Jump to content

Πρόβλημα με φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα..έχω ενυδρείο στα 120 λίτρα..πριν 3 μήνες περίπου πήρα εξωτερικό φίλτρο το aquanova 600 και όλα καλά.πριν από ένα μήνα πήρα βαμβάκι για το φίλτρο της Σέρα.με το που το έβαλα(αφού πρώτα το έπλυνα)μετά από 3-4 μέρες πέφτει δραματικά η ροή σα να βουλώνει και μέσα από το φίλτρο(όταν πατάω το μεγάλο κουμπί για να βγεί ο αέρας από το φίλτρο) βγαίνει κάτι σαν άσπρο χνούδι το οποίο μπαίνει μεσα στο ενυδρείο και το τρώνε τα ψάρια.απο μετρήσεις είμαι εντάξει.δεν έχω βάλει κάτι καινούριο στο ενυδρείο.ουτε ξύλα ούτε κάτι άλλο πρόσθετο εκτός από το βαμβάκι στο φίλτρο.ξςρει κάνεις κάτι πάνω σ αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι τη κόβει αλλά αυτό δε τη κόβει απλά δεν έχει καθόλου ροή,και μόλις αλλάξω βαμβάκι ή καθαρίσω το φίλτρο αποκαθίσταται η ροή αλλά για 3-4 μέρες..μετά πάλι βτα ίδια..και αυτό που βγαίνει δε νομίζω να  είναι βαμβάκι.. είναι κάτι σαν χνούδι.μοαι τρώνε βκαι τα ψάρια..αν ήταν βαμβάκι δε θα το τρώγανε νομίζω..και ένα μήνα που είχα το βαμβάκι που έδινε το φίλτρο με την αγορά του ,δεν είχα κανένα θέμα.. μόλις άλλαξα το βαμβάκι το έπαθα.. παίζει α είναι μύκητας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2019 at 10:10 ΜΜ, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα..έχω ενυδρείο στα 120 λίτρα..πριν 3 μήνες περίπου πήρα εξωτερικό φίλτρο το aquanova 600 και όλα καλά.πριν από ένα μήνα πήρα βαμβάκι για το φίλτρο της Σέρα.με το που το έβαλα(αφού πρώτα το έπλυνα)μετά από 3-4 μέρες πέφτει δραματικά η ροή σα να βουλώνει και μέσα από το φίλτρο(όταν πατάω το μεγάλο κουμπί για να βγεί ο αέρας από το φίλτρο) βγαίνει κάτι σαν άσπρο χνούδι το οποίο μπαίνει μεσα στο ενυδρείο και το τρώνε τα ψάρια.απο μετρήσεις είμαι εντάξει.δεν έχω βάλει κάτι καινούριο στο ενυδρείο.ουτε ξύλα ούτε κάτι άλλο πρόσθετο εκτός από το βαμβάκι στο φίλτρο.ξςρει κάνεις κάτι πάνω σ αυτο;

καθαρισε τους σωληνες , μετα απο 3-ς μηνες χρειαζεται (μεσα μπορει να εχει πολυ μπιχλα). Εγω καθε 2 μηνες καθαριζω και σωληνες και ροτορα φιλτρου κ.α....

Το ενυδρειακο βαμβακι μαζευει πολυ πιο γρηγορα τις βρωμιες, απ΄οτι το σφουγγαρι και μπορει να χρειαστει αλλαγη ή πλυσιμο μια φορα το μηνα ή και πιο συχνα(εξαρταται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...