Jump to content

DIY προσομοίωση μέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα.. έτοιμο το ενυδρείο..

140χ40χ35..

επόμενο βήμα καπάκι με ledοταινιες..

θα γίνει χρυσοψαραδικο με 2 common ένα funcy.. με μερικές ανουμπιες..

Μαύρη αφίσα μαύρο χαλίκι.. με μερικά μέτρια βοτσαλάκια..

εδώ θελω την βοήθεια σας..

Θα φτιάξω μια κατασκευή να κάνει προσημείωση μέρας..λογικά με 4-5 γραμμές led..

2απλες και 3 rgb η το αντίθετο..

Οποίος έχει κάτι αντίστοιχο θα ήταν χρήσιμη βοηθεια του για της ώρες λειτουργίας και τις χρωματικές αποχρώσεις.. ευχαριστώ πολύ.. 7c2f9c762f2370ffd5fe69493483c978.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είσαι σίγουρος για τις ledταινίες; διότι έχω στην κατοχή μου diy ενυδρείο με καπάκι με led Και σκέφτομαι να τις αλλάξω και να βάλω κανονικές λάμπες λόγο φυτών κλπ.

Αναζητω και εγώ γνώμη αν κάνουν οι ταινίες led δουλειά αλλά τίποτα...

Επίσης καπάκι με τις υλικό θα κάνεις;  

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει σε χρυσοψαρα οποτε απλώς θελω να το φτιάξω και για μένα προσωποικα και αυτά να είναι όσο πιο κοντά στη φύση τους.. απο φυτά καμία ανουμπια θα μπει και άμα αντέξει.. αλλά και αλλιώς να πάρεις πλέον όλα τα φωτιστικά led είναι.. πιστεύω πως είναι θέμα τι ποιότητα θα βρεις να πάρεις και ποσα watt lumen και όλα αυτά που μετράνε..



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν λες προσημείωση πως το σκέφτηκες με ντιμερ και τα λοιπά;

Τέλος πάντων μια εύκολη και καλή λύση είναι να χωρίσεις της λετοντενίες σε 2 ή και 3 γκρουμ και με αντίστοιχους χρονοδιακόπτες να τα ανάβεις όπως γουστάρεις, δεν βλέπω τον λόγο να πας σε ποιο περίπλοκες κατασκευές εκτός και αν το γουστάρεις, πάντως τα ψάρια δεν θα καταλάβουν διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. Έλεγα να τραβήξω τέσσερις με πέντε γραμμές Led από τις οποίες οι δύο με τρεις να είναι απλές και οι υπόλοιπες να είναι RGB και με χρονοδιακόπτες να ανάβουν ανάλογα τις ώρες. Βέβαια έχω δει στο eBay και κάποια κοντρόλερ με 20 € που ρυθμίζονται Και τα αναβοσβήνουν στις ώρες που θέλεις και ρυθμίζουν και την ένταση. Απλώς δεν έχω βρει ακόμα τις σωστές αποχρώσεις και τις ώρες που πρέπει να ανάβουν.Λογικά θα παίξουν 3 άσπρα ένα μπλε και ένα ροζ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...