 50λτ πχ. Τα έχω χρησιμοποιήσει για τέτοιες δουλειές και είναι μια χαρά. Καλή επιτυχία και συγχαρητήρια για την προσπάθεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2017 at 7:47 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι ειναι. Το αναφερουν ολοι και παντου(για αυγα μιλαμε). Και μετα, που αρχιζουν να κολυμπουν αφηνεις ενα "παραθυρακι " για να ειναι φωτισμενη μονο μια γονια. Αυριο θα ανεβασω φωτο- το πως. Την νυχτα θελουν φωτακι νυκτος(οταν αρχιζουν να τρωνε, δηλ. 3 μερες μετα την εκκολαψη.)

Σοβαρα τα πραγματα :)

Τωρα φωτο. Τα "μεγαλα μικρα - 19 ημερων. Τελιτσες γυρο - αρτεμια.:)

 

 

nt-1.jpg

nt-2.jpg

nt-3.jpg

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

τις πρώτες μέρες που γεννιούνται σου κάθονται πάνω στο τζάμι;;έχω και εγώ μια γέννα από black widow tetra εδώ και 2 μέρες αλλά τα βλέπω σπάνια να κολυμπάνε

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος xristosa έγραψε:

τις πρώτες μέρες που γεννιούνται σου κάθονται πάνω στο τζάμι;;έχω και εγώ μια γέννα από black widow tetra εδώ και 2 μέρες αλλά τα βλέπω σπάνια να κολυμπάνε

Αυτα καθονται στο βυθο και πανω στο τζαμι μεχρι και 2 ημερες. Δοκίμασε να τα ακουμπησεις απαλά και δες αν θα κολυμπήσουν. Ακομα μπορεις να παρεις ενα μεγεθεντικο φακο και δες την κοιλια τους, αν εχουν κατι σαν μια φουσκιτσα διαφανη,στρογγυλή κατω στην κοιλια -τοτε ακομα μην ταιζεις(δεν κολυμπανε ακομα).Ομως αυτη φουσκιτσα κραταει ισα ισα 24-36 ωρες(t=25 με 26 βαθμους), μετα θελουν ταίσμα με infusoria. Δηλαδη απο την στιγμη που κανανε αυγα μεχρι το πρωτο ταισμα περνανε 60 ωρες πανω-κατω. Να τα ταισεις καθε 4 ωρες για 3 ημερες με infuzoria , μετα - νεογεννητη αρτεμια. Πιστευω τουσ γονεις τα εβαλες χωρια απο τα μικρα. Καλη επιτυχια!:)

Link to comment
Share on other sites

infuzoria παρότι έχω βάλει αρκετό καιρό να γίνει,δεν.....ίσως λόγο κρύου,από τροφή τους ρίχνω sera micron,με μεγεθυντικο φακό όταν τα κοιτάω φαίνονται μαύρα τα μάτια τους και είναι και μαύρη και η κοιλιά τους,ενώ βλέπω αρκετά κολλημένα στο τζάμι σπάνια κανένα θα κολυμπήσει για λίγο και μετά πάει και ξανά κάθεται στο τζάμι,στο βυθό δεν μπορώ να δω αν έχει γιατί είχα βάλει κερατοφυλλο και έχει μαδήσει και έχει γεμίσει,η σακούλα που έχεις βάλει είναι απαραίτητη;;εγώ δεν έχω βάλει κάτι απλά δεν του έχω φως. 

Τους γονείς τους έχω βγάλει,τα έχω σε ένα 20λιτρο ενυδρειακι  

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος xristosa έγραψε:

infuzoria παρότι έχω βάλει αρκετό καιρό να γίνει,δεν.....ίσως λόγο κρύου,από τροφή τους ρίχνω sera micron,με μεγεθυντικο φακό όταν τα κοιτάω φαίνονται μαύρα τα μάτια τους και είναι και μαύρη και η κοιλιά τους,ενώ βλέπω αρκετά κολλημένα στο τζάμι σπάνια κανένα θα κολυμπήσει για λίγο και μετά πάει και ξανά κάθεται στο τζάμι,στο βυθό δεν μπορώ να δω αν έχει γιατί είχα βάλει κερατοφυλλο και έχει μαδήσει και έχει γεμίσει,η σακούλα που έχεις βάλει είναι απαραίτητη;;εγώ δεν έχω βάλει κάτι απλά δεν του έχω φως. 

Τους γονείς τους έχω βγάλει,τα έχω σε ένα 20λιτρο ενυδρειακι  

Δεν πρεπει να κολυμπουν πολυ, ετσι οπως γραφεις- λιγο και μετα καθονται.Αυτο ειναι "το κολυμπι" τους. Με Sera δεν ξερω, και εγω την πρωτη φορα με νεον τετρα δεν ειχα infusoria και εριχνα Sera micron απο λιγο. Ομως, οπως αποδειχτηκε - δεν τρωνε τιποτα "μη ζωντανο" . Ο @bbetta μου ειπε να βαλω πολυ μοςς απο το ενυδρειο μεσα στη γεννηστρια και απεδωσε!(διαβασε αναπαραγωγη νεον τετρα). Πολυ μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ @bbetta !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει και λίγο moss,προς το παρών δεν έχω κάτι άλλο να τους βάλω,σ' ευχαριστώ για την βοήθεια και καλή συνέχεια και σ' εσένα  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

@bbettaΠολυ μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ @bbetta !!

Να είσαι καλά φίλε μου. Μακάρι να ζήσουν όσα περισσότερα ψαράκια είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σ΄ολους!

Μια φωτο απο μικρα(ειναι μονο μια γονια του "ενυδρειου". Το "ενυδρειο" ειναι ενα διαφανο κουτι αποθηκευσης 30λ απο την IKEA(αυτο βρικα). 

Στο αλλο ,που ειναι 5λ ηταν σαν  παστές σαρδελλες στο κουτι. το συννεφο στην φωτο ειναι μικρα.

 

123.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα μικρα εκλεισαν 1μηνα. Ειναι 8.5a4de653a19cb_2.jpg.ad1e784922adb57114bb3d85a3c43f85.jpg

Τα αλλα μικρα εκλεισαν 2 εβδομαδες(ειναι σε γεννηστρια,περιμενουν να καθαριζω το μεγαλο πλαστικο κουτι)5a4de78306a73_1.jpg.6686699392c7f7023a6142efcf1a4d23.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

natateo πως τα πάνε τα ψαρακια σου;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος xristosa έγραψε:

natateo πως τα πάνε τα ψαρακια σου;;

Μεγαλώνουν:)

Αυριο θα ανεβασω φωτο(σημερα μαζευω το Δεντρο)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο!! και εγώ κατάφερα και τα μεγάλωσα μόνο με sera micron και spirulina powder,infosuria δεν κατάφερα να φτιάξω (ακόμα έχω το βαζάκι στο παράθυρο)

περιμένω φωτογραφία ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος xristosa έγραψε:

μπράβο!! και εγώ κατάφερα και τα μεγάλωσα μόνο με sera micron και spirulina powder,infosuria δεν κατάφερα να φτιάξω (ακόμα έχω το βαζάκι στο παράθυρο)

περιμένω φωτογραφία ....

Τα πρωτα(36 ημερων)5a547cb31a220_20180109_1010201.jpg.16a15dd74a05b3ee9fb8447d43cfd365.jpg

5a547cd4b2cac_20180109_1006311.jpg.e0a1ea8a0c06ba10a41a4f63309620a1.jpg

 

Τα μικρα(21 ημερων)

5a547d27e1fa8_20180109_0948581.jpg.077f29c8fa17bc720b3457ddf9c2d154.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μπράβο για την προσπάθεια,εμένα έφτασαν 19 ημερών 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος xristosa έγραψε:

μπράβο για την προσπάθεια,εμένα έφτασαν 19 ημερών 

Πολλα συγχαρητηρια!!!!! Ομορφα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ασχοληθει παλαιοτερα με τα rummy nose tetra , αργουν πολυ να μεγαλωσουν...

Απο τι εχω δει  για το μεγαλωμα των τετρα βαζουν πρασινο νερο και μεγαλα ενυδρεια....

Link to comment
Share on other sites

αυτά που έχω εγώ είναι black widow tetra,τα έχω σε ένα ενυδρειακι 20 λίτρα και αλλαγές κάνω κάθε 2η μέρα αλλά το νερό το παίρνω από άλλο ενυδρείο που τρέχει με τύρφη,infosuria δεν τους έχω δώσει καθόλου (έβαλα βαζάκι αλλά δεν έγινε) έδωσα μόνο sera micron στην αρχή και μετά και spirulina powder

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!  Πριν απο μια εβδομαδα τα μικρα (ολα) μπηκαν στο μεγαλο ενυδρειο με τα νεον μου. Τωρα εχω γυρο στα 100 ψαρακια εκει.20180124_220020.jpg.39840eb22ed7040776d632534a432314.jpg

Καλα, που θα πανε συντομα στο ενα pet shop. Καθε δευτερη μερα αλλαγη νερου δεν θα αντεξω για πολυ!:hot:

Ειναι 1/4 απο το ενυδρειο! Παντου τρελη κινηση!

Ακομα μια φωτο απο την Αμανο μου,που μου κανει μανικιAmano.jpg.04fedd898f2f2b17689fcca9ba5b2e1e.jpgουρ,μολις βαζω το χερι στο νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφέρω ένα παλαιό θέμα γιατί έχω μερικές ερωτήσεις τεχνικής φύσης. 

 

Στις προσπάθειες αναπαραγωγών τέτρα που έχω κάνει (κυρίως flame) συνάντησα τις εξής δυσκολίες:

 

1ον - καθ' εαυτός ο διαχωρισμός αρσενικών-θυληκών.

 

2ον - όταν χώρισα τα 3 αρσενικά από τα 3 θυλικά (δεν ξέρω πόσο επιτυχία είχα στον διαχωρισμό, όπως προείπα) σε 2 διαφορετικά ευδρεία, τις 5 μέρες που τα άφησα μέσα ήταν όλα τους πάρα πολύ στρεσαρισμένα και, προφανώς, δεν έτρωγαν τίποτα. Τα ενυδρεία βρίσονταν σε ήσυχο σημείο, χωρίς κίνηση, με μία χούφτα Ceratophyllum και αερόφιλτρο. Παρ' όλα αυτά τα ψαράκια ήταν πολύ νευρικά και δυστυχώς έχασα 2 από τα 6. Η ερώτησή μου εδώ είναι πόσο καιρό κράτησες τα ψαράκια χωριστά στα ενυδρεία για το "conditioning" και πώς τα βοήθησες να μην είναι στρεσσαρισμένα; Έκανες αλλαγές νερού καθημερινά; Δυστυχώς δεν έχω όσμωση.

 

3ον - κατέληξα να βάλω τα εναπομείναντα 4 flame μαζί σε ένα ενυδρείο στρωμένο με πλατανόφυλλα (δες φωτογραφία παρακάτω). Χρησιμοποίησα παλαιωμένο νερό, περασμένο από τύρφη. Το ενυδρείο έχει αερόφιλτρο και ένα στρώμα lemna minor (φακή). Δεν έχω πρόσβαση σε ζωντανή τροφή δυστυχώς και ταΐζω με κατεψυγμένη (αρτεμια, bloodworms), παρ' όλα αυτά τα ψάρια είναι ακόμα στρεσσαρισμένα (τα 2 από τα 4 κρύβονται) και δεν τρώνε όπως θα περίμενα. Σε πόσες μέρες από την εισαγωγή αρσενικών-θηλυκών στη κοινή γυάλα ηρέμισαν τα ψαράκια σου;

 

 

IMG_20181015_130256.jpg

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν χωρίζω αρσενικά με θυληκά. Διαλέγω τα ψάρια που θέλω απο το ενυδρείο και τα μεταφέρω στο ενυδρείο αναπαραγωγής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Επαναφέρω ένα παλαιό θέμα γιατί έχω μερικές ερωτήσεις τεχνικής φύσης. 

 

Στις προσπάθειες αναπαραγωγών τέτρα που έχω κάνει (κυρίως flame) συνάντησα τις εξής δυσκολίες:

 

1ον - καθ' εαυτός ο διαχωρισμός αρσενικών-θυληκών.

 

2ον - όταν χώρισα τα 3 αρσενικά από τα 3 θυλικά (δεν ξέρω πόσο επιτυχία είχα στον διαχωρισμό, όπως προείπα) σε 2 διαφορετικά ευδρεία, τις 5 μέρες που τα άφησα μέσα ήταν όλα τους πάρα πολύ στρεσαρισμένα και, προφανώς, δεν έτρωγαν τίποτα. Τα ενυδρεία βρίσονταν σε ήσυχο σημείο, χωρίς κίνηση, με μία χούφτα Ceratophyllum και αερόφιλτρο. Παρ' όλα αυτά τα ψαράκια ήταν πολύ νευρικά και δυστυχώς έχασα 2 από τα 6. Η ερώτησή μου εδώ είναι πόσο καιρό κράτησες τα ψαράκια χωριστά στα ενυδρεία για το "conditioning" και πώς τα βοήθησες να μην είναι στρεσσαρισμένα; Έκανες αλλαγές νερού καθημερινά; Δυστυχώς δεν έχω όσμωση.

 

3ον - κατέληξα να βάλω τα εναπομείναντα 4 flame μαζί σε ένα ενυδρείο στρωμένο με πλατανόφυλλα (δες φωτογραφία παρακάτω). Χρησιμοποίησα παλαιωμένο νερό, περασμένο από τύρφη. Το ενυδρείο έχει αερόφιλτρο και ένα στρώμα lemna minor (φακή). Δεν έχω πρόσβαση σε ζωντανή τροφή δυστυχώς και ταΐζω με κατεψυγμένη (αρτεμια, bloodworms), παρ' όλα αυτά τα ψάρια είναι ακόμα στρεσσαρισμένα (τα 2 από τα 4 κρύβονται) και δεν τρώνε όπως θα περίμενα. Σε πόσες μέρες από την εισαγωγή αρσενικών-θηλυκών στη κοινή γυάλα ηρέμισαν τα ψαράκια σου;

 

 

IMG_20181015_130256.jpg

 

Δεν ξερω ακριβος για flame, αλλα νεον και γλοου θελουν πολυ μαλακο νερο για αναπαραγωγη(Kh-0-1, Gh- 2-3), οχι ακριβος για αναπαραγωγη , αλλα για να γονιμοποιηθουν τα αυγα.

Δεν αρκει το ph να κατεβαζεις με τυρφη, πρεπει να εχεις ή Α/Ο ή παιρνεις απο φαρμακειο απεσταγμενο νερο και κανεις μιξ με το νερο απο το ενυδρειο. Πανω απο 4-5 μερες δεν τα κραταω χώρια(αλλαγες νερου καθε 2-η μερα), μετα τα βαζω μαζι αργα το βραδι και κλεινω το φως. Το πρωι, μολις βγαινει ο ηλιος(ή ανοιξω τα παντζουρια), αρχιζουν .... Τυρφη δεν βαζω(δοκιμασα και δεν μ΄αρεσε το αποτελεσμα). Πανω απο 2 μερες δεν καθονται μαζι, κανονικα το βραδι μπαινουν μεσα, το πρωι γινεται η δουλεια και το μεσημερι πανε πισω στο μεγαλο ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

Δεν ξερω ακριβος για flame, αλλα νεον και γλοου θελουν πολυ μαλακο νερο για αναπαραγωγη(Kh-0-1, Gh- 2-3), οχι ακριβος για αναπαραγωγη , αλλα για να γονιμοποιηθουν τα αυγα.

Δεν αρκει το ph να κατεβαζεις με τυρφη, πρεπει να εχεις ή Α/Ο ή παιρνεις απο φαρμακειο απεσταγμενο νερο και κανεις μιξ με το νερο απο το ενυδρειο. Πανω απο 4-5 μερες δεν τα κραταω χώρια(αλλαγες νερου καθε 2-η μερα), μετα τα βαζω μαζι αργα το βραδι και κλεινω το φως. Το πρωι, μολις βγαινει ο ηλιος(ή ανοιξω τα παντζουρια), αρχιζουν .... Τυρφη δεν βαζω(δοκιμασα και δεν μ΄αρεσε το αποτελεσμα). Πανω απο 2 μερες δεν καθονται μαζι, κανονικα το βραδι μπαινουν μεσα, το πρωι γινεται η δουλεια και το μεσημερι πανε πισω στο μεγαλο ενυδρειο.

 

Και κατι αλλο... Τα φυλλα να φυγουν, βαλε κατω ψιλο διχτακι(να περνανε μονο τα αυγα), υψος νερου το πολυ 20 εκ., αεραντλια(σιγα σιγα να δουλευει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...