Jump to content

Ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο ροδοστομους μαζί με white clouds mountain einai σωστό από τo p** **** μου είπανε κομπλέ αλλά μαζί με ένα θερμοστάτη

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) 

για τους ροδόστομους δεν ξέρω, αλλά τα συννεφάκια (white cloud minnow) είμαι 100% σίγουρη ότι είναι κρύου νερού ;) 

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Δήμο.:welcome:

Τα πράγματα είναι απλά. Τα white cloud είναι ψάρια κρύου νερού και ζουν σε θερμοκρασίες μεταξύ 14 και 22 βαθμών (ιδανικά 18). Οι ροδόστομοι είναι τροπικά ψάρια και ζουν σε θερμοκρασίες μεταξύ 23 και 28 βαθμών (ιδανικά 25). Στα τροπικά ανήκουν και οι μονομάχοι. Γίνεται να συνυπάρξουν αυτά τα είδη μαζί; Όχι...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Kai o thermostatis enai rithmismenos stous 24.5 bathmous

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Fluval flex einai i marka tou enidriou kai exw 4  white cloud 2 rodostomous mia garida amano kai enan monomaxo pou mou pethane simera

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

34λιτρα

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Fluval flex einai i marka tou enidriou kai exw 4  white cloud 2 rodostomous mia garida amano kai exo pou mou pethane simera

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Θα μπορούσες να δώσεις τους ροδόστομους και να κρατήσεις τα συννεφάκια

(μια γαρίδα μόνη της πώς βρέθηκε εκεί μέσα;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.. γενικά,η ψαροσύνθεση έχει θεματάκια.. και ροδόστομοι, και συννεφάκια, και ένας μονομάχος, και μια γαρίδα.. και όλα αυτά σε 35 λίτρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, για μένα κράτα τα συννεφάκια, που είναι εύκολα, σε θερμοκρασία δωματίου, αν βάλεις μερικά φυτάκια μπορεί να γίνει σούπερ.. ή να τα δώσεις όλα και να βάλεις έναν μονομάχο.. 

να μας πει και κάποιος άλλος μια γνώμη @natateo @bbetta @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ @SOTIRIS

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι πόσο σου ανέβηκε η θερμοκρασία; κανονικά στα ψάρια κρύου νερού το καλοκαίρι βάζουμε ανεμιστηράκια ..

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

To ena white clouds mou kitrinise giati?

Φιλε, @Dimos Dimos! Καλος ηρθες!

Να σε παρακαλέσω να μην γραφεις greeklish.

τωρα ξεκιναμε....

- το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και για ενα μικρο κοπαδακι White Cloud(πρεπει να παρεις 12-15 κανονικα),  ροδοστομοι..... θελουν τουλαχιστον 80λ !

και ... ειναι κοπαδοψαρα και τα δυο. Δεν γινεται να παιρνουμε ενα απ΄αυτο, ενα απο το αλλο και δωστε και εκεινο το κοκκινο και θελω και αλλο μπλε.....ομως ολοι μας (περισσοτεροι) ετσι ξεκιναμε...Σουπα  βγαινει στο τελος.

Δεν ξερω τωρα και πως να σε βοηθησω, γιατι δεν νομιζω οτι μπορεις να επιστρεψεις τα ψαρια στο καταστημα.....

Αν μπορεις, αφησε μονο τον μονομαχο.

Και βγαλε απο το ενυδρειο σου και τον Μπομπ Σφουγγαρακη και το σπιτι- ανανα του. Πιανουν χωρο μονο.

πριν 22 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Έχω στο ενυδρείο ροδοστομους μαζί με white clouds mountain einai σωστό από τo pet city μου είπανε κομπλέ αλλά μαζί με ένα θερμοστάτη

Τι περιμενεις απο ενα πετσοπ, που θελει απλα να πουλησει ψαρια. Δεν τους ενδιαφερει αν ταιριαζουν, αρκει να τα πληρωσεις.....

Το ενυδρειο πόσο τρεχει; Ειναι στρωμενο; Κανεις αλλαγες νερου; Εχεις κανει τεστ νερου;

Γραψε δυο λογια παραπανω.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ,καλό είναι να μην κάνουμε τα είδη που φιλοξενούμε να ζουν στις άκρες των ορίων τους. Ούτε να μπερδευουμε είδη με διαφορετικές ανάγκες. ....

Για μένα ένας ωραίος μονομάχος θα είναι άρχοντας! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...