Jump to content

Βοήθεια με προβλημα guppy


doroulabi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Η σελίδα είναι φοβερή, την βρήκα τυχαία ψάχνοντας στο νετ για ενα θεματάκι ( η μάλλον θεματαρα :) ) που εχω με τα ψαρομικρούλια μου.

Αν και οποίος μπορέσει να βοηθήσει καλοδεχουμενες απόψεις και συμβουλές απο τους έμπειρους !!!

Καταρχήν να σας πω οτι εδώ και ενάμιση χρονο εχω ενα ενυδρείο το οποίο μέχρι πρόσφατα ηταν πυκνοφυτεμένο κερατοφυλλο και ανουμπιες και στην αρχή του είχα δυο αρσενικά γκαπακια κ εφτά θυληκα.Σήμερα εχω είκοσι μονο (δέκα αγορια και δέκα κοριτσοπουλα σύνολο και η αύξηση ειναι απο γέννες δεν αγορασα κάποιο έξτρα) αλλά κανένα φυτο και ενα καρό σαλιγκάρια που ένας θεος ξέρει απο που ήρθαν....

Το ενα πρόβλημα είναι οτι τα γκαπακια μου αρχισαν να μαδανε οι ουρές τους και στο pet shop τηε περιοχής μου πρότειναν να κάνω μια θεραπεία με το esha 2000 για εξι μέρες στο ενυδρείο μου για να συνέλθουν τα ψαράκια.Είναι στην πεμπτη μέρα και πάνε καλυτερα φανερά ( ταισα μειωμένα μονο εχτες λόγω εγκυουλων).Τι προτεινετε να κάνω απο δω κ πέρα γιατί δεν μου τα πολυειπαν καλά για το τι πρέπει να κάνω ακριβως για να ολοκληρωθεί η θεραπεία.Θέλει αλλαγή πληρη όπως μου είπε ο πετσοπας χωρίς να πλυνω φίλτρα;θέλει κάποιο άλλο σφουγγάρι στο φίλτρο; τα φώτα σας please!!!....

Το δεύτερο πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι να κάνω με τα σαλιγκάρια...έχουν αυξηθεί τρελ; κ μου καθάρισαν τα φυτά χωρίς να καταλάβω απο που μου ήρθε....πως τα πιάνου με τα σκασμενακια;

Επίσης θέλω να αλλάξω ολοκληρωτικά ενυδρείο να βάλω υποστρώματα για φυτά κ νέα φυτά αλλά δεν ξέρω τι και πως και αν ένα συνετό να το κάνω τώρα που είναι αρρωστούλια...

Αυτααα....συγνώμη για το σεντόνι αλλά αγχωθηκα... :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Λάθος τιτλος
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στη παρέα.

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.:)

Πρώτα ολοκληρώνεις τη θεραπεία των ψαριών και μετά συζητάμε για τις πιθανές αλλαγές που σκέφτεσαι να κάνεις.

Το φάρμακο αυτό που χρησιμοποιείς είναι βιοδιασπόμενο, άρα με μια μικρή αλλαγή νερού μετά το τέλος της θεραπείας θα είσαι κομπλέ.

Απ ότι διάβασα στις οδηγίες δεν είναι απαραίτητη μεγάλη αλλαγή νερού αν δεν συντρέχουν λόγοι, όπως πολύ κακής ποιότητας νερό, συνέχιση θεραπείας με άλλο φάρμακο ή αν πλησιαζει  η ώρα αλλαγής νερού λόγω της ρουτίνας που χρησιμοποιείς. Δεν πειράζεις το φίλτρο. Αυτά σχετικά με την ολοκλήρωση της θεραπείας.

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-2000supregsup.html

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

:welcome: Όπως είπε και ο @SOTIRIS, προέχει να τελειώσει η θεραπεία και να είναι μια χαρά τα ψαράκια. Αργότερα συζητάμε για πιθανές αλλαγές στο aquascape σου.

 

Τα σαλιγκάρια ήρθαν με την προσθήκη φυτών στο ενυδρείο, ήταν πολύ μικρά (ή και αυγά) πάνω στο κερατόφυλλο (συνήθως) και μετά όταν μεγάλωσαν πολλαπλασιάστηκαν και έχεις αυτό το αισθητικό αποτέλεσμα που απεχθάνεσαι. Πες μας τι είδους σαλιγκάρια είναι, αν μπορείς βάλε φωτογραφία. Στο εμπόριο υπάρχουν παγίδες για σαλιγκάρια, αλλά δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις σ'αυτή τη λύση. Συνήθως αν τους ρίξεις αγγουράκι/κολοκυθάκι, μαζεύονται όλα μαζί να φάνε, οπότε τα πιάνεις και τα απομακρύνεις εύκολα. Άλλη μια λύση είναι να βάλεις σαλιγκάρια Helena, τα οποία τρώνε όλα τα άλλα σαλιγκάρια, οπότε θα τα εξαφανίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα τα ψαράκια. Απλά λέω να τη συνεχίσω και σήμερα τη θεραπεία και αύριο να κάνω την αλλαγή νερού γύρω στο 50% μιας και την προηγούμενη αλλαγή την έκανα τα δυο τρίτα του ενυδρείου δυο μέρες πριν αρχίσω τη θεραπεία.Διάβασα στο φορουμ οτι καλό είναι να τρώνε και αρακά ανα διαστήματα όπως και κάποια κατεψυγμένα γαριδάκια.Λέτε να τα ταΐσω λίγο αρακά αύριο;Θα είναι καλύτερο μετα τη θεραπεία;

Αυτό που μου είπατε για τις σαλιγκαροπαγίδες το είδα σε ενα Πετ σοπ στο νετ και σκόπευα να ρωτήσω για να δω αν αξίζει να την πάρω.Αυτό για τα σαλιγκάρια που τα τρώνε δεν το ήξερα κ δεν νομίζω οτι θα βρω κάτι τέτοιο στην περιοχή μου...θα δοκιμάσω το αγγουράκι κ βλέπουμε.Πάντως τα φυτά μου πανε ..δεν μου έμεινε κλαράκι.Σαπισαν και τα έβγαλα και τώρα φτου κ απ την αρχή να τα αγοράζω πάλι...για αυτο σκέφτηκα και το υπόστρωμα το ενεργό και την αλλαγή γενικά...θα το δουμε.με την πρώτη ευκαιρία θα σας ανεβασω κ μια φωτο απο τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ceratophyllum και anubia δεν φυτεύονται, οπότε το ότι σάπισαν δεν έχει να κάνει με το υπόστρωμα (που θέλεις να αλλάξεις), αλλά με άλλους παράγοντες.

Τι φωτισμός υπάρχει στο ενυδρείο?

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ceratophyllum και anubia δεν φυτεύονται, οπότε το ότι σάπισαν δεν έχει να κάνει με το υπόστρωμα (που θέλεις να αλλάξεις), αλλά με άλλους παράγοντες.

Τι φωτισμός υπάρχει στο ενυδρείο?

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?:)

 

Καλησπέρα Σωτήρη.

Να σου πω χωρίς να με κράξετε οτι για μετρήσεις πρωτη φορά ακούω.Ο Πετ εδώ δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο.οποτε δεν εχω μετρησεθς. Είδα βέβαια εδώ στα άρθρα για τις μετρήσεις κτλ αλλά αρχίζω να ανεβαίνω κοστολογιο με όλα αυτά που πρεπει να κάνω τελικά.. Λίγο τα τεστ λίγο το οτι πρεπει να ξαναγορασω φυτά λίγο το συστημα διοξειδίου κτλ εχω απελπιστει...δεν ξέρω απο που να πρωτοξεκινησω....καμια ιδέα...;;;

Link to comment
Share on other sites

Το χόμπι είναι για να χαλαρώνουμε και όχι για να μας δημιουργεί απελπισία.

Τι υλικό έχεις στο βυθό?

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία, για να δούμε και τον εξοπλισμό.

Σιγά σιγά θα τη βρούμε την άκρη, μην αγχώνεσαι.:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το χόμπι είναι για να χαλαρώνουμε και όχι για να μας δημιουργεί απελπισία.

Τι υλικό έχεις στο βυθό?

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία, για να δούμε και τον εξοπλισμό.

Σιγά σιγά θα τη βρούμε την άκρη, μην αγχώνεσαι.:D

 

 

Καλημέρα.

Έχεις δίκιο απλα πολλές πληροφορίες μαζεμένες κ πολλά λάθη που καθοδηγήθηκαν απο δήθεν ειδικούς.

Στο βυθό εχω φυσικο χαλίκι με καποιες πετρες που ειχα βρει στη θαλασσα.Τις εχω χρονια στο ενυδρειο κ τις ειχα κανει κ τεστ για ασβεστοληθικα κ αντιχλωριο βρασιμο κτλ.κ δυο φίλτρα.Ενα της jewel που θυμάμαι μονο οτι είναι 800 lt /h γιατί έχουν σβηστεί τα στοιχεια από το μοτέρ τοσα χρόνια που το εχω με μακαρόνια,τρια σφουγγάρια κ υαλοβάμβακα.κ ενα RESUN ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ MAGI 700lt/h.Εχω ενα θέματα κι με τις φωτο γιατί το κινητό μου απο ανάλυση σκίζει κ δεν φαίνεται τίποτα καθαρά....όταν εχω καλη κάμερα θα ανεβασω καποιες.

Όσο για τα φυτά που μου γραψατε παραπάνω οτι δεν φυτεύονται εμένα ο Πετ μου είπε απλα να τα πιάσω με πετραδάκια στο βυθο για να μην επιπλέουν...Σκέψου...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι για 200λτ και σε συνάρτηση με την ψαροσύνθεση που έχεις από φίλτρανση είσαι σχεδόν καλυμένη.

Από φωτιστικό τι υπάρχει? Πόσα watt ?  Τι λάμπες?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θεωρώ ότι για 200λτ και σε συνάρτηση με την ψαροσύνθεση που έχεις από φίλτρανση είσαι σχεδόν καλυμένη.

Από φωτιστικό τι υπάρχει? Πόσα watt ?  Τι λάμπες?:)

Εχω δυο led F30W / 154 daily light που είχε το ενυδρείο όταν το πήρα.κ εχω βάλει χρονοδιακόπτη να ανοίγουν απο τις 5 έως τις 11 το βράδυ.έτσι μου είπε ο Πετ .Αν είμαι καλυμμένη με τα φίλτρα πάλι καλά...

 

Έβαλα σήμερα μια απο τις θηλυκές μου στη γεννηστρα μήπως σώσω κανενα μικρό ακόμα...είναι λίγο φουσκωμένη ... ποσο μπορω να την αφήσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μελέτη των άρθρων σας εβγαλα άμεσα τη θηλυκιά μου απο τη γεννηστρα .Τα ψαράκια μετα τη θεραπεία είναι μια χαρά κ τάισα ελαφρά (λιγότερη τροφή ) τις πρωτες δυο μέρες μια με φυλλαράκια της tropical και μια με pellets .Σήμερα είναι μέρα αρακά ...

Επίσης θα ήθελα να σας πω οτι εχω ηδη παραγγείλει υπόστρωμα ενεργό για φυτά ,συσκευή  με μπουκαλα για διοξείδιο και ταμπλέτες οξυγόνου ,φυτά αυτά που αναφέρονται στο προφίλ των  guppy και αλλά δυο που μου άρεσαν πολύ και σκοπεύω με το που έρθουν να φτιαξω σωστα το ενυδρείο μου.Βρήκα ενα παιδι απο Θεσσαλονίκη που φτιάχνουν και συντηρούν ενυδρεία κ θα με καθοδηγήσει απο οτι μου είπε εκτώς  αν πέσει δουλειά που εκεί θα χρειαστω της γνώσεις σας ...

Υπάρχει κάπου στο φόρουμ άρθρο για το ποιός είναι ο σωστός τροπος να ξεστησεις κ να ξαναστησεις άμεσα ενυδρείο για να φυλοξενησει ψαράκια;για αρχή θα τα βγάλω σε λεκάνη με το ενα φίλτρο που εχω που βγαίνει γιατί το άλλο είναι σταθερό κουτί....

Πιστεύω με τις αλλαγές θα είναι καλυτερα τα ψαρουλια μου κ θα σωθούν κ αλλα μικρά...μόλις εχω μηχανή θα σας βάλω κ φωτο να δείτε κάποια που εχω που κατάφερα να σώσω απο γέννες κ βγήκαν υπέροχα....

Έγινε επεξεργασία - doroulabi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...