Jump to content

Guppy


Basiliki Louk

Recommended Posts

Γεια σας..Θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με τα γκαπακια μου...Απομονώνεται συχνά και κάθεται στο φίλτρο μόνη της ..Τι μπορεί να συμβαίνει;

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έγκυος δε φαίνεται να είναι. Τρώει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι ,που απομονωνεται εχει θεμα (κανονικα). Μπορει να ειναι αρρωστο.

Εχεις και αλλα ψαρακια; Πότε τα πηρες; Ενυδρειο ποσα λ ειναι; Ειναι καινουργιο; Τεστακια νερου εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω και αλλα ψαράκια..Ειχα 3 και πηρα αλλα 9 την προηγούμενη βδομάδα ..60 λίτρα..Όλα είναι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρεία μικρά πλαστικά όταν ειχα χρυσοψαρα..Να το βάλω εκεί μέσα ;Αλλα δεν έχω μηχανήματα θα την πειράξει ;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο.. όταν αρχίσει να φουσκώνει από εγκυμοσύνη θα μαυρίσει η κοιλιά προς τον πρωκτό από τα ματάκια των νεογνών. Και βασικά θα πρηστεί αρκετά γιατί γεννάνε μπόλικα ψαράκια. :) 

Γενικά χρειάζεται καλές συνθήκες και να ξέρεις πως τα Guppies έτσι απλά και ξαφνικά μια μέρα χαιρετάνε και απορείς γιατί. Εγώ δε θα έβαζα ποτέ ξανά γιατί τα θεωρώ αρκετά ευαίσθητα ψάρια και βασικά δεν έβρισκα ποτέ την αιτία που τα έχανα. Ίσως φταίνε οι συνθήκες στα πετ, ίσως κάτι άλλο, δεν ξέρω. Πάντως ξεκίνα με μετρήσεις νερού όπως είπε και η @natateo και πες μας αν θέλεις τι παίζει.

 

Όσο για την απομόνωση, στη φάση αυτή δε θα την επέλεγα. Καλύτερα στο ενυδρείο με φίλτρα κλπ.,παρά σε 2lt νερού. Έκανες πρόσφατα καμία αλλαγή; Μετά την προσθήκη νέων ψαριών είδες αλλαγή ή ήταν από πριν; Προσαρμογή έκανες;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μας πεις δυο λογια για την συντηρηση του ενυδρειου σου(πότε και πόσα λ νερου κανεις αλλαγη, τι υλικα εχει το φιλτρο σου, ΄πόσο τρεχει  αυτο το ενυδρειο.

Υποψιαζομαι, οτι εισαι νεος στο χομπι και δεν ξερεις πολλα για το πως πρεπει σωστα να ξεκινησεις ενα ενυδρειο. Δεν πειραζει, αρκει να εχεις θεληση!

Διαβασε καποια αρθρα και θεματα (δες πιο κατω)

Γραφει  - Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα. Εσυ εχεις 12!

Μετρησεις νερου, οπως καταλαβα, δεν εχεις κανει και δεν ξερεις το τι πρεπει να μετρας....

Διαβασε εδω - εχει πολλα χρησιμα θεματα. Προσοχη στον κυκλο του αζωτου ....

Εχεις πολυ χοντρο και χρωματιστο χαλικι, δεν κανει για ενυδρειο.

Και το κατι πολυ βασικο! Οταν αρρωσταινει καποιο ψαρακι, πρωτα ψαχνουμε τις συνθηκες διαβίωσης (δηλ. μετρησεις νερου κανουμε) και μετα αν ολα ειναι καλα, προχωραμε και ψαχνουμε για νοσηματα.....

Καλημερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...