Jump to content

Θολό νερό στο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα. Ξεκίνησα μετά από πολύ μελέτη σε διάφορα forum και αποφάσισα να στήσω το νέο μου ενυδρείο. Πρόκειται για ενυδρείο 120 λίτρων(80χ35χ50) στο οποίο θα βάλω guppies μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Έχω προμηθευτεί τα υγρά τεστ της API. Το στρώσιμο το κάνω με βακτήρια και τροφή. Το ενυδρείο ξεκίνησε να λειτουργεί στις 18/03 και συμπληρώνει ακριβώς ένα μήνα. Οι μετρήσεις μου δείχνουν αμμωνία:0.50 νιτρώδη:2 νιτρικά:5 και ph:8,2 . Έχω βάλει φίλτρο στη βρύση οπότε όταν θα κάνω αλλαγή θα χρησιμοποιήσω από εκείνο. Τις τελευταίες 7 ημέρες έχω πάρα πολύ θολό νερό. Την τροφή στην αρχή έκανα το λάθος και την έριχνα χύμα στο νερό. Έκανα καθαρισμό στο βυθό με σκούπα και τις τελευταίες 10 ημέρες την τοποθετώ σε απόχη. Στην αρχή έριχνα λίγη τροφή και όσο περνούσε ο καιρός την ανέβαζα και τελευταία την ανέβασα πάρα πολύ. Ενδεχομένως αυτό να μου δημιούργησε το πρόβλημα. Έβγαλα την απόχη με την τροφή εδώ και μια ημέρα. Χρησιμοποιώ εξωτερικό φίλτρο 800λτ/ώρα το οποίο έχει άνθρακα, υαλοβάμβακα, βιολογικό μακαρόνι και πετρούλες(ζεόλιθος λογικά). Συγκεκριμένα το φίλτρο είναι το aquael midikani 800. Ο Θερμαντήρας είναι στους 30 βαθμούς και φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά σύμφωνα με το θερμόμετρο.  Όποια άλλη πληροφορία χρειαστείτε πείτε μου. Ανεβάζω και φωτογραφίες για του λόγου το αληθές.

IMG_20190417_202030[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες @Achilleas Damianidis ! 

Το θολωμα μαλλον ειναι bacterial bloom , ποια βακτηρια χρησιμοποιησες ? 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη  καλο θα ηταν να βγαλεις το ζεολιθο , μιας και μπερεδευει τον κυκλο του αζωτου (με λιγα λογια παιρνει το φαγητο των Nitro-so ) 

Εισαι ευχαριστημενος απο το φιλτρο ? Σκεφτομαι και εγω για να παω προς aquael μερια λογο της υποβρυχιας αντλιας κυριως

Link to comment
Share on other sites

Από το φίλτρο είμαι ευχαριστημένος. Τα βακτήρια που χρησιμοποίησα είναι το εξής: Tropical BactoActive. Το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίζω από εδώ και στο εξής το bacteria bloom.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Achilleas Damianidis έγραψε:

Από το φίλτρο είμαι ευχαριστημένος. Τα βακτήρια που χρησιμοποίησα είναι το εξής: Tropical BactoActive. Το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίζω από εδώ και στο εξής το bacteria bloom.

Θα περασει.... θα χρειαστει απο 3-4 μερες μεχρι και μια εβδομαδα. Δεν χρειαζεται να ριχνεις πολυ τροφη- λιγο. Κατεβασε την θερμοκρασια στους 25-27 βαθμους.

Αναταραξη επιφανειας εχεις απο το φιλτρο;Αν οχι φτιαξ΄το.  Μην κανεις αλλαγη νερου. Ριξε βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα περασει.... θα χρειαστει απο 3-4 μερες μεχρι και μια εβδομαδα. Δεν χρειαζεται να ριχνεις πολυ τροφη- λιγο. Κατεβασε την θερμοκρασια στους 25-27 βαθμους.

Αναταραξη επιφανειας εχεις απο το φιλτρο;Αν οχι φτιαξ΄το.  Μην κανεις αλλαγη νερου. Ριξε βακτηρια.

Έχω ανατάραξη. Βακτήρια να ρίξω από αυτά που έχω; Η αρχική δοσολογία ήταν 7ml κάθε εβδομάδα. Τώρα πόσο να ρίξω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Achilleas Damianidis έγραψε:

Έχω ανατάραξη. Βακτήρια να ρίξω από αυτά που έχω; Η αρχική δοσολογία ήταν 7ml κάθε εβδομάδα. Τώρα πόσο να ρίξω;

ριξε 7 ml. Ο κυκλος πρεπει να ολοκληρωθει σε 1-2 εβδομαδες, απλα μην ριχνεις τροφη με την χουφτα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα όχι τόσο έντονο, και ξεκίνησα το στρώσιμο την Δευτέρα. Δεν έχω ρίξει τροφή ακόμα. Και πάλι όμως ελαφρώς λογικό δεν είναι το bacteria bloom και στις δύο περιπτώσεις;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω απότομα θολοσε αλλα στης μέτρησης μου βλεπω ανεβασμένα νιτρικά.εχω ρίξει αντιχλοριο της σερα αλλα δεν κατεβαίνει η μέτρηση!!

Κάποια βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Πρηγκηπας έγραψε:

Ρε παιδια και εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω απότομα θολοσε αλλα στης μέτρησης μου βλεπω ανεβασμένα νιτρικά.εχω ρίξει αντιχλοριο της σερα αλλα δεν κατεβαίνει η μέτρηση!!

Κάποια βοήθεια???

Θα ήταν καλό να άνοιγες ένα δικό σου θέμα για να συζητήσουμε το προβλημά σου αναλυτικά εκεί.

Μέχρι τότε να σου πω ότι τα ανεβασμένα νιτρικά πέφτουν μόνο με αλλαγές νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...