Jump to content

Tetrosomus Gibbosus ||


Recommended Posts

Πηρα το θαρος να σας παρουσιασω το καινουργιο μελος στο Reef Aquarium που εχω προκειται για το Pyramid luggage fish,Το οποιο πολυ απο εσας γνωριζουν

Ειναι εντελως ακυνδυνο και ακακο με τους υπολοιπους συγκατοικους του.Ενω στο καταστημα μου ειπαν πως δεν ειναι δυσκολο στο φαι και πως τρωει σχεδον ολες τις κατεψ. και ζωντανες τροφες(Αρτεμια μυσις κ.τ.λ.9Για τι το προβλημα μου ηταν πως αν ηταν μηπως ειναι απο τα ψαρια οπου τρωνε πολυ αργα και οι συγκατικοι ειναι 2 Doktor,ena Triger kai ta 2Clown,κι οπως καταλαβαινετε θα εμενε συνεχεια νηστικο.Ευτυχως ομως οι φοβιες μου

διαψευθηκαν μιας και σημερα οπου ταισα τρεις φορες για να δω συμπεριφορα,ειναι κινητικοτατος και γρηγορος στο φαγητο.Οποτε νομιζω πως η μικρη μου Πυραμιδα ειρθε κι εδεσε πολυ ομορφα στο μικρο μου θαλασσιο κοσμο.

Μια μονο ερωτηση εχω σε καποια σημεια του ενυδρειου οπου υπαρχει μεγαλυτερο ρευμα απο τις αντλιες τον παιρνει μαζι,μην φανταστητε παρα πολυ αλλα συμβαινει φυσικα ομως και υπαρχου και καποια αλλα σημια στο ενυδρειο οπου η κυκλοφορια ειναι πολυ ποιο χαμηλη δεν εχει κανενα προβλημα.Τελος για το προφιλ του φιλου

μας κοιταξα στην παρακατωτ σελιδα http://www.meerwasser-lexikon.de/de/23/283...us/gibbosus.htm

οπου εκει Η κυρια που κανει το σχολιο δεν μας τα παρουσιαζει ολα ροδινα και μαλιστα αναφερει και για ταισμα

στο στομα.Η παρακατω φωτο που θα δειτε δυστυχως δεν ειναι και τοσο καλες οστωσο μπορειται να ψεχωρισεται

για ποιο ειδος μιλαμε και να πειτε την γνωμη σας.Καθε σχολιο και συμβουλη δεκτη.

post-736-1195586084_thumb.jpg

post-736-1195586103_thumb.jpg

post-736-1195586121_thumb.jpg

post-736-1195586141_thumb.jpg

post-736-1195586164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το μονο που μπορω να πω ειναι να σου ζησει και οτι ειναι κουκλακι....

προσεχε μονο αν μπορεις τους κυκλοφορητες οσο ειναι μικρο γιατι μπορει πολυ ευκολα να το ρουφηξουν και να μην μπορει να φυγει

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο ψαράκι.

Από προσωπική μου εμπειρία, διαπίστωσα ότι είναι πράγματι εντελώς άκακο, τουλάχιστον σε νεαρά ηλικία, αφού το δικό μου ήταν μόλις 1,5cm.

Δεν έδειχνε καμία περίεργη συμπεριφορά προς τα ασπόνδυλα, τα κοράλλια και τα υπόλοιπα ψάρια, τα οποία ταυτόχρονα το αντιμετώπιζαν με ιδιαίτερο "σεβασμό" και δεν το ενοχλούσαν καθόλου, παρά το μικρό του μέγεθος.

Έτρωγε κατεψυγμένη τροφή, κατά προτίμηση αρτέμια και έβοσκε τα κοπήποδα από τα τζάμια.

Παρόλο που φαινομενικά, όλα πήγαινα τέλεια, κάποια μέρα χάθηκε, για άγνωστους λόγους και από τότε δεν επιχείρησα να ξαναβάλω τέτοιο είδος.

Δεν ξέρω, μπορεί να ήταν τυχαία η απώλεια.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε σένα κα να το δεις να μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχευς σου Νικο η συμπεριφορα του ειναι ακριβως οπως την περιεγραψες,το μεγεθος του ειναι και εμενα γυρω στα 2cm και γιαυτο το λογο αρχισα να σκεφτομαι και ερωτω μηπως μπορω να προσθεσω κι ενα Lactoria fornasini || Thorn back luggage fish HTTP το οποιο ειναι κι αυτο ειναι οπως διαβαζω φιλησιχο αλλα δεν γνωριζω αν δυο luggage fish μπορουνε να συνυπαρξουν μαζι. http://www.meerwasser-lexikon.de/de/23/154...a/fornasini.htm

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου πρωινέ συνάδελφε!!!!

Νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την συνύπαρξη των δύο ειδών, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο στάδιο ανάπτυξης. Αργότερα θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Την Καλημερα μου Νικο αυτο με προβληματιζει,τωρα που ειναι μικρα και στο καταστημα που το πηρα εχει μαζι 2,και3 ειδη ξεχωριστα ομως μεγαλωνοντας δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτελους βρηκα τον τροπο χωρις να μικραινω τις φωτογραφιες μου να μπορω να τις δημοσιευω

παρακαλω οι υπευθινοι εαν θελουν μπορουν να σβησουν τις τελευταιες μου απαντησεις μιας κι εκανα

τεστ σε καποιο παλιο μου θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ζωντανά σου! Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε νεαρή ηλικία σχεδόν πάντα αργά η γρήγορα καταλήγουν νεκρά ρουφηγμενα από κάποια αντλία είτε συμβατική είτε τύπου stream.Για να ευημερήσουν χωρίς πρόβλημα θέλουν περιβάλλον με ήρεμα νερά πράγμα που τα κάνει ασύμβατη επιλογή σε περιβάλλον reef.Μακάρι να μην συμβεί αυτό σε εσένα φίλε μου Στρατο αλλά λίγες οι πιθανότητες......

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασα το ψαρι οιδιοκτητης μου ειπε πως μολις τα ειχε εισαγει και μου εδωσε σαν Καραντι 2 βδομαδες.

Το δικο μου δυστυχως πριν να κλεισει εβδομαδα το βρηκα ενα πρωινο νεκρο.Χωρις να ξερουμε το λογο βεβαια

δεν ηταν λιγες οι φορες που τον ξεκολησσα απο αντλιες.Στην ανταλαγη για τους παραπανω λογους που ειδη αναφεραμε εδωσα κατι παραπανω και πηρα ενα Γιατρο για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.Παντως προκειται για αξιολατρευτο ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...