Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σε πολλά βίντεο στο YouTube πολλοί  Aquascapers χρησιμοποιούν σε φυτεμένα ενυδρεία την εν λόγω συσκευεί την έχει κάποιος έχει κανένα παιδί γνώμη για την αποτελεσματικότητα του σε σχέση με τις λάμπες UV

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά σε πολλά βίντεο στο YouTube πολλοί  Aquascapers χρησιμοποιούν σε φυτεμένα ενυδρεία την εν λόγω συσκευεί την έχει κάποιος έχει κανένα παιδί γνώμη για την αποτελεσματικότητα του σε σχέση με τις λάμπες UV

Δεν γραφει με ποιο τροπο γινεται "αποστειρωση" του νερου.

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2019 at 9:13 AM, natateo said:

Δεν γραφει με ποιο τροπο γινεται "αποστειρωση" του νερου.

 

The "Chihiros Doctor" composed by a reactor, controlled by an external control unit, releases active oxygen by electrolysis, active trace elements that promote the growth of plants at the expense of the algae. Destroys also suspended algae, pathogenic bacteria such as Aeromonas Hydrophila, herpes, fungi and Coli, acting in a positive way on the skin, mucous membranes, gills and gastrointestinal apparatus of fishes and shrimps.

 

Επίσης ψάχνοντας είδα ότι είναι παρόμοιο με αυτές τις συσκευές....

Link to comment
Share on other sites

To twinstar το reactor μου το έστειλε δώρο η εταιρία μετά από μία συνεργασία που είχαμε.

Αν καταφέρω ποτέ και γεμίσω το ενυδρείο θα κάνω ένα μικρό review..
 

Αν και πιστεύω πως αυτό που επιτυγχάνουν τα συγκεκριμένα είναι την αύξηση του οξυγόνου στο νερό και όχι πως αποτρέπουν την άλγη.

Υπάρχει μία θεωρία σχετικά με τους σπόρους της άλγης και τις φυσαλίδες του οξυγόνου αλλά δεν ξέρω..

Στην πραγματικότητα δεν το χρειάζεται κανείς μας.

Θα σας πω σύντομα εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται σαν τα χάπια αδυνατίσματος υπόσχονται πολλά και κάνουν λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφη της συσκευεις δεν μπορεις να βγαλεις ακρη... Γιατι;

Λεει - releases active oxygen by electrolysis - αλλα μιλαμε για ηλεκτρολυση....

ανοδος-   2H2O → O2 + 4H+ + 4e

καθοδος - 2H2O + 2e → H2 + 2OH

δηλ. οξυγονο - Ο2 και υδρογονο Η2

Ομως γραφει οτι δημηουργειται active oxygen - ozon(Ο οχι Ο2), αλλα μιλαμε για ozon generator ;

Υπαρχουν ειδικα ηλεκτροδια με τα οποια κατα την ηλεκτρολυση θα εχουμε οζον ( Ο) και "οξυζενε" (Η2Ο2).....

Αν ειναι ozonazer (ozon generator), τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για χρηση του σε φυτεμενο ενυδρειο (τα μικρο-  και σιδηρο θα περασουν σε αδυαλυτη μορφη)....

Μονο ερωτησεις...... :bigemo_harabe_net-168:

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο την περιγραφη της συσκευεις δεν μπορεις να βγαλεις ακρη... Γιατι;

Λεει - releases active oxygen by electrolysis - αλλα μιλαμε για ηλεκτρολυση....

ανοδος-   2H2O → O2 + 4H+ + 4e

καθοδος - 2H2O + 2e → H2 + 2OH

δηλ. οξυγονο - Ο2 και υδρογονο Η2

Ομως γραφει οτι δημηουργειται active oxygen - ozon(Ο οχι Ο2), αλλα μιλαμε για ozon generator ;

Υπαρχουν ειδικα ηλεκτροδια με τα οποια κατα την ηλεκτρολυση θα εχουμε οζον ( Ο) και "οξυζενε" (Η2Ο2).....

Αν ειναι ozonazer (ozon generator), τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για χρηση του σε φυτεμενο ενυδρειο (τα μικρο-  και σιδηρο θα περασουν σε αδυαλυτη μορφη)....

Μονο ερωτησεις...... :bigemo_harabe_net-168:

Όχι όχι , δεν είναι οζονιστήρας.. Δεν έχει και καμία μυρωδιά που να θυμίζει οζονιστήρα.

Είναι ξεκάθαρα εκατομμύρια φυσαλιδίτσες οξυγόνου οι οποίες σύμφωνα με την εταιρία εξουδετερώνουν τους σπόρους της άλγης κατά την αρχή τους αν χρησιμοποιηθεί στα αρχικά στάδιο ενός ενυδρείου. Σε άλγη που υπάρχει ήδη , δεν κάνει τίποτα.

Trick είναι , κακό δεν θα κάνει επειδή θα ανεβάσει πολύ τα επίπεδα οξυγόνου αλλά στο θέμα άλγης είναι trick.. Όταν το δοκιμάσω και περάσουν και δύο μήνες θα σας πω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν ανεβάζει τα επίπεδα οξυγόνου τι γίνεται με το διοξείδιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεσαι με την ανατάραξη που μειώνει τα επίπεδα του Co2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το χρησιμοποιούν πάρα πολύ aquascapers στα ενυδρεία που φτιάχνουν στο Youtube δεν ξέρω αν είναι διαφημιστικό κόλπο ή αν όντως κάνει κάτι πάντως από ότι έχω βρεί μέχρι στιγμής δεν υπόσχονται ότι καταπολεμάει όλα τα είδη άλγης ούτε ότι είναι η λύση σε ενυδρεία με είδη σχηματισμένει άλγη μόνο εμποδίζει να μην σχηματιστεί νέα άλγη πραγματικά αναρωτιέμαι αν δουλεύει και το σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και εγώ αυτήν την περίοδο σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω...Δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Τελικά βοηθάει καθόλου ή μπα . . . ; Το δοκιμάσατε;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...