Jump to content

Απορία


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέος στο φόρουμ και σχετικά αρχάριος με το χόμπι. 

Έχω ένα ενυδρείο από τον Νοέμβριο, και λίγες μέρες μετα την εγκατάσταση του ενυδρείου, άρχισα να παρατηρώ τσιμπήματα στο σώμα μου. Αρχικά δεν έδωσα σημασία όμως αυτό συνεχίστηκε μέχρι και σήμερα, και μου είπαν πως είναι τσιμπήματα από κάποιο έντομο. Κατά διαστήματα διάβαζα σε διάφορα φόρουμ ότι ενυδρεία λόγω του νερού προσελκύουν κουνούπια των οποίων συνήθως τα αυγά, τα τρώνε τα ψάρια. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Επιπλέον να τονίσω ότι τα ταιζω με γυμνά χέρια στο στόμα και γενικότερα όταν κάνω καθαρισμό του ενυδρείου, πέρα από το φίλτρο που το καθαρίζω με γάντια, τα υπόλοιπα τα καθαρίζω με γυμνά χέρια. Υπάρχει περίπτωση όντως να προσελκύονται διάφορα έντομα λόγω του νερού; Αν ναι, τι μπορώ να κάνω για να σταματησει να συμβαίνει αυτό; Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο;

 

Πρόκειται για ενυδρείο 20 λίτρων με 3 ψάρια μέσα (2 shubunkin 1 black Moor). Στην πορεία έμαθα ότι δεν είναι σωστές προδιαγραφές ενυδρείου για να ζήσουν 3 ψάρια μέσα αλλά σκοπεύω να το αλλάξω γιατί μυρίζει έντονα και φοβάμαι ότι μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που προσελκύονται τα έντομα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο οντως προσελκύει τα κουνουπια, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο και οχι τα 20 λ σου....

Αν θα σου πω ,οτι και τα τρια ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα .... Θα επρεπε να με φανε ζωντανη τα θηρια!

Αν εχεις πολλα τσιμπιματα- ο δερματολογος ειναι αυτος, που θα βοηθησει, και θα σου πει αν ειναι κουνουπια ή κατι αλλο.

P.S. Σταματα να βασανιζεις τα ψαρια σου!!!!!! :2guns: Για να μην μυριζει το νερο με τρια χρυσοψαρα, πρεπει να το αλλαζεις (καθε δέυτερη μερα) και να καθαριζεις το ενυδρειο σου......

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου!

Το ξέρω ότι δεν είναι καλό για τα ψάρια και τώρα το παλεύω έτσι ώστε σε λίγο καιρό να έχω ένα πιο μεγάλο ενυδρείο. Επίσης αλλαγή νερού κάνω κάθε 2-3 μέρες ανάλογα το ποσό έχει θολώσει το νερό και κάθε 4 μέρες το καθαρίζω όλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος NickVerKat έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου!

Το ξέρω ότι δεν είναι καλό για τα ψάρια και τώρα το παλεύω έτσι ώστε σε λίγο καιρό να έχω ένα πιο μεγάλο ενυδρείο. Επίσης αλλαγή νερού κάνω κάθε 2-3 μέρες ανάλογα το ποσό έχει θολώσει το νερό και κάθε 4 μέρες το καθαρίζω όλο.

Ολο; Τι εννοεις; Πλενεις το χαλικι ή απλα τα τζαμια καθαριζεις;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζω τα τζάμια και το φίλτρο με νερό του ενυδρείου, ανακατεύω λίγο τα χαλίκια για να φύγουν τα περιττώματα που υπάρχουν από κάτω και κάνω αλλαγή νερού μετά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος NickVerKat έγραψε:

Καθαρίζω τα τζάμια και το φίλτρο με νερό του ενυδρείου, ανακατεύω λίγο τα χαλίκια για να φύγουν τα περιττώματα που υπάρχουν από κάτω και κάνω αλλαγή νερού μετά.

Μην ανακατευεις το χαλικι. Βαλε σκουπα βυθου. Δεν χρειαζεται να την αγορασεις. Δες DIY σκουπα βυθου στο youtube. Ευκολο ειναι. Εγω εφτιαξα απο 2 συριγγες 60 ml + αλφαδολαστιχο 10/12mm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...