Jump to content

Aπορίες για νέο Ενυδρειο.


ababapanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.  Στήνω ένα νέο Ενυδρειο  120 λίτρα Malawi και έχω κάποιες ερωτησουλες οποίος μπορεί να βοηθήσει.

1.Υπόστρωμα αν δεν βάλω χαλάζιακή αμμο , μπορώ να βάλω μαύρο ψιλό χαλίκακι η θα υπάρχει πρόβλημα?

2.Για να φτιάξω κρυψώνες και να μην αυξήσω πολύ το βάρος του ενυδρείου θα ήθελα να βρω και να βάλω ελαφροπετρες , δεν ξέρω αν ονομάζονται έτσι , αλλά είναι αυτές που μοιάζουν με βράχο και έχουν τρύπες και είναι πολύ ελαφριές. Ξέρετε που μπορώ να βρω για αγορά?

3. Για φίλτρανση σκεφτόμουν το fluval 206 zκαι να βγάλω το εσωτερικό από το  juwel ,oμως  δεν βλέπω εύκολο τρόπο να βγει μιας και είναι κολλημένο με σιλικόνη στο τζαμί. Υπάρχει τρόπος να βγει εύκολα χωρίς να κάνω ζημιά?

4.σκεφτομαι να βάλω 2 χαρεμακια. Το ένα θα είναι τα labidochromis yellow.  Για το δεύτερο τι λέτε να βάλω για να ταιριάξουν καλά μαζί ?

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε μου!!!

 

1. Καλύτερα χαλαζιακη απο αμμο θαλάσσης για το λογο οτι μπορεις αργότερα να αλλάξεις ψαρακια και μην αλλαξεις υπόστρωμα γιατι δεν επηρεάζει της τιμες και ποιότητα του νερού. Επίσης δεν πετρωνει οπως η αμμο θαλάσσης και εχεις ομοιόμορφη κοκομετρεια... ως προς το χρωμα θα ελεγα ενα μπεζ καφε ειναι πιο φυσικό... αλλα γούστα ειναι αυτα....

 

2. Μαλλον εννοείς πετρες λάβας για εμενα θα ηταν τελευταία επιλογή... υπαρχουν αλλα ειδη πιο ωραια και φυσικα, φεγγαροπετρες, βοτσαλα ποταμησια κ.α. 

 

3.Για 120λιτρα καλα ειναι αυτο φίλτρο αλλα εγω θα ηθελα πιο μεγαλο τουλάχιστον το 306. 

Το εσωτερικό φιλτρο φευγει εύκολα με μια σπάτουλα μεταλλική ή ξυράφι οπου το χρησιμοποιείς σαν σπατουλα και ξεκολλάει την σιλικόνη απο το τζαμί ( νομιζω ο ειναι ο μονος τροπος)!!!

 

4.Για το πιο σημαντικό θα πουμε τωρα... δεν ξερω την εμπειρία σου με το χόμπι αλλα φαντάζομαι αρχάριος εντελώς... Μαλάουι ψαρια σε τετοια λιτρα ειναι αδυνατο να βαλεις.. χρειάζονται πιο πολλά γιατι φαντασου. με τις πετρες που θα βαλεις και την αμμο χάνεις λιτρα... Αυτο βεβαια δεν ειναι κακο γιατι μπορεις να πας σε τανγκανικα που εχει κιχλιδες και νανοκιχλιδες που μπορεις να παιξεις και να δεις και ωραιο χαρακτήρα αφρικανικών ψαριών και τα ερωτευτείς!!! ειδα οτι ηδη μπανησες τα neolamprologus caudopunctatus ενα πολυ ωραιο δραστηριο και με φοβερο χαρακτήρα ψαρι!!! μπορεις να δεις και αλλες νανοκιχλιδες που μπορει να σπυ αρεσουν!!! καλως όρισες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια ήθελα Malawi γιατί έχουν πιο ωραία χρώματα , αλλά αν είναι καλύτερα να πάω σε tanganika δεν υπάρχει πρόβλημα. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι όπου και αν έψαξα δεν βρήσκω πουθενά νανο κιχλιδές οπως πχ multifacsiatus , neolamprologus caudopunctatus ..κλπ

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο γιατί είμαι Κέρκυρα και πολύ δύσκολα θα ασχοληθεί κάποιος και να μου τα στείλει τόσο μακριά...

 

δυστηχως θα πρέπει να βολευτω με κάποιο από τα είδη που μπορώ να βρω προς πώληση στα κατάστηματα...

για την ώρα μόνο ραμιρεζι βρίσκω αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

βρε βαλε μια αγγελια....μην νομιζεις πολλα παιδια θα βοηθήσουν ή και καταστήματα..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εχω απο tanganyika τα julidochromis transcriptus κ τα neolamprologus similis.Πιστευω ομως οτι στα λιτρα σου μπαινει κ ενα χαρεμακι malawi.Κ απ αυτα εχω αν θες.Κ αν θες εχω κ απο λιμνη victoria που επισης μπαινει ενα χαρεμακι.Αν εχει απευθειας κτελ απο θεσσαλονικη σου στελνω ανετα.Αλλα κ με μεταφορικη αν φτασουν εντος 24ωρου δε θα χουμε θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν θες εχω απο tanganyika τα julidochromis transcriptus κ τα neolamprologus similis.Πιστευω ομως οτι στα λιτρα σου μπαινει κ ενα χαρεμακι malawi.Κ απ αυτα εχω αν θες.Κ αν θες εχω κ απο λιμνη victoria που επισης μπαινει ενα χαρεμακι.Αν εχει απευθειας κτελ απο θεσσαλονικη σου στελνω ανετα.Αλλα κ με μεταφορικη αν φτασουν εντος 24ωρου δε θα χουμε θεμα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.  με ενδιαφερει . εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...