Jump to content

Άλγη ξύλου


Har

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα το ξύλο στον κύβο και ξεκίνησε φυσικά να πιάνει άσπρη άλγη. Αν έχω διαβάσει σωστά δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός από υπομονή αφού και να το αφαιρέσω το πιο πιθανό είναι να ξαναβγεί ώστε να κάνει τον κύκλο της, σωστά;07ae985fe7bec02b72860a0f0dca92a6.jpgf9f761953d790894c9d565cffdf8cc7a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Η άλγη στο ξύλο αυξάνεται. Άσχετα από αυτό όμως επανέρχομαι με ερώτηση ίσως ανέκδοτο. Παραθέτω φωτό και διερωτωμαι. Αυτό το άσπρο υπήρχε σε φύλλο ανουμπια και γενικά μεταφέρεται μέσα στο ενυδρείο. Σήμερα πχ έχει κάτσει σε μια γωνία. Είναι ζωντανό; φαίνεται να κολλάει όπου κάθεται και μετά πηγαίνει αλλού.0ca23f06721406facb2ff755febbabee.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Απλά αφαίρεσε το.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το αφαιρέσω! Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φωτό. Είναι σαν ιστός αράχνης, σαν νευρώνες ας πω με συμπεριφορά αστερία στο περίπου. Κολλάει κάπου κι αργότερα φεύγει και κολλάει κάπου αλλού....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. Το είπα ερώτηση - ανέκδοτο!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τί θα το βγάλεις; Πρόσεξε μην κοπεί,αν γίνεται αυτό, και μείνει μέσα στο ενυδρείο κομματάκι και αρχίσει και σχηματίζεται πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με γάντι και κόλλησε πάνω. Τώρα αν έμεινε κάτι ο χρόνος θα δείξει...

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγγνώμη που επιμένω, αφαίρεσα αυτό το ότι κι αν ήταν και παρατήρησα πως γενικά υπάρχουν κάτι άσπρα σχεδόν παντού. Είναι κάτι φυσιολογικό ή πρέπει να κινητοποιηθώ;bcb7e407d63b21166ec4068c9d5797cc.jpge808041f7454859b0297c8ea7182a64f.jpg535a195d4553dc3fcb1623e84db11ec6.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε γι αυτό που βλέπω πάνω στο ξύλο, τότε ρίξε μια ματιά στο παρακάτω.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο το "περίεργο" που αφαίρεσα μάλλον είναι μυξομυκητας Oomycota και δεν ανησυχώ πολύ. Η άσπρη σκόνη διάβασα πως ίσως είναι ασβέστιο που υπάρχει στο νερό και δεν είναι κι αυτό κάτι επικίνδυνο. Νομίζω θα πάω προς Chihiros Doctor να ηρεμήσω. Άλλη συμβουλή που βρήκα γενικά είναι διπλή δόση Excel κάθε 7 ημέρες. Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα εφόσον δεν έχω ψάρια μέσα κι ελπίζω όλα να πάνε καλά. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Har έγραψε:

Το άσπρο το "περίεργο" που αφαίρεσα μάλλον είναι μυξομυκητας Oomycota και δεν ανησυχώ πολύ. Η άσπρη σκόνη διάβασα πως ίσως είναι ασβέστιο που υπάρχει στο νερό και δεν είναι κι αυτό κάτι επικίνδυνο. Νομίζω θα πάω προς Chihiros Doctor να ηρεμήσω. Άλλη συμβουλή που βρήκα γενικά είναι διπλή δόση Excel κάθε 7 ημέρες. Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα εφόσον δεν έχω ψάρια μέσα κι ελπίζω όλα να πάνε καλά. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Με διπλη δοση Excel θα σου πει αντιο Cladophora....Λιγη υπομονη και ολα θα γινουν....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και το έψαξα και όντως σε eShop αναφέρει πως δεν χρησιμοποιούμε επουδενί παραπάνω δόση. Το διάβασα σε forum και αναφερόταν σε νέα ενυδρεία χωρίς ψάρια ίσως και για αυτό το έγραφαν. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα περιμένω, πόσο μπορεί να αυξηθεί πια... ?!?!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:Είναι σίγουρα εκνευριστικό αλλά το μόνο που χρειάζεται τώρα όπως είπε και η natateo είναι υπομονή (άντε και αλλαγη νερού).

Θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει.

Σε νεοστημένο δικό μου (2 μηνών κοντεύει) ακόμα υπάρχουν απομεινάρια σε εσοχές του ξύλου, πλέον όμως δεν ενοχλούν αισθητικά.

Στην αρχή ήταν όλο το ενυδρείο σαν βλενώδης ιστός αράχνης (μπλιαχ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ναι υπομονή θα κάνω είμαι άσχετος και είναι το πιο ανώδυνο και ασφαλές εφόσον δεν επηρεάζουν αρνητικά το νερό. Σας ευχαριστώ! Σήμερα μου δημιουργήθηκε όμως μια απορία. Εφόσον το υπόστρωμά μου είναι Blau Terra Activa χρειάζομαι Excel για τα φυτά (από τώρα); Ότι φυτό έχω μέχρι στιγμής είναι εύκολο χωρίς απαιτήσεις CO2 απ' όσο έψαξα. (Anubia nana, buceplalandra, ludwigia, alternanthera red bury)

Επίσης η αλγη υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται λόγω μεγάλης ή χαμηλής ροής; Έχω την εντύπωση πως η ροή δεν είναι η ιδανική.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Καλημέρα! Ναι υπομονή θα κάνω είμαι άσχετος και είναι το πιο ανώδυνο και ασφαλές εφόσον δεν επηρεάζουν αρνητικά το νερό. Σας ευχαριστώ! Σήμερα μου δημιουργήθηκε όμως μια απορία. Εφόσον το υπόστρωμά μου είναι Blau Terra Activa χρειάζομαι Excel για τα φυτά (από τώρα); Ότι φυτό έχω μέχρι στιγμής είναι εύκολο χωρίς απαιτήσεις CO2 απ' όσο έψαξα. (Anubia nana, buceplalandra, ludwigia, alternanthera red bury)

Επίσης η αλγη υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται λόγω μεγάλης ή χαμηλής ροής; Έχω την εντύπωση πως η ροή δεν είναι η ιδανική.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Αλγη υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα στο ενυδρειο.Ροη παιζει ρολο, αλλα υπερβολικη ροη προκαλει εμφανιση αλγης, οσο και πολυ χαμηλη....

Αλτερναντερα δεν ειναι ευκολο φυτο και χωρις CO2 και καλο φωτισμο, δεν ξερω πόσο ομορφη θα γινει.

Λουντβιγια, να μην ειναι glandulosa....L. glandulosa ειναι δυσκολο φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ludwigia super red είναι! Από φωτισμό είμαι στα 1055 lm - 6500k στα 30lt. Επειδή το CO2 με τρομάζει λόγω απειρίας και δεν θέλω να γίνω δολοφόνος σκέφτομαι να πάω σε Excel για να το ελέγχω περισσότερο για αρχή τουλάχιστον. Όσο για την ροή θα πρέπει να το δω εν καιρώ μάλλον τι χρειάζεται το ενυδρείο. Έχω ένα blau 120lt/h αλλά δεν έχει κυκλική ροή το νερό και φοβάμαι μηπως δεν έχω σωστή ανακύκλωση. Θα το δω εν καιρώ με τις μετρήσεις λογικά κι έχω και eheim liberty 75 αν δω ότι χρειάζεται. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...