Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα. Θέλω τις συμβουλές σας. έχω μπει την διαδικασία να αφαιρέσω τον πύργο του ενυδρείου που έχει μέσα (Juwel Primo 110). Προσανατολίζομαι στα δυο επικρατέστερα brand της αγοράς. Την fluval και την eheim. Το βασικό μου άγχος είναι οι διαρροές και ο θόρυβος. έχετε κάποια πρόταση συγκεκριμένη;; Είδα το eheim clasic 250 (χωρίς να αναιρώ την fluval) αλλά μου φαίνεται οριακή η ροή. Είναι στα 440lt/hr με μανομετρικό στο 1.5m. Θεωρώ σύμφωνα με τους κανόνες του εμπορίου, ότι η ροή αυτή είναι στο 1.5m. εγώ έχω μανομετρικό στο 1.1m. Υποθέτω ότι η ροή θα ανέβει στα 500lt/hr, που είναι σύμφωνη με τον βασικό κανόνα της φίλτρανσης. έχετε κάποιες παρατηρήσεις η κάποια πρόταση για φίλτρο;;;; Το ενυδρείο είναι όπως φαίνεται την εικόνα

file-21.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σαν να λες bmw ή mercedes ειναι το ερωτημα σου, και οι δυο εταιρειες ειναι δυνατες με πολυ καλα φιλτρα με τα πλεονεκτηματα της και τα μειονεκτηματα της αντοιστιχα η καθε μια της. Το θεμα ειναι τι προδιαγραφες θες ακριβως απο αυτο (ροη, ογκο υλικων, καταναλωση ρευματος?). Αναφορικα με θορυβο και διαρροες (φτου φτου μακρια) που λες, εγω που εχω eheim της σειρας classic & pro2 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Υ.Γ ποτε μην υπολογιζεις με την ονομαστικη ροη( ειναι χωρις τα υλικα) την κυκλοφορια στα φιλυτρα..... οταν μπουν και αυτα χανει 30% περιπου αναλογα το φιλτρο και τι υλικα εχεις μεσα.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ...Τώρα με αυτό που μου λες, λέω να κάνω ένα upgrade. Να πάω στο 350 ή στο 600; Γενικά να σημειώσω ότι το ενυδρείο δεν φιλοξενεί ψάρια που από ότι έχω διαβάσει θέλουν μεγάλες ροές. Ερώτηση 2: Γιατί δύο φίλτρα;Δεν σε κάλυπτε το ένα και έβαλες και δεύτερο για καλύτερη φίλτρανση;;Η ήταν κάποιος άλλος ο λόγος; Ο σκοπός της ερώτησης είναι ότι μη  πάρω κάποιο και στο τέλος δεν φτάνει και χρειαστώ και δεύτερο, μιας και από χώρο είμαι οριακά. Καταλαβαίνεις ότι έχω μάλλον αρκετούς περιορισμούς, ή εμένα μου φαίνονται αρκετοί οι περιορισμοί. Και και μια ερώτηση άκυρη. Τα λάστιχα τι διάσταση έχουν;Έχεις βάλει και βάνες; 

 

Υ.Γ Μην παρεξηγηθώ, μιλάω στον ενικό μιας και εσύ φίλε μου απάντησες. Οποιαδήποτε επιπλέον άποψη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Οκ...Τώρα με αυτό που μου λες, λέω να κάνω ένα upgrade. Να πάω στο 350 ή στο 600; Γενικά να σημειώσω ότι το ενυδρείο δεν φιλοξενεί ψάρια που από ότι έχω διαβάσει θέλουν μεγάλες ροές. Ερώτηση 2: Γιατί δύο φίλτρα;Δεν σε κάλυπτε το ένα και έβαλες και δεύτερο για καλύτερη φίλτρανση;;Η ήταν κάποιος άλλος ο λόγος; Ο σκοπός της ερώτησης είναι ότι μη  πάρω κάποιο και στο τέλος δεν φτάνει και χρειαστώ και δεύτερο, μιας και από χώρο είμαι οριακά. Καταλαβαίνεις ότι έχω μάλλον αρκετούς περιορισμούς, ή εμένα μου φαίνονται αρκετοί οι περιορισμοί. Και και μια ερώτηση άκυρη. Τα λάστιχα τι διάσταση έχουν;Έχεις βάλει και βάνες; 

 

Υ.Γ Μην παρεξηγηθώ, μιλάω στον ενικό μιας και εσύ φίλε μου απάντησες. Οποιαδήποτε επιπλέον άποψη δεκτή.

Aν εννοεις το 350(2215) της σειρας κλασικ σε καλύπτει πλήρως πιστευω, τα eheim κλασικ πασχουν λιγο στην ροη να ξερεις αλλα εχουν καλο ογκο καδου, αν και για τι ειναι καλυτερο για φυτεμενο θα σου πουν οι ειδικοι εγω δεν τα παω καλα με τα φυτα.

Γενικως οπως σου ειπα  διαλεγουμε το φιλτρο συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου και το τι χρειάζονται οι οργανισμοι(ψαρια, φυτα, ασπονδυλα) που φιλοξενουμε εκει π.χ αλλα ψαρια θελουν μεγαλη κυκλοφορια  (αφρικανες) αλλα λιγη  (δισκοι), αλλου θελεις πολυ βιολογια ή να εχεις και χημκη φιλτρανση μεσα (τυρφη,ανθρακαπ.χ) αρα πας σε φιλτρο με μεγαλο ογκο, οπως βλεπεις παιζουν πολλοί παραγοντες ρόλο .....

Βασικα εχω 2 ενυδρεια 240λ και 360λ (ενα αφρικανες, ενα χελωνες)  και 3 λειτουργικα φιλτρα (συν ενα φλουβαλ 405 που καθετε στην αποθηκη), γι αυτο ασε με εμενα,  its a long and diffrent story.

Τα λαστιχα στη σειρα κλασσικ ειναι 12/16 εξοδου και 16/22 εισοδου.

Χωρις τα διπλα βανακια δεν γινεται δουλεια στα κλασσικ, καλύτερα μην το παρεις καν, θα ταλαιπωρηθεις  .

Υ.Γ   υπαρχουν και αλλες καλες εταιρειες, οπως η aquel, η jbl κ.α........για κοιτα λιγο και απο εκει.

 

Link to comment
Share on other sites

Eheim απο θορυβο πανε καλα, το δικο μου ecco pro δεν ακουγεται καθολου. Αρκετα μεγαλο καδο εχουν σε σχεση με το Fluval, αλλα η ροη....

Το φιλτρο που εχω γραφει οτι εχει 600λ/ω ....και αν βγαζει με φουλ υλικα +1,1μ υψος  - 300-350λ/ω...

Εμενα δεν μου φτανει στα 120λ φυτεμενο, μιλαμε για πολυ χαμηλη ροη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα αν μιλήσω για σειρά ecco μιλάω μόνο για ecco pro 300, με ονομαστική στα 750lt/h

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα λογια λενε για καποια φιλτρα JBL, αν δεν κανω λαθος, ο @Χρήστος εχει ενα- δεν θυμαμαι ποιο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ειδικα η σειρα της JBL CristalProfi εχει πολύ καλές κριτικές όσον αφορά την απόδοση και το θόρυβο...... για eheim καλά το σκέφτεσαι το ecco 300, για αυτή τη σειρα εκεί είσαι ή απο τη κλασσικ το 2215.

Απο φλουβαλ δεν ξέρω αν θα σου κάνει το 206 ίσως..... όμως καλύτερα ας πει κάποιος που τα δουλεύει τα φλουβαλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχωντας δουλεψει το Eheim 2224 Professional, κ τα Fuval 206 k 406 θα συμφωνησω με @corto maltese οτι κ οι 2 εταιρειες ειναι πολυ καλες (κ επισης  οτι εχω ακουσει πολλα παιδια να ειναι ευχαριστημενα με JBL Cristal Profi αλλα κ με Aquanova) .. με τα σκαφακια τους εγω ερχομενος απο εσωτερικα φιλτρα εμεινα υπερ ικανοποιημενος  κ να σου πω την αληθεια @natateo το α(να)πειρο ματι μου δε βρηκε τρελες διαφορες .. στον θορυβο τα fluval ειναι λιιιιιγο πιο φασαριοζικα απο το eheim αλλα μη φανταστεις κατι ενοχλητικο.. στα θετικα των fluval βαζω την ρυθμιση ροης κ τους χονδρους σε φαρδος σωληνες που δε μπουκωνουν ευκολα οπως στο eheim κοβωντας τη ροη.. αρνητικο των fluval  οι σπειρωτοι σωληνες που για μενα ειναι αβολοι κ δυσκολοι στο να τους καθαρισω καλα.. κ στα 2 ομως μπορεις να τους αλλαξεις ..                                                                               το 206 το ειχα σε ενα 60αρι με γκαπακια κ εννοειται οτι ηταν  αρκετο κ με το παραπανω.. το 2224 σε 180 λιτρα με χρυσοψαρα μου κρατουσε τη γυαλλα μου γυαλλι αλλα δυστυχως η ροη επεφτε πολυ συχνα λογω μπουκωματος των σωληνων .. το 406 το εχω μαζι με ενα  Aquanova 1200..   εγω προσωπικα προτιμω Fluval  απο eheim , με εχουνε βολεψει αρκετα.. ισως να εχει να κανει κ με το οτι το eheim μου, ειχε διαρροη ( απο τσιμουχακι- ολα μου τα φιλτρα τα χω παρει μεταχειρισμενα κ δε το ψαξα οσον αφορα συντηρηση- οποτε κ σε μια αλλαγη συνεβη το μοιραιο)!!                                                                                                                                                                                            αλλα για να κανω λιγο το συνηγορο του σατανα, γιατι θελεις να αλλαξεις το bio flow που εχεις φιλε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή θέλω να την κάνω για να δώσω ότι μπορώ παραπάνω στα ψαράκια αλλά και για αισθητικούς λόγους. το ενυδρείο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν μέγεθος. μια λάθος επιλογή που να πω την αλήθεια της ψιλομετανιώνω μέχρι σήμερα. Έπεσα και εγώ θύμα στο ότι δεν έκανα καλό διάβασμα πριν την αγορά...Εναλλακτικές προτιμήσεις είχα επομένως σε αυτά τα μέτρα και σταθμά πορεύομαι. Ο πύργος δεν είαι μεγάλος, αλλά ότι μπορώ να δώσω στα ψαράκια θα ήθελα να το δώσω, ακόμα και αυτό το λίγο. Στη fluval οι σωλήνες εισόδου-εξόδου δεν πέρνουν αντικατάσταση;; έχω παρατηρήσει, αν μιλάμε για το ίδιο, ότι είναι σπειρωτοί. Ως γνωστόν οι εσωτερικές διαμορφώσεις σε μια σωλήνα προκαλεί αποθέσεις που με τον καιρό προκαλούν προβλήματα ροής. δεν γίνεται να τοποθετηθούν άλλοι σωλήνες;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα. Ο καθαρισμός του φίλτρου κάθε πότε γινόταν; 

Link to comment
Share on other sites

Για τους ιδιους λεμε φιλε.. μπορεις να τους αλλαξεις .. ξεβιδωνεις τα πλαστικα σα παξιμαδια που χει πανω κ φορας αλλον σωληνα.. τωρα καθαρισμο καθε μηνα +- εκτος αν δεις τη ροη σου να πεφτει δραματικα ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Για τους ιδιους λεμε φιλε.. μπορεις να τους αλλαξεις .. ξεβιδωνεις τα πλαστικα σα παξιμαδια που χει πανω κ φορας αλλον σωληνα.. τωρα καθαρισμο καθε μηνα +- εκτος αν δεις τη ροη σου να πεφτει δραματικα ..

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...