Jump to content

Επαναστήσιμο ενυδρείου γκάπυ!


doroulabi

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

Είχα ανοίξει άλλο θέμα που ανέφερα πρόβλημα με σαλιγκάρια στο 200λιτρο μου...μετά απο τις προτάσεις κ τη βοήθεια κάποιων μελών του φόρουμ που τους ευχαριστώ θερμά, ξέστησα όλο το ενυδρείο κ το ξανάφτιαξα φυτεμένο.Παραθέτω τη διαδικασία και αυτά που έβαλα και  όποιος εντοπίσει κάτι λάθος ή έχετε καλύτερη πρόταση για το στήσιμο δεκτά!

Λοιπον για αρχή έβγαλα τα γκαπάκια σε λεκάνη 40 λιτρη βάζοντας μέσα τη πέτρα οξυγόνου κ τα μακαρόνια απο το φίλτρο για να διατηρήσω βιολογία.

Στη συνέχεια έριξα μέσα στο ενυδρείο με τα φίλτρα να δουλεύουν χλωρίνη.Ανακάτεμα στο υπόστρωμα συνεχόμενο και τα σαλιγκάρια σε μισή ώρα ήταν κούπα.Άφησα ενα βράδυ τη χλωρίνη μέσα και με τα δυο φίλτρα να δουλεύουν και το πρωι αδειασα το νερο, έβγαλαν τις πέτρες σε λεκάνες και το χαλίκι χωριστά και τα πέρασα αρκετά νερά μέχρι που σταμάτησαν να αφριζουν.Μετα έβαλα πενταπλη ποσότητα αντί χλωρικό στις λεκάνες με τις πέτρες κ το χαλίκι και τα ανακατευα ανα διαστήματα.Γέμισα το ενυδρείο νερό τρίβοντας με σφουγγάρι τα τζαμιά τα φίλτρα κ έπλυνα καλά τα σφουγγάρια.έβαλα σε λειτουργια τα φίλτρα για μια ωρα και ξανααδειασα το νερό. Γεμισα κ αδειασα αλλη μια φορά αφήνοντας όλο το βράδυ να δουλεύουν τα φίλτρα.Μετα αδειασα κ ξαναγεμισα και έβαλα ενα μπουκάλι αντί χλωρικό (είπα να πάω εκ του ασφαλούς).Επανέλαβα τη διαδικασία μετά απο μια μέρα...Αφού δεν άφησα χλωρίνη πουθενά αδειασα κ άφησα ενα βράδυ να στεγνώσει ανοικτό το ενυδρείο.Το στήσιμο ξεκίνησε με ενεργό υπόστρωμα για φυτά ,το χαλίκι απο πάνω,μια ρίζα redmoor,πετρες,moss,anubia barteri,vallisneria gigantea,κερατοφυλλο,alternatera roseifolia,hygrophila siamensis,bacopa caroliniana και echinodorus ozelot rosso.

Έβαλα θερμοστάτη (είχε καεί ο προηγούμενος κ πήρα νεο) ,μπουκάλα διοξειδίου,τη πέτρα οξυγόνου,το μπολι στο φιλτρο και γέμισαν νερό προσθέτοντας αντιχλωριο με αλοε βέρα,λιγα βακτήρια για να μπουν ποιο γρήγορα τα ψάρια και λίπασμα.

Άφησα ενα πεντάωρο να δουλέψει και έβαλα ενα ψαράκι για να δω αν είναι όλα εντάξει (δυστυχώς δεν εχω ακόμα τα τεστ οποτε....).Σε κάνα δυωρο το ψαράκι φάνηκε πολύ χαρούμενο με ρο νεο του σπίτι κ εξερευνούσε τα φυτά...οπότε όλα κάναν Μπλουμ στο καινούριο σπίτι τους.

Ειλικρινά έριξα πολύ δουλειά και χρήματα και νομίζω οτι το άξιζε και με το παραπάνω ..

Ακολουθούν και φωτο στο επόμενο ποστ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες των άρθρων και τη βοήθεια που μου προσφέρατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να τις ανεβάσω όλες τις φωτο οπότε βάζω το πριν και το μετά...

 

 

Έγινε επεξεργασία - doroulabi
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Τους έδωσες ένα ωραίο περιβάλον 

Σε ευχαριστώ πολύ...προσπάθησα όσο μπορούσα αλλά σίγουρα έχω κάνει λάθη..ελπίζω να είναι καλά τώρα τα γκαπακια μου και να έχουμε κ αλλά μικρακια... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο δωρα κ να πηξεις στο γκαπακι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;Ο αφρός στο ενυδρείο τι μπορεί να σημαίνει;Έχει κανει αφρό και είδα σε άλλο θέμα οτι μπορεί να είναι απο το αντιχλώριο...ισχυει;Μου έδωσαν αυτά τα δυο το ενα για αντιχλωρικο και το άλλο για λίπασμα...δεν νομιζω όμως οτι είναι λίπασμα...μήπως έβαλα όντως διπλό αντιχλωρικο ;;;

1517499346568-1293793928.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από το αντιχλώριο σε συνάρτηση με την ανατάραξη που προκαλείται από την έξοδο του φίλτρου ή ακόμα  μπορεί να είναι και από συσωρευμένα οργανικά.:)

Ένα παρόμοιο θέμα παρακάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μπορεί να είναι από το αντιχλώριο σε συνάρτηση με την ανατάραξη που προκαλείται από την έξοδο του φίλτρου ή ακόμα  μπορεί να είναι και από συσωρευμένα οργανικά.:)

Ένα παρόμοιο θέμα παρακάτω.

 

Το θέμα είναι οτι είναι καινούριο το στήσιμο και δεν έχει ακαθαρσίες.σήμερα έβαλα τα ψάρια μέσα...αρα μπορεί να είναι το πρωτο με την ανατάραξη ..οποτε να κάνω αύριο μια αλλαγή νερου το 1/4 και να κάνω κάθε μέρα για μια εβδομαδα ;;;τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο το αντιχλωριο.Το παθαινα παντα οταν εριχνα παραπανω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα ένα ατύχημα με τη μπουκάλα διοξειδίου και τα ψαράκια τα έχασα....άδειασε όλη στο ενυδρείο μέσα σε ένα απόγευμα και το πρωί εχτες τα βρήκα όλα ψοφια....τώρα προσπαθώ να μαζεψω τη ζημιά γιατί επηρεάστηκαν κ τα φυτά...ειδικά ή roseifolia αρχισε να καφετιζει...το κερατόφυλλο μαδισε...SOS οποίος ξέρει τι μπορώ να κάνω για να σώσω έστω τα φυτά και ξεκίνησα στρώσιμο από την αρχή....έκανα αλλαγή όλο το νερό σχεδόν εκτως από λίγο γιατί άνοιξαν το καπάκι και μύριζε ή αμμωνία....και έβαλα βακτήρια και ελάχιστη τροφή όπως και αντιχλωριο...

Έγινε επεξεργασία - doroulabi
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχες στρωμένο φίλτρο δεν υπήρχε λόγος να ξανααρχισεις από το στάδιο της τροφής. Βιολογικό υλικό δεν είχε το παλιό φίλτρο; Με το να ρίξεις τροφη, αν όντως υπήρχε αμμωνία, αυξάνεις την «δουλειά» που πρέπει να κάνει η βιολογία για να συνέλθει το σύστημα σου. Καλά έκανες και αδειάσει το νερό.

 

Λυπάμαι για τις απώλειες σου, αυτό που πρέπει να κανεις τώρα είναι να αφαιρέσεις οτιδήποτε νεκρό υπάρχει μέσα στο νερό σου, αν μπορούσες να απομακρύνεις και το παραμικρό σάπιο φύλλο θα ήταν ιδανικο. Αμεσως μετά κανεις μετρήσεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Εφόσον είχες στρωμένο φίλτρο δεν υπήρχε λόγος να ξανααρχισεις από το στάδιο της τροφής. Βιολογικό υλικό δεν είχε το παλιό φίλτρο; Με το να ρίξεις τροφη, αν όντως υπήρχε αμμωνία, αυξάνεις την «δουλειά» που πρέπει να κάνει η βιολογία για να συνέλθει το σύστημα σου. Καλά έκανες και αδειάσει το νερό.

 

Λυπάμαι για τις απώλειες σου, αυτό που πρέπει να κανεις τώρα είναι να αφαιρέσεις οτιδήποτε νεκρό υπάρχει μέσα στο νερό σου, αν μπορούσες να απομακρύνεις και το παραμικρό σάπιο φύλλο θα ήταν ιδανικο. Αμεσως μετά κανεις μετρήσεις 

Είναι βιολογικό ναι.Απο το φίλτρο είχα κρατήσει μόνο μακαρόνια και το υπόλοιπο το είχα απιστειρωσει...Δεν μπορώ να βγάλω τα νεκρά γιατί είναι πολλά φυλλαράκια από το κερατόφυλλο σκόρπια....μετρήσεις έλεγα να πάρω μονο υγρό τεστ για νιτρικά...πρέπει να πάρω κ αλλα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν μπαίνουμε αε διαδικασία επανεκκίνησης επειδή μυρισαμε... αμμωνία. Πρώτα κάνουμε τεστ για να μπούμε σε αυτήν την διαδικασία.  Το ενυδρείο πρέπει να το καθαρίσεις όσο καλύτερα μπορείς, με σκούπα βυθού κλπ. Για να είσαι οκ να βάλεις πάλι ψάρια χρειάζεται τουλάχιστον να δεις αμμωνία νιτρώδη νιτρικα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες στην ομάδα!

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (καθυστερημένα αλλά δεν είχα ευκαιρία αυτές τις ημέρες)...

Update λοιπον..

Αφού ακολούθησα με ευλάβεια τις συμβουλές του φίλου @Δημητρης Τ και μετά τα σχόλια του @bbetta η κατάσταση έχει ως εξής...

Τα φυτά φαίνεται να επανέρχονται και διακρίνω μετά από καλό καθάρισμα των νεκρών φύλλων καθώς κ ένα μικρό κλάδεμα στα σαπισμενα που ήταν ακόμα πάνω στα φυτά.Έριξα λίπασμα και άλλαξα τη μπουκάλα διοξειδίου.Το ενεργό υπόστρωμα υπάρχει οπότε νομίζω ότι δεν θελουν νομίζω κ ταμπλέτες ριζών...

Έκανα λοιπόν σήμερα μετρήσεις (αφού η αλλαγή νερού έγινε Κυριακή και την Δευτέρα έβαλα το λίπασμα) και έχουμε:

Ph : 7,5

NO3 : 10 mg/l

NO2 : 0 mg/l

Ακόμα στρωνόμαστε και προσθέτω βακτηρίδια σύμφωνα με τις οδηγίες 10ml (sera bioactive) κάθε δεύτερη μέρα χωρίς αλλαγή μέχρι να τελειώσουν τα 60 ml.(έτσι μου είπαν στο μαγαζί για τα λίτρα μου).

Πρέπει να πάνε τα ΝΟ κ τα δυο στο μηδέν;;;κάτι δεν έχω καταλάβει καλα με τις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετρας και την αμμωνια σου.Τα ΝΟ3 και η αμμωνια θα πρεπει να μηδενισουν και να μετρας μονο ΝΟ2.Τοτε το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Πρεπει να μετρας και την αμμωνια σου.Τα ΝΟ3 και η αμμωνια θα πρεπει να μηδενισουν και να μετρας μονο ΝΟ2.Τοτε το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια.

Τα ΝΟ2 πρέπει να μηδενίσουν και να μετράει λίγα ΝΟ3. Μπερδεύτηκες φίλε μου!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειμαι λιγο γλαρωμενος λογω ωρας!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος doroulabi έγραψε:

Όταν λέτε λίγα ΝΟ3 πόσα δλδ.τα 10 είναι πολλά;;;

Σαν ένδειξη ότι το ενυδρείο έστρωσε είναι καλά.

Σαν τιμή για τα ψάρια είναι καλά.

Σαν τιμή για τα φυτά είναι καλούτσικα (χαμηλά).

Εσύ για ποιό λόγο ρωτάς?:D

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 13/2/2018 at 5:15 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σαν ένδειξη ότι το ενυδρείο έστρωσε είναι καλά.

Σαν τιμή για τα ψάρια είναι καλά.

Σαν τιμή για τα φυτά είναι καλούτσικα (χαμηλά).

Εσύ για ποιό λόγο ρωτάς?:D

 

Καλημέρα.Συγνωμη για την απουσία απάντησης τόσο καιρό αλλά είχα κάποια θέματα και δεν έμπαινα στο site...ήθελα να δω τι τιμή πρέπει να έχει για να είναι στρωμένο καλά το ενυδρειο για να δεχτεί νέα ψάρια,γαρίδες και σαλιγκάρια...το έχω όλον αυτό τον καιρό να δουλεύει με τα φυτά και έχει αναπτυχθεί και η άλγη για τα γαριδάκια...οι μετρήσεις μου είναι σταθερές εδώ και μέρες οπότε θα κάνω παραγγελία δύο χαρεμακια γκάπυ,δέκα γαρίδες μάλλον αμανο (εκτός αν μπαίνουν και οι red cherry θέλω να το δω αν ξέρει κανείς) και πέντε αλγοφαγα σαλιγκάρια που και αυτά δεν ξέρω ακριβώς ποια ...καμιά ιδέα τι γαρίδες και τι σαλιγκάρια να βάλω;για να είναι οκ και η σύνθεση και τα φυτά και να καθαρίζουν και το ενυδρείο μου....τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρείτε στρωμένο πρέπει οι μετρήσεις σου να δείχνουν αμμωνία 0, νιτρώδη 0, και να υπάρχουν νιτρικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...