Jump to content

Παράξενη συμπεριφορά Garra rufa


Recommended Posts

Χαίρετε, 

 

Έχω μερικά ενυδρεία με Garra rufa ηλικίας 5-6 ετών, τα οποία είχαν κανονική συμπεριφορά όλα αυτά τα χρόνια. Εδώ και 2 εβδομάδες σε ένα μόνο από τα ενυδρεία, τα ψάρια εμφανίζουν μια παράξενη συμπεριφορά: μαζεύονται όλα σε μια γωνία, και παραμένουν γενικά στον πυθμένα, χωρίς να δείχνουν ιδιαίτερη όρεξη για φαγητό, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Οι μετρήσεις Ph, NO2, NO3 είναι οι αναμενόμενες, αλλαγές νερού γίνονται συχνά, τα φίλτρα καθαρίζονται κανονικά, και επίσης τα ψάρια δεν φαίνονται να έχουν κάποιου είδους ασθένεια (ich κλπ). 

 

Το έχετε ξαναδεί αυτό το φαινόμενο;

 

Ευχαριστώ πολύ

photo1.jpg

photo2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Φαντάζομαι τα έχεις σε σπά σωστά?Υπάρχει περίπωση να βγάλεις κανά δυό ψαράκια σε μικρότερο ενυδρείο/γυάλα για ποιό κοντινές καθαρές φωτό?

 

Δέν μπορώ να σου πώ άν είναι παράσιτο ή βακτήριο.

 

Επίσης χρησιμοποιείς κάποιο φάρμακο ήδη για απολύμανση προληπτικά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλο πρόβλημα Καταρχάς Δεν ξέρω πώς να δημοσιεύσω Έτσι αποφάσισα να απαντήσω Στη δημοσίευση ενός αλλουνού μήπως και βοηθήσει κάποιος Εμένα με το πρόβλημά μου σήμερα το πρωί καθώς σηκώθηκα είδα με την άκρη του ματιού μου δίπλα από το ενυδρείο το ψάρι να έχει πηδήξει έξω δεν το πολύ σκέφτηκα και πήγα γρήγορα και γέμισε ένα μπολ με νερό και έβαλα το ψάρι μέσα το ψάρι δείχνει να αναπνέει και μετά από λίγο άρχισε και να κινείται Το πρόβλημα είναι ότι τώρα έχει μείνει στάσιμο μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να μην το χάσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Θοδωρης Κρεββατας έγραψε:

Έχω μεγάλο πρόβλημα Καταρχάς Δεν ξέρω πώς να δημοσιεύσω Έτσι αποφάσισα να απαντήσω Στη δημοσίευση ενός αλλουνού μήπως και βοηθήσει κάποιος Εμένα με το πρόβλημά μου σήμερα το πρωί καθώς σηκώθηκα είδα με την άκρη του ματιού μου δίπλα από το ενυδρείο το ψάρι να έχει πηδήξει έξω δεν το πολύ σκέφτηκα και πήγα γρήγορα και γέμισε ένα μπολ με νερό και έβαλα το ψάρι μέσα το ψάρι δείχνει να αναπνέει και μετά από λίγο άρχισε και να κινείται Το πρόβλημα είναι ότι τώρα έχει μείνει στάσιμο μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να μην το χάσω

νομιζω οτι επρεπε να το ξαναβαλεις μεσα στο ενυδρειο και οχι σε μπωλ...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για την άμεση απάντηση

 

Ναι, πρόκειται για ένα fish spa, σου επισυνάπτω και την καθαρή φωτογραφία που ζήτησες, μαζί με ένα μικρό βίντεο. Επίσης, δεν ρίχνω κάποιο φάρμακο προληπτικά.

Η σημερινή συμπεριφορά τους είναι ότι καθονται το ένα πανω στο αλλο, πάλι στη γωνία, και υπάρχουν φορές που κάθονται σε σχηματισμό κύκλου. 

 

 

image1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποια μεγαλωσαν πιο πολυ  και τρομαζουν ?  Προσπαθησε να κρατας ιδιο μεγεθος μεσα 

Τοσα χρονια ειναι τα ιδια ψαρια η προσθετεις νεα ψαρια κατα καιρους?

Μηπως συσσωρευει στατικο ηλεκρισμο το συγκεριμενο ενυδρειο?

Με στικακια  μετρας ?

Αμμωνια δεν μετρας?

Σταματα για 2 μερες την λαμπα UV στο συγκεκριμενο ενυδρειο  

Παντως τα ψαρια φαινονται μια χαρα Κατι τα ενοχλει η τα τρομαζει Οποτε και αλλαγη θεσης ,ισως να βοηθουσε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...