Jump to content

Κατασκευη τετραγωνου ενυδρειου


rafael

Recommended Posts

έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο θεωρώ ποιο σταθερό το πάνω σχήμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σ'ευχαριστω πολυ η εμπειρια σου ειναι πολυτιμη.Το κανω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο όπου οι κόντρες πάνε μέχρι την άκρη φυσικά και δένουν καλύτερα την γυάλα. Μόνο μειονέκτημα ότι θα σε εμποδίζουν κάπως, όταν θα δουλεύεις στην ζαρτινιερα. Κ εγώ πάντως αυτό θα διαλέγα :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα επιλεγουμε ολοι την ασφαλεια!Την αργιλο και τα φυτα θα τα βαλω ουτως η αλλως μεσα σε καλαθακια για να μπορω ν'αλλαζω ευκολα το ενυδρειακο βαμβακι απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παω σαν χελωνα το ξερω αλλα ενεκα ο περιορισμενος χρονος μου:jig:Λοιπον μολις κολλησα στο ενυδρειο την ''ζαρντινιερα''  και το Σαββατο φτιαξαμε με τον κολλητο μου τα καλαθακια που θα μπει η διογκομενη αργιλος και τα φυτα.

20180313_143638.jpg

20180311_000523.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγοτερο απο 24 ωρες εφτασαν στα χερια μου φυτα και αντλια σε αψογη κατασταση!Ελπιζω να καταφερω να γυρισω τα φυτα σε emersed κατασταση.Βαζω και μια φωτο κατα την παραλαβη

20180316_150307.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω! Νομιζω.......:bigemo_harabe_net-137:Σχεδον ετοιμη και η ...βαση!Παλετιτσα ,7 ροδακια.αυριο ελαφρυ ξυσιματακι και βαψιμο!

20180320_152932.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω! Νομιζω.......:bigemo_harabe_net-137:Σχεδον ετοιμη και η ...βαση!Παλετιτσα ,7 ροδακια.αυριο ελαφρυ ξυσιματακι και βαψιμο!
20180320_152932.thumb.jpg.166ea2fcb6c7dfa9befae810d9abafce.jpg
Ποσο σου κόστισε να φτιαξεις την βάση;;;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ευρω η παλετα,7Χ4,5 ευρω τα ροδακια=31,5,μιση ωρα απο την ζωη μου ..ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!Δεν θα το πιστεψεις αλλα σε σκεφτηκα οταν την εφτιαχνα!Εχω διαβασει το θεμα σου και θυμηθηκα οτι ουτε και συ θελεις αποθηκευτικους χωρους.Επισης αντιληφθηκα οτι ψαχνεσαι λιγο πιο .....εναλλακτικα.Δεν θα χρειαστεις ουτε τοσο μεγαλη παλετα ουτε τοσα ροδακια γιατι το ενυδρειο που εφτιαξα ειναι 1,20 χ80χ50=480 λιτρα.Αν θελεις πιο ψηλη βαση βαλε μια παλετα πανω στην αλλη και βιδωσε τες στις εσωτερικες σανιδες η δεσ'τες.Απλα προσπαθησε να βρεις σχετικα καινουριες παλετες,να μην εχουν πιει νερο .

πριν 14 λεπτά, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Ποσο σου κόστισε να φτιαξεις την βάση;;;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι αντιληφθηκαμε ολοι οτι ο τιτλος του θεματος ειναι ακυρος.Τα πλανα αλλαξαν και τελικα εγινε παραλληλογραμμο!:P

Link to comment
Share on other sites

Ποσα κιλα σηκωνει η καθε ροδα?

Φρενο δεν εχει κανενα ροδακι?

Πως θα αλφαδιασεις αν εκει που θα το βαλεις ειναι πολυ στραβο το πατωμα??

Link to comment
Share on other sites

8 ευρω η παλετα,7Χ4,5 ευρω τα ροδακια=31,5,μιση ωρα απο την ζωη μου ..ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!Δεν θα το πιστεψεις αλλα σε σκεφτηκα οταν την εφτιαχνα!Εχω διαβασει το θεμα σου και θυμηθηκα οτι ουτε και συ θελεις αποθηκευτικους χωρους.Επισης αντιληφθηκα οτι ψαχνεσαι λιγο πιο .....εναλλακτικα.Δεν θα χρειαστεις ουτε τοσο μεγαλη παλετα ουτε τοσα ροδακια γιατι το ενυδρειο που εφτιαξα ειναι 1,20 χ80χ50=480 λιτρα.Αν θελεις πιο ψηλη βαση βαλε μια παλετα πανω στην αλλη και βιδωσε τες στις εσωτερικες σανιδες η δεσ'τες.Απλα προσπαθησε να βρεις σχετικα καινουριες παλετες,να μην εχουν πιει νερο .
 
Πλάκα κανεις???!!!!
Πω ρε φίλε πως σε κλέβουν τα λεφτά για μια βάση!!!!
Να'σαι καλά που με σκεφτηκες,ειλικρινά!!
Μπορείς να μου κανεις μια πιο λεπτομερή περιγραφή σε μύνημα;;;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Ποσα κιλα σηκωνει η καθε ροδα?

Φρενο δεν εχει κανενα ροδακι?

Πως θα αλφαδιασεις αν εκει που θα το βαλεις ειναι πολυ στραβο το πατωμα??

Ω ρε φιλε!Τι ηθελες και ποσταρες?Παλι θα με γρουσουζεψεις!Λοιπον ενα-ενα. Που ειπαν οτι το καθε ροδακι μπορει να σηκωσει κοντα στα 100 κιλα.Κανω το σταυρο μου και ελπιζω να ειναι αληθεια.Φρενο δεν εχει κανενα ροδακι[περιεργο!και η γυναικα μου το ιδιο με ρωτησε!] διοτι με το βαρος επανω η ολη κατασκευη γινεται ακουνητη.Φαντασου οτι προ 8 ετιας εκανα το ιδιο σε ξυλινη ζαρντινιερα 1.20Χ1.00Χ0.40 γεματη χωμα και για να την κουνησω απο τη θεση της μια-δυο φορες τον χρονο μου βγαινει η πιστη!Εαν τωρα τυχει και αυτο με το πατωμα ελπιζω οτι με καποιες σφηνες θα το φερω στα ισα.Τελος θελω να σου πω οτι τους δυο τελευταιους μηνες που ασχολουμαι με το project προσευχομαι συχνα!:angel:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Πλάκα κανεις???!!!!
Πω ρε φίλε πως σε κλέβουν τα λεφτά για μια βάση!!!!
Να'σαι καλά που με σκεφτηκες,ειλικρινά!!
Μπορείς να μου κανεις μια πιο λεπτομερή περιγραφή σε μύνημα;;;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Αν και ειναι μια εξαιρετικα απλη κατασκευη ρωτα με οτι θελεις δημοσια για να διαβαζουν ολοι.Υπαρχουν πολυ εμπειρα μελη που μπορει να βρουν καποιο λαθος ,κατι που να εχω παραβλεψει ετσι ωστε να προλαβω κι εγω, να γλιτωσεις την πατατια και εσυ!Περα απο την πλακα ο rastaman π.χ πιο πανω εκανε καποιες σημαντικες παρατηρησεις .

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι μια εξαιρετικα απλη κατασκευη ρωτα με οτι θελεις δημοσια για να διαβαζουν ολοι.Υπαρχουν πολυ εμπειρα μελη που μπορει να βρουν καποιο λαθος ,κατι που να εχω παραβλεψει ετσι ωστε να προλαβω κι εγω, να γλιτωσεις την πατατια και εσυ!Περα απο την πλακα ο rastaman π.χ πιο πανω εκανε καποιες σημαντικες παρατηρησεις .
Λοιπόν,καταρχάς πως μπορώ να κάνω περιπου το ιδιο με εσένα (αλλες διαστάσεις) αλλά 1 μέτρο υψος;Θα μπορουσα να το 'χτίσω' με ραφακια για να ψηλώσει ή λες να σπάσει απο το βαρος; Αλλά λέω αν το υψωσω να βάλω σιδερα. Τι λες;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου εχει υψος 31 εκατοστα.Η παλετα απο μονη της 15.Για να φτασεις το 1 μετρο που θελεις θα χρειαστεις 5 παλετες και δε νομιζω να γινει κατι ομορφο.Η δικη μου λογικη εξ'αρχης ηταν κατι σαν εσωτερικη λιμνουλα στο σαλονι.Ηθελα κατι χαμηλο να το χαζευω και απο πανω.Η ιδεα ηρθε απο επιθυμια και οχι απο αναγκη.Στη θεση σου ,που θελεις κατι πιο ψηλο, θα συμβιβαζομουν στις 3 παλετες+ροδακια=γυρω στα 70εκατοστα υψος.Θα εβαφα το ιδιο χρωμα την πανω και την κατω και αλλο την μεσαια π.χασπρο κοκκινο ασπρο.Οι παλετες αν δεν ειναι σαπιες αντεχουν τονους μην φοβασαι για το βαρος.Απ'οτι θυμαμαι το ενυδρειο θα ειναι γυρω στα 200 λιτρα?Δεν χρειαζονται τα σιδερα.Απλα ντανιασε τις παλετες την μια πανω στην αλλη και φροντισε να δεθουν γερα μεταξυ τους με tie wraps η αν καποιος το εχει ας τις βιδωσει καλυτερα  στις ακριανες σανιδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου εχει υψος 31 εκατοστα.Η παλετα απο μονη της 15.Για να φτασεις το 1 μετρο που θελεις θα χρειαστεις 5 παλετες και δε νομιζω να γινει κατι ομορφο.Η δικη μου λογικη εξ'αρχης ηταν κατι σαν εσωτερικη λιμνουλα στο σαλονι.Ηθελα κατι χαμηλο να το χαζευω και απο πανω.Η ιδεα ηρθε απο επιθυμια και οχι απο αναγκη.Στη θεση σου ,που θελεις κατι πιο ψηλο, θα συμβιβαζομουν στις 3 παλετες+ροδακια=γυρω στα 70εκατοστα υψος.Θα εβαφα το ιδιο χρωμα την πανω και την κατω και αλλο την μεσαια π.χασπρο κοκκινο ασπρο.Οι παλετες αν δεν ειναι σαπιες αντεχουν τονους μην φοβασαι για το βαρος.Απ'οτι θυμαμαι το ενυδρειο θα ειναι γυρω στα 200 λιτρα?Δεν χρειαζονται τα σιδερα.Απλα ντανιασε τις παλετες την μια πανω στην αλλη και φροντισε να δεθουν γερα μεταξυ τους με tie wraps η αν καποιος το εχει ας τις βιδωσει καλυτερα  στις ακριανες σανιδες.
 
Βρήκα ενα ενυδρείο 240 λίτρων σε καλη τιμή. Λέω να περάσω με βερνίκι το ξύλο και έχουμε γνωστό μας και θα τις βιδωσουμε και θα βάλουμε και τα ροδακια. Τώρα αν θελησω να το διακοσμισβ κάποια στιγμή στο μέλλον (γιατί θέλω να το βάλω στο σαλόνι) θα το κάνω. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Τις παλέτες σε τι πάχος με συμβουλευεις να τις πάρω;
Και τι παλέτες είναι; (είδος)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω στις μαντρες με τις παλετες ενα παχος υπαρχει.Το μηκος και το πλατος αλλαζει.Υπολογισε το βαρος που θελεις να βαλεις[ενυδρειο+νερο+100 κιλα επιπλεον ετσι για σιγουρια]και πες οτι θελεις μια παλετα για μισο τονο π.χ. Απλα παρε καινουρια ,δηλαδη δες τα ξυλα να ειναι ασπρα,να μην ειναι χρονια αφημενες εξω και βρεχονται!

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω στις μαντρες με τις παλετες ενα παχος υπαρχει.Το μηκος και το πλατος αλλαζει.Υπολογισε το βαρος που θελεις να βαλεις[ενυδρειο+νερο+100 κιλα επιπλεον ετσι για σιγουρια]και πες οτι θελεις μια παλετα για μισο τονο π.χ. Απλα παρε καινουρια ,δηλαδη δες τα ξυλα να ειναι ασπρα,να μην ειναι χρονια αφημενες εξω και βρεχονται!
Απο πού πήρες τις παλέτες σου εσύ;;;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαντρα στην μεταμορφωση.Αν γκουγκλαρεις μπορει να βρεις κοντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαντρα στην μεταμορφωση.Αν γκουγκλαρεις μπορει να βρεις κοντα σου.
Σε ευχαριστώ πααααααρα πολύ!!!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Ω ρε φιλε!Τι ηθελες και ποσταρες?Παλι θα με γρουσουζεψεις!Λοιπον ενα-ενα. Που ειπαν οτι το καθε ροδακι μπορει να σηκωσει κοντα στα 100 κιλα.Κανω το σταυρο μου και ελπιζω να ειναι αληθεια.Φρενο δεν εχει κανενα ροδακι[περιεργο!και η γυναικα μου το ιδιο με ρωτησε!] διοτι με το βαρος επανω η ολη κατασκευη γινεται ακουνητη.Φαντασου οτι προ 8 ετιας εκανα το ιδιο σε ξυλινη ζαρντινιερα 1.20Χ1.00Χ0.40 γεματη χωμα και για να την κουνησω απο τη θεση της μια-δυο φορες τον χρονο μου βγαινει η πιστη!Εαν τωρα τυχει και αυτο με το πατωμα ελπιζω οτι με καποιες σφηνες θα το φερω στα ισα.Τελος θελω να σου πω οτι τους δυο τελευταιους μηνες που ασχολουμαι με το project προσευχομαι συχνα!:angel:

 

Εννοεις να σε προλαβω και οχι να σε γρουσουζεψω!!

Σε ρωτησα για τα ροδακια γιατι φαινονται απο την φωτο οτι δεν ειναι βαρεως τυπου και σε βαριες κατασκευες οπως αυτη της οποιας το συνολικο βαρος θα ξεπερναει τα 700 κιλα παιζουν ρολο μεχρι και οι βιδες που θα βιδωσεις.Σιγουρα το βαρος μοιραζεται και δεν θα το κανεις βολτες μεσα στο σαλονι αλλα αν δεν ειναι απολυτα αλφαδιασμενο το φορτιο που θα παιρνουν καποιες ροδες θα ειναι οριακο ισως και μεγαλυτερο απο αυτο που θα αντεχουν.

Η μεσαια ροδα δεν χρησιμευει καπου και εφοσον το πατωμα σου ειναι πλακακι πιθανοτατα καποια θα φευγουν και τα ροδακια δεν θα μπορεσεις να τα τακαρεις αλλα θα πρεπει να τακαρεις ολη την γυαλα πανω στην παλετα...

Οσο για την ζαρντιερα μπορω να σκεφτω μερικους λογους που δεν μετακινειται ευκολα αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις χρησιμοποιησει τα καταλληλα ροδακια...

 

Εδω ειμαστε ολοι για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!!Για να μην πηγαινεις λοιπον με τον σταυρο στο χερι κανοντσς προσευχες feel free to ask.... :)

Αν θελεις μπορεις να κανεια και mention ετσι ωστε να το βλεπει το μελος απο το οποιο θεωρεις οτι θα λαβεις ασφαλεις απαντησεις...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...