Jump to content

Βιοτοπικο Νοτιου Αμερικης...


isildur_13

Recommended Posts

Σημερα εκανα μια αλλαγουλα να διευθετησω κ τις φωλιες-καρπους.... να ανανεωσω κ το νερακι που τοσο πολυ αναγκη τοχει το ενυδρειο... κ πλεον απο βδομαδα ειμαι ετοιμος για τα apistogramma.... 

Ριξτε μια ματια κ περιμενω οποιαδηποτε συμβουλη για το aquascape....δε με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι, παρα μονο εαν ειναι λειτουργικο για τα απιστο.... ευχαριστω

IMG_20171224_194659.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο αριστερα καρπος-φωλια.... αντιστοιχα υπαρχουν απο πισω αλλα 3 τετοιοι.... 

IMG_20171224_194707.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρονια καλα σε ολους με υγεια.... 

σορρυ εαν στις φωτο δεν φαινονται πολλα πραματα αλλα λιγο η θολουρα λιγο η ποιοτητα που ειναι περιοριστικη στο φορουμ δε βοηθα..... 

Δεν εχω σταματησει να ενημερωνομαι για τα απιστο οπως κανω για καθε ψαρι που φιλοξενω.... κ οσο διαβαζω τοσο αντιλαμβανομαι οτι ισως δεν ταιριαζω τοσο στις απαιτησεις τους.... 

Εχουν πολυ ιδιαιτερη διατροφη... εντονη συμπεριφορα... κ σιγουρα δεν ειναι κατι "ευκολο" 

Για να μην παρεξηγηθω... δεν επιζητω το ευκολο.... απλα δε μπορω να ανταποκριθω λογω υποχρεωσεων.... 

 

Σκεφτηκα λοιπον τη λυση του Microgeophagus altispinosa... που πιστευω μπορω να φιλοξενησω πιο ευκολα.... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη αλλα ειναι πιο μεγαλο ψαρι και θελει και ομαδουλα. 

Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα απιστο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τραγικα.... 

ερχομαι απο ενα 400αρι δισκαδικο κ ενα reef.....

ειναι απλα απαιτητικα.... 

διατροφη ενιοτε κ ζωντανη τροφη, συχνες αλλαγες οπωσδηποτε.... σιγουρα θελει περισσοτερη προσοχη απο ενα "απλο" ενυδρειο.... 

Ομαδουλα τα bolivian ram? 4-5? Δε ξερω εαν το σηκωνει το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θελει ζωντανη τροφη το διαβασες σε καποιο σαιτ; για ολα τα ψαρι ετσι λενε μην κολλας.

Γιαυτο σου λεω για τα βολοβιανα τα οποια τα ειχα και ειχα κανει και γεννες οτι δεν θα τα συνιστουσα για τετοιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αποψη οτι θελουν ομαδα? 

Ολη η βιβλιογραφια κ τα fishbase αναφερουν οτι τα 60 λιτρα ειναι νορμαλ για ζευγαρι βολιβιανων ραμ.... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ζευγαρι. Αλλα αν τα κρατησεις ζευγαρι δεν θα δεις τιποτα απο αυτα. Ασε που θα πρεπει να χεις ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχω κολλησει.......:bigemo_harabe_net-83:

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Πιστευω οτι εχω κολλησει.......:bigemo_harabe_net-83:

 

Που κολλησες;

Link to comment
Share on other sites

Τι διαβασες για τα απιστο και σε εκανε να δεις τα bolivian ποιο ευκολη λυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Με τη διατροφη τους εχω σκαλωσει λιγο γιατι διαβαζω οτι δε δεχονται ευκολα ξηρη τροφη! Αυτο ισως ειναι εμποδιο γιατι λογω δουλειας πρεπει να λειπω καποια διαστηματα.... 

Βεβαια το οτι διαβαζεις δε σημαινει οτι ειναι κ αληθεια 100%

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Με τη διατροφη τους εχω σκαλωσει λιγο γιατι διαβαζω οτι δε δεχονται ευκολα ξηρη τροφη! Αυτο ισως ειναι εμποδιο γιατι λογω δουλειας πρεπει να λειπω καποια διαστηματα.... 

Βεβαια το οτι διαβαζεις δε σημαινει οτι ειναι κ αληθεια 100%

Θέλεις άγρια ή εκτροφής; τουλάχιστον τα εκτροφής πολύ εύκολα θα δεχτούν τροφή εμπορίου. 

Αν έχεις χαμηλά νιτρικά, μην φοβάσαι 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.... Τα βολιβιανα δεν θα τα έβαζα σε τέτοιο ενυδρείο είναι μεγάλα και πρέπει να βρεις συμβατό ζευγάρι. Τα απιστο είναι πιο ηρεμα ψαράκια... αναπαραγωγής θα πάρεις και αν δεν τρώνε ήδη ξηρές (δύσκολο) θα φάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κσι σημερα ολοκληρωθηκε το σεναριο, μετα απο ενα μηνα μπηκαν δυο θυληκα κ ενα αρσενικο Apistogramma cacatuoides, προς το παρον απλα εξερευνουν το ενυδρειο κ ειναι λιγακι στρεσαρισμενα.... οπως ειναι φυσιολογικο.... 

PicsArt_12-30-06.33.24.jpg

PicsArt_12-30-06.34.36.jpg

PicsArt_12-30-06.40.13.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% όλα τα ψάρια που βλέπω είναι αρσενικα. Βάλε καμία καλύτερη φωτο από τα «θηλυκά».

Link to comment
Share on other sites

Για αρσενικα μου δοθηκαν τα δυο τελευταια που βλεπετε... Στη φωτο που ειναι μαζι... 

Link to comment
Share on other sites

Mετρησεις σε σκληροτητες εκανες πριν τα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sturm said:

Mετρησεις σε σκληροτητες εκανες πριν τα βαλεις;

Θοδωρή γενικά τα κακατου δεν μασάνε.. Καλό είναι αν έχει πολύ σκληρό νερό να το μαλακώσει βέβαια, αλλά είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια που στην φυση βρίσκονται σε τεράστιο εύρος συνθηκών. Ιδανικά, ph 6-7, αλλά είχα πετυχημένη γεννα πριν πολλά χρόνια και σε 7.5. Πληροφοριακά όλα αυτά.

 

Εγω ανησυχω γιατί βλέπω μόνο αρσενικα στις φωτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Θοδωρή γενικά τα κακατου δεν μασάνε.. Καλό είναι αν έχει πολύ σκληρό νερό να το μαλακώσει βέβαια, αλλά είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια που στην φυση βρίσκονται σε τεράστιο εύρος συνθηκών. Ιδανικά, ph 6-7, αλλά είχα πετυχημένη γεννα πριν πολλά χρόνια και σε 7.5. Πληροφοριακά όλα αυτά.

 

Εγω ανησυχω γιατί βλέπω μόνο αρσενικα στις φωτο...

Αρσενικά νομίζω και εγώ ότι βλέπω, μάλιστα η στάση τους σε μία φώτο είναι έτοιμα για τσαμπουκά... 

Πόσους πόντους είναι τα ψάρια; Σύντομα θα είμαστε σίγουροι ουσιαστικά για το φύλο τους. Όπως και να έχει, ακόμη και 2 αρσενικά θα σκοτωθούν εκεί μέσα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ 2 θυληκα εννοουσα.... 

το συζηταμε τοσο καιρο! Χαρεμι με 2 θυληκες..... 

Τωρα εαν ειναι αλλο φυλο δε μπορω να ευθυνομαι εγω..... 

Παντως μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει καμια επιθετικοτητα... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...