Jump to content

Molly fry


Recommended Posts

Παιδια πριν απο 14 ημερες το molly μου γεννησε 30 μικρα απο τα οποια μονο τα 20 επιβιωσαν.Μηπως μπορει καποιος να μου πει σε ποσο καιρο θα μεγαλωσουν?Αφησα 5 μεσα στο ενυδρειο και τα εκαναν μεζε και αλλα 5 δεν αντεξαν για αυτο εμειναν μονο 20.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω για τα μολλυ αλλα αν ειναι σαν τα αλλα ψαρια θα πρεπει να μεγαλωσουν αρκετα. Ειχα κανει και εγω το ιδιο λαθος με εσενα μιας καινχαρουμενος να ζησουν ολα. Και πραγματι μετεφερα την θβλυκια και εζησαν ολα. Αλλα μετα τι?ενω τα μικρα μεγαλωσαν μερικους ποντους και αν και τα εβαλα νυχτα και ενω ειχαν φαει οι μεγαλες κιχλιδες με το που τα εβαλα μεσα το πρωι τα βρηκα ολα νεκρα. Τα ειχαν τσακισει.καθως τα μικρα δεν ηξεραν να κρυφθουν και τα μεγαλα το ευχαριστηθηκαν. Μολις μου ειπαν εδω αστα μεσα πραγματι χαθηκαν αρκετα αλλα καποια εζησαν και μεγαλωσαν πολυ. Τωρα για την περιπτωση σου φανταζομαι πως ή θα περιμενεις να μεγαλωσουν ωστε να αντεξουν ή βαλε πολλα φυτα κρυψωνες φυτα επιφανειας κτλ βαλτα μεσα και οσο αντεξουν. Εγω δεν ειχα χωρο να περιμενω να μεγαλωσουν πολυ. Εσυ δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Παιδια πριν απο 14 ημερες το molly μου γεννησε 30 μικρα απο τα οποια μονο τα 20 επιβιωσαν.Μηπως μπορει καποιος να μου πει σε ποσο καιρο θα μεγαλωσουν?Αφησα 5 μεσα στο ενυδρειο και τα εκαναν μεζε και αλλα 5 δεν αντεξαν για αυτο εμειναν μονο 20.Ευχαριστω!!!

Σε τρεις μηνες θα ειναι αρκετα μεγαλα και 6 μηνων σ΄αρχιζουν να γεννανε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Σε τρεις μηνες θα ειναι αρκετα μεγαλα και 6 μηνων σ΄αρχιζουν να γεννανε.

Ειχαν ξαναγεννησει 2 ιανουαριου αλλα δυστιχως δεν τα προλαβα μιας και ηταν η πρωτη μου γεννα και εζησε ενα μονο εδω και δυο εβδομαδες ζει κανονικα μεσα στο ενυδρειο μου αλλα ειναι περιπου 2 εκ και αλλα ειναι ξιφοφορακι γι' αυτο ρωταω για τα μολλυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Άσ'τα να μεγαλώσουν τόσο ώστε να μη χωράνε στο στόμα των μεγάλων ;)

Και εγω τα ειχα αφησει να μεγαλωσουν αρκετα και παλι τα σκοτωσαν χωρις να τα φανε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβεα τα αφηνα ελευθερα ενα ενα.Αν  αφηνα μαζι 5 ελευθερα σε μεγαλο μεγεθος ωστε να μην μπορουν να τα φανε θα επιβιωναν??

 

Έγινε επεξεργασία - Μιχαλης Δουλγερακης
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Cretan Aqua Artists έγραψε:

Σας παρακαλω βοηθηστεμε τι να κανω??

 


Αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο, δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Βαλε ακομα και φυτα επιφανειας ( αν θελεις ) για να κρυβονται τα μικρα.

Αν δεν εχεις φυτεμενο, τοτε πρεπει να μεταφερεις τα μικρα σε ενα αλλο ενυδρειο και να τα μεγαλωνεις εκει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:


Αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο, δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Βαλε ακομα και φυτα επιφανειας ( αν θελεις ) για να κρυβονται τα μικρα.

Αν δεν εχεις φυτεμενο, τοτε πρεπει να μεταφερεις τα μικρα σε ενα αλλο ενυδρειο και να τα μεγαλωνεις εκει.

 

Οκ σε ευχαριστω πολυ.Χθες αφησα ελευθερα 5 και μεχρι τωρα ζουν ολα(2-3 που ειδα να κολυμπανε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω απο μια γεννα 20 μικρa molly τα οποια ειναι 17ημερων και δεν μεγαλονουν πολυ.Αντιθετα αρχιζουν να πειραζουν το ενα το αλλο.Τι να κανω για να αυξησω την αναπτυξη τους?Τα ταϊζω μια φορα την ημερα μιση ταμπλετα που δινω στον πλεκοστομο μου.Σκευτομαι να παρω λιγο sera vipan που μου εμεινε μιας και αγορασα καινουριο κουτι και να το κανω πολυ μικρα κοματακια.

Έγινε επεξεργασία - Μιχαλης Δουλγερακης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογο οικονομικης δυσκολιας δεν μπορω να αγορασω ουτε ενυδρειο,ουτε τον απαρετητο εξοπλησμο(φιλτρο,θερμοτατη)για να μεγαλωσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Cretan Aqua Artists @Μιχαλης Δουλγερακης

 

Ένωσα το θέμα σου με το προηγούμενο που είχες ανοίξει καθώς είχαν το ίδιο θέμα.

Καλό είναι να αποφευγεις να ανοίγεις διαφορετικά θέματα για το ίδιο ερώτημα...

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που συνδέεσαι στο forum με 2 διαφορετικά nicknames??

Είναι κάτι που απαγορεύεται από τους όρους χρήσης που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου.

Περιμένω άμμεσα εδώ ή σε pm να με ενημερώσεις ποιο από τα δυο θέλεις να κρατήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...