Jump to content

Πρησμένο χρυσοψαρο


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!επιστρέφω με ένα ακόμα πρόβλημα..το ένα χρυσόψαρο μου το δα ώρα που γύρισα με πρησμένο κοικια,ψιλό ανασηκωμένα λέπια και εξωγκομενα τα μάτια σε σχέση με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται κάτι περίεργο.. Μήπως απλά μεγαλώνει και φούσκωσε; Άμα δεις κοιλιές στα δικά μου... :p

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά πρήστηκε απότομα,τα μάτια του έχουν βγει έξω κ ανασαινει γρήγορα κ συνέχεια.κ μόλις τωρα κ ο κονγκολεζο ο μαύρος ο μικρός που πήρα,ψιλό στραβωσε κ αυτος,ψιλο, και αφήνετε και επιπλέει στο νερό.οτι πάθανε κ τα άλλα κ πέθαναν πριν καμιά 15μερες.δεν ξέρω...δεν με πάνε τα χρυσόψαρα...με κούρασε αυτό με τις αρρώστιες κ τις απώλειες κάθε λίγο κ λιγάκι κ με τον ίδιο τρόπο σχεδόν όλα.

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως έχουν κάτι λόγω ασθένειας σημασία έχει να βρούμε τι φταίει γιατί ό,τι και να βάλεις την ίδια κατάληξη θα έχει. Το πετ που ψωνίζεις γενικά έχει καλά ψάρια; Όταν τα παίρνεις είναι όλα οκ; Τι προσαρμογή έχεις κάνει στα Χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όχι παιδιά πρήστηκε απότομα,τα μάτια του έχουν βγει έξω κ ανασαινει γρήγορα κ συνέχεια.κ μόλις τωρα κ ο κονγκολεζο ο μαύρος ο μικρός που πήρα,ψιλό στραβωσε κ αυτος,ψιλο, και αφήνετε και επιπλέει στο νερό.οτι πάθανε κ τα άλλα κ πέθαναν πριν καμιά 15μερες.δεν ξέρω...δεν με πάνε τα χρυσόψαρα...με κούρασε αυτό με τις αρρώστιες κ τις απώλειες κάθε λίγο κ λιγάκι κ με τον ίδιο τρόπο σχεδόν όλα.

Δεν διαβασες το λινκ,που σου εδωσα; Διαβασε σελ 9 και 29! Υδρωπικια....Υπαρχει και θεραπεια αν προλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα...θα δω τι θα κάνω κ τι θα προλάβω.ο κονγκολεζος δεν μπορεί να κολυμπήσει επιπλέει κ πάει τον ρουφάει η εισαγωγή νερού του εξωτερικού φίλτρου κ του χεί τσακίσει την ουρά.εβαλα μπροστά μια πέτρα μετά από ώρα πηγαίνει κ κολλαει εκεί.ειναι απίστευτο αυτό με τα χρυσόψαρα...τα πιο εύκολα κ ανθεκτικά ψάρια κ χω χάσει σχεδόν 4-5 ψάρια μέσα σε 3 μήνες.θα τα βγάλω παιδιά..κ συγνώμη που το λέω.να φταίνε ηοι αναπαραγωγές απ' τα pet;να Μάι γκαντεμης;δεν ξέρω...θα τα βγάλω...όσα μείνουν...κ κοιτάω για ταγκανικα...πείτε μου γνώμες σας παρακαλώ...!τι μπαίνει στο rio 125?brichardi?μπαίνουν;χαρέμι;τι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το διάβασα...θα δω τι θα κάνω κ τι θα προλάβω.ο κονγκολεζος δεν μπορεί να κολυμπήσει επιπλέει κ πάει τον ρουφάει η εισαγωγή νερού του εξωτερικού φίλτρου κ του χεί τσακίσει την ουρά.εβαλα μπροστά μια πέτρα μετά από ώρα πηγαίνει κ κολλαει εκεί.ειναι απίστευτο αυτό με τα χρυσόψαρα...τα πιο εύκολα κ ανθεκτικά ψάρια κ χω χάσει σχεδόν 4-5 ψάρια μέσα σε 3 μήνες.θα τα βγάλω παιδιά..κ συγνώμη που το λέω.να φταίνε ηοι αναπαραγωγές απ' τα pet;να Μάι γκαντεμης;δεν ξέρω...θα τα βγάλω...όσα μείνουν...κ κοιτάω για ταγκανικα...πείτε μου γνώμες σας παρακαλώ...!τι μπαίνει στο rio 125?brichardi?μπαίνουν;χαρέμι;τι άλλο;

 

Εγώ επιμένω πως δεν είναι θέμα ψαριών αλλά συνθηκών στο ενυδρείο. Για'μένα δεν υπάρχουν ανθεκτικά και μη ανθεκτικά ψάρια (δε μιλάμε για Δίσκους και άλλα "δύσκολα" είδη), αλλά και τα ζωοτόκα που θεωρούνται ανθεκτικά και οι Μονομάχοι τα ίδια παθαίνουν. 

 

Τώρα, αν θέλεις να αλλάξεις σύνθεση να το κάνεις γιατί άμα ξενέρωσες όσο και να προσπαθήσεις με την πρώτη στραβή θα ξενερώσεις ξανά. Όπως σου έχω ξαναγράψει προσωπικά δε θα τα άλλαζα τα Χρυσόψαρα και θα έψαχνα τι μπορεί να φταίει. 

 

Έκανες καθόλου μετρήσεις αυτές τις μέρες; Με τις αλλαγές σου μήπως παίζει κάτι στην προετοιμασία, στο καθάρισμα του βυθού κλπ.; Πόση ώρα αποχλωριώνεις;

 

Σε ό,τι αφορά τα καταστήματα, οι περισσότεροι πουλάνε τροφές για σκύλους και κουνέλια και τα ψαράκια τα έχουν πεταμένα κυριολεκτικά, συμπληρώνουν νερό απευθείας από τη βρύση και διάφορα άλλα.

 

Έχω δει σε γνωστή αλυσίδα πρόσφατα τουλάχιστον 5 νεκρά ψάρια σε κάθε γυάλα σε όλα τα είδη ψαριών και φυσικά ούτε τροφή δε θα αγοράσω από αυτούς. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω όνομα αλλά θα ξαναπάω κάποια στιγμή να βγάλω φωτο.για να δεις για τι μιλάμε. Μήπως πριν εγκαταλείψεις τα Χρυσόψαρα να δοκίμαζες να πάρεις από άλλο μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Θυμισέ μας πόσα ψαράκια έχεις στο ενυδρείο σου; Πόσα Fancy και πόσα "Κοινά";

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξενερώσει-στεναχωρηθει δεν το κρύβω.ισως κάνω κ γω λάθη δεν ξέρω.δεν κάνω πάντως καμιά τρελή διαδικασία που ακούω άλλους ότι αφήνουν το νερό να ετοιμαστεί καμιά βδομάδα κτλ κτλ,όχι.εγω άδειαζω,γεμίζω τα δοχεία βάζω αντιχλωριο,κάνω λίγο το βυθό από τις ατελείωτες ακαθαρσίες που κάνουν,καθαρίζω λίγο τζάμια κτλ κ μετά από κάνα τεταρτο-εικοσαλεπτο max,γεμίζω το ενυδρείο κ τέλος.θερμοκρασια 18-19 τσεκαρα με ένα θερμόμετρο για να ναι κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου κ τελος

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου και βιταμινες! Το dropsy ειναι συμπτωμα πολλων ασθενειων. Συνηθως βακτηριακων μολυνσεων. Αν θες να χρησιμοποιησεις φαρμακο παρε το myxazin.

Δεν φταινε τα ψαρια.

Σε παρακαλω βακε μου ενα λινκ τι παθανε τα προηγουμενα που αναφερεις!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Sturm! Δε νομίζω πως φταίνε τα ψάρια όπως είπα και πριν. Αν σου αρέσουν τα Χρυσόψαρα βρες τι φταίει, διόρθωσέ το και απόλαυσέ τα. Και άλλα ψαράκια να βάλεις το ίδιο θα πάθουν λογικά. Τα αντικείμενα που χρησιμοποιείς, δοχεία, σκούπα βυθού κλπ.είναι "καθαρά"; Όταν τα αποθηκεύεις είναι προστατευμένα; Δεν έχω γνώσεις στις ασθένειες αλλά από τα λίγα που διαβάζω ίσως κάποιες ασθένειες μεταφέρονται εκτός ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Ναι 3-4 δοχεία 10λιτρα έχω από νερό ήτανε κ ένα αλφαδολαστιχο,τίποτα άλλο.κ καθαρισμό βυθού πάλι με ένα αλφαδολαστιχο κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Άρα ούτε από κει είναι. Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι να μαθαίνουμε και εμείς..

 

@Sturm οι βιταμίνες είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται απευθείας στο ενυδρείο ή στην τροφή; Με βολεύει περισσότερο το πρώτο αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Άσε που με τη συσκότιση είναι ένα θέμα γιατί συνήθως ταΐζω με αναμένα φώτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Αλλαγες νερου και βιταμινες! Το dropsy ειναι συμπτωμα πολλων ασθενειων. Συνηθως βακτηριακων μολυνσεων. Αν θες να χρησιμοποιησεις φαρμακο παρε το myxazin.

Δεν φταινε τα ψαρια.

Σε παρακαλω βακε μου ενα λινκ τι παθανε τα προηγουμενα που αναφερεις!

Δύο σουμπουκιν στραβωσαν ο σκελετός τους κ πέθαναν το ένα μπαμ μπαμ το άλλο σε το μέρες,ένα οραντα το αγαπημένο μου άρχισε να κολυμπάει αναποδα,ψιλοστραβωσε κ πέθανε σε 2-3 ώρες,αυτό τώρα έχει πρηστεί σαν μπάλα κ του χουν εξωγκωθει τα μάτια κ ένα μικρό κονγκολεζο από χθες κολυμπάει αναποδα επιπλέει κ ψιλοστραβωνει κ η ουρά του είναι τσακισμένη γιατί τον βρήκα μετά απ' τη δουλειά μαγκωμενο στην εισαγωγή του φίλτρου κ μόλις έκλεισα στο φίλτρο ελευθερώθηκε.ε εντάξει....τι αλλο....

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιο σαπούνι που χρησιμοποιείς πριν βάλεις τα χέρια σου στο ενυδρείο τα επηρεάζει; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Τους ίδιους φόβους έχουμε όλοι πάντως, ας μας ενημερώσουν οι πιο έμπειροι και ηρέμησε, θα στρώσει, δε μπορεί..

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Κατάλαβα. Άρα ούτε από κει είναι. Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι να μαθαίνουμε και εμείς..

 

@Sturm οι βιταμίνες είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται απευθείας στο ενυδρείο ή στην τροφή; Με βολεύει περισσότερο το πρώτο αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Άσε που με τη συσκότιση είναι ένα θέμα γιατί συνήθως ταΐζω με αναμένα φώτα

 

Τις βιταμινες καλο ειναι να τις δινουμε σε ατακτα χρονικα διαστηματα στα ψαρια μας σαν συμπληρωμα διατροφης. Οποτε αν τα ψαρια τρωνε τις βουτας στην τροφη. Τωρα αν τα ψαρια δεν τρωνε αρα ειτε ειναι αρρωστα ειτε ειναι σε θεραπεια παιζεις στο νερο νε κλειστα φωτα.

Μερικες βιταμινες πανε κατευθειαν στο νερο αρα ισχυει το κλειστα φωτα.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δύο σουμπουκιν στραβωσαν ο σκελετός τους κ πέθαναν το ένα μπαμ μπαμ το άλλο σε το μέρες,ένα οραντα το αγαπημένο μου άρχισε να κολυμπάει αναποδα,ψιλοστραβωσε κ πέθανε σε 2-3 ώρες,αυτό τώρα έχει πρηστεί σαν μπάλα κ του χουν εξωγκωθει τα μάτια κ ένα μικρό κονγκολεζο από χθες κολυμπάει αναποδα επιπλέει κ ψιλοστραβωνει κ η ουρά του είναι τσακισμένη γιατί τον βρήκα μετά απ' τη δουλειά μαγκωμενο στην εισαγωγή του φίλτρου κ μόλις έκλεισα στο φίλτρο ελευθερώθηκε.ε εντάξει....τι αλλο....

 

Αν τα ψαρια στραβωνουν πριν πεθανουν μιλαμε για πιθανο μυκοβακτηριο κοινως φυματιωση. Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Αν στραβωνουν αφου πεθανουν τοτε ειναι φυσιολογικο.

Εδω τα συμπτωματα ειναι καθαρα dropsy. Το dropsy οπως προειπα ειναι συμπτωμα. Λογω στρες το ανοσοποιητικο των ζωντανων σου εχει πεσει κι ετσι καποιο παθογονο τα εχει χτυπησει. Το στρες προερχεται συνηθως σε υγιη ψαρια απο ακαταλληλο νερο, ελλειπης συντηρηση, κακη διατροφη, αποτομες αυξομοιωσεις θερμοκρασιας, εξωτερικους παραγοντες οπως χτυπηματα στα τζαμια κτλ. Αν τα ψαρια εχουν γερο ανοσοποιητικο δεν προσβαλονται ευκολα.

Οταν λοιπον φτασουνε στο σταδιο που εχουν ολα αυτα που αναφερεις δηλαδη φουσκωμα, λεπια σηκωμενα και ματια γουρλωμενα κοιταμε να σταματησουμε τους παθογονους που δρουν μεσα στο ψαρι και να ενισχυσουμε το ανοσοποιητικο.

Ελπιζω να σε καλυψα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα πρώτα στραβωναν κ μετά πέθαιναν.αυτος τώρα δεν έχει στραβωσει αλλά έχει όλα όσα είπα.κ πως ενισχύσεις το ανοσοποιητικό;δεν ξέρω ρε παιδιά κ στο άλλο που τα σκαλαρια τους Αρλεκίνους κτλ την ίδια διαδικασία κάνω σε όλα κ με τα ίδια εργαλεία..εκεί α πάνε ρολόι(εκτός απ' τις διάφορες άλγες ).τα χρυσόψαρα με χουν λιώσει...από πρόβλημα σε προβλημα.αν αλλάξω δηλαδή ψάρια....το νερό αυτό το πετάω όλο;;;;ολο;;;καθαρίζω κ απολυμαίνει κάτι για τυχόν μικρόβια;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Αλλαγες νερου και βιταμινες! Το dropsy ειναι συμπτωμα πολλων ασθενειων. Συνηθως βακτηριακων μολυνσεων. Αν θες να χρησιμοποιησεις φαρμακο παρε το myxazin.

Δεν φταινε τα ψαρια.

Σε παρακαλω βακε μου ενα λινκ τι παθανε τα προηγουμενα που αναφερεις!

Ειχε αυξημενη αμμωνια στην αρχη για αρκετο καιρο(εβδομαδες)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος σκαλαρακιας με πολλά χρόνια στο χόμπι κάνει αλλαγές κάθε ένα ενάμιση μηνα,βάζει νερό απ' τη βρύση κατευθείαν μα το λάστιχο κδεν βάζει καν αντιχλωριο μόνο αν το θυμηθεί κ όλα πάνε ρολόι,στον αυτόματο,τρέχει απροβληματιαστα 4-5 χρόνια τώρα κ τώρα έβγαλε κ γεννα από ανσιστρους.δηλαδη...ελεος

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχε αυξημενη αμμωνια στην αρχη για αρκετο καιρο(εβδομαδες)

Κ από τότε που μηδένισαν ολακ χάρηκα κ τα παλιά κ τα καινούργια(γιατί ο κόσμος γκολεζος είναι καινούργιος)αρρώστησαν όλα.συμπτωματικα αλλά το αναφερω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...