Jump to content

Βιοτοπικο Νοτιου Αμερικης...


isildur_13

Recommended Posts

Τα ψαρια τα πηρα εγω απο κοντα παρουσια περαν απο το παιδι που εχει το μαγαζι αλλων δυο συνχομπιστων.... αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ειμαστε κ γνωστες ολοι 100% (περαν της εμπειριας μας)  των φυλων των apistogramma.... :) Τα ξεχωρισαμε οσο πιο πολυ γινοταν.... 

Πρωτα ο αρσενικος σε δυο φωτο.... 

PicsArt_12-31-07.38.59.jpg

PicsArt_12-31-07.39.57.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τα κατα της δικιας μας εκτιμησης "θυληκα".... και τα δυο αραζουν μεσα στους καρπους-φωλιες ενω ο υποτιθεμενος αρσενικος γυρναει σε ολο το ενυδρειο....

PicsArt_12-31-07.55.55.jpg

PicsArt_12-31-07.55.10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για τα πολλα ποστ, προσπαθω να βαλω μεγαλης αναλυσης φωτο καθως το ενυδρειο ειναι θολο απο τις ταννινες..... 

Εδω οι "θυληκες" μεσα στους καρπους

PicsArt_12-31-07.58.22.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, isildur_13 said:

Τα ψαρια τα πηρα εγω απο κοντα παρουσια περαν απο το παιδι που εχει το μαγαζι αλλων δυο συνχομπιστων.... αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ειμαστε κ γνωστες ολοι 100% (περαν της εμπειριας μας)  των φυλων των apistogramma.... :) Τα ξεχωρισαμε οσο πιο πολυ γινοταν.... 

Πρωτα ο αρσενικος σε δυο φωτο.... 

PicsArt_12-31-07.38.59.jpg

PicsArt_12-31-07.39.57.jpg

Είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο ψάρι σε αυτές τις 2 φωτο; Αν εξαιρέσουμε την δεύτερη φωτο που δεν είμαι 100% σίγουρος, θα χρειαστεί να περάσει καμία εβδομάδα, τα άλλα είναι 1000% αρσενικα. Μου κάνει εντύπωση πάντως, η διαφορά αρσενικού και θηλυκού με μια αναζήτησή στο ιντερνετ είναι προφανής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το ιδιο ψαρι.... προσπαθω να τα βγαλω οσο καλυτερα γινεται.... 

Καλυτερα ολα αρσενικα παρα να υπαρχει θυληκια μεσα τοτε..... 

Εχει γινει αναζητηση στο ιντερνετ αλλα δεν εχω εμπειρια πανω σαυτα τα ψαρια.... δηλαδη γιατι σας φαινεται τοσο απιστευτο ρε παιδια.... δεν εχουμε ολοι οι χομπιστες σε ολα τα ψαρια τοοοση εμπειρια.... 

Εαν ηταν για ειδη του γενους Pseudotropheus ή Labido ή αλλες αφρικανες θα ειχα κ προσωπικη εκτιμηση..... 

Δε γινεται να τα ξερεις ολα εν τελη... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Θοδωρή γενικά τα κακατου δεν μασάνε.. Καλό είναι αν έχει πολύ σκληρό νερό να το μαλακώσει βέβαια, αλλά είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια που στην φυση βρίσκονται σε τεράστιο εύρος συνθηκών. Ιδανικά, ph 6-7, αλλά είχα πετυχημένη γεννα πριν πολλά χρόνια και σε 7.5. Πληροφοριακά όλα αυτά.

 

Εγω ανησυχω γιατί βλέπω μόνο αρσενικα στις φωτο...

 

Βασιλη χρονια πολλα για τη γιορτη σου καλη χρονια. Και καλη χρονια σε ολους.

Εγω ανησυχω οτι ισως ειναι πολυ χαμηλες οι σκληροτητες λογω τις παρουσιας τοσων καρπων. Αν τα ψαρια ηταν σε ενα ουδετερο προς αλκαλικο νερο και το πεσανε σε οξινο υπαρχει κινδυνος οσμωτικου σοκ.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sturm said:

 

Βασιλη χρονια πολλα για τη γιορτη σου καλη χρονια. Και καλη χρονια σε ολους.

Εγω ανησυχω οτι ισως ειναι πολυ χαμηλες οι σκληροτητες λογω τις παρουσιας τοσων καρπων. Αν τα ψαρια ηταν σε ενα ουδετερο προς αλκαλικο νερο και το πεσανε σε οξινο υπαρχει κινδυνος οσμωτικου σοκ.

Σε ευχαριστώ πολύ Θοδωρή! Καλή χρονιά εύχομαι!

 

Δεν είχα καταλάβει ότι ζητούσες τις μετρήσεις με αυτήν την ανάγνωση, πάω πασο. Εννοείται κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν μετρήσεις.

 

@isildur_13 Προφανώς δεν γίνεται να τα ξέρουμε όλα, θα βρεθεί η άκρη. Όπως είπες καλύτερα που μάλλον έχεις 3 αρσενικα από άποψη επιθετικότητας. Σε μια βδομαδα θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στο έπακρο. Κρατάς το αρσενικο που σου αρέσει περισσότερο και αλλάζεις τα αλλά δυο όταν ξαναβρείς θηλυκά. Από τον τόνο μου ίσως παρεξηγήθηκα, απλά μου έκανε εντύπωση το ότι ήσουν τόσο άτυχος για να πάρεις 3 αρσενικα. Σχεδόν πάντα, όταν έναν απιστο δεν φαίνεται για 100% θηλυκό (διαφορά σε χρωματισμό, πτερύγια και πιο συμμαζεμένο κεφάλι), δεν είναι. Πιστεύω πως στην γυαλα από όπου τα πήρες ήταν όλα αρσενικα για να μην το αντιλήφθηκες. Το έχω δει αρκετες φορές.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2017 at 10:01 ΠΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Επειδή τίποτα δεν βγάζω από το μυαλό μου και δεν είναι φαντασίες από τα φάρμακα που παίρνω σας παραθέτω ενα λινκ να διαβάσετε για το συγκεκριμένο ψάρι που τελικό μέγεθος έχει 10cm και χρειάζεται μια δεξαμενή 140 λίτρων συμβιώνει με ειρηνικές κιχλιδες όπως γεωφαγους άπιστο και με τετρα οπότε διαβάστε πριν παραθέσετε κάτι γιατι σε λίγο εσείς εδώ μέσα θα μας πείτε ότι τα 5 neon tetra θέλουν 500λίτρα.

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

 

500 λίτρα και λίγα λες... ακόμα πιο σίγουρα όμως ΔΕΝ μπαίνουν 5 μόνο.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

500 λίτρα και λίγα λες... ακόμα πιο σίγουρα όμως ΔΕΝ μπαίνουν 5 μόνο.-

ΟΚ λοιπόν τότε όλοι θα πρέπει να στήσουμε λίμνες και όχι γυάλινες δεξαμενές!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 3/1/2018 at 9:13 ΠΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

ΟΚ λοιπόν τότε όλοι θα πρέπει να στήσουμε λίμνες και όχι γυάλινες δεξαμενές!

 

Θα πρέπει να είσαι ο... 97.875.989ος που... μου απαντάει αυτό.-  B)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...