Jump to content

Παρουσιάση ενυδρείου Νότιού Αμερικής με photos


ManosA

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Νότιας Αμερικής - Αμαζόνιος, <<βιοτοπικής προσέγγισης>>

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 121x51x66cm
Συνολικά Λίτρα: 350
Sump (λίτρα): -

 

Χρόνια λειτουργίας συγκεκριμμένου ενυδρείου 10 χρόνια, 9 1/2 με δίσκους και μισό χρόνο με την παρακάτω ιχθυοσύνθεση


Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: 4 geophagus surimanensis - 4 firemouth cichlids - 3 bolivian ram - 3 sturisoma panamense - 1 whiptail catfish - 5 corydoras sterbai - 11 Buenos aires tetra - 2 kuhli loach - 1 panaque bruno
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: πλάτη Juwel roots
Πέτρες: 4 lava stones
Ξύλα: Red Moorwood ξύλα κρεμασμένα ανάποδα με δεματικά από τις κόντρες
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: άμμος Carat 6

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 λάμπες Juwel (2 nature - 2 colour)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες καθημερινά με διαφορά μισής ώρας στο άνοιγμα και στο κλείσιμο (ανατολή - δύση)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 Fluval 305

                   1 Fluval 405

                   1 Fluval 406 (όλα με Siporax στα καλάθια και τα σφουγγάρια τους)

                   1 λάμπα UV Vecton 400 με λάμπα 15w

                   το εσωτερικό φίλτρο του Juwel με 3 μέρη Substrat, 1 μέρος γεώλιθο Kent Nitrate Sponge, 1 μέρος γεώλιθο API ammo chips, 1 φάκελάκι Ketapang Catappa Leaves & ενυδρειακό βαμβάκι στη κορυφή

                   2 αεραντλίες Eheim 400 σε 24ωρη λειτουργία


Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας Eheim Jager 300 (χειμώνα), 4 ανεμιστηράκια (καλοκαίρι)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 γείωση κρυμένη στο εσωτερικό φίλτρο
Διατροφή: Ocean Nutrition Diskus Flakes, Brine shrimp plus flakes & Formula one flakes

                 Omega Veggie Rounds & brine shrimp pellets

                 Tropical discus gran wild small pellets

                 κατεψυγμένη ocean nutrition artemia + spirulina + garlic (1 τάισμα την εβδομάδα)

                 1 τάισμα την εβδομάδα μουλιασμένη ξηρά τροφή με Kent Zoe & 1 με Garlic Guard

                
Παράμετροι (έχω σταματήσει να μετράω εδώ και χρόνια, τηρώντας τις ρουτινές παρακάτω, αραιά και που μετράω το ΡΗ)
pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27°C χειμώνα - 30°C με πολύ αγώνα καλοκαίρι!

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 15 ημέρες 70-80% αλλαγή νερού με προσθήκη στο ενυδρείο 60ml kent black water, 30ml Special Blend, 30ml kent Diskus Essentials & 120ml Tetravital

΄                        σκούπα βυθού σε κάθε αλλαγή επιφανειακά στην άμμο
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε μπιτόνια (75 - 75 - 120λ) με κυκλοφορητες και θερμαντήρες από την προηγούμενη ημέρα με Aquasafe, ελάχιστο ενυδρειακό αλάτι API & Sanital (3 κουταλιές σούπας ανά 75l νερού)


Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κάθε εβδομάδα προσθήκη 60ml kent black water, 30ml Special Blend, 30ml kent Diskus Essentials και αλλαγή στο βαμβάκι του εσωτερικού

                                              κάθε 15 ημέρες αλλαγή Ketapang Leaves

                                              κάθε 30 ημερες αλλαγή γεώλιθου Ammo Chips

                                              κάθε 6 μήνες αλλαγή γεώλιθου Nitrate Sponge

                                              κάθε 6 μήνες εναλλάξ (ανά 2 φίλτρα) αλλαγή στα σφουγγάρια των Fluval μαζί με ένα καλαθι Siporax κάθε φορά (το πιο παλιό)

                                              κάθε χρόνο αλλαγή στη  λάμπα UV

                                              κάθε 1 1/2 χρόνο αλλαγή στις λάμπες φωτισμού

Φωτογραφίες: τώρα που επέστρεψα και μετά την καθιερωμένη αλλαγή νερού στέλνω photos με επόμενο post


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, αναγκάστηκα να κάνω σμίκρινση σε όλες τις φωτο και σας στέλνω την 1η παρτίδα.

δεν ξέρω πως θα φάινονται, επανέρχομαι με 2η δόση:)

20190914_192811_resized.jpg

20190914_192833_resized.jpg

20190914_192838_resized.jpg

20190914_192855_resized.jpg

20190914_193204_resized.jpg

20190914_193258_resized.jpg

20190914_193505_resized.jpg

20190914_193611_resized.jpg

20190914_194002_resized.jpg

20190914_194002_resized_1.jpg

20190914_194012_resized.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν φαίνονται και πολύ καλά, έχω κάνει και αλλαγή νερού το απόγευμα, έπεσε και η σμίκρινση της ανάλυσης.......

 

κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη, άλλωστε έτσι γεννιούνται και καινούργιες ιδέες:)

20190914_192702_resized.jpg

20190914_192533_resized.jpg

20190914_192521_resized.jpg

20190914_192446_resized.jpg

20181206_192403_resized.jpg

20190914_192702_resized.jpg

20190914_192651_resized.jpg

20190914_192637_resized.jpg

20190914_192633_resized.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε, μου φάνηκε ενδιαφέρον ό,τι βάζεις τόσα συμπληρώματα στο νερό, τι σε οδήγησε σε αυτό;

Τα ψάρια πολύ ωραία, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί ποτέ τοσο παχουλά firemouth

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απορια με τη φιλτρανση...ενω εχεις φουλ σιποραξ απο οτι καταλαβα στα φιλτρα σου τα οποια θεωρούνται καλα και επαρκη για τα λιτρα σου, χρησιμοποιείς  και γεολιθο....γιατι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

 

φίλε bbetta τρώνε κάργα τα άτιμα, είναι στην ανάπτυξη τα πουλάκια μου :lol:....., όσο αφορά την ερώτηση σου για τα συμπληρώματα, το black water και τα Katappa τα χρησιμοποιώ για τις τανίνες και το black water effect στο νερό (τα ξύλα τα έχω χρόνια μέσα στο ενυδρείο, δεν έχουν άλλες να βγάλουν), το οποιο προσωπικα μου αρέσει πολύ και ταιριάζει και με τα νερά που ζουν τα ψάρια στο βιότοπό τους. το tetravital το χρησιμοποιώ ως βιταμίνες με κάθε αλλαγή, το essentials είναι ιχνοστοιχεία που βοηθούν και το special blend είναι βακτήρια (θεωρώ από τα καλύτερα) τα οποία βάζω ένα καπάκι κάθε εβδομάδα πιο πολύ για τόνωση της βιολογίας καλού κακού με δεδομένο ότι ταίζω αρκετά και κάνω αλλαγή κάθε 15 ημέρες, δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν έχω χρόνο να κάνω συχνότερα.

βασικά κάνω τα ίδια που έκανα και όταν είχα δίσκους, δεν έχω αλλάξει καθόλου ρουτίνες.

 

φίλε corto maltese όντως έχω siporax και στα 4 εξωτερικά φίλτρα που είναι και τα βασικά στη φίλτρανση, στο εσωτερικό έχω βάλει substat και 2 ειδών γεώλιθους, το nitrate sponge για τα νιτρικά και το ammo chips για την αμμωνία. έτσι το δουλεύω από την αρχή, θεωρώ ότι διαφορετικά υλικά δίνουν ποικιλία στη φίλτρανση (φυσικά υλικά όχι χημικά όπως ρητίνες) και βασικά αφού τσουλάει καλά δεν έχω λόγο να το αλλάξω, θα μπορούσα νομίζω να έχω και μόνο siporax και στο εσωτερικό, με ρωτάς γιατί έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?

 

By the way, που λένε και στα λόντρα, βάζω άλλη μία φώτο σημερινή με καλύτερη ανάλυση.

20190915_201730_resized_1.thumb.jpg.df0ebc6b938c258013404b0562885060.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο και τα ψαράκια δείχνουν υγιέστατα!

Link to comment
Share on other sites

Παραδεισος!!!

Ζεολιθο βαζεις (μαλλον) για να μην χρειαζεται να κανεις πιο συχνα αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Κάνω κάθε 15 ημέρες μεγάλη αλλαγή 70-80%, σίγουρα ο γεώλιθος αλλά και η συνολική φίλτρανση βοηθάει, διότι λόγω δουλειάς δεν μπορώ να κάνω πιο συχνές αλλαγές, κάθε εβδομάδα ας πούμε θεωρώ ότι είναι το ιδανικό για τα λίτρα αυτά, ανάλογα βέβαια και το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2019 at 10:35 ΜΜ, το μέλος ManosA έγραψε:

 

φίλε corto maltese όντως έχω siporax και στα 4 εξωτερικά φίλτρα που είναι και τα βασικά στη φίλτρανση, στο εσωτερικό έχω βάλει substat και 2 ειδών γεώλιθους, το nitrate sponge για τα νιτρικά και το ammo chips για την αμμωνία. έτσι το δουλεύω από την αρχή, θεωρώ ότι διαφορετικά υλικά δίνουν ποικιλία στη φίλτρανση (φυσικά υλικά όχι χημικά όπως ρητίνες) και βασικά αφού τσουλάει καλά δεν έχω λόγο να το αλλάξω, θα μπορούσα νομίζω να έχω και μόνο siporax και στο εσωτερικό, με ρωτάς γιατί έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?

 

Όπως το πες, αφού τσουλάει....και πως να μην, φαινεται απο την παρουσιαση  ποσο σχολαστικος και επιμελης εισαι, γι αυτο εχεις  ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...