Jump to content

Tropheus tank.....


isildur_13

Recommended Posts

Γεια σας και παλι παιδια.... η βαση ειναι ετοιμη... το ενυδρειο το περιμενω απο μερα σε μερα.....αλλα με βασανιζουν τα ψαρια.... 

Ξερει κανεις εαν φερνει κανενα μαγαζι ilangi? Οπου κ εαν εψαξα γενικα δε φερνουν tropheus.... καποιος συνχομπιστας ισως? 

 

PicsArt_02-13-06.59.15.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Γεια σας και παλι παιδια.... η βαση ειναι ετοιμη... το ενυδρειο το περιμενω απο μερα σε μερα.....αλλα με βασανιζουν τα ψαρια.... 

Ξερει κανεις εαν φερνει κανενα μαγαζι ilangi? Οπου κ εαν εψαξα γενικα δε φερνουν tropheus.... καποιος συνχομπιστας ισως? 

 

 

Βλέπω έκανες επαγγελματική δουλειά.

Ετοιμάσου για παραγγελίες.:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ευχαριστω πολυ.... δεν εκανα τιποτα σπουδαιο... αντιθετως αντι να ντυσω ολο τον σκελετο απο τους κοιλοδοκους.... προτιμησα να "χωνεψω" 3 ντουλαπια-ραφια στα κενα.... μαρεσε πιο πολυ σαν αποτελεσμα...κ οποιος θελει βαζει κ πορτακια.... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα πας για εσωτερικό σαμπ ε?

Από τροφέους έχει ο χομπίστας pas4 από Θεσσαλονίκη.Αν θυμάμαι έχει kasanga f1.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι... για μενα εχουν τελειωσει τα σαμπ κατω απο το ενυδρειο... με τα καλα κ τα κακα τους..... Την εχω καταβρει με τα εσωτερικα κ μου πηγαινουν πολυ καλα....

Θα προσπαθησω ναεπικοινωνησω.... kasanga? αυταα ειναι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελεια δουλεια!

Και εγω συνφωνω για τα εσωτερικα,αν και πριν δυο μερες μολις δοκιμασα για πρωτη φορα σε ενυδρειο μου ειμαι ενθουσιασμενος.

Απειρα τα προτεριματα και μοναδικο μειωνεκτιμα λιγος χωρος στο πλαι της γυαλας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Γεια σας και παλι παιδια.... η βαση ειναι ετοιμη... το ενυδρειο το περιμενω απο μερα σε μερα.....αλλα με βασανιζουν τα ψαρια.... 

Ξερει κανεις εαν φερνει κανενα μαγαζι ilangi? Οπου κ εαν εψαξα γενικα δε φερνουν tropheus.... καποιος συνχομπιστας ισως? 

 

PicsArt_02-13-06.59.15.jpg

Πολυ ομορφο....μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα,να ρωτήσω κάτι εκεί που βλέπω τη βάση θα ειναι η τελική του θέση?Ρωτω γιατί δίπλα είναι το καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.... Ναι θα ειναι η τελικη του θεση....Θα ειναι το 3ο ενυδρειο στην ιδια θεση.. κ το μεγαλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Ευχαριστω.... Ναι θα ειναι η τελικη του θεση....Θα ειναι το 3ο ενυδρειο στην ιδια θεση.. κ το μεγαλυτερο :)

Φιλε μου με όλο το σεβασμό το ότι είχες 2 ενυδρεία πριν δίπλα σε απόσταση αναπνοής από καλοριφέρ με συνεχείς συστολές διαστολες και βέβαια ότι είσουν τυχερος ειναι λάθος και μάλιστα με μεγάλο Ρίσκο.Ευχομαι να το χαρείς ιδιαίτερα και περισσότερο το 3ο +να συνεχίσεις να είσαι τυχερός στη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρω ενυδρεια εδω κ 10 χρονια... πολλα απο αυτα κοντα σε καλοριφερ κ σε αλλου ειδους θερμανση.... Τα ενυδρεια εχουν στηθει απο τους πιο γνωστους στο χωρο κ 2 απο αυτα στο σπιτι μου.... προφανως δε ξερουν οι ανθρωποι... 

Αυτο που με τρομαζει πιο πολυ σαυτο το φορουμ ειναι η απιστευτη ειρωνεια..... αυτος ο ελιτισμος που εχει κανει τον κοσμο να απομακρυνεται απο τα φόρα.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρεια διπλα σ καλοριφερ απο το 92.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι κεσυ απιστευτα τυχερος τοτε.... 

Link to comment
Share on other sites

Ισως παιζει ρολο και το ενυδρειο.

Πχ ενα θαλασσινο πολυ πιθανο να ειναι rimless,επισης ενα ενυδρειο γλυκου νερου εχει μεγαλυτερες ανοχες στην θερμοκρασια προς τα επανω σχετικα με τα ζωντανα.

Για να μην συζητησουμε οτι πολλα καλοριφερ εχουν να δουλεψουν απο το 2012 :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ, έχω το ενυδρείο μου δίπλα σε καλοριφέρ γιατί αυτός είναι ο μόνος χώρος που μπορώ να το βάλω. Και το έχω εκει πολλά χρόνια.

Αν όμως είχα άλλη επιλογή ή μικρότερο ενυδρείο θα προτιμούσα να το έβαζα κάπου αλλού (μικρό ενυδρείο θα ανέβαζε θερμοκρασία).

Τώρα τοποθετώντας ένα κομμάτι φελιζόλ ανάμεσα στο τζάμι του ενυδρείου, και το καλοριφέρ νομίζω πως θα διέγραφε και την παραμικρή υπόνοια για πιθανή ζημιά.

Λύσεις πάντοτε υπάρχουν, και καλό είναι να μην παρεξηγούμε ο ένας τα λόγια του άλλου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για μισο τονο ενυδρειο... 

Το ζητημα δεν ειναι οι παρεξηγησεις.... το ζητημα ειναι το φορουμ αυτο να ειναι βοηθεια κ συμβουλος για το νεο χομπιστα... 

Εχει καταντησει πλεον η φαση να μιλαμε στα μαγαζια με φιλους συνχομπιστες και να λεμε συνεχως το ιδιο..... το οτι τα φορουμ εχουν καταντησει σαν manual στησιματος ενυδρειου.... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Μιλαμε για μισο τονο ενυδρειο... 

Το ζητημα δεν ειναι οι παρεξηγησεις.... το ζητημα ειναι το φορουμ αυτο να ειναι βοηθεια κ συμβουλος για το χομπιστα... 

Δεν νομίζω ότι αμφισβητείται αυτό, από την πλειονότητα των μελών, και όχι μόνο.:)

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

επίσης και εγώ εχω το ενα δίπλα σε καλοριφέρ. δεν το ανάβω συχνά αλλά όταν το ανάβω δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερου. Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να ειναι αρνητικό μακροπρόθεσμα αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου αν προσέξετε το ύψος της βάσης είναι αρκετό και ετσι μονο μικρό μέρος του σώματος μένει να ειναι στο ιδιο ύψος του τζαμιού του ενυδρείου.
Δομικά δεν νομιζω να υπάρχει θεμα με τα τζάμια (προσωπική άποψη). Πρακτικά με τόσα πολλά λίτρα και τοσο μικρή επιφάνεια "επαφής" με το σώμα είμαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού. Αν ήταν κάνα 100αρι ίσως (το δικό μου πάντως δεν ανεβάζει και εχω και πολύ ψηλότερο σώμα από το συγκεκριμένο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Εισαι κεσυ απιστευτα τυχερος τοτε.... 

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα τυχης.οπως κ οτι ο νικος δεν ειχε ειρωνική διαθεση.περνε γνωμες κρατα αυτη που νομίζεις κ να χαιρεσαι το χομπυ οσο περισσότερο μπορεις.καμια φορα διατυπώνουμε μια γνωμη λιγο πιο σθεναρα απο οτι πρέπει ,αυτο ειναι ολο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο εναμιση μηνα που ελειπα εξωτερικο, καιρος για επιστροφη στις ωραιες δουλειες.... 

Το ενυδρειο κολληθηκε απο το φιλο Nidal, και περιμενοντας τις σιλικονες να στεγνωσουν ετοιμαζω 2-3 πραγματακια...

α) αμμο που θαναι μαυρη μικρης κοκκομετριας

β) πετρες απο την πανεμορφη πετρουπολη, που σαυτο το κομματι μεχει βγαλει ασπροπροσωπο... 

γ) ρυθμιση θερμοκρασιας.... 

 Σαυτο το τελευταιο.... θελω να ακουσω αποψεις για τις ρουτινες σας κ να παρω ιδεες.... ειναι ο ellitech μονοδρομος...? ή καποιος αλλος εχει τολμησει ενα πιο ευρυ φασμα θερμοκρασιας? κ εποχικης περιοδικοτητας? 

Με λιγα λογια να αφησεις το θερμοστατη μοναχα.... κ το ψυκτικο (ή ανεμιστηρες) να αναβει στους 28-29....

received_10156351109369250.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Tropheus δεν ειχα ποτε αλλα στα αφρικανικα ενυδρεια που διατηρω παιζω 23 το χαμηλοτερο τον χειμωνα και 28 το καλοκαιρι.Ισως καποιες μερες να πηγε και 29 που ελειπα αλλα παντα με κοντρολερ και ανεμηστηρες.

Νομιζω οτι και χωρις ανεμηστηρες δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημμα αρκει να εχεις παρα πολυ καλη οξυγονωση και δεν μιλαω για μπουρμπουληθρες αλλα για δυνατο κυματισμο σε ολη την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο παει για να "γυριζει" 13 φορες... κυκλοφορητης κ η "μιση" επιστροφη θα χτυπαει επιφανεια...για ανταλλαγη αεριων, και συνεπως οξυγονωση...! 

Αυτο που λιγο θελω να δοκιμασω εδω, αφου το ενυδρειο ειναι μεγαλυτερο κ συνεπως κραταει πιο ευκολα τη σταθεροτητα του, ειναι αυτο το ευρος που πετυχαινεις κεσυ.... 

Νομιζω ειναι λαθος αυτη η σταθερη θερμοκρασια που κραταμε στα ενυδρεια μας.... με μονο ευρος το 0,5 του ρυθμιστη... Να δουμε πως θα παει... 

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια ποταμου ισως ειναι λαθος.Για ψαρια λιμνοθαλασσας δεν νομιζω να ειναι λαθος,οι συνθηκες ειναι πιο σταθερες.Ποσο μαλλον οταν ζουν σε μεγαλυτερο βαθος απο τα 10 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ηρθε, και ευχαριστω το φιλο Νιδαλ για την ωραια του δουλεια, οπως παντα! Βαφτηκε πλατη, καθαριστηκε ενδελεχως, αμμος, πετρες, ελαφροπετρα πανω απο 3 ωρες ξεπλυμα κ κουβαλημα.... οποιος τοχει κανει με νοιωθει... χεχεχε

Στο sump χωρεσαν περιπου 10 λιτρα ελαφροπετρα...και εχει κ αλλο χωρο! Υδραυλικα ετοιμα...κ μενει μονο το γεμισμα! 

ΟΛΑ καλα.....αυτο που με απασχολει, και ειναι κ το πιο σημαντικο... ειναι οτι εχω ελαχιστες εως μηδενικες επιλογες για tropheus.... εδω κ 3 μηνες που κοιτω συνεχως σε μαγαζια κ ιδιωτες... βρισκω μονο duboisi που δε με συγκινουν και moori bemba... 

για να δουμε... ας αρχισει το στρωσιμο... 

Οποιαδηποτε παρατηρηση φυσικα ευσπροδεκτη... γιαυτο και το ποστ.. 

PicsArt_04-18-10.45.30.jpg

PicsArt_04-18-10.44.47.jpg

FB_IMG_1524080839687.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...