Jump to content

Γαριδες με μονομαχο !


Royssaki

Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-109:

Καλημερα σε ολους..

Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω η απειρη ακουαριστρια αν στο 35lt ενυδρειο μου με μονομαχο μπορω να βαλω και 2 γαριδουλες...

Θα τις δεχτει ο μονομαχος μου?

Θα τις τσιμπαει?

Οι γαριδουλες θα περνανε καλα ή θα στρεσαρονται απ'το ψαρι?

Το ενυδρειο εχει μια μεγαλη ριζα μια μικρη ριζα με ενα δεμενο φυτακι μια μπαλιτσα φυτο και πετρες.. 

Τι λετε λοιπον φιλοι μου ?

Και αν τελικα τις βαλω τι τρωνε οι γαριδες?

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

:bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Λοιποοον, θα σ ου απαντησω εκ πείρας και επειδη εχω δοκιμάσει το παραπανω που μας λες..

Ο μονομάχος γενικά είναι ένα ψάρι κτητικό με την περιοχή του.. Οτι καινουργιο μπει μεσα θα το επεξεργαστει και μπορεί ( αναλογως την επιθετικοτητα) να τις δεχτει ή όχι..

Εαν οι γαρίδες που θελεις να βάλεις είναι αμανο ( που είναι μεγαλες σε μεγεθος) δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο προβλημα.. Στην περιπτωση των ρεντ τσερυ όμως είναι λίγο ρίσκο.. Γιατί μπορεί να τις στρεσάρει πάρα πολύ τόσο που να μην βγαίνουν έξω την μέρα και απλά να σουλατσάρουν το βραδακι..

Για να αποφυγεις αψιμαχίες και τσιμπήματα είναι καλό να έχεις ένα αρκετά καλά φυτεμμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες για να νιώθουν ασφαλή όλα τα ζωντανα σου..

Οπότε πρόταση μου είναι να βάλεις και άλλα φυτά μέσα να το κάνεις λίγο πιο πυκνοφυτεμενο και από εκεί και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τις γαρίδες.. Γόνο μην περιμένεις να δεις, αν ελπίζεις σε αναπαραγωγή, το πολύ ένα δυο μικρά εάν καταφέρουν να επιβιώσουν εν καιρό..

Οι γαρίδες τρώνε κυρίως άλγες αλλά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τις αφήνουμε και χωρίς κάποια άλλη τροφή. Μπορείς να δοκιμάσεις DIY τροφές που μπορείς να βρεις εδώ μέσα στο φόρουμ από παιδιά που έφτιαξαν μόνοι τους, αλλά αν βαριέσαι ή δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου οποιαδήποτε ταμπλέτα για ψάρια βυθού είναι κατάλληλη.. Γενικά θα φάνε ό,τι επισσευμα τροφής υπάρχει μέσα στο ενυδρείο.. Για πιο αναλυτικά μπες και δες τα προφίλ από τις γαρίδες που θέλεις να βάλεις.. ;) 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :bigemo_harabe_net-64:

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γόνο δεν θα δούμε ούτε σε πυκνό φυτεμένο 125 λίτρων??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Γόνο δεν θα δούμε ούτε σε πυκνό φυτεμένο 125 λίτρων??? 

 

Προφανως εκεί είναι πιο εύκολο να δεις γόνο αλλά εξαρτάται από το τι ψάρια έχεις μέσα.. Ο γόνος των ρεντ τσερυ είναι απο τις καλύτερες λιχουδιες για τα ψάρια.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλημέρα!!

Λοιποοον, θα σ ου απαντησω εκ πείρας και επειδη εχω δοκιμάσει το παραπανω που μας λες..

Ο μονομάχος γενικά είναι ένα ψάρι κτητικό με την περιοχή του.. Οτι καινουργιο μπει μεσα θα το επεξεργαστει και μπορεί ( αναλογως την επιθετικοτητα) να τις δεχτει ή όχι..

Εαν οι γαρίδες που θελεις να βάλεις είναι αμανο ( που είναι μεγαλες σε μεγεθος) δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο προβλημα.. Στην περιπτωση των ρεντ τσερυ όμως είναι λίγο ρίσκο.. Γιατί μπορεί να τις στρεσάρει πάρα πολύ τόσο που να μην βγαίνουν έξω την μέρα και απλά να σουλατσάρουν το βραδακι..

Για να αποφυγεις αψιμαχίες και τσιμπήματα είναι καλό να έχεις ένα αρκετά καλά φυτεμμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες για να νιώθουν ασφαλή όλα τα ζωντανα σου..

Οπότε πρόταση μου είναι να βάλεις και άλλα φυτά μέσα να το κάνεις λίγο πιο πυκνοφυτεμενο και από εκεί και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τις γαρίδες.. Γόνο μην περιμένεις να δεις, αν ελπίζεις σε αναπαραγωγή, το πολύ ένα δυο μικρά εάν καταφέρουν να επιβιώσουν εν καιρό..

Οι γαρίδες τρώνε κυρίως άλγες αλλά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τις αφήνουμε και χωρίς κάποια άλλη τροφή. Μπορείς να δοκιμάσεις DIY τροφές που μπορείς να βρεις εδώ μέσα στο φόρουμ από παιδιά που έφτιαξαν μόνοι τους, αλλά αν βαριέσαι ή δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου οποιαδήποτε ταμπλέτα για ψάρια βυθού είναι κατάλληλη.. Γενικά θα φάνε ό,τι επισσευμα τροφής υπάρχει μέσα στο ενυδρείο.. Για πιο αναλυτικά μπες και δες τα προφίλ από τις γαρίδες που θέλεις να βάλεις.. ;) 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :bigemo_harabe_net-64:

 

Σε ευχαριστω πολυ Πανο..

Με λιγα λογια ειναι λιγο ρισκο η υποθεση!Εγω σκεφτομουν να βαλω μπλε γαριδουλες..Οσο για φυτα που λες ειχα αρκετα στο ενυδρειο αλλα μαλλον λογω φωτισμου ξεραθηκαν ολα και αρχισαν να ανεβαινουν στην επιφανεια..(και να φανταστεις εριχνα και λιπασματα)Οποτε πρεπει να αλλαξω φωτισμο για αρχη να βαλω εκ νεου φυτα και μετα να βαλω 2 γαριδες και ο Θεος βοηθος:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ Πανο..

Με λιγα λογια ειναι λιγο ρισκο η υποθεση!Εγω σκεφτομουν να βαλω μπλε γαριδουλες..Οσο για φυτα που λες ειχα αρκετα στο ενυδρειο αλλα μαλλον λογω φωτισμου ξεραθηκαν ολα και αρχισαν να ανεβαινουν στην επιφανεια..(και να φανταστεις εριχνα και λιπασματα)Οποτε πρεπει να αλλαξω φωτισμο για αρχη να βαλω εκ νεου φυτα και μετα να βαλω 2 γαριδες και ο Θεος βοηθος:hehe

 

Είναι μια καλή αρχή να βάλεις φωτισμό πρωτα ναι..

Καντο πυκνοφυτεμενο και μετα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις καιι γαρίδες.. Απλά καλό θα είναι να βάλεις κάποιες που να έχουν ένα καλό μέγεθος, μην βάλεις μικρές.. ;)

Τουλαχιστον στην αρχη..

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Είναι μια καλή αρχή να βάλεις φωτισμό πρωτα ναι..

Καντο πυκνοφυτεμενο και μετα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις καιι γαρίδες.. Απλά καλό θα είναι να βάλεις κάποιες που να έχουν ένα καλό μέγεθος, μην βάλεις μικρές.. ;)

Τουλαχιστον στην αρχη..

Καλο μεγεθος λεγοντας ?

Μικρες οχι για να μη τις φαει το ψαρι φανταζομαι ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Καλο μεγεθος λεγοντας ?

Μικρες οχι για να μη τις φαει το ψαρι φανταζομαι ετσι ?

 

Ακριβως.. ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Coco2410 said:

:bigemo_harabe_net-109:

Καλημερα σε ολους..

Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω η απειρη ακουαριστρια αν στο 35lt ενυδρειο μου με μονομαχο μπορω να βαλω και 2 γαριδουλες...

Θα τις δεχτει ο μονομαχος μου?

Θα τις τσιμπαει?

Οι γαριδουλες θα περνανε καλα ή θα στρεσαρονται απ'το ψαρι?

Το ενυδρειο εχει μια μεγαλη ριζα μια μικρη ριζα με ενα δεμενο φυτακι μια μπαλιτσα φυτο και πετρες.. 

Τι λετε λοιπον φιλοι μου ?

Και αν τελικα τις βαλω τι τρωνε οι γαριδες?

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

:bigemo_harabe_net-77:

Θα συμφωνήσω με τον Πανό πιο πάνω. Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του. Μπορεί να τις πειράξει, μπορεί και όχι. Αν και οι πιθανότητες ειναι ότι θα τις κυνηγάει και ειδικά τα μικρά που θα χωράνε στο στόμα του. Κανονικά επειδή είναι κτητικό ψαρι με την περιοχή του, οποιοδήποτε ζώντανο και να θέλουμε να προσθέσουμε πρέπει να έχει προηγηθεί του μονομάχου. Άμα οριοθέτησει την περιοχή του, κομμάτι δύσκολο να του προσθέσουμε συγκατοίκους. Με τις Amano τα πράγματα είναι λίγο πιο safe αλλά και πάλι ίσως τις κυνηγήσει και τις τραυματισει. Επίσης θέλεις πυκνό φυτεμένο ενυδρείο για να μπορούν εστω να κρύβονται. Είναι ρίσκο, με πιθανότητες να κρύβονται οι γαρίδες και να είναι σε stress. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον Πανό πιο πάνω. Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του. Μπορεί να τις πειράξει, μπορεί και όχι. Αν και οι πιθανότητες ειναι ότι θα τις κυνηγάει και ειδικά τα μικρά που θα χωράνε στο στόμα του. Κανονικά επειδή είναι κτητικό ψαρι με την περιοχή του, οποιοδήποτε ζώντανο και να θέλουμε να προσθέσουμε πρέπει να έχει προηγηθεί του μονομάχου. Άμα οριοθέτησει την περιοχή του, κομμάτι δύσκολο να του προσθέσουμε συγκατοίκους. Με τις Amano τα πράγματα είναι λίγο πιο safe αλλά και πάλι ίσως τις κυνηγήσει και τις τραυματισει. Επίσης θέλεις πυκνό φυτεμένο ενυδρείο για να μπορούν εστω να κρύβονται. Είναι ρίσκο, με πιθανότητες να κρύβονται οι γαρίδες και να είναι σε stress. 

Ονειρο θερινης νυκτος λοιπον οι γαριδουλες :bye2:

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Ονειρο θερινης νυκτος λοιπον οι γαριδουλες :bye2:

 

 

Εντάξει δεν είναι ακριβώς όνειρο απλά πρεπει να εισαι από δίπλα να βλέπεις τι γίνεται στο ενυδρείο και αν δεις οτι τα χρώματα των γαρίδων είναι χλωμα σημαινει οτι κατι τα αγχωνει..

Και για τον μονο λογο που μιλαμε για αμανο είναι ξεκαθαρα λογω μεγεθους.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Εντάξει δεν είναι ακριβώς όνειρο απλά πρεπει να εισαι από δίπλα να βλέπεις τι γίνεται στο ενυδρείο και αν δεις οτι τα χρώματα των γαρίδων είναι χλωμα σημαινει οτι κατι τα αγχωνει..

Και για τον μονο λογο που μιλαμε για αμανο είναι ξεκαθαρα λογω μεγεθους.. ;) 

Οι μπλε που θελω να βαλω τι ρατσα ειναι ?:blink:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος neocaridina blue velvet θέλεις να βάλεις??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχαμε δοκιμάσει θηλυκό μονομάχο με νανοκαραβιδα σε ενα αντίστοιχο ενυδρείο με το δικο σου...

Η καραβίδα έβγαινε μονο για φαγητο απο μια σπηλια που έμπαινε και όποτε συναντουσαν ο ενας τον αλλο επεφταν και μερικες ψιλές

Εγω δεν θα σου πρότεινα να βαλεις γαριδες παρά μόνο οπως ειπαν και πιο πάνω καμια αμανο σε τελικό μέγεθος η ίσως καποια μπαμπου με επιφύλαξη όμως λόγο των λιτρων

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Aν δεν κάνω λάθος neocaridina blue velvet θέλεις να βάλεις??

Δεν εχω ιδεα ! :blink:

Απλα τις ειδα σε βιντεο στο you tube και μου αρεσαν

Ταιριαζουν και με τον μονομαχο μου χρωματικα .. :bigemo_harabe_net-108:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος xristosa έγραψε:

Παλαιότερα είχαμε δοκιμάσει θηλυκό μονομάχο με νανοκαραβιδα σε ενα αντίστοιχο ενυδρείο με το δικο σου...

Η καραβίδα έβγαινε μονο για φαγητο απο μια σπηλια που έμπαινε και όποτε συναντουσαν ο ενας τον αλλο επεφταν και μερικες ψιλές

Εγω δεν θα σου πρότεινα να βαλεις γαριδες παρά μόνο οπως ειπαν και πιο πάνω καμια αμανο σε τελικό μέγεθος η ίσως καποια μπαμπου με επιφύλαξη όμως λόγο των λιτρων

 

Μπαμπου σριμπ όχι για κανεναν λογο με μονομάχο.. Τα οργανα σύλληψης τους είναι υπερευαίσθητα και ο μονομάχος δεν ειιναι τοσο ησυχος και αν τις τραυματισει μετα θα πεθανει απο πεινα η γαρίδα..

 

Η μονη πιθανοτητα να βάλεις γαρίδες με μονομάχο είναι σε πυκνοφυτεμένο όσο πιο πολύ γίνεται με πολλές κρυψώνες.. Γνώμη μου πάντα ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μπαμπου με σκαλαρια χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος xristosa έγραψε:

Εχω δει μπαμπου με σκαλαρια χωρις προβλημα

 

Εντάξει τότε μπορεί εγώ να κάνω το λάθος.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Εντάξει τότε μπορεί εγώ να κάνω το λάθος.. ;) 

Σε γενικες γραμμές οι μονομάχοι ειναι αλλοπρόσαλλοι,ποτε δεν ξερεις ...

Απλα με μια μεγάλη αμανο η μπαμπού έχεις λιγότερες πιθανότητες να τις πειράξει....

Για τις μικρες γαριδες οπως π.χ. ρεντ τσερι  ή τις μπλε που θελει η coco2410 ειναι σιγουρο οτι θα τις χτυπήσει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Coco2410 said:

Ονειρο θερινης νυκτος λοιπον οι γαριδουλες :bye2:

 

Εντάξει δεν είναι ακριβώς έτσι, μπορείς να το δοκιμασεις. Αλλά από το να είσαι συνέχεια δίπλα από το ενυδρείο μη τυχόν τις πειράξει ή να μην τις βλέπεις ποτέ γιατί θα είναι κρυμμένες δεν θα τις χαίρεσαι και πολύ. Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τι μπορείς να κάνεις με τα φυτά σου, κάπου είδα ότι είχες κάποιο πρόβλημα, όπως και με τον φωτισμο σου. Όσο πιο φυτεμένο, τόσο καλύτερο για τους μονομάχους, πέρα ότι τα φυτά συνεισφέρουν πολύ στην ποιότητα του νερού σου, είναι ωραίο γιατί έχουν και κρυψώνες αλλά και μέρη για να αράζουν. Κοίτα δηλαδή λίγο το θέμα ισορροπίας φυτομαζας και σωστού φωτισμού, και μετα κοιτάς και για συγκατοίκους. Αν και ειδικά με τους μονομάχους και σε 200 λιτρα να τους βάλεις ειναι μια χαρά και μόνοι τους. :turned:

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...