Jump to content

Βιοτοπικο Νοτιου Αμερικης...


isildur_13

Recommended Posts

Να είσαι καλά φίλε μου.

Για φύλλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις δέντρα όπως το πλατάνι. Πρέπει να είναι από παρθένο μέρος και τελείως ξερά. Εγώ τα είχα ψήσει όταν τα χρησιμοποίησα. Όλα τα ντεκόρ που είχα το σαιτ που σου έστειλα τα βρίσκεις στο ιντερνετ και είναι βιοτοπικοι καρποί αμαζονιου. Ο @Husky_Jim είχε νομίζω... 

Εγώ όταν ξαναστησω ενυδρείο Αμερικής, δεν θα βάλω καρυδες αλλά Savu Pods για παράδειγμα. Στην θέση σου θα έψαχνα κάποιον από eBay και θα διάλεγα 3-4 διαφορετικά είδη, θα ζητούσα καλύτερη τιμη και θα μου τα έστελνα όλα μαζί. Τα ελληνικά Πετ σοπ περιορίζονται στα φύλλα καταπα (όχι βιοτοπικα) σε τιμές που δεν συμφέρουν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι τιμές του σάιτ αυτού είναι υψηλές για να λέμε την αλήθεια... Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ξερά φύλλα πλατάνου μαζεμένα από δάσος και βρασμένα για 4-5 λεπτά. Στο ενυδρείο επιβιώνουν για αρκετούς μήνες. Είχα μάλιστα και γέννες τετρα στο εν λόγω ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το σαιτ το έστειλα ως ενδεικτικό επειδή έχει εξαιρετική ποικιλια. Είναι ακριβο όντως, για αυτό υπάρχει το ebay. Το πλατάνι είναι καλό επειδή δεν αποσυντίθεται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ ωραια κ μεγαλη ποσοτητα που πιστευω θα βγαλει ολο το χρονο απο πεσμενα φυλλα αχλαδιας στον κηπο μου....ειναι καφε κ αποξηραμενα.... να κανω τον κοπο να τα μαζεψω? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανουν τα φυλλα απ την αχλαδια.

Το σιγουρο ειναι πλατανος,ψευτοπλατανος, βελανιδια,καταπα, μουρια,καρυδια.

Εγω χρησιμοποιω καρυδια εδω και 4 μηνες η οποια εκτος απο τανινες εχει και ευεργετικες ικανοτητες ως προς τις βακτηριδιακες λοιμωξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2017 at 1:56 ΠΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Βρε go go boy υπέθεσα ότι θα είναι καμιά 200λίτρα μετά έβαλε διαστάσεις.

 

 

Μάνο... τα Festivus  είναι κατάλληλοι συγκάτοικοι σε δίσκους και έχουν παρόμοιες απαιτήσεις... και σε 200 να ήταν... πάλι ΔΕΝ.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Μάνο... τα Festivus  είναι κατάλληλοι συγκάτοικοι σε δίσκους και έχουν παρόμοιες απαιτήσεις... και σε 200 να ήταν... πάλι ΔΕΝ.- 

Έχεις πολύ δίκαιο αλλά θεωρώ ότι ένα ζευγάρι θα ήταν ανεχτώ σε 200λίτρα με αρκετή προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Έχεις πολύ δίκαιο αλλά θεωρώ ότι ένα ζευγάρι θα ήταν ανεχτώ σε 200λίτρα με αρκετή προσοχή.

Αρκετά επικίνδυνο για τα ψάρια, αφού χρειάζεται να είναι κοπάδι, με αρκετό χώρο, ώστε να αποφεύγονται αψιμαχίες με δυσάρεστα ως και μοιραία αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Αρκετά επικίνδυνο για τα ψάρια, αφού χρειάζεται να είναι κοπάδι, με αρκετό χώρο, ώστε να αποφεύγονται αψιμαχίες με δυσάρεστα ως και μοιραία αποτελέσματα.

Κοπάδι??? Έχω διαβάσει και το βλέπω και σε άλλους χομπυστες να κρατιέται ζευγάρι και με πολλά κοπαδοψαρα τύπου tetra.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τίποτα δεν βγάζω από το μυαλό μου και δεν είναι φαντασίες από τα φάρμακα που παίρνω σας παραθέτω ενα λινκ να διαβάσετε για το συγκεκριμένο ψάρι που τελικό μέγεθος έχει 10cm και χρειάζεται μια δεξαμενή 140 λίτρων συμβιώνει με ειρηνικές κιχλιδες όπως γεωφαγους άπιστο και με τετρα οπότε διαβάστε πριν παραθέσετε κάτι γιατι σε λίγο εσείς εδώ μέσα θα μας πείτε ότι τα 5 neon tetra θέλουν 500λίτρα.

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Επειδή τίποτα δεν βγάζω από το μυαλό μου και δεν είναι φαντασίες από τα φάρμακα που παίρνω σας παραθέτω ενα λινκ να διαβάσετε για το συγκεκριμένο ψάρι που τελικό μέγεθος έχει 10cm και χρειάζεται μια δεξαμενή 140 λίτρων συμβιώνει με ειρηνικές κιχλιδες όπως γεωφαγους άπιστο και με τετρα οπότε διαβάστε πριν παραθέσετε κάτι γιατι σε λίγο εσείς εδώ μέσα θα μας πείτε ότι τα 5 neon tetra θέλουν 500λίτρα.

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

Δεν ξέρω κατα ποσο μπορούμε να θεωρήσουμε ειρηνικές Κιχλίδες τους γεωφαγους και τα άπιστο.

Anyway ο φίλος Θοδωρης @Sturm έχει κρατήσει αυτά τα ψάρια και μπορεί να μας πει απο εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

@manos23

Απορία που την έχω από τότε που ξεκίνησες να γράφεις εδώ. Στο γλυκό δηλαδή. Αφού

α)απ' ότι φαίνεται έχεις μια "εντύπωση" για όλα, η οποία προβάλλεται ως απόλυτη γνώση ( αφού οι παρατηρήσεις κανενός μέλους μέχρι στιγμής δεν γλύτωσαν από τον αβάσιμο και επιπόλαιο αντίλογό σου), και

β) τα βίντεο και οι πληροφορίες που βρίσκεις στο δίκτυο και στα μαγαζιά, φαίνεται να σου αρκούν και να σου δίνουν την αίσθηση σιγουριάς του γνώστη,

γιατί μπαίνεις στο κόπο να κάνεις συνεχώς ερωτήσεις, οι απαντήσεις των οποίων, πρέπει να έχεις καταλάβει ήδη ότι δε θα σε ικανοποιήσουν; Κανείς απ' όσους έχουν φιλοξενήσει για χρόνια ή/και αναπαράξει τα ψάρια στα οποία αναφέρεσαι, δεν θα δώσει άλλοθι στις επιλογές σου να βάλεις  δίσκους με σαλάχια, σκαλάρια, κίχλα κλπ σε 100, 500, 800 λίτρα. Ο λόγος είναι απλός. Το ξέρουν γιατί έχουν ιδίαν πείρα, γνωρίζουν τις εμπλοκές και τα προβλήματα που προκύπτουν από πρώτο χέρι και επί των πλείστων ενδιαφέρονται να ικανοποιήσουν τις ανάγκες των ζωντανών σε βαθμό μεγαλύτερο από το να ικανοποιήσουν τη δική τους εφήμερη δίψα για απόκτηση. Και δεν κάνω λόγο για τίποτα απόλυτες θέσεις περί σεβασμού στη ζωή κλπ, κλπ. Μιλάω για το φαινόμενο συγκεκριμένου τύπου "χομπιστών" των οποίων τα ψάρια εγκαταλείπουν τη γυάλα για την οποία προορίζονταν, μέσα σε ένα ή δύο μήνες, ζωντανά (ξανά στο παζάρι των αγγελιών ή των μαγαζιών ώσπου να βρεθούν στο επόμενο κρεματόριο συνήθως), ή νεκρά. Και το κακό με το παραπάνω φαινόμενο είναι ότι ο "χομπίστας" δεν είναι ότι δεν ήξερε ή δεν πληροφορήθηκε, αλλά ήθελε πολύ απλά να κάνει .... το κέφι του.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά είδει γεωφαγων όπως και άπιστο οι γεωφαγοι βγάζουν επιθετικότητα μεταξύ τους συνήθως ενώ τα άπιστο την βγάζουν όταν γεννήσουν προστατεύοντας τα μικρα τους. Εάν το πάμε και έτσι καμιά κιχλιδα δεν είναι ειρηνική όλες κάποια στιγμή θα δημιουργήσουν μια αρνητική κατάσταση.

Το θέμα είναι ότι για τα festivus το έχω ψάξει αρκετά Έχω μιλήσει με άτομα που τα είχαν και έχω διαβάσει πολλά ξένα σάιτ γύρω από αυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@manos23

Απορία που την έχω από τότε που ξεκίνησες να γράφεις εδώ. Στο γλυκό δηλαδή. Αφού

α)απ' ότι φαίνεται έχεις μια "εντύπωση" για όλα, η οποία προβάλλεται ως απόλυτη γνώση ( αφού οι παρατηρήσεις κανενός μέλους μέχρι στιγμής δεν γλύτωσαν από τον αβάσιμο και επιπόλαιο αντίλογό σου), και

β) τα βίντεο και οι πληροφορίες που βρίσκεις στο δίκτυο και στα μαγαζιά, φαίνεται να σου αρκούν και να σου δίνουν την αίσθηση σιγουριάς του γνώστη,

γιατί μπαίνεις στο κόπο να κάνεις συνεχώς ερωτήσεις, οι απαντήσεις των οποίων, πρέπει να έχεις καταλάβει ήδη ότι δε θα σε ικανοποιήσουν; Κανείς απ' όσους έχουν φιλοξενήσει για χρόνια ή/και αναπαράξει τα ψάρια στα οποία αναφέρεσαι, δεν θα δώσει άλλοθι στις επιλογές σου να βάλεις  δίσκους με σαλάχια, σκαλάρια, κίχλα κλπ σε 100, 500, 800 λίτρα. Ο λόγος είναι απλός. Το ξέρουν γιατί έχουν ιδίαν πείρα, γνωρίζουν τις εμπλοκές και τα προβλήματα που προκύπτουν από πρώτο χέρι και επί των πλείστων ενδιαφέρονται να ικανοποιήσουν τις ανάγκες των ζωντανών σε βαθμό μεγαλύτερο από το να ικανοποιήσουν τη δική τους εφήμερη δίψα για απόκτηση. Και δεν κάνω λόγο για τίποτα απόλυτες θέσεις περί σεβασμού στη ζωή κλπ, κλπ. Μιλάω για το φαινόμενο συγκεκριμένου τύπου "χομπιστών" των οποίων τα ψάρια εγκαταλείπουν τη γυάλα για την οποία προορίζονταν, μέσα σε ένα ή δύο μήνες, ζωντανά (ξανά στο παζάρι των αγγελιών ή των μαγαζιών ώσπου να βρεθούν στο επόμενο κρεματόριο συνήθως), ή νεκρά. Και το κακό με το παραπάνω φαινόμενο είναι ότι ο "χομπίστας" δεν είναι ότι δεν ήξερε ή δεν πληροφορήθηκε, αλλά ήθελε πολύ απλά να κάνει .... το κέφι του.

1) όταν έγραφα στο γλυκό και υπήρξα συντονιστής περίπου 3-4 χρόνια σε ενότητα του γλυκού εσύ μάλλον έψαχνες να μάθεις τις δοσολογιες του sera aquatan.

2) εσύ κάνεις ένα μεγάλο λάθος αυτή την στιγμή μου επιτίθεσαι αυτή την στιγμή ενώ σου έχω αποδείξει ότι κανεις λάθος με το λινκ που σου παρέθεσα κυνός σαν συντονιστής εφόσον σε έκθεσα και έθιξα τον εγωισμό σου έπρεπε να μην μπεις καν στην διαδικασία να μου απευθυνθείς εσύ εκτίθεσαι και εκθέτεις και το φόρουμ.

3) δεν ρώτησα κάτι απλά απάντησα για ένα συγκεκριμένο είδος παραθέτοντας λινκ και τίποτα λιγότερο.

Ό καθένας κρίνεται για τις επιλογές του!!!

ΥΓ. Πριν πούμε για ένα είδος κύριε συντονιστα καλύτερα είναι να έχουμε διαβάσει καλύτερα γι'αυτό και Εάν υπάρχει και προσωπική εμπειρία ΟΚ την παραθέτουμε γιατί τα ζωντανά είναι όπως και οι άνθρωποι μπορεί πχ όλοι αφρικανοί να είναι καλοί και να μπορούν να συνυπάρξουν με έναν άλλο λαό αλλά να βρεθεί ένας τρελός και να τους ξεκανοι όλους οπότε δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι καμία κιχλίδα δεν είναι "ειρηνική", όπως λες και όλες κάποια στιγμή θα δημιουργήσουν μια αρνητική κατάσταση.

Για τα υπόλοιπα...

1) Να ρωτήσεις τον @TANπου σε έκανε συντονιστή, και ποιος είμαι εγώ, και τι έκανα και πριν 4 και πριν 14 και πριν 24 χρόνια. Αν δεν σου είναι εύκολο αυτό, μπορείς να ρωτήσεις οποιοδήποτε άλλο μέλος.

2) Δεν είσαι σε θέση να θίξεις τον εγωισμό μου... 

3) Το τι "έψαξες" και τι σου είπαν δεν μου λέει τίποτα από τη στιγμή που δεν έχεις γνώση αλλά πληροφόρηση. Τα ψάρια αυτά τα έχω κρατήσει και γνωρίζω για ποιο πράγμα μιλάω. Δεν κάνω τον παπαγάλο. Το ίδιο θα σου πουν και χομπίστες που έχουν ασχοληθεί με τα ζωντανά, όπως έχουν κάνει ήδη σχετικά με άλλους συνδυασμούς που θέλεις να κάνεις κατά καιρούς.

 

υγ Αυτά τα γράφω ως μέλος, καθώς από τη θέση του συντονιστή έχω παραιτηθεί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο γιατί εδώ δεν είμαστε οικολόγοι ούτε μέλει τις wwf είμαστε χομπυστες και φυλακίζουμε ψάρια για να ικανοποιήσουμε τα Εγώ μας και τίποτα λιγότερο οπότε δεν μπορώ να δεχτώ μαθήματα ηθικής από κανέναν σας εφόσον πάω κατά γράμμα τον βιβλιογραφειων και δίνω προσωπικά και το παραπάνω που μπορώ. Και τέλος κύριε Kadmos όταν θα θέλετε να που απαντήσετε να μου απαντάτε επί του θέματος Όχι με αθέμιτα μέσα του τύπου εσύ είπες σε άλλο θέμα έτσι η Αλλιός αυτό είναι τουλάχιστον κακοήθες και δείχνει ότι πραγματικά επειδή ένα μέλος σου απάντησε και συγκεκριμένα επειδή είμαι εγώ και Υπάρχει εμπάθεια στο πρόσωπο μου να γίνεται χωρίς λόγο ευθεία επίθεσης προς εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Πράγματι καμία κιχλίδα δεν είναι "ειρηνική", όπως λες και όλες κάποια στιγμή θα δημιουργήσουν μια αρνητική κατάσταση.

Για τα υπόλοιπα...

1) Να ρωτήσεις τον @TANπου σε έκανε συντονιστή, και ποιος είμαι εγώ, και τι έκανα και πριν 4 και πριν 14 και πριν 24 χρόνια. Αν δεν σου είναι εύκολο αυτό, μπορείς να ρωτήσεις οποιοδήποτε άλλο μέλος.

2) Δεν είσαι σε θέση να θίξεις τον εγωισμό μου... 

3) Το τι "έψαξες" και τι σου είπαν δεν μου λέει τίποτα από τη στιγμή που δεν έχεις γνώση αλλά πληροφόρηση. Τα ψάρια αυτά τα έχω κρατήσει και γνωρίζω για ποιο πράγμα μιλάω. Δεν κάνω τον παπαγάλο. Το ίδιο θα σου πουν και χομπίστες που έχουν ασχοληθεί με τα ζωντανά, όπως έχουν κάνει ήδη σχετικά με άλλους συνδυασμούς που θέλεις να κάνεις κατά καιρούς.

 

υγ Αυτά τα γράφω ως μέλος, καθώς από τη θέση του συντονιστή έχω παραιτηθεί.

1) επίσης μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο άνθρωπο σε ποιο ενυδρειακο μαγαζί ήμουν σαν φοιτητής και δούλευα πριν 12 χρόνια και τι ενυδρεία είχα στην κατοχή μου πριν καν γραφτω στο φόρουμ.

2) έτσι φάνηκε από την παράλογη επίθεση που έκανες με άσχετους ισχυρισμούς του τύπου για σαλαχια Κτλπ.

3) όπως είπα δεν υπάρχει κανόνας αλλά εξαίρεση οπότε δεν γίνεται τα μεγάλα ενυδρειακα πόρταλ να κάνουν τόσο μεγάλα λαθοι όταν μας συμφέρει και όταν δεν μας συμφέρει να είναι σωστά.

4) Εγώ τουλάχιστον συντονιστή βλέπω να σε γράφει. Αλλά μικρή σημασία Εχει το θέμα είναι να σταματήσετε να ψάχνετε να κολλήσετε τον άλλο στο τειχο γιατί έτσι κακό μόνο κάνουμε στο φόρουμ και στα μέλει μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Σου απαντώ ευθέως και στα συγκεκριμένα (αριθμημένα) ζητήματα που θέτεις. Κανείς μας δεν είναι μέλος στο wwf όπως και κανείς (με εξαίρεση συγκεκριμένες περιπτώσεις ανάλογης διάθεσης) δεν κάνουν τα ενυδρεία τους πασαρέλα ψαριών. Εαν το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που κάνεις ήδη ( έχεις βγάλει ήδη δύο φορές σε αγγελία τα ψάρια που πήρες την ευθύνη να "φιλοξενήσεις" πριν λίγες εβδομάδες) σίγουρα δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πεις τίποτε γι' αυτά παρά μόνο πως γίνεται η αγοραπωλησία στον ενυδρειακό χώρο. Καλύτερα λοιπόν να αρκεστείς σε αυτό και να αποφεύγεις να δίνεις συμβουλές για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις, σε άλλα μέλη, γιατί μόνο ζημιά μπορείς να προκαλέσεις και όχι να βοηθήσεις.

Μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας σε κάποιο " δικό σου " θέμα γιατί αρκετά ξεχειλώσαμε το συγκεκριμένο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Σου απαντώ ευθέως και στα συγκεκριμένα (αριθμημένα) ζητήματα που θέτεις. Κανείς μας δεν είναι μέλος στο wwf όπως και κανείς (με εξαίρεση συγκεκριμένες περιπτώσεις ανάλογης διάθεσης) δεν κάνουν τα ενυδρεία τους πασαρέλα ψαριών. Εαν το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που κάνεις ήδη ( έχεις βγάλει ήδη δύο φορές σε αγγελία τα ψάρια που πήρες την ευθύνη να "φιλοξενήσεις" πριν λίγες εβδομάδες) σίγουρα δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πεις τίποτε γι' αυτά παρά μόνο πως γίνεται η αγοραπωλησία στον ενυδρειακό χώρο. Καλύτερα λοιπόν να αρκεστείς σε αυτό και να αποφεύγεις να δίνεις συμβουλές για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις, σε άλλα μέλη, γιατί μόνο ζημιά μπορείς να προκαλέσεις και όχι να βοηθήσεις.

Μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας σε κάποιο " δικό σου " θέμα γιατί αρκετά ξεχειλώσαμε το συγκεκριμένο...

Χτυπάς σε ευαίσθητα αυτή την στιγμη κουμπιά μου γιατί έχει πληροφορηθεί εδώ το φόρουμ και ξέρει ότι είμαι 3 βδομάδες άσχημα στο νοσοκομείο και συνεχίζω και επειδή σκέφτομαι τα ψάρια μου και οχι το Εγώ μου γι'αυτό τα δίνω για να μεγαλώσουν καπου σωστά επειδή δςν ξέρω πότε θα βγω από εδώ. και εσύ λες π......ες αυτή την στιγμή και ασυναρτησίες.

Την ζημία εσύ την κάνεις και μόνο εσύ και στο φόρουμ και στα μέλει όταν αμφισβητείς βοβλιογραφιες χρόνων που έχουν γραφτεί από άτομα που με 1000 φορές μεγαλύτερη γνώση και εμπειρία από όλους μας.

Δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω Εάν δεν γουστάρεις αυτά που γράφω αμφισβήτησετα και στοιχειοθετείσετα μέχρι εκεί όμως Όχι με αθέμιτα μέσα και πικρόχολα σχόλια. Εσύ το ξεχειλοσες δεν έχω λόγο να συνεχίσω να παίζω το παιχνίδι σου ούτε να απαντάω στα πικρόχολα και χωρίς υπόσταση σχόλια σου Εάν θες κάτι τέτοιο πήγαινε στην Ανίτα πανια εδώ είναι ενυδρειακο φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, δεν συνεχίζω τη κουβέντα στο θέμα του @isildur_13 . Επέλεξε εσύ πεδίο και μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί. 

Εάν πάλι δεν είσαι σε θέση να το κάνεις αυτή τη στιγμή, το κάνουμε κάποια άλλη...

Κατά τ' άλλα, καλή ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Όπως είπα, δεν συνεχίζω τη κουβέντα στο θέμα του @isildur_13 . Επέλεξε εσύ πεδίο και μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί. 

Εάν πάλι δεν είσαι σε θέση να το κάνεις αυτή τη στιγμή, το κάνουμε κάποια άλλη...

Κατά τ' άλλα, καλή ανάρρωση.

Δεν θέλω να συνεχίσω κανένα διαπληκτισμο να είσαι καλά σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Φιλε isildur καλως ηρθες στην Αμερικη και δη στο βιοτοπικο. Χαιρομαι ιδιαιτερως που ολο και περρισοτεροι στρεφονται προς το βιοτοπικο.

Το ενυδρειο ειναι μικρο οποτε θα πρεπει να προσανατολιστεις σε μικρα ψαρια οχι ιδιαιτερα γρηγορα στην κολυμβηση.

Απιστο και ραμ ειναι καλες επιλογες. Νανακαρα θελει κοπαδι οπως και τα keyhole. Δυστυχως αν θες κατι περα απ τα συνηθισμενα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Κορυ δεν θα εβαζα αν και τα υπερλατρευω τα κορυ. Αλλα σε τοσο μικρο χωρο και με απιστο οχι. Ουτε τετρα να σου πω την αληθεια μου. Με εξαιρεση τα ember η καποιο αλλο ειδος μικρο η μη κινητικο.

Στο μονο που διαφωνω με τον Βασιλη τον bbeta ειναι οι πετρες αλλα οταν λεμε πετρες δεν εννοουμε λιθαρια. Αν θες στο αναλυω περρισοτερο.

Τα Festivus ενω ειναι ψαρι εμπορικο δεν το βρισκεις και ευκολα εδω στο Ελλαντα. Εγω τα περιμενω απ τον Μαη!!!!!! Επισης ειναι σαν σκαλαρια, σαν δισκοι, σαν γεωφαγοι. Θελουν κοπαδι. Και μεγαλο. Φυσικα μπορουμε να κρατησουμε ενα ζευγαρι επιβεβαιωμενο. Αλλα ποιος ο λογος; Καποια στιγμη και αυτο θα κρασαρει γιατι πολυ απλα θελουν κοπαδι.

Σε διακοσια λιτρα οχι. Πολλοι το κανουν αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι και σωστο και επισης θα κρασαρει.

Η επιθετικοτητα των κιχλιδων ως προς αλλα ψαρια κυμαινεται απο το ποσο επιθετικοι ειναι οι συγκατοικοι η οχι. Προς το ιδιο ειδος σκοτωνονται για πλακα.

Καποια στιγμη μιλαγα με τον Μπλεχερ. Εν συντομια μου ειπε πως καλο το διαδικτυο αλλα αν δεν το ζησεις δεν ξερεις τι λες.

 

Ελπιζω να τα καλυψα ολα.

 

Φιλε isildur οτι θες παραπανω ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζησει αρκετα "post to post"  σ'αυτο το φορουμ, που ειμαι μελος 7-8 χρονια...! Παντα συνεβαιναν κ παντα θα συμβαινουν... ειναι το μερακι σε συνδυασμο με τον εγωισμο μας που μας οδηγει να αρπαζομαστε λιγακι λεκτικα στα ενυδρειακα θεματα! Ολα για καλο γινονται.... :)

 

Στο θεμα μας... διαβαζα χθες για τα κορυ, πολλοι δε συμφωνουν στη συγκατοικηση με τα απιστο... (εχω καταληξει σαν επιλογη στα απιστο), αλλοι τα προτιμουν κ δεν εχουν αντιμετωπισει ζητηματα.... 

Ως βιολογος αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι φρονιμο να φορτωνεις με ειδη ενα κλειστο συστημα οπως ενα ενυδρειο! Εκει που εχω κατασταλαξει παντως.... ειναι στα 15 νεον, 6 κορυ μαλλον sterbai και 1+2 A. borellii..... 

 

Χθες περαν αυτων μαζεψα κ καμποσα φυλλαρακια που ανεφερα... κ ετοιμάζομαι να τα ψησω λιγακι.... πως σας φαινονται? Παραλληλα ειμαι σε αναζητηση καρπων αποξηραμενων σαν κ αυτα που μου προτεινε ο φιλος.... 

 

Τελος... το νερο εχει παρει πολυ ομορφο χρωμα απο τις ταννινες.... χρωμα που ελπιζω να το εχω αρκετο καιρο ακομα, τα νεον οπως κ να εχει πλεον σωστο ή λαθος εχουν ηδη μπει.... 

Ειναι το δευτερο μου αμερικανικο... κ προς το παρον... ειμαι πολυ πιο ενθουσιασμενος απο το δισκαδικο... 

IMG_20171218_174025.jpg

1513614446262427254260.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να αναφερθω στα κορυ... Τα έχεις ήδη; Είναι πολύ κακη ιδέα σε αυτό το εμβαδόν βυθού... Μην το επιχειρήσεις. Από την μια θα έχεις τρελή πολυκοσμία στον βυθό με ότι συνεπάγεται αυτό, και από την άλλη εγώ καταλήξει ότι στερμπαι δεν χωράνε σε αυτά τα λίτρα. Είχα δυο κοπαδακια 6 ψαριών  σε διαφορετικές περιόδους στα ίδια ακριβώς λίτρα και είδα ότι απλά δεν χωράνε... Αν δεις γέρικο στερμπαι από κοντά, θα καταλάβεις γιατί. Με τα νέον και τα απιστο είσαι 100% full stocked 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...