Jump to content

Διαδικασία αλλαγής εσωτερικό φίλτρο με εξωτερικό..


Alexis Foccacia

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα.. για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλους για της πολύτιμες απαντήσεις σας..

σήμερα άλλαξα το εξωτερικό φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου μου (ΡΙΟ 180) απο eheim 2215 σε eheim 2217.. καθαρά για τον μεγαλύτερο κάδο οποτε και παραπάνω υλικά.. τώρα μου έχει μείνει το eheim 2215 και αύριο σκέφτομαι να το βάλω στο γραφείο μου σε ένα τετρα ενυδρείο 60λιτρων με 2 χρυσοψαρα με ένα εσωτερικό φίλτρο πολύ μικρό της μάνας του..

Στο φίλτρο του τετρα είχε μια Καλτσά με ελάχιστα πλαστικά για βιολογία.. πρόσφατα πρόσθεσα και μια μικρή Καλτσά με sera siporax.. αλλά μιλάνε και τα δυο μαζί να είναι το πολύ 300 γραμμάρια.. δεν χωράει παραπάνω..

Σήμερα αγόρασα 2 συσκευασίες μακαρόνια dophin...

Έχω στο μυαλό μου να βάλω στο 2215 ένα μπλε σφουγκαρι κάτω κάτω να βάλω και τις δυο συσκευασίες του dophin μαζί να βάλω τις δυο κάλτσες με ότι βιολογία έχει στο εσωτερικό τετρα και απο πάνω άλλο ένα μπλε σφουγκαρι και βαμβάκι στο τελος..

a86e2f03dd5daad2c881be956eab0501.jpgκαι για καμία βδομάδα να ρίχνω πολύ λίγο φαγητο και κάθε μέρα βακτήρια..

Κάνω κάπου λάθος ; Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω η κάτι διαφορετικό ; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας..

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα εισαι οπως το εχεις σκεφτει και δεν κρινεται απαραιτητο να αλλαξεις το προγραμμα διατροφης ή να κανεις εξτρα προσθηκη βακτηριων!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα εισαι οπως το εχεις σκεφτει και δεν κρινεται απαραιτητο να αλλαξεις το προγραμμα διατροφης ή να κανεις εξτρα προσθηκη βακτηριων!!

Μια χαρά.. ευχαριστώ πολύ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. παιδιά υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ δυνατό το eheim 2215 για τα 60 λίτρα τετρα ενυδρείο ; Έχει 2 χρυσοψαρα.. παίζει να τους ενοχλεί η ροη και κα την χαμηλωσω;
Μόλις ρε έβαλα.. σήκωσε θολούρα το χαλίκι και σε 5 λεπτά έγινε γυαλί με το φίλτρο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι ειναι πολυ δυνατη και ενοχλουνται μπορεις να κοψεις την ροη απο τα βανακια ή να χρησιμοποιησεις spray bar αν σε εξυπηρετει και δουλευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι ειναι πολυ δυνατη και ενοχλουνται μπορεις να κοψεις την ροη απο τα βανακια ή να χρησιμοποιησεις spray bar αν σε εξυπηρετει και δουλευει καλυτερα.

Να σου πω την αλήθεια δεν φαίνεται να τους ενοχλεί .. έχω spray bar.. το έχω βυθίσει καμία δεκαριά πόντους μέσα και έχω γυρίσει προς την Επιφάνια να κάνει κύμα..
απλώς σκεφτόμουν πως το eheim 2215 υποτίθεται πως ανακυκλώνει 600 λίτρα την ώρα.. και πραγματικά 400λιτρα να είναι κάνει ανακυκλώνει 8 φορές την ώρα το ενυδρείο μου.. φαντάζομαι σεν ενοχλεί κάπου αυτό ε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Το ίδιο ενυδρείο έχω και γω. Είχε το εσωτερικό φίλτρο της Tetra με τα ανταλλακτικά που για μένα είναι μεγάλη αποτυχία. Μπουκώνουν γρήγορα και μετά το νερό αφιλτράρηστο περνάει από πάνω. Το έβγαλα και έβαλα το εξωτερικό της Tetra το ex 800.  Δουλεύει μια χαρά. Έχω το σπρέι μπαρ και εγώ το έχω να στέλνει προς την επιφάνεια. Κάνει ανατάραξη του νερού χωρίς να ενοχλεί τα ψάρια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Το ίδιο ενυδρείο έχω και γω. Είχε το εσωτερικό φίλτρο της Tetra με τα ανταλλακτικά που για μένα είναι μεγάλη αποτυχία. Μπουκώνουν γρήγορα και μετά το νερό αφιλτράρηστο περνάει από πάνω. Το έβγαλα και έβαλα το εξωτερικό της Tetra το ex 800.  Δουλεύει μια χαρά. Έχω το σπρέι μπαρ και εγώ το έχω να στέλνει προς την επιφάνεια. Κάνει ανατάραξη του νερού χωρίς να ενοχλεί τα ψάρια. 

Μεγαλύτερη πατάτα απο το εσωτερικό του τετρα δεν υπάρχει.. 5-6 πλαστικά για βιολογεια.. και πήγα να βάλω μια χούφτα σιποραξ και δεν χώραγε.. άσε που η ΡΟΗ είναι χειρότερη απο τη χειρότερο κινεζικό.. και σαν αρχάριος προσωπικά εγώ την πάτησα και έχασα ένα ψαράκι μέχρι να καταλάβω τι φταίει.. τώρα με το eheim είναι πολύ κομπλέ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...