Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 36 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Παιδιά γι αυτό η ψύξη αφορά είτε του νερού καθ'αυτό πχ chiller και αλλαγές νερού, είτε ψύξη μέσω της επιφάνεια του νερού πχ ανατάραξη και ανεμιστηράκια, είτε του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκεται το ενυδρείο πχ κλιματιστικό και παράθυρα. Με την εξαίρεση του chiller που αποτελεί μακροχρόνια επένδυση όπως η μπουκάλα co2 που πιστεύω ότι λύνει ολοκληρωτικά το πρόβλημα ψύξη, τότε πρέπει να καταφύγουμε σε συνδυασμό των άλλων δύο. Αν δηλαδή έχουμε ενυδρείο χωρίς ανταλλαγή αερίων στην επιφάνεια, χωρίς κάποιο κλιματιστικό ή κάποιον ανεμιστήρα και με μονίμως ζεστό περιβάλλον με την ύπαρξη διαρκούς ηλιακού φωτός τότε η θερμοκρασία θα ξεφύγει. Δηλαδή μην επαναπαυόμαστε ότι επειδή το κλιματιστικό φροντίζει για νορμαλ θερμοκρασίες τότε δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα άλλο. Είναι καλοκαίρι και οι διακοπές ρεύματος πάνε και έρχονται.

Το τσίλερ ωραίο,αλλά ακριβούτσικο.. οπότε ανεμιστηράκι.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με ό,τι ειπώθηκε παραπάνω, όλες καλές προτάσεις. Η ανατάραξη της επιφάνειας σίγουρα βοηθάει... Γενικά για τους μονομάχους μην τρελαίνεσαι την καλοκαιρινή περίοδο. Για 2-3 μήνες να είσαι στο 29-30°C δεν θα τους βλάψει στο παραμικρό. Περισσότερο τα φυτά παίρνουν την κατιούσα και οι αλγες αυξάνονται...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα συμφωνήσω με ό,τι ειπώθηκε παραπάνω, όλες καλές προτάσεις. Η ανατάραξη της επιφάνειας σίγουρα βοηθάει... Γενικά για τους μονομάχους μην τρελαίνεσαι την καλοκαιρινή περίοδο. Για 2-3 μήνες να είσαι στο 29-30°C δεν θα τους βλάψει στο παραμικρό. Περισσότερο τα φυτά παίρνουν την κατιούσα και οι αλγες αυξάνονται...

Για τα φυτά δεν το'χα σκεφτεί καν :unsure:

Απορία. Οι άλγες γιατί αυξάνονται;

Link to comment
Share on other sites

Συχνά κατά την περίοδο του καλοκαιριού έχουμε έξαρση άλγης λόγω της αλλαγής των καιρικών συνθηκών.  

 

Ένα απλό παράδειγμα, το μπολ νερού του σκύλου που βρίσκεται σε σταθερή θέση σε εξωτερικό χώρο σε σκιερό σχετικά μέρος, τον χειμώνα δεν έχει αλγες καθόλου ενώ το καλοκαίρι πνίγεται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Συχνά κατά την περίοδο του καλοκαιριού έχουμε έξαρση άλγης λόγω της αλλαγής των καιρικών συνθηκών.  

 

Ένα απλό παράδειγμα, το μπολ νερού του σκύλου που βρίσκεται σε σταθερή θέση σε εξωτερικό χώρο σε σκιερό σχετικά μέρος, τον χειμώνα δεν έχει αλγες καθόλου ενώ το καλοκαίρι πνίγεται 

Κατάλαβα.. θενκς και για το παράδειγμα :) 

οπότε θα πάρω αυτό το ανεμιστηράκι με τις μπαταρίες κ θα το έχω απλά για ώρα ανάγκης.. 

Link to comment
Share on other sites

@gyristroula ?είχαμε μια κουβέντα κάποια στιγμή για κόκκινα φυτάκια...

Εγώ βρήκα την υγεία μου με μια Alternanthera reineckii "mini". Την έχω 45 μέρες περίπου μεγαλώνει αργά, παραμένει μικρή και έχει υπέροχο φωτεινό κοκκινο χρώμα.

Ο φωτισμός είναι ο "μαμα" του ενυδρείου σωλήνας led αγνώστων λοιπών στοιχείων και μία λάμπα https://www.geyer.gr/fotistika-led/φωτιστικα-παγκου-4-until-14w/ που πρόσθεσα εγώ (όχι κάτι ιδιαίτερο δηλ.). Φαντάσου μία vallisneria Americana "asiatica" που έβαλα έλιωσε και μια rotala rotundifolia orange juice ζούσε αλλά πρασίνιζε και ψήλωνε πολύ...?

Υπ' όψιν η rotala χαρακτηρίζεται ευκολη και η alternathera μεσαίας δυσκολίας. ?Με το ανωτέρω κριτήριο δεν θα την αγόραζα ποτέ αλλά παρατήρησα στο petshop ότι η alternathera ήταν κατακόκκινη και φουντωτή ενώ η άλλη (ludwigia) αραίωνε ήδη επικίνδυνα και είχε χάσει το έντονο χρώμα της. Τις είχαν φέρει μαζί και ο κύριος που με εξυπηρέτησε με ενημέρωσε ότι είχαν τα φυτά 15+ μέρες και ο φωτισμός τους είναι υποτυπώδης... έτσι την αγόρασα σκεπτόμενη αν ανταποκρίθηκε τόσο καλά εδώ γιατί όχι και σε εμένα?

Η ludwigia mini super red στο μονομαχοενυδρείο είναι ΟΚ και κατακόκκινη (βαθύ κόκκινο αυτή) αλλά εκεί έχω 2 λάμπες geyer και ταυτόχρονα πολλά επιφανείας και γενικά σαν οπτικο αποτέλεσμα προτιμώ μακράν την alternathera.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

@gyristroula ?είχαμε μια κουβέντα κάποια στιγμή για κόκκινα φυτάκια...

Εγώ βρήκα την υγεία μου με μια Alternanthera reineckii "mini". Την έχω 45 μέρες περίπου μεγαλώνει αργά, παραμένει μικρή και έχει υπέροχο φωτεινό κοκκινο χρώμα.

Ο φωτισμός είναι ο "μαμα" του ενυδρείου σωλήνας led αγνώστων λοιπών στοιχείων και μία λάμπα https://www.geyer.gr/fotistika-led/φωτιστικα-παγκου-4-until-14w/ που πρόσθεσα εγώ (όχι κάτι ιδιαίτερο δηλ.). Φαντάσου μία vallisneria Americana "asiatica" που έβαλα έλιωσε και μια rotala rotundifolia orange juice ζούσε αλλά πρασίνιζε και ψήλωνε πολύ...?

Υπ' όψιν η rotala χαρακτηρίζεται ευκολη και η alternathera μεσαίας δυσκολίας. ?Με το ανωτέρω κριτήριο δεν θα την αγόραζα ποτέ αλλά παρατήρησα στο petshop ότι η alternathera ήταν κατακόκκινη και φουντωτή ενώ η άλλη (ludwigia) αραίωνε ήδη επικίνδυνα και είχε χάσει το έντονο χρώμα της. Τις είχαν φέρει μαζί και ο κύριος που με εξυπηρέτησε με ενημέρωσε ότι είχαν τα φυτά 15+ μέρες και ο φωτισμός τους είναι υποτυπώδης... έτσι την αγόρασα σκεπτόμενη αν ανταποκρίθηκε τόσο καλά εδώ γιατί όχι και σε εμένα?

Η ludwigia mini super red στο μονομαχοενυδρείο είναι ΟΚ και κατακόκκινη (βαθύ κόκκινο αυτή) αλλά εκεί έχω 2 λάμπες geyer και ταυτόχρονα πολλά επιφανείας και γενικά σαν οπτικο αποτέλεσμα προτιμώ μακράν την alternathera.

 

 

Το βρήκα,πολύ όμορφο φυτό.. λέω να το πάρω να δοκιμάσω μήπως αντέξει.. βασικά θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές.. σκέφτομαι να αλλάξω το φως, να βάλω ένα φωτιστικό τέτοιο να είναι ομοιόμορφος ο φωτισμός μέσα.. το κόκκινο φυτάκι το θέλω για μπροστά δεξιά..

και θα πρέπει και να δω τί θα γίνει με τα ψάρια, να μεγαλώσουν λίγο να φαίνεται τί είναι το καθένα να δω τί θα κρατήσω και πώς.. 

 

Nicrew-72-94cm-Aquarium-LED-Lighting-Fish-Tank-Light-Lamp-with-Extendable-Brackets-90-White-and.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που όλο το ξεχνάω.. από τα μωρά που είχα βγάλει, που ήταν 50+ μου έχει μείνει μόνο ένα, και το μέγεθός του δεν έχει καμία σχέση με τα μωρά που βρέθηκαν στο ενυδρείο.. οπότε να το κρατήσω όπως το έχω,χώρια, ή να το βάλω μέσα μήπως και αναπτυχθεί καλύτερα στο ενυδρείο;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έμεινε μόνο 1 δεν βλέπω τον λόγο να ταλαιπωρείσαι μεγαλώνοντάς το χώρια. Προσωπικά, θα το έβαζα

μαζί με τα άλλα. Κρυψώνες έχεις. Θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα,,,

Όσον αφορά το φωτιστικό, συμφωνώ και επαυξάνω. Να φύγει η λάμπα της ανάκρισης...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Αφού έμεινε μόνο 1 δεν βλέπω τον λόγο να ταλαιπωρείσαι μεγαλώνοντάς το χώρια. Προσωπικά, θα το έβαζα

μαζί με τα άλλα. Κρυψώνες έχεις. Θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα,,,

Όσον αφορά το φωτιστικό, συμφωνώ και επαυξάνω. Να φύγει η λάμπα της ανάκρισης...:)

Ναι, για το φωτιστικό έχει παρθεί η απόφαση..

για το μικρό το σκέφτομαι, είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με τα άλλα.. θα βρει τρόπο να επιβιώσει ή θα το φάνε;

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό θεωρώ ότι δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει με σιγουριά...

Σκέψου όμως ότι και τα άλλα επιβίωσαν...Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου...Η απόφαση είναι δική σου...:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Θα συμφωνήσω και εγώ με την προσθήκη του μικρού στο ενυδρείο - όχι τόσο για τον "μπελά" του δεύτερου ενυδρείου αλλά για το ότι δεν αναπτύσεται το ίδιο με τα αδελφάκια του.

Βέβαια κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τί θα απογίνει το μικρό αν και πιστεύω ότι αν αφήσεις το ενυδρείο χωρίς να κλαδέψεις μέχρι να πάρει τα πάνω του το bebe, θα είναι ΟΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Θα συμφωνήσω και εγώ με την προσθήκη του μικρού στο ενυδρείο - όχι τόσο για τον "μπελά" του δεύτερου ενυδρείου αλλά για το ότι δεν αναπτύσεται το ίδιο με τα αδελφάκια του.

Βέβαια κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τί θα απογίνει το μικρό αν και πιστεύω ότι αν αφήσεις το ενυδρείο χωρίς να κλαδέψεις μέχρι να πάρει τα πάνω του το bebe, θα είναι ΟΚ.

Αυτό σκέφτομαι, ότι αυτά μέσα στο ενυδρείο έχουν αναπτυχθεί φουλ, αυτό είναι ακόμα μικροσκοπικό.. Θα το βάλω κ ό,τι γίνει.. 

 

PhotoPictureResizer_190714_103456525_crop_1807x1425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. έκανα μια καλή αλλαγή νερού, τα φυτά δεν τα πείραξα,μόνο κάποια λιμνόμπιουμ που είχαν ψιλοχαλάσει πέταξα, και έβαλα μέσα το ψαράκι.. ελπίζω όλα να πάνε καλά.. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα αδερφάκια του είναι τερατίνια μπροστά του.☺️ Πολύ μπεμπάκι όντως.

Πιστεύω καλά θα πάει!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη διαφορά, πάντα όμως ένα μικρό ποσοστό μένει πίσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Θα μεγαλώσει μωρέ, αφού έχεις κρυψώνες θα ζήσει και θα πάρει τα πάνω του και αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αλλαγή νερού σήμερα μετά από πολλές πολλές μέρες, και αραίωση φυτών γιατί είχε γίνει ζούγκλα πάλι :D

20190807_165054.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Πες και τίποτα για το μικρό, μαρή...Δεν χρεώνουν με τις λέξεις εδώ...Τσιφούτω...Σκωτσέζα...:bleh:

Έχω μέρες να το δω το μικρούλι.. ή κρύβεται τόσο καλά, ή έγινε γεύμα.. 

τα άλλα μικρά μεγαλώνουν μια χαρά, έχουν πάρει φόρα, έρχονται πάνω την ώρα του φαγητού, κάνουν τις βόλτες τους, τους ρίχνει κυνηγητό η κυρά Κιλλερίνα.. όλα καλά ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...