Jump to content

χρυσόψαρα με fin rot και αμμωνία


Recommended Posts

4 hours ago, Skoti said:

Την άμμο δεν πρέπει να την πειράζεις καθόλου, παρα μόνο αν είναι μεγάλη ανάγκη και πάντα με τον τρόπο που ανέφερε ο Rik πιο πάνω..Κατά 99,99% το πρόβλημα προέρχεται από το οτι συχνά η άμμος ανακατέβεται λόγω συχνών καθαρισμών και οτιδήποτε κακιές ουσίες που φιλτράρει η άμμος απελευθερώνονται στο νερό δημιουργώντας πολλές φορές έως και θανάσιμες συνθήκες για τα ζωντανά και το χειρότερο είναι οτι τις περισσότερες φορές δεν φαίνεται και στις μετρήσεις μας.

Πολύ μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι..Ξεστήνονται ενυδρεία λόγω αυτού!!

Κάτι που δεν ήξερα. Ευχαριστώ. Την μισή άμμο πλένω φίλε μια φορά τον μήνα με νερό του ενυδρείου. Αλλά δεν ήξερα ότι ελευθερώνονται ουσίες.

Ειμαι σχεδον σίγουρος φίλε σκοτι ότι έγινε λόγο κακού νερού από έργα που έκαναν εδώ.

Είμαι για να σκάσω λένε. 4 χρονών Χρυσόψαρα απο μωρα τα εχω κ εχουν αρχίσει κ γίνονται θεριά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Rik said:

Καλησπερα στην παρεα.... Ζηση δεν πρεπει να πλενεις την αμμο καθε μηνα διοτι καταστρεφεις την βιολογια που αναπτυσετε επιφανειακα στην αμμο δημιουργωντας ανωμαλια στο ολο συστημα. Αυτο που περιεγραψα θα το εκανες μια φορα και παλι το συστημα σου θα ηθελε προσοχη τον τρεχον μηνα. Επισης πρεπει οποσδηποτε να βαλεις καποιο κεραμικο μακαρονι η ζεολιθο γιατι τα σφουγγαρια δεν μπορουν να σε καλυψουν για την βιολογια σου ειδικα με τα χρυσοψαρα οπου λερωνουν αρκετα το ενυδρειο. Η αναταραξη της επιφανειας του νερου επισης βοηθαει μια που τα βακτηρια χρειαζοντε οξυγωνο για να δουλεψουν σωστα αλλιως δημιουργητε ανοξικο περιβαλλον και παραγωντε ανεπυθυμητες τοξινες.... Μυκητες....κυανοβακτηρια κλπ. Οπως καινα εχει για την ωρα κανε καθε μερα μετρησεις και να εχεις ετοιμο νερο αποχλωριομενο για παν ενδεχομενο μεχρι να στρωσουν για τα καλα τα πραγματα. Τα χαιρετισματα μου!!

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές φίλε.

Διευκρίνισε λίγο το κεραμικό να είναι στρωμένο? Είναι πολύ δύσκολο να βρω. Αστρωτο βρασμένο μπορεί να μπει απευθείας?

Έγραψα κ πιο πάνω πως πλένω την άμμο. Μάθαμε κάτι σήμερα πάντως. Ευχαριστώ.

Για την επιφάνεια το ξέρω αλλά δεν έχω αντλία. Η αμμωνία πριν λίγο σχεδόν μηδέν. Το ενυδρείο καθάρισε για τα καλά και το νερό είναι κρυστάλλινο. Σε 8 ώρες είναι η επόμενη δοσολογία πραιμ κ μελαφιξ.

Αισιόδοξος ειμαι ότι όλα καλά θα πάνε ?.

 

Εξήγησε μια ο ζεολιθος δεν επηρεάζει το φυσιολογικό ενυδρείο?

Και να βάλω ένα από τα δύο μακαρονι η ζεολιθος?

Link to comment
Share on other sites

http://shop.coburgaquarium.com.au/seachem-matrix-1l.html

 

Rik αν έχεις την καλοσύνη δες τα λινκς που σου έχω επιστρέψει. Αυτά είναι? Αν όχι μπορείς να δεις το site? Δεν τους εμπιστεύομαι εκεί μέσα γιατί το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλήσουν. Για μελαφιξ πηγα τις προάλλες κ προσπαθούσε  Α με Πήρε ο αφενός ότι είναι safe να βάλω κ άλλο ψάρι τώρα μέσα και αφετέρου ότι ο Μονομάχος μπαίνει με χρυσόψαρο ????......

Με μπριζονει για θαλασσινό Αλλά ξέρω ακόμα δεν είναι έτοιμος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Zisis Giorgos έγραψε:

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές φίλε.

Διευκρίνισε λίγο το κεραμικό να είναι στρωμένο? Είναι πολύ δύσκολο να βρω. Αστρωτο βρασμένο μπορεί να μπει απευθείας?

Έγραψα κ πιο πάνω πως πλένω την άμμο. Μάθαμε κάτι σήμερα πάντως. Ευχαριστώ.

Για την επιφάνεια το ξέρω αλλά δεν έχω αντλία. Η αμμωνία πριν λίγο σχεδόν μηδέν. Το ενυδρείο καθάρισε για τα καλά και το νερό είναι κρυστάλλινο. Σε 8 ώρες είναι η επόμενη δοσολογία πραιμ κ μελαφιξ.

Αισιόδοξος ειμαι ότι όλα καλά θα πάνε ?.

 

Εξήγησε μια ο ζεολιθος δεν επηρεάζει το φυσιολογικό ενυδρείο?

Και να βάλω ένα από τα δύο μακαρονι η ζεολιθος?

Το ματριξ ειναι κεραμικο υλικο για την βιολογια οπως το μακαρονι η το σιποραξ κλπ το οποια εννοειται θα αποκτησει βακτηρια απο την στιγμη που το βαλεις στο ενυδρειο και εφοσων περασει ενα χρονικο διαστημα περιπου μηνα. Απλα τα ξεπλενεις, δεν χρειαζοντε βρασιμο. Καλο θα ηταν να βρεις μπολι οπως το ονομαζουμε δηλαδη κεραμικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο δηλαδη που εχει ηδη ενεργα βακτηρια επανω του πραγμα το οποιο θα αποροφουσε αμεσως την αμμωνια παραγωντας νιτρικα οπου ειναι μη τοξικα για τα ψαρια ως ενα βαθμο. Απο την στιγμη που δεν εχεις μπολι θα σου προτεινα να πας σε ενα μαγαζι γεωργικων προιοντων και να παρεις ενα σακι ζεολιθο κοκκομετριας σαν χαλικακι. Θα τον πληρωσεις πολυ φθηνοτερα απο το να τον  παρεις απο ενυδρειακο καταστημα. Τον βαζεις σε μια λεκανη και τον ξεπλενεις καλα για να μην σου βγαλει αρκετη σκονη. Μην τον φοβασε στο γλυκο, και να εχεις την πρωτη μερα καποια θολουρα μετα απο καποια μερα θα δεις το νερο σου κρυσταλλο και αμμωνια μηδεν. Η δραση του κρατα καποιες εβδομαδες απο εκει και περα λογο του πορωδες του θα αποκτησει και αυτο αποικιες βακτηριων και θα λειτουργη σαν βιολογικο υλικο. Για την ωρα μην βαλεις και αλλα ψαρια, ασε πρωτα την βιολογια σου να παρει τα επανω της. Σαν προφιλτρο μπορεις να βαλεις κατι τετοιο αλλιως μπορεις να φτιαξεις diy με ενα πλαστικο μπουκαλι και σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Zisis Giorgos έγραψε:

Καλησπέρα. Ήμερα 5η όλα καλά τα ψάρια καλύτερα όλα με εξαίρεση το fin rot you black Moore. Η αμμωνία σχεδον μηδεν.

Στα υπόλοιπα, αυτό είναι το φίλτρο μου κ ο σα λες τα γνωρίζω. Θέλει προσοχή Ναι την είχα πατήσει όταν πρωτοξεκινησα πριν 6 χρόνια.  το προσέχω αρκετά συνήθως ανα 15 μέρες αλλάζω τα σφουγγαρια η κ νωριτερα αν χρειαστεί. Η άμμος πλένετε σε κάθε μεγάλη αλλαγή δηλ μια φορά τον μήνα. Δεν θεωρώ ότι έγινε από την άμμο. Ίσως ήταν το νερό και αυτού.  γιατί έγινε μετά από αλλαγή.

 

Νομίζω πως πλέον η επικέντρωση του προβλήματος είναι το black Moore και πως θα σωθεί. Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο όπως λέω. Τα υπόλοιπα ψαρακια σχεδόν δεν διακρίνονται κόκκινα βραγχια.

Επισης τα σφουγγαρια δεν θα τα αλλαζεις καθε 15 , δεν υπαρχει λογος απλα τα ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο. Και αυτα αποκτουν ωφελιμα  βακτηρια και εσυ καθε φορα τα αφαιρεις. Φιλε ..... δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αν ειχες αλλα ψαρια θα τα ειχαν κακαρωσει προ πολλου. Ξεχασα να πω πως μπορεις να εχεις και ζεολιθο και κεραμικα και αυτα θα τα ξεπλενεις με νερο ενυδρειου και δεν θα τα  αλλαζεις. Δεν ξερω ποιος σε συμβουλευει αλλα οι πρακτικες σου ειναι λαθος..... χωρις παρεξηγηση για το καλο σου το λεω!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις ενα συνολο αρθρων οπου πιστευω θα σου δωσουν τα φωτα σε πολλα ζητηματα περι του ενυδρειου.... ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παιδιά εκτιμώ τις συμβουλές Αλλά δεν επικεντρωνομαστε για την ώρα στο κύριο θέμα? Ημέρα 6η αμμωνία μηδέν βραγχια φυσιολογικά, νερο κρυσταλινο ψάρια κινητικότατα κ ορεξατα.  φάγαμε κανονικά όσο αρακά τους έριξα. To black Moore με το fin rot πολύ καλύτερα. Η ουρά επανέρχεται.

Υπάρχουσα προβλήματα, το οραντα ενίοτε κάθετε οριζόντια με το κεφάλι προς τα κάτω Αλλά όχι συνέχεια.

Αύριο είναι η 7η ημέρα. Κάνω κανονικά ότι κ την τελευταία εβδομάδα με πραιμ κ μελαφιξ και από Παρασκευή στην ρουτίνα μας.

 

 

Στα υπόλοιπα θα προχωρήσω σε αυτά που λέτε περί φιλτρανσης κλπ.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα  Ζηση και καλη πρωτομαγια. Εννοειτε πως η ολη κατασταση εξελισετε θετικα και τα ψαρια σου θα βρουν την υγεια τους σε ποιο σταθερες συνθηκες ελπιζοντας πως η αμμωνια δεν τους εκανε πολυ ζημια. Απο εκει και περα μην πειραζεις οτι εχεις απο θεμα φιλτρανσης και βυθο για την ωρα απλα θα προσθεσεις και οτι θελεις απο βιολογικο υλικο για να ενυσχισης την βιολογια σου μια που ουσιαστικα το κυριως ενυδρειο σου δουλευει σαν φιλτρο αυτη την στιγμη και οχι τοσο η πραγματικη σου φιλτρανση. Συνεχιζεις με τις αλλαγες νερου και ταισε φειδωλα  και μετρας για αμμωνια μεχρι να στρωσουν για τα καλα τα πραγματα. Οσο για το μπλακμουρ θα το κραταγα για την ωρα σε καραντινα σε ξεχωριστω ενυδρειο με στρωμενω φιλτρο. Ο αρακας αρχικα βοηθαει να ξεπριστει το εντερο περισσοτερο σαν καθαρτικο παρα σαν τροφη καθεαυτου. αλλα εαν ειναι απο βακτηριακη μολυνση τοτε το ψαρι μπορει να χειροτερεψει.Ειδικα τα κοντοχοντρα χρυσόψαρα δημιουργείται προβλημα λογο ανατομιας τους  όταν παίρνουν την τροφή από την επιφάνεια του νερού. Γι αυτό καλό είναι να μουλιάζουμε λίγο την τροφή πριν τους την δώσουμε για να μην καταπινουν ταυτοχρονα πολυ αερα. Γενικότερα ψάρια με μη κανονικό σχήμα είναι περισσότερο ευάλωτα σε αυτή την ασθένεια. Για παράδειγμα στα χρυσόψαρα, που ήδη αναφέραμε, τα oranda, τα ryukin και τα fantail, λόγω του οβάλ σχήματός τους είναι περισσότερο ευάλωτα από τα διάφορα άλλα.

Όμως η εισαγωγή αέρα από το στόμα, είναι μια από τις αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν την ασθένεια. Μια από τις αιτίες που διαφεύγει από το πολύ κόσμο, ρίχνοντας την ευθύνη στο τρόπο λήψης της τροφής είναι η βακτηριακή μόλυνση όπου προκαλεί πύκνωση στην νηκτική κίστη ή τη μειωμένη ελαστικότητα του. 
. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Και συνεχιζω.....

Πιθανο σεναριο.

Εαν ο μουρ δεν ειχε αυτη την συμπεριφορα πριν την εμφανιση της αμμωνιας τοτε κατα ενα μεγαλο ποσοστο πιθανοτητων μαλλον μιλαμε για  βακτηριακη μολυνση που επιρεασε τη νηκτικη κυστη του ψαριου λογο της εκθεσης του στην αμμωνια.Το μελαφιξ εχει αντιβακτηριδιακη δραση και βοηθα στην επουλωση των πληγων και την αναπλαση του ιστου και πτερυγιων οποτε για την ωρα συνεχισετο και βασικος παραγωντας το καθαρο νερο για να επανελθει σωστα και μην κολλησει τιποτα αλλο. Απο εκει και περα προσεχε την διατροφη του, οπως ειπαμε μουλιασε την τροφη η ακομη καλυτερα υπαρχουν και ειδικες τροφες που ειναι βυθιζομενες οπως της Hikari που ειναι μεν λιγο ακριβες αλλα απο την αλλη προσφερουν ποιοτικα θρεπτικα συστατικα. Εαν σε λιγες μερες δεις οτι το ψαρι αντι να ειναι καλυτερα οτι χειροτερευει τοτε πας για αντιβιωση ελπιζοντας οτι η ζημια δεν ειναι αργα και ανεπανορθωτη αλλιως παρε απο τωρα ενα esha 2000 και καντου προλυπτικα απο τωρα την θεραπεια στην καραντινα με αεραντλια φιλτρο και καθαρο νερο παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rik said:

 Και συνεχιζω.....

Πιθανο σεναριο.

Εαν ο μουρ δεν ειχε αυτη την συμπεριφορα πριν την εμφανιση της αμμωνιας τοτε κατα ενα μεγαλο ποσοστο πιθανοτητων μαλλον μιλαμε για  βακτηριακη μολυνση που επιρεασε τη νηκτικη κυστη του ψαριου λογο της εκθεσης του στην αμμωνια.Το μελαφιξ εχει αντιβακτηριδιακη δραση και βοηθα στην επουλωση των πληγων και την αναπλαση του ιστου και πτερυγιων οποτε για την ωρα συνεχισετο και βασικος παραγωντας το καθαρο νερο για να επανελθει σωστα και μην κολλησει τιποτα αλλο. Απο εκει και περα προσεχε την διατροφη του, οπως ειπαμε μουλιασε την τροφη η ακομη καλυτερα υπαρχουν και ειδικες τροφες που ειναι βυθιζομενες οπως της Hikari που ειναι μεν λιγο ακριβες αλλα απο την αλλη προσφερουν ποιοτικα θρεπτικα συστατικα. Εαν σε λιγες μερες δεις οτι το ψαρι αντι να ειναι καλυτερα οτι χειροτερευει τοτε πας για αντιβιωση ελπιζοντας οτι η ζημια δεν ειναι αργα και ανεπανορθωτη αλλιως παρε απο τωρα ενα esha 2000 και καντου προλυπτικα απο τωρα την θεραπεια στην καραντινα με αεραντλια φιλτρο και καθαρο νερο παντα.

Έλα ρικ όλα καλά. Μηδέν η αμμωνία δεν έκανα αλλαγή σήμερα άμα κάνω αύριο ένα 25%. Βακτήριο κ εγώ θεωρώ ότι είναι μιας και απαντάνε στην θεραπεία. Όλα είναι καλά οι οποίες πληγές έχουν κλείσει και τα πτερύγια του black Moore επανέρχονται. Θα συνεχίσω αύριο μόνο με μελαφιξ σε λιγότερη δόση κ σταδιακά θα την μηδενισω τι νομίζεις?

Νομίζω όμως δημιουργούμε ένα άλλο πρόβλημα τώρα δεν ξέρω αν είναι λίγο του αρακά. Ο οποίος είναι καλά μουλιασμενος και καθαρισμενος εννοείται. Δυσκοιλιότητα Αλλά μόνο στο black Moore. Τα κόπρανα του κρέμονται σαν κλωστή. Γνώμη?

Σημείωσε πως η καραντίνα που έχω δεν θα το βοήθησε περεταίρω. Δεν είναι στρωμένη δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα μην αλλαζεις νερο αλλα αργοτερα κανε καμια μετρηση. Τα κοπρανα του ειναι σαν κλωστη διαφανη η εχει και κακα σκουρα στο ενδιαμεσο??

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Rik said:

Για την ωρα μην αλλαζεις νερο αλλα αργοτερα κανε καμια μετρηση. Τα κοπρανα του ειναι σαν κλωστη διαφανη η εχει και κακα σκουρα στο ενδιαμεσο??

Όχι φίλε πράσινα από τον αρακά

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αστο νιστκο 2 ,3  μερες και δοκιμασε μετα απο τις τροφες που σου ειπα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2019 at 1:40 AM, Rik said:

Οκ. Αστο νιστκο 2 ,3  μερες και δοκιμασε μετα απο τις τροφες που σου ειπα.

Όλα καλά φίλε.

Μετρήσεις φυσιολογικές.

Τα πτερύγια επανέρχονται το οραντα μια χαρά. Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο. Όρεξη κανονική και κόπρανα φυσιολογικά.

Παλι καλά....

Έχω μειώσει κατά 60% το μελαφιξ αύριο αλλάζω 50% και θα μειώσω κ άλλο το μελαφιξ κ Δευτέρα το σταματάω.

Πραιμ σταμάτησα να βάζω.

Όλα καλά οπότε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι Ζηση για σενα. Για φωτο πρεπει να κανεις resize σε χαμηλοτερη αναλυση. Προσεχε την διατροφη του και βαλε βιολογικο υλικο μην το αφησεις ετσι. Για τον βυθο να κανεις επιφανιακη σκουπα αλλα να μην ταραζεις τον βυθο. Καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα.

 

Την καλημερα μου...

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Χαιρομαι Ζηση για σενα. Για φωτο πρεπει να κανεις resize σε χαμηλοτερη αναλυση. Προσεχε την διατροφη του και βαλε βιολογικο υλικο μην το αφησεις ετσι. Για τον βυθο να κανεις επιφανιακη σκουπα αλλα να μην ταραζεις τον βυθο. Καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα.

 

Την καλημερα μου...

 

 

Έγινε επεξεργασία - Zisis Giorgos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Χαιρομαι Ζηση για σενα. Για φωτο πρεπει να κανεις resize σε χαμηλοτερη αναλυση. Προσεχε την διατροφη του και βαλε βιολογικο υλικο μην το αφησεις ετσι. Για τον βυθο να κανεις επιφανιακη σκουπα αλλα να μην ταραζεις τον βυθο. Καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα.

 

Την καλημερα μου...

 

Screenshot_20190504-172918_Gallery.jpg

Screenshot_20190504-172850_Gallery.jpg

Screenshot_20190504-172812_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zisis Giorgos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα ιδού τα παιδιά μου.

Κάτι άσχετο το Tandanus Catfish μπαίνει με τα χρυσόψαρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ορσντα φαινεται οτι την ακουσε ποιο πολυ απο ολα εχει και πληγες στο σωμα του και μετα ο μπλακ μουρ αλλα εξωτερικα τουλαχιστον απο οτι μπορω να δω αυτη την στιγμη Περισδοτερο τα πτερυγισ του. Το ψαρακι που λες γινεται κανα μετρο και ειναι σαρκοφαγο οποτε μην το σκεφτεσαι καν. Ηδη εισαι οριακα με αυτα τα ψαρια.... αντε να βαλεις τιποτα εντλερακια οταν θα εχεις σωστη φιλτρανση. Για την ωρα κατσε στα αυγα σου και φτιαξε τα φιλτρα σου σωστα μην εχεις καμια καινουργια εκπληξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rik said:

Το ορσντα φαινεται οτι την ακουσε ποιο πολυ απο ολα εχει και πληγες στο σωμα του και μετα ο μπλακ μουρ αλλα εξωτερικα τουλαχιστον απο οτι μπορω να δω αυτη την στιγμη Περισδοτερο τα πτερυγισ του. Το ψαρακι που λες γινεται κανα μετρο και ειναι σαρκοφαγο οποτε μην το σκεφτεσαι καν. Ηδη εισαι οριακα με αυτα τα ψαρια.... αντε να βαλεις τιποτα εντλερακια οταν θα εχεις σωστη φιλτρανση. Για την ωρα κατσε στα αυγα σου και φτιαξε τα φιλτρα σου σωστα μην εχεις καμια καινουργια εκπληξη.

Μου έκανε εντύπωση διότι το έχουν μαζί με τα χρυσόψαρα στο πετσοπ κ είπα να ρωτήσω. Θα τραβηξω φωτο αυριο.

Επίσης ξέρω ότι οι γλύφτες γίνονται τεράστιοι οπότε Ναι είπα να τσεκάρω και το θέμα χωρητικότητας.

 

Το οραντα Ναι είχε μεγάλο θέμα. Σου είχα πει ότι κάποια στιγμή πριν το βάλω στην απομόνωση κολυμπούσε οριζόντια.

Το black Moore είναι πάρα πολύ καλύτερα. Είναι το πρώτο που ασθενησε με fin rot. Μετα εμφανηστηκαν τα κοκκινα βραγχια στα αλλα ππυ οπως βλεπεις ειναι ΟΚ τωρα.

 

Του μαύρου που λες Έχουν ήδη μεγαλώσει τα πτερύγια του. Οι ασπριλες που βλεπεις ηταν σαν ψαλιδιες.

Κάνε λίγο ένα ζουμ στα βραγχια εκεί είχε μια πληγή η οποία επουλωνεται.

 

Αύριο κάνω νέες μετρήσεις και βάζω κεραμικό. Είχε μια φορά 100 μέτρων στο ταμείο. Δεν άντεχα να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Zisis Giorgos έγραψε:

Τώρα το δα. Τι ένα μέτρο ρε συ. Αυτό γίνεται καρχαριας

Καρχαρίας μπορεί να μην είναι, αλλά καταπίνει εξίσου καλά.:D

Image: Ichthyology © Australian Museum

 

image.jpeg.e7f6e332502687b0ab31c61681920e91.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SOTIRIS said:

Καρχαρίας μπορεί να μην είναι, αλλά καταπίνει εξίσου καλά.:D

Image: Ichthyology © Australian Museum

 

image.jpeg.e7f6e332502687b0ab31c61681920e91.jpeg

Ωωωω ρε φίλε...... το οραντα άνετα το κατεβάζει...

 

Άσχετο επίσης έχουμε εδώ κάτι αυτραλεζικα ψαράκια γλυκού νερού υπέροχα. Ψήνομαι άμα μετακομίσω να κάνω ακόμα ένα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...