Jump to content

Γκαπυ


Royssaki

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια εδω μολις χθες αγορασα ενα μικρο ενυδρειακι 30 lt κ εβαλα μεσα 2 γκαπυ (αρσενικο-θυληκο) . Εχω μεσα κ ενα χρυσοψαρο..Σημερα λοιπον ειδα οτι το ενα γκαπυ ψοφησε! Δεν ξερω αν ηταν το αρσενικο ή θυληκο ουτε καν τα ξεχωριζω.. Απο φωτο που ειδα στο ιντερνετ υπεθεσα οτι ηταν το θυληκο και αφου διαβασα λιγο πηγα κ αγορασα 3 θυληκα σημερα.. βλεπω ομως οτι το αρσενικο απομονωνεται συνεχως..φταιει κατι ? Σας παρακαλω βοηθηστε με δεν εχω ιδεα 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια εδω μολις χθες αγορασα ενα μικρο ενυδρειακι 30 lt κ εβαλα μεσα 2 γκαπυ (αρσενικο-θυληκο) . Εχω μεσα κ ενα χρυσοψαρο..Σημερα λοιπον ειδα οτι το ενα γκαπυ ψοφησε! Δεν ξερω αν ηταν το αρσενικο ή θυληκο ουτε καν τα ξεχωριζω.. Απο φωτο που ειδα στο ιντερνετ υπεθεσα οτι ηταν το θυληκο και αφου διαβασα λιγο πηγα κ αγορασα 3 θυληκα σημερα.. βλεπω ομως οτι το αρσενικο απομονωνεται συνεχως..φταιει κατι ? Σας παρακαλω βοηθηστε με δεν εχω ιδεα 

Καλησπέρα και καλός ήρθες στο φόρουμ μας.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να φύγει το χρυσόψαρο είναι ψάρια που ζουν σε διαφορετικές συνθήκες και μεγαλώνοντας τα γκαπυ θα γίνουν τροφή για το χρυσόψαρο.

Από εξοπλισμό τι έχεις στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλτρο που αγορασα με το ενυδρειο και ενα θερμοστατη που τον εχω στους 26 °C ααα κ ενα θερμομετρο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το χρυσόψαρο δώσε το,δεν μπαίνει ούτε σε αυτά τα λίτρα ουτε με αυτές τις θερμοκρασιες,τα λίτρα σου είναι οριακά (προς τα κάτω) και για τα γκαπυ,το φίλτρο τι έχει μέσα;;έστρωσες με κάποιο τρόπο;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο και υιαλοβαμβακα .. ειναι μικρο λες ε? Ουφφφφ δε ξεκινησα καλα μου φαινεται:cigar:

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

όταν λες βιολογικό υλικό τι εννοείς;;μπορείς να το βγάλεις φωτογραφία ή να δώσεις ένα λινκ που να έχει το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20180115-151740.thumb.png.20667d4d7decd9ff691c62922023b55c.png
ενα τετοιο μου βαλε μεσα ο πετσοπας..εκανε πατεντα .. εβγαλε το μανισιο φιλτρο με ανθρακα κ μου βαλε αυτο μαζι με υαλοβαμβακα .. ειμαι παντελως εσχετη.. μπερδεψα τα ψαρια τις θερμοκρασιες .. ουφ 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από βιολογικό είσαι καλά,έχεις κάνει καμιά μέτρηση;;για να δεις νιτρώδη,νιτρικά και αμμωνία ....μην απογοητευεσαι όλοι λάθος ξεκινήσαμε

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα το διάβασμα ...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 15/1/2018 at 5:38 ΜΜ, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Τι ειναι ολα αυτα ρε παιδια ? Ιδεα δεν εχω !

 

Αν εχεις αποριες μπορω να σε βοηθησω .. 

Δε ξερω πολλα ομως πιστευω θα φανω χρησιμος..

Τι ψαροσυνθεση εχεις τωρα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2018 at 5:38 ΜΜ, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Τι ειναι ολα αυτα ρε παιδια ? Ιδεα δεν εχω !

 

Μη στεναχωριεσαι..

Θα σε βοηθησουμε .. 

Ολοι κανουμε λαθη στην αρχη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...