Jump to content

360° φυτεμενο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους....ειχα αφησει το χομπι μας για 2 χρονια και επιστρεφω,εχω κανει χρονια το κυκλο μου σε γλυκο και αλμυρο νερο (εχω καποια γνωση καλη πιστευω) και σκοπευω να φτιαξω μια diy γυαλα 200 λιτρα 360 μοιρες με υψος γυρω στους 40 ποντους και να δημιουργησω ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων με (γκαζον) περιμετρικα και στο κεντρο θα εστιασω σε 3 βραχους(με mini anubies στα κρυφα σημεια και αλλα...) και φυτα οπου θα βγαινουν απο την επιφανεια στο κεντρο του ενυδρειου...Το θεμα μου τωρα....προτου ξεκινησω τη κατασκευη της γυαλας ειμαι δεκτος σε αποψεις για φωτισμο ο οποιος θα ειναι diy εκτος αν υπαρχει κατι σε 360° στη περιπτωση μου που με καλυπτει..να παω σε λαμπες Τ? Να παω σε led?(βλεπω καποιους προβολεις Led να κυκλοφορουν σε βιντεακια στο εξωτερικο),να σας πω πως το φωτιστικο που θα καταληξω θα ειναι με ντιζες κρεμαστο απο το ταβανι.....Ευχαριστω πολυ θα ηθελα να μοιραστουμε αυτο το (εργο) που θα ξεκινησω,απο γνωσεις παντα υστερουσα στο κομματι του φωτισμου και θα ηθελα να ξεκινησω με αυτο για αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λιτρα ενυδρειο 360 μοιρες.... φανταζομε ενα κυβο 70χ70χ40 υψος. Αφου πας σε γρασιδακι αρα φανταζωμε θα δουλεψεις μπουκαλα co2 οποτε θα πας και σε δυνατο φωτισμο. 4 προβολεις εξωτερικου χωρου λεντ των 40 βατ με 6500κ ειναι μια απλη... οικονομικη και ευκολη λυση. Φυσικα μπορεις να παιξεις και με τ5 η τ8 η και cfl απλες λαμπες οικονομιας. Αν βαλεις και φυτα που κοκκινιζουν εκει θα σου προτεινα ενα μιξ 4000κ με 6500κ η και καμια grolux.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα για κυβο μιλαω ακριβες διαστασεις δν γνωριζω ακομα,σωστα αναφερες τις διαστασεις...co2 θα παιξω με 2κιλη μπουκαλα 24ωρη οπως εκανα και παλαιοτερα...μου αρεσει πολυ η ιδεα για προβολεις led....οταν λες να βαλω και αλλα kelvin δηλαδη....περα απο τα 160 watt 6500 kelvin να προσθεσω και αλλους led ή θα μπορουσα να εχω βασικο 4 προβολεις led και μετα να προσθεσω grolux(αλλα σε ποιο σημειο και ποσες?) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Πολυ σωστα για κυβο μιλαω ακριβες διαστασεις δν γνωριζω ακομα,σωστα αναφερες τις διαστασεις...co2 θα παιξω με 2κιλη μπουκαλα 24ωρη οπως εκανα και παλαιοτερα...μου αρεσει πολυ η ιδεα για προβολεις led....οταν λες να βαλω και αλλα kelvin δηλαδη....περα απο τα 160 watt 6500 kelvin να προσθεσω και αλλους led ή θα μπορουσα να εχω βασικο 4 προβολεις led και μετα να προσθεσω grolux(αλλα σε ποιο σημειο και ποσες?) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Λαθος απαντησα....τα watt ξερω ποσα πρεπει  να ειναι στη περιπτωση μου....η απορια μου ειναι επειδη το ενυδρειο ειναι κυβος αρα εχει 4 προσοψεις δν ξερω με ποια σειρα θα πρεπει να πανε τα kelvin....Πχ αν παιξω οπως ειπες με 4 led προβολεις των 80 watt ο καθενας και βαλω 2 των 6500 kelvin και 2 των 4000 kelvin ποια θα ηταν η καλυτερη τοποθετηση εφοσον ειναι κυβος? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις το σχετικο βιντεο για να παρεις καποια ιδεα......

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα ενα σχεδιακι προχειρο..... μπορεις βεβαια να παιξεις ετσι ωστε να υπαρχει μια ομιομορφια στον ολικο φωτισμο....

Οσο για τις λαμπες η τα λεντ κοιτα να ειναι τουλαχιστων

cri>80

ip 65

Γωνια φωτισμου οσο ποιο μεγαλη για τα λεντ

light.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Σου εκανα ενα σχεδιακι προχειρο..... μπορεις βεβαια να παιξεις ετσι ωστε να υπαρχει μια ομιομορφια στον ολικο φωτισμο....

Οσο για τις λαμπες η τα λεντ κοιτα να ειναι τουλαχιστων

cri>80

ip 65

Γωνια φωτισμου οσο ποιο μεγαλη για τα λεντ

light.JPG

Τι εφτιαξες ρε φιλε......ευχαριστω πολυ τωρα το καταλαβα πληρες δν ειναι ασχημη ιδεα και τα 10αρια απο οτι βλεπω.....

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα..... ειναι οπως θα το εβλεπες απο πανω η διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Να σε καλα..... ειναι οπως θα το εβλεπες απο πανω η διαταξη.

Το εκτιμω....απο εβδομαδα ξεκιναω το φωτιστικο θα εχει μια βαση απο λαμαρινα που θα εχει πανω τα led και με ντιζα η λαμαρινα στο ταβανι!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε και καμια φωτο.....την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Rik,καλημερα σε ολους....Δευτερα θα ανεβασω τις πρωτες φωτο με την εκκινηση της δημιουργιας του φωτιστικου.....Παμε λιγο στο θεμα της γυαλας...τα τζαμια των ενυδρειων τι ειδος ειναι....κρυσταλλο? Και στη περιπτωση μου (200 λιτρα) τι παχος πρεπει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ταυλανδεζος................ μπορεις να πας σε απλο τζαμι η σε extra clear οπου το πληρωνεις κατι παραπανω φυσικα.......παχος με 0,6 mm θα εισαι  καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα Ταυλανδεζος................ μπορεις να πας σε απλο τζαμι η σε extra clear οπου το πληρωνεις κατι παραπανω φυσικα.......παχος με 0,6 mm θα εισαι  καλυμμένος.

6 αρι με κοντρες επανω σιγουρα...

Αλλιως 8αρι χωρις κοντρες..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν πας σε rimless θα εχεις ποιο ομορφο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...