Jump to content

Άρρωστο χρυσόψαρο


Recommended Posts

 

 

 

 

 

Επίσης καλό θα ήταν να συμπλήρωνες τη σωστή φόρμα για ψάρια και όχι για χελώνες! [emoji14]

 

 

Για την φόρμα φταίω εγω... του έστειλα λαθος λινκ... μπολι μπορω να του δωσω αλλα στο φιλτρο που εχει τι να κανει το μπολι...; θα ειναι αρκετό;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος math01141 έγραψε:

Για την φόρμα φταίω εγω... του έστειλα λαθος λινκ... μπολι μπορω να του δωσω αλλα στο φιλτρο που εχει τι να κανει το μπολι...; θα ειναι αρκετό;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Σε ότι φίλτρο και εαν έχει δώστου να βάλει άμεσα βιολογικό υλικό.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τον @math01141 για την αμεση ανταποκριση του και την βοηθεια του,παραχωρώντας μου μπολι...Το prime αντιχλωριο δεν μπορεσα να το βρω πουθενα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυσε το με βακτήρια όπως είπαμε, και όχι τάισμα για 2-3 μέρες.

Πολλά μπράβο και στο φίλο @math01141 για τη βοήθεια που έδωσε.:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SOTIRIS said:

Ενίσχυσε το με βακτήρια όπως είπαμε, και όχι τάισμα για 2-3 μέρες.

Πολλά μπράβο και στο φίλο @math01141 για τη βοήθεια που έδωσε.:thumbup:

Ευχαριστώ και εσένα..οι πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ βοηθητικές..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μεταφορά ψαριών σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο το οποιο ήταν ψιλοστρωμενο και το ετοίμαζα για να βάλω μέσα κιχλιδες...Το ψάρι αν και εχθες είχε μια κινητικοτητα στο ενυδρείο σήμερα είναι στο πατο..Πιστευετε είναι νωρίς ακόμη για να δείξει; Αυτά σκέφτομαι να τα μεταφερω στο 50λιτρο ενυδρείο...ποτε πιστεύετε πως πρέπει να την κάνω την μεταφορά αυτη; (Το στρωμένο ενυδρείο που τα έχω τώρα είναι 170 λιτρα)

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μεταφορά ψαριών σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο το οποιο ήταν ψιλοστρωμενο και το ετοίμαζα για να βάλω μέσα κιχλιδες...Το ψάρι αν και εχθες είχε μια κινητικοτητα στο ενυδρείο σήμερα είναι στο πατο..Πιστευετε είναι νωρίς ακόμη για να δείξει; Αυτά σκέφτομαι να τα μεταφερω στο 50λιτρο ενυδρείο...ποτε πιστεύετε πως πρέπει να την κάνω την μεταφορά αυτη; (Το στρωμένο ενυδρείο που τα έχω τώρα είναι 170 λιτρα)

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ανέβασε ενα βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ενα βίντεο
[emoji652]️[emoji652]️http://cloud.tapatalk.com/s/5a4f5359ddfd1/VID_32591114_175800_868.mp4

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[emoji652]️[emoji652]️http://cloud.tapatalk.com/s/5a4f5359ddfd1/VID_32591114_175800_868.mp4

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο ενυδρείο θα γίνουν πολλές αλλαγές...απλα τα τοποθέτησα προσωρινά για να μην είναι τελείως άδειο μέχρι να πάρω αυτά που θέλω

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλά ο ψάρης. Αν δεν έχει μόνιμη ζημιά θα επανέλθει εφόσον το ενυδρείο που είνια τώρα έχει σωστές παραμέτρους. 

 

Αστον εκεί και μη τον ταλαιπωρείς παραπάνω με άλλες μετακινήσεις κτλ και όπως είπα, αν δεν έχει μόνιμη ζημιά (που λογικά έχει) θα επανέλθει. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλά ο ψάρης. Αν δεν έχει μόνιμη ζημιά θα επανέλθει εφόσον το ενυδρείο που είνια τώρα έχει σωστές παραμέτρους. 
 
Αστον εκεί και μη τον ταλαιπωρείς παραπάνω με άλλες μετακινήσεις κτλ και όπως είπα, αν δεν έχει μόνιμη ζημιά (που λογικά έχει) θα επανέλθει. 
Άρα λογικά θα τον δω στην επιφάνεια κάποια στιγμή...αυτο επηρεάζει τα άλλα ψαρια;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τεζάρει απλά βγάλτον μόλις τον δεις, μη τον αφήσεις να σαπίσει μέσα. Μπορεί και να αναστηθεί όμως, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. 

 

Δεν πιστεύω ότι έχει κάποια αρρώστια, είναι καθαρά ζημιάς που έγινε λόγω λάθος συνθηκών. 

Link to comment
Share on other sites

Αν τεζάρει απλά βγάλτον μόλις τον δεις, μη τον αφήσεις να σαπίσει μέσα. Μπορεί και να αναστηθεί όμως, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. 
 
Δεν πιστεύω ότι έχει κάποια αρρώστια, είναι καθαρά ζημιάς που έγινε λόγω λάθος συνθηκών. 
Ωραία ευχαριστώ...αναλογως με τις συνθήκες θα πράξω...σε περίπτωση που τα τεζαρει ή και όχι η μετά μεταφορά τους...να μεταφέρω όλη την πόσοτητα του νερού που χρειάζομαι στο άλλο ενυδρειο και να συμπληρώσω μετά σε αυτό που είναι τώρα νερο; τι μου προτείνεις;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιήσεις το νερό του τρέχοντος ενυδρείου κατά την άποψή μου. 

 

Όταν τα βγάλεις τα ψάρια και είναι να βάλεις άλλα, άδειασέ το τελείως. Τα πλαστικά διακοσμητικά βγάλτα, πολλές φορές ευθύνονται για προβλήματα, κάνε ένα φυσικό στήσιμο με μερικά εύκολα φυτάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά να βάλεις ανούμπιες, κερατόφυλλο και βαλισνέρια, συνήθως δεν τα τρώνε τα χρυσόψαρα και θα βοηθήσουν με τα νιτρικά σου, ενώ η φυσική ομορφιά είναι εγγυημένη. Πέτρες μη ασβεστολιθικές και 1-2 ξύλα που να είναι βρασμένα πρώτα, για να μην έχουν μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιήσεις το νερό του τρέχοντος ενυδρείου κατά την άποψή μου. 
 
Όταν τα βγάλεις τα ψάρια και είναι να βάλεις άλλα, άδειασέ το τελείως. Τα πλαστικά διακοσμητικά βγάλτα, πολλές φορές ευθύνονται για προβλήματα, κάνε ένα φυσικό στήσιμο με μερικά εύκολα φυτάκια. 
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά όταν βγάλω τα χρυσόψαρα από μέσα και τα τοποθετήσω στο κανονικό ενυδρείο τους...να αδειάσω και αυτό που προετοίμαζα για τα τροπικά μου ψαρια..σωστα;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά να βάλεις ανούμπιες, κερατόφυλλο και βαλισνέρια, συνήθως δεν τα τρώνε τα χρυσόψαρα και θα βοηθήσουν με τα νιτρικά σου, ενώ η φυσική ομορφιά είναι εγγυημένη. Πέτρες μη ασβεστολιθικές και 1-2 ξύλα που να είναι βρασμένα πρώτα, για να μην έχουν μικρόβια.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου..!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο που θα μεταφέρω τα δύο υγιή ψάρια.  Την άμμο την ξέπλυνα πάνω από 10 φορές και απλά έχει αυτό το μικρό θολωμα που λογικά με το φίλτρο θα φύγει...τις πέτρες τις είχα καιρό στον κήπο...οχι σε χώμα...σε τσιμέντο...αλλα περνούσαν γάτες κτλ... όποτε τις έπλυνα με σαπούνι και μπόλικο νερο..υπαρχει κάποιο πρόβλημα στα όσα έχω κάνει μέχρι στιγμής;; πείτε μου αν γίνεται  πως να κάνω σωστή προετοιμασία αυτού του ενυδρείου,ώστε να μην έχω θέματα ξανα...

15151838341932044028372.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες καταρχήν δοκιμάζεις αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι. Ρίχνεις πάνω τους υδροχλωρικό οξύ (το βρίσκεις σε supermarket, είναι ένα πορτοκαλί/κόκκινο μπουκάλι με μαύρο πώμα, ύψους 20-25 εκ. περίπου) και αν αφρίσουν είναι ασβεστολιθικές και δεν σου κάνουν.

 

Αν δεν αφρίσουν τις ξεπλένεις καλά για να φύγει το οξύ, τις βάζεις σε μια κατσαρόλα με νερό και 2 κουταλιές σούπας αλάτι και τις βράζεις ένα 2ωρο. Έτσι δεν θα έχεις μικρόβια, άσε που θα φύγουν και τα κατάλοιπα από το σαπούνι. Έπειτα είναι έτοιμες για χρήση.  :thumbup: Πάντως αυτές που έχεις σε σχήμα βότσαλου, είναι προτιμότερες για αφρικανικές κιχλίδες.

 

Προσωπικά έχω βρει ωραιότατες πέτρες στην ακρογιαλιά και αφού έκανα το τεστ και το βράσιμο, κοσμούν μια χαρά τα ενυδρεία μου. Εναλλακτικά, μπορείς ν'αγοράσεις πέτρες από μαγαζιά, θα βρεις μεγάλη ποικιλία. Μια καλή περίπτωση είναι και ο γρανίτης, θα τον βρεις σε γκρι ή ροζ απόχρωση σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά. Χρειάζεται μια βαριοπούλα και μεγάλη υπομονή για να του δώσεις το σχήμα που θέλεις.  :D

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες καταρχήν δοκιμάζεις αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι. Ρίχνεις πάνω τους υδροχλωρικό οξύ (το βρίσκεις σε supermarket, είναι ένα πορτοκαλί/κόκκινο μπουκάλι με μαύρο πώμα, ύψους 20-25 εκ. περίπου) και αν αφρίσουν είναι ασβεστολιθικές και δεν σου κάνουν.
 
Αν δεν αφρίσουν τις ξεπλένεις καλά για να φύγει το οξύ, τις βάζεις σε μια κατσαρόλα με νερό και 2 κουταλιές σούπας αλάτι και τις βράζεις ένα 2ωρο. Έτσι δεν θα έχεις μικρόβια, άσε που θα φύγουν και τα κατάλοιπα από το σαπούνι. Έπειτα είναι έτοιμες για χρήση.  [emoji106] Πάντως αυτές που έχεις σε σχήμα βότσαλου, είναι προτιμότερες για αφρικανικές κιχλίδες.
 
Προσωπικά έχω βρει ωραιότατες πέτρες στην ακρογιαλιά και αφού έκανα το τεστ και το βράσιμο, κοσμούν μια χαρά τα ενυδρεία μου. Εναλλακτικά, μπορείς ν'αγοράσεις πέτρες από μαγαζιά, θα βρεις μεγάλη ποικιλία. Μια καλή περίπτωση είναι και ο γρανίτης, θα τον βρεις σε γκρι ή ροζ απόχρωση σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά. Χρειάζεται μια βαριοπούλα και μεγάλη υπομονή για να του δώσεις το σχήμα που θέλεις.  [emoji3]
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...με την αμμο έχω κάποιο θέμα.;;. κ αυτή από μαγαζί με οικοδομικά υλικά την είχα πάρει...θαλλασης μ είπαν πως είναι..... αφού κάνω αυτό με τις πέτρες..γνωριζεις να μ πεις τα βήματα για την προετοιμασία του ενυδρείου ετσι ώστε να αποφύγω λάθη του παρελθόντος;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Το υδροχλωρικό οξύ είναι το γνωστό ακουαφόρτε;

 

Ναι.

 

Την άμμο μια χαρά τη βλέπω, είναι λεπτόκοκκη και θα παίζουν τα χρυσόψαρα. Αν βάλεις λεπτόκοκκο μαύρο χαλίκι, θα αναδεικνύονται καλύτερα τα χρώματα από τα ψάρια, αλλά γούστα είναι αυτά. Η θολούρα μην σ΄ανησυχεί, θα φύγει.

 

Τα ξύλα που θα βάλεις, φρόντισε να μην είναι μυτερά/αιχμηρά και τραυματιστούν τα ψάρια. Μπορείς να τα περάσεις μ'ένα γυαλόχαρτο για να γίνουν λεία. Θα ακολουθήσεις και μ'αυτά την ίδια διαδικασία βρασίματος για τις πέτρες. Αν δεν χωράνε μέσα στην κατσαρόλα, τα βράζεις από τη μια πλευρά και μετά τα γυρίζεις από την άλλη.

 

Από τα φυτά που σου είχα πει: τις ανούμπιες θα τις δέσεις με πετονιά πάνω στις πέτρες ή στα ξύλα, γιατί αν τις φυτέψεις θα σαπίσουν. Το κερατόφυλλο θα το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια και τις βαλισνέριες θα τις φυτέψεις στην πίσω πλευρά του ενυδρείου, ώστε όταν ψηλώσουν να μην σου κόβουν τη θέα.

 

Βάλε και μια αφίσα στην πίσω πλευρά του ενυδρείου (πολλοί χρησιμοποιούν μπλε ή μαύρο χρώμα) και θα είσαι κομπλέ.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, worldiver said:

Ναι.

 

Την άμμο μια χαρά τη βλέπω, είναι λεπτόκοκκη και θα παίζουν τα χρυσόψαρα. Αν βάλεις λεπτόκοκκο μαύρο χαλίκι, θα αναδεικνύονται καλύτερα τα χρώματα από τα ψάρια, αλλά γούστα είναι αυτά. Η θολούρα μην σ΄ανησυχεί, θα φύγει.

 

Τα ξύλα που θα βάλεις, φρόντισε να μην είναι μυτερά/αιχμηρά και τραυματιστούν τα ψάρια. Μπορείς να τα περάσεις μ'ένα γυαλόχαρτο για να γίνουν λεία. Θα ακολουθήσεις και μ'αυτά την ίδια διαδικασία βρασίματος για τις πέτρες. Αν δεν χωράνε μέσα στην κατσαρόλα, τα βράζεις από τη μια πλευρά και μετά τα γυρίζεις από την άλλη.

 

Από τα φυτά που σου είχα πει: τις ανούμπιες θα τις δέσεις με πετονιά πάνω στις πέτρες ή στα ξύλα, γιατί αν τις φυτέψεις θα σαπίσουν. Το κερατόφυλλο θα το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια και τις βαλισνέριες θα τις φυτέψεις στην πίσω πλευρά του ενυδρείου, ώστε όταν ψηλώσουν να μην σου κόβουν τη θέα.

 

Βάλε και μια αφίσα στην πίσω πλευρά του ενυδρείου (πολλοί χρησιμοποιούν μπλε ή μαύρο χρώμα) και θα είσαι κομπλέ.:thumbup:

Σε ευχαριστω πολυ με τις χρησιμες πληροφοριες που μου δινεις...1ον γνωριζεις κανενα καλο e-shop για τα φυτα αυτα να τα αγορασω γιατι τα pet shop της περιοχης μ δεν εχουν πολυ καλης ποιοτητας....2ον για την προετοιμασια του νερου....βαζω αντιχλωριο και βακτηρια..κανονικες δοσολογιες...χρειαζεται να το αφησω καποιες μερες να τρεξει μονο του ή οχι?...να μεταφερω μερος απο το μπολι που μου εδωσε ο συνχομπιστας στο νεο ενυδρειο? και κατι αλλο...να του βαλω και ανθρακα για λιγες μερες ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια με το υδροχλωρικο δεν χρειαζεται, και ασβεστολιθικές να είναι οι πέτρες δεν εχουν θέμα τα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...