Jump to content

Το νερό στο ενυδρείο μου δεν ξεθολώνει με τιποτα!


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις! Αυριο πρωι θα παω να αλλαξω το φιλτρο μου με ενα μεγαλυτερο και καλυτερο. Τωρα το πως θα βαλω το σφουγγαρακι το μικρο σε ενα μεγαλυτερων διαστάσεων φιλτρο δεν ξερω θα δω πως θα γινει..ισως αν ξεπλυνω καινουριο σφουγγαρι με νερο ενυδρείου ή να το ετοιμασω το φιλτρο και να το βυθίσω κατευθειαν να λειτουργήσει στο ενυδρείο ελπιζοντας να πανε ολα καλα χωρις να ανεβει η αμμωνια στο θεο; Είμαι λιγο ασχετος αλλα θα το βρω που θα παει

 

Αν κατάλαβα καλά θα επιστρέψεις το εσωτερικό φίλτρο στο πετ σοπ και θα πάρεις άλλο, σωστά; Αν είναι έτσι τα υλικά που έχει το φίλτρο σου τώρα θα τα αδειάσεις κάπου με νερό του ενυδρείου και θα τα βάλεις μετά στο καινούργιο φίλτρο για να σώσεις όσο περισσότερο από την αποικία των βακτηρίων που έχει δημιουργηθεί και να κάνεις λιγότερη ζημιά στα ψαράκια σου και να στρωθεί πιο γρήγορα το ενυδρείο. Φαντάζομαι πως τα υλικά δεν επιστρέφονται. Όταν μετά από κάποιο διάστημα αναπτυχθεί η βιολογία μπορείς να τα αλλάξεις και να τα αντικαταστήσεις, Το μικρό σφουγγαράκι ίσως μπορείς να το βάλεις ενδιάμεσα μαζί με το βιολογικό υλικό. Μπορεί να σου κόψει λίγο τη ροή (αν και δεν νομίζω) αλλά είναι πιο σημαντικά τα βακτήρια σ αυτή τη φάση. Μόλις σταθεροποιηθεί το σύστημα και υπάρχει στο φίλτρο σου η βιολογία που πρέπει θα ξεθολώσει αμέσως το νερό σου. Και το δικό μου έτσι ήταν, και πολύ χειρότερο, δεν έβλεπα από την μια πλευρά στην άλλη και μετά από 1-2 μέρες καθάρισε εντελώς. Καλή αρχή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vou said:

 

Αν κατάλαβα καλά θα επιστρέψεις το εσωτερικό φίλτρο στο πετ σοπ και θα πάρεις άλλο, σωστά; Αν είναι έτσι τα υλικά που έχει το φίλτρο σου τώρα θα τα αδειάσεις κάπου με νερό του ενυδρείου και θα τα βάλεις μετά στο καινούργιο φίλτρο για να σώσεις όσο περισσότερο από την αποικία των βακτηρίων που έχει δημιουργηθεί και να κάνεις λιγότερη ζημιά στα ψαράκια σου και να στρωθεί πιο γρήγορα το ενυδρείο. Φαντάζομαι πως τα υλικά δεν επιστρέφονται. Όταν μετά από κάποιο διάστημα αναπτυχθεί η βιολογία μπορείς να τα αλλάξεις και να τα αντικαταστήσεις, Το μικρό σφουγγαράκι ίσως μπορείς να το βάλεις ενδιάμεσα μαζί με το βιολογικό υλικό. Μπορεί να σου κόψει λίγο τη ροή (αν και δεν νομίζω) αλλά είναι πιο σημαντικά τα βακτήρια σ αυτή τη φάση. Μόλις σταθεροποιηθεί το σύστημα και υπάρχει στο φίλτρο σου η βιολογία που πρέπει θα ξεθολώσει αμέσως το νερό σου. Και το δικό μου έτσι ήταν, και πολύ χειρότερο, δεν έβλεπα από την μια πλευρά στην άλλη και μετά από 1-2 μέρες καθάρισε εντελώς. Καλή αρχή :)

Ευχαριστώ πολύ! Καπως θα το φτιάξω ετσι καλα υποθέτεις . οπως λες ειχα σκοπο να το κάνω και εγω για να δουμε ελπιζω να πανε ολα καλα. Ελπιζω σε 1-2-3-4 εστω μερες να εχω ενα ενυδρειο οπως το ηθελα. Είχα σκοπο μολις στρώσει να βαλω και ενα πλεκοστομο αν το λεω σωστα που ξερω οτι τρωει αλγη και αποβλητα των ψαριών γτ εχει γεμισει ο μισος βυθος. 
Σιγα σιγα ελπιζω να το βρω μακαρι δλδ γτ το θελω πολυ!! Ευχαριστω και πάλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! Καπως θα το φτιάξω ετσι καλα υποθέτεις . οπως λες ειχα σκοπο να το κάνω και εγω για να δουμε ελπιζω να πανε ολα καλα. Ελπιζω σε 1-2-3-4 εστω μερες να εχω ενα ενυδρειο οπως το ηθελα. Είχα σκοπο μολις στρώσει να βαλω και ενα πλεκοστομο αν το λεω σωστα που ξερω οτι τρωει αλγη και αποβλητα των ψαριών γτ εχει γεμισει ο μισος βυθος. 
Σιγα σιγα ελπιζω να το βρω μακαρι δλδ γτ το θελω πολυ!! Ευχαριστω και πάλι!

 

Ο πλεκόστομος δεν τρώει τις ακαθαρσίες, αλλά θα κάνει τις διπλάσιες απ' όλα τα ψαράκια σου μαζί :lol:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vou said:

 

Ο πλεκόστομος δεν τρώει τις ακαθαρσίες, αλλά θα κάνει τις διπλάσιες απ' όλα τα ψαράκια σου μαζί :lol:

Ααα ωραια θα ριξω πολυ διαβασμα σιγουρα!! χαχα 
Παντως απο τα 6 που ξεκινησα να εχω ψαράκια τωρα εμειναν 4 και το ενα παει και δεν παει μου φαινεται ειναι ετοιμο κ αυτο. Μολις εκανα ενα τεστακι και βγηκε no2 γυρω στο 4 ενω πανω μεχρι 2-3 δειχνει ΟΚ το τεστ και no3 έδειξε ΟΚ. τωρα το alkalinity gh ειναι οριακα δλδ ουτε ΟΚ ουτε στο κοκκινο. Θα κανω μια αλλαγη αυριο πρωι με το καινουριο φιλτρο και βλέπουμε. Αν εχει καποιον να προτεινει να κανω κατι αλλο. Ειμαι ολος αυτια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Ααα ωραια θα ριξω πολυ διαβασμα σιγουρα!! χαχα 
Παντως απο τα 6 που ξεκινησα να εχω ψαράκια τωρα εμειναν 4 και το ενα παει και δεν παει μου φαινεται ειναι ετοιμο κ αυτο. Μολις εκανα ενα τεστακι και βγηκε no2 γυρω στο 4 ενω πανω μεχρι 2-3 δειχνει ΟΚ το τεστ και no3 έδειξε ΟΚ. τωρα το alkalinity gh ειναι οριακα δλδ ουτε ΟΚ ουτε στο κοκκινο. Θα κανω μια αλλαγη αυριο πρωι με το καινουριο φιλτρο και βλέπουμε. Αν εχει καποιον να προτεινει να κανω κατι αλλο. Ειμαι ολος αυτια!

 

Το διάβασμα θα σε γλιτώσει από πολλά λάθη και επιπλέον θα καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα του ενυδρείου γενικότερα. Δεν ξέρω με τι μετράς το νερό, αλλά αν είναι στικς θα σε συμβούλευα να τα αλλάξεις με υγρά τεστακια. Είναι ακριβούτσικα αλλά είναι αξιόπιστα και θα σου μείνουν για πολύ καιρό. Τα ψαράκια σου υποθέτω πως είναι στα όριά τους λόγω αμμωνίας, νιτρώδων κλπ. Τάιζε τα πολύ λίγο για να παράγουν λιγότερη αμμωνία μέχρι να στρωθεί το φίλτρο σου ή ακόμα καλύτερα γύρνα τα πίσω στο πετ σοπ μήπως και τη γλιτώσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Ααα ωραια θα ριξω πολυ διαβασμα σιγουρα!! χαχα 
Παντως απο τα 6 που ξεκινησα να εχω ψαράκια τωρα εμειναν 4 και το ενα παει και δεν παει μου φαινεται ειναι ετοιμο κ αυτο. Μολις εκανα ενα τεστακι και βγηκε no2 γυρω στο 4 ενω πανω μεχρι 2-3 δειχνει ΟΚ το τεστ και no3 έδειξε ΟΚ. τωρα το alkalinity gh ειναι οριακα δλδ ουτε ΟΚ ουτε στο κοκκινο. Θα κανω μια αλλαγη αυριο πρωι με το καινουριο φιλτρο και βλέπουμε. Αν εχει καποιον να προτεινει να κανω κατι αλλο. Ειμαι ολος αυτια!

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! Καπως θα το φτιάξω ετσι καλα υποθέτεις . οπως λες ειχα σκοπο να το κάνω και εγω για να δουμε ελπιζω να πανε ολα καλα. Ελπιζω σε 1-2-3-4 εστω μερες να εχω ενα ενυδρειο οπως το ηθελα. Είχα σκοπο μολις στρώσει να βαλω και ενα πλεκοστομο αν το λεω σωστα που ξερω οτι τρωει αλγη και αποβλητα των ψαριών γτ εχει γεμισει ο μισος βυθος. 
Σιγα σιγα ελπιζω να το βρω μακαρι δλδ γτ το θελω πολυ!! Ευχαριστω και πάλι!

 

Αφού μετράς No2 είσαι σε καλό δρόμο, αλλά τις 1-2-3-4 μέρες που υπολογίζεις κάνε τις 15 και μετά βάλε μόνο 1-2  ψαράκια.

Περιμένεις άλλες 15 και βάζεις και τα άλλα 1-2 και πάει λέγοντας.

Αν θες να τα σώσεις πήγαινε τα πίσω έστω προσωρινά και τα ξαναπαίρνεις.

Όπως είναι τώρα και να σωθούν έχουν ήδη επιβαρυνθεί πολύ στην υγεία τους και συνεχίζουν να επιβαρύνονται.

Αν πάρεις άλλο φίλτρο (που πρέπει) δες εδώ που είναι φθηνά και σε προσφορά https://www.petsupermarket.gr/psaria/exoplismos/filtra/filtra-dophin

Δεν μου ακούγεται καθόλου (έχω το 2202 στα ίδια λίτρα με σένα.)

Επίσης αν πάρεις φίλτρο θα πας ακόμα πιο πίσω στο στρώσιμο (μη σου πω σχεδόν στο 0), γιατί και το μακαρόνι του να βάλεις είναι ελάχιστο σε ποσότητα σίγουρα και το σφουγγάρι θα το επιστρέψεις, άρα πίσω στο μηδέν.

Αν μπορείς γιατί αλλιώς θα σου πάρει κανένα μήνα , κράτα και αυτό το φίλτρο και πάρε και άλλο.

ΠΑΝΤΑ χρειάζεσαι ένα backup για το ο μη γένοιτω.

Συνεχίζεις με αυτό το φίλτρο όπως είναι, βάζεις και το νέο φίλτρο να δουλεύει μαζί του παράλληλα και μετά από κανένα μήνα ή και παραπάνω για να είσαι πιο σίγουρος, αφαιρείς το μικρό που έχεις τώρα και το αποθηκεύεις.

Τα ψαράκια πάντως πήγαινε τα πίσω.

Βάλε αγγελία κερατόφυλλο για την περιοχή σου και κάποιος θα βρεθεί να σου χαρίσει.

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

πριν λίγο καιρό αγόρασα ενα μεταχειρισμενο ecco pro 300, της eheim, 50 ευρά, λίγο παραπανω απο οσο χρειάζομαι, αλλα όλα τα φλτρα πλέον μπορουν να κατεβασουν την ροή απο τα βανάκια στην εισοδο /έξοδο.. εγώ έχω ένα 30 αρι φυτεμενο... πάντα υπάρχει ενας μικρός θόρυβος απο τους κύκλους του ρευματος, επειδή δουλεύει με ΑC, ένα humming, κάπου στα 36-40db...ακόμα και αυτα που λένε ότι δεν έχουν θόρυβο, προσωπικά πέρασα βαζελινη τον κεραμικό άξονα και ησυχασε πολύ... αλλα πεταω και καμια πετσέτα επάνω του και δεν ακόυγεται καθόλου...δεν βγάζει ζέστη για να ανησυχώ...

Παιδια, δεν ξερω τι γινεται τωρα με το Eheim, αλλά το ecco pro 200, που εχω πανω απο 6 (7;) χρονια- δεν ακουγεται καθολου, οταν λεω καθολου το εννοω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Μολις εκανα ενα τεστακι και βγηκε no2 γυρω στο 4 ενω πανω μεχρι 2-3 δειχνει ΟΚ

Το νερο στο ενυδρειο σου ειναι σκετο δηλητηριο! Δεν υπαρχει ΟΚ ουτε στο 1 ppm, ουτε στο 2 ppm, ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν!

Άμεσα κάνεις αλλαγη νερου τουλαχιστον 50% και δεν ταιζεις τα ψαρια καθολου. Σε μερικες ωρες  κάνεις ακομα μια αλλαγη νερου ακομα -  30% και ξανακανεις μετρηση ΝΟ2.

Και μιλαμε.

Γραψε πως λεγεται αυτο το τεστ, που λεει ΟΚ στο ΝΟ2 πανω απο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, natateo said:

Το νερο στο ενυδρειο σου ειναι σκετο δηλητηριο! Δεν υπαρχει ΟΚ ουτε στο 1 ppm, ουτε στο 2 ppm, ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν!

Άμεσα κάνεις αλλαγη νερου τουλαχιστον 50% και δεν ταιζεις τα ψαρια καθολου. Σε μερικες ωρες  κάνεις ακομα μια αλλαγη νερου ακομα -  30% και ξανακανεις μετρηση ΝΟ2.

Και μιλαμε.

Γραψε πως λεγεται αυτο το τεστ, που λεει ΟΚ στο ΝΟ2 πανω απο μηδεν.

Έχεις δικιο εγω το διατύπωσα λάθος, τα τεστάκια ειναι strips και ειναι της jbl το no3 επιτρεπει εως 20 ενω no2 ακομα και 0.5 στο δειχνει πορτοκαλι, αυστηρα 0 το θελουμε.

Σε λιγο παω στο πετ σοπ αλλα ακομα δεν ξερω τι μαρκες θα εχει εκει για να προτιμησω , ο θεος μαζι μου να επιλέξω καποιο πολυ ήσηχο και καλό.

2 hours ago, Στράτος said:

 

 

Αφού μετράς No2 είσαι σε καλό δρόμο, αλλά τις 1-2-3-4 μέρες που υπολογίζεις κάνε τις 15 και μετά βάλε μόνο 1-2  ψαράκια.

Περιμένεις άλλες 15 και βάζεις και τα άλλα 1-2 και πάει λέγοντας.

Αν θες να τα σώσεις πήγαινε τα πίσω έστω προσωρινά και τα ξαναπαίρνεις.

Όπως είναι τώρα και να σωθούν έχουν ήδη επιβαρυνθεί πολύ στην υγεία τους και συνεχίζουν να επιβαρύνονται.

Αν πάρεις άλλο φίλτρο (που πρέπει) δες εδώ που είναι φθηνά και σε προσφορά https://www.petsupermarket.gr/psaria/exoplismos/filtra/filtra-dophin

Δεν μου ακούγεται καθόλου (έχω το 2202 στα ίδια λίτρα με σένα.)

Επίσης αν πάρεις φίλτρο θα πας ακόμα πιο πίσω στο στρώσιμο (μη σου πω σχεδόν στο 0), γιατί και το μακαρόνι του να βάλεις είναι ελάχιστο σε ποσότητα σίγουρα και το σφουγγάρι θα το επιστρέψεις, άρα πίσω στο μηδέν.

Αν μπορείς γιατί αλλιώς θα σου πάρει κανένα μήνα , κράτα και αυτό το φίλτρο και πάρε και άλλο.

ΠΑΝΤΑ χρειάζεσαι ένα backup για το ο μη γένοιτω.

Συνεχίζεις με αυτό το φίλτρο όπως είναι, βάζεις και το νέο φίλτρο να δουλεύει μαζί του παράλληλα και μετά από κανένα μήνα ή και παραπάνω για να είσαι πιο σίγουρος, αφαιρείς το μικρό που έχεις τώρα και το αποθηκεύεις.

Τα ψαράκια πάντως πήγαινε τα πίσω.

Βάλε αγγελία κερατόφυλλο για την περιοχή σου και κάποιος θα βρεθεί να σου χαρίσει.

Εχω την δυνατότητα να το επιστρέψω και να συμπληρωσω χρήματα να παρω ενα αλλο οποτε αυτό θα κάνω. Δεν μπορω να δωσω επιπλέον 40-50 ευρώ για καινούριο φίλτρο απλως θα βγάλω οτι εχει μέσα που δεν χρειάζεται επιστροφή θα το αφησω σε νερό ενυδρείου και θα προσπαθήσω να τα βάλω στο νέο φίλτρο μπας και σωσω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Έχεις δικιο εγω το διατύπωσα λάθος, τα τεστάκια ειναι strips και ειναι της jbl το no3 επιτρεπει εως 20 ενω no2 ακομα και 0.5 στο δειχνει πορτοκαλι, αυστηρα 0 το θελουμε.

Σε λιγο παω στο πετ σοπ αλλα ακομα δεν ξερω τι μαρκες θα εχει εκει για να προτιμησω , ο θεος μαζι μου να επιλέξω καποιο πολυ ήσηχο και καλό.

Εχω την δυνατότητα να το επιστρέψω και να συμπληρωσω χρήματα να παρω ενα αλλο οποτε αυτό θα κάνω. Δεν μπορω να δωσω επιπλέον 40-50 ευρώ για καινούριο φίλτρο απλως θα βγάλω οτι εχει μέσα που δεν χρειάζεται επιστροφή θα το αφησω σε νερό ενυδρείου και θα προσπαθήσω να τα βάλω στο νέο φίλτρο μπας και σωσω τιποτα.

 

Χρειάζεται ροή και όχι μόνο να μείνει στο νερό.

Φοβάμαι ότι δε σώνεις τίποτα έτσι.

Βγάλε όμως τα ψαράκια πριν τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Στράτος said:

 

Χρειάζεται ροή και όχι μόνο να μείνει στο νερό.

Φοβάμαι ότι δε σώνεις τίποτα έτσι.

Βγάλε όμως τα ψαράκια πριν τα χάσεις.

Αν μεινει το μακαρονι κ το σφουγγαρι για μια ωρα στο νερο θα χαθουν δλδ μεχρι να επιστρέψω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Αν μεινει το μακαρονι κ το σφουγγαρι για μια ωρα στο νερο θα χαθουν δλδ μεχρι να επιστρέψω;

 

 

 

Για τόσο νομίζω όχι, αλλά βάλε ότι μέχρι να πλύνεις-στήσεις το φίλτρο, να το γεμίσεις να κάνεις και priming ,αν σου πιάσει κι εύκολα βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα.

Εγώ επειδή το φίλτρο το έβαλα στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο , θα έλεγα ότι έκανα αρκετή ώρα μέχρι να λειτουργήσει.

Δυστυχώς δεν είναι λάμπα που πατάς διακόπτη και ανάβει το εξωτερικό φίλτρο και επειδή δεν έχεις ξαναβάλει είμαι σίγουρος ότι θα σου πάρει πολύ χρόνο.

Αυτό επειδή σου προτείναμε εξωτερικά φίλτρα.

Εκτός αν πας σε μεγάλο εσωτερικό φίλτρο που θα σου πιάνει και αρκετό χώρο μέσα στο ενυδρείο, όπου ο χρόνος είναι μέχρι να ταιριάξεις τα υλικά μέσα και να το βάλεις στην πρίζα.

Μην κοιτάξεις πάντως μόνο την ροή. Η ροή από μόνη της δεν λέει τίποτα. Χρειάζεσαι χώρο για τα υλικά.

Αυτά τα φίλτρα που λένε για πχ 60 λίτρα είναι για να βάλεις ας πούμε 2 ψαράκια.

Αν έχεις σκοπό να εκμεταλευτείς όλα τα λίτρα σου για ψαράκια, θα χρειαστείς αρκετά μεγαλύτερο από αυτά που δίνουν στα σετάκια οι κατασκευαστές.

Λένε για 60 λίτρα, αλλά όχι για πόση ιχθυοφόρτιση.

Άλλο να έχεις ένα ψάρι στα ίδια λίτρα και άλλο 10, για να μη πάμε και στα διαφορετικά είδη ψαριών που χρειάζονται διαφορετικές ανάγκες φίλτρανσης.

Πάρε το μεγαλύτερο που μπορεί η τσέπη σου και χαμένος δε θα βγεις.

Αν δεν έχει το μαγαζί dophin, που δύσκολο να το έχει και στην ίδια τιμή, πάρε κάτι άλλο αντί για φίλτρο και δώσε τα 38 ευρώ που είναι προσφορά για να πάρεις το 2202 στο λινκ που σου έδωσα.

Δεν κάνω διαφήμιση , αλλά πραγματικά είναι value for money και το ρίσκαρα γιατί ο πωλητής μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο και θα κάνει μόνο θόρυβο.

Όχι μόνο δούλεψε και δουλεύει, αλλά δεν ακούγεται κιόλας τίποτα!

Δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και δεν θα το μετανοιώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Στράτος said:

 

 

Για τόσο νομίζω όχι, αλλά βάλε ότι μέχρι να πλύνεις-στήσεις το φίλτρο, να το γεμίσεις να κάνεις και priming ,αν σου πιάσει κι εύκολα βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα.

Εγώ επειδή το φίλτρο το έβαλα στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο , θα έλεγα ότι έκανα αρκετή ώρα μέχρι να λειτουργήσει.

Δυστυχώς δεν είναι λάμπα που πατάς διακόπτη και ανάβει το εξωτερικό φίλτρο και επειδή δεν έχεις ξαναβάλει είμαι σίγουρος ότι θα σου πάρει πολύ χρόνο.

Αυτό επειδή σου προτείναμε εξωτερικά φίλτρα.

Εκτός αν πας σε μεγάλο εσωτερικό φίλτρο που θα σου πιάνει και αρκετό χώρο μέσα στο ενυδρείο, όπου ο χρόνος είναι μέχρι να ταιριάξεις τα υλικά μέσα και να το βάλεις στην πρίζα.

Μην κοιτάξεις πάντως μόνο την ροή. Η ροή από μόνη της δεν λέει τίποτα. Χρειάζεσαι χώρο για τα υλικά.

Αυτά τα φίλτρα που λένε για πχ 60 λίτρα είναι για να βάλεις ας πούμε 2 ψαράκια.

Αν έχεις σκοπό να εκμεταλευτείς όλα τα λίτρα σου για ψαράκια, θα χρειαστείς αρκετά μεγαλύτερο από αυτά που δίνουν στα σετάκια οι κατασκευαστές.

Λένε για 60 λίτρα, αλλά όχι για πόση ιχθυοφόρτιση.

Άλλο να έχεις ένα ψάρι στα ίδια λίτρα και άλλο 10, για να μη πάμε και στα διαφορετικά είδη ψαριών που χρειάζονται διαφορετικές ανάγκες φίλτρανσης.

Πάρε το μεγαλύτερο που μπορεί η τσέπη σου και χαμένος δε θα βγεις.

Αν δεν έχει το μαγαζί dophin, που δύσκολο να το έχει και στην ίδια τιμή, πάρε κάτι άλλο αντί για φίλτρο και δώσε τα 38 ευρώ που είναι προσφορά για να πάρεις το 2202 στο λινκ που σου έδωσα.

Δεν κάνω διαφήμιση , αλλά πραγματικά είναι value for money και το ρίσκαρα γιατί ο πωλητής μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο και θα κάνει μόνο θόρυβο.

Όχι μόνο δούλεψε και δουλεύει, αλλά δεν ακούγεται κιόλας τίποτα!

Δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και δεν θα το μετανοιώσεις.

Ενταξει παω απο εκει και βλέπω. Ευχαριστω πολυ ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Έκανες εμένα quote και με τρόμαξες ?

Ετρεχα στην δουλια, δεν προσεξα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

βρήκες άκρη?

τι αγόρασες?

 

αν και δεν ειναι προτροπή αυτό, η δοπηιν εχει ενα φίλτρο με UV-C ενσωματωμένο,

κάτι που κάνει θαυματα στην άλγη και στους βλαβερούς αιωρούμενπος οργανισμους...

και στο προτείνω, και δεν στο προτείνω,...

Το UV-C, ειναι ιδανικό για καθαρό νερό, αλλα πολλοι θα πουν, ειναι υπερβολή,

εγω χρησιμοποίησα για αρκετό καιρο τέτοια λάμπα, σε 400αρι και ειχα τέλεια γλαφυρο νερό...

και το ξανασκέφτωμαι για το πολύ μικρότερο που έχω τώρα, τέλος πάντων, μια σκέψη...

 

να πω και τουτο, επειδη το UV-C καταστρέφει κάποιους τύπους πλαστικού, τους αποσαθρώνει,

η eheim, δεν το ενσωματώνει, αλλα το πουλά ξεχωριστά...

 

πες μας τι πήρες όμως...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...