Jump to content

2ο φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα ενυδρείο 280 λίτρα καθαρά. Το ενυδρείο τρέχει με ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 αυτές της μέρες μου ήρθε στο μυαλό να προσθέσω ακόμη ένα φίλτρο εξωτερικό πιο μικρό για περισσότερη βιολογία έχω βρει 2-3 και θέλω την γνώμη σας. 

1)sunsun hw302 1000l/h στα 18w 50 ευρω

2)Dophin astro 2210 1200l/h 13w  στα 70  ευρώ 

3)Fluval 106 550l/h 10w στα 70 ευρώ 

4)fluval 206 750 l/h 10w στα 80 ευρώ

Πιο θα ήταν το κατάλληλο για μπακ απ για βιολογικό υλικό αλλά και να μην γίνει πλυντήριο το ενυδρείο.

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κακής εμπειρίας με Fluval τα οποία δεν πρόκειται να ξαναπροτιμήσω ΠΟΤΕ θα πρότεινα όποιο από τα άλλα 2 σου αρέσει. Έχω 2 Dophin και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά και για τα Sunsun έχω ακούσει καλά λόγια. Για 2ο σίγουρα δε θα έδινα πολλά λεφτά οπότε τα κινέζικα είναι καλή λύση. Αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος Dophin σίγουρα θα σε ικανοποιήσει. 100% αθόρυβα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ροή το Dophin αδερφέ αυτό με χαλάει μάλλον σε sunsun θα πάω και οικονομικό. Άμα έχει κανένας καμία εμπειρία από sunsun αν είναι αθόρυβο και από ροή πως πάει... 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένα που έχει sunsun hw302 να μου πει πως πάει και πάντα μιλάμε για 2ο φίλτρο,το βασικό μου φίλτρο είναι το eheim 2217 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά θα καταλήξω στο fluval 106 η 206 εσείς πιο λέτε από τα 2; με το 206 θα γίνει πλυντήριο το ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα που αναφερεις εχουν ρυθμιση ροης! 

Εγω δε θα εμπλεκα ποτε ξανα με τα fluval.... τα astro τα εχω δουλεψει κ θεωρω οτι για τη δουλεια που το θες ειναι ιδανικο..... 

Στα 300 λιτρα 2 "χιλιαρια" φιλτρα δε το λες πλυντηριο..... Για αφρικανικο για παραδειγμα ειναι οτι πρεπει.... Ειναι παντα αναλογα το τι φιλοξενεις.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...