Jump to content

Reef Stratos


stratos

Recommended Posts

Μετα απο τρεις και λιγο παραπανω μηνες ζωης του ενυδρειου μου σκεφτηκα να κανω μια παρουσιαση αν και η φωτ.μηχανη δεν με βοηθησε και πολυ.Οι διαστασεις ειναι 100χ40χ50 δηλαδη 200λιτρα,χρησιμοποιηθηκε25/27 ζωνντανος βραχος και περιπου 20 κιλα αμμο απο αραγωνιτη επεισης ζωντανη.Αλαγες κανω καθε 10 με 14 μερες 50λ.τωρα που ειναι αρχη και αυτο για τα νιτρικα.

Οι μετρησεις μου ειναι οι εξης,

Calcium 430

Alkalinity dkh7

Salinity 1025

PH 8,1-8,3

Magnesiun 1300

Temperature26

Amonia 0

Phosphate0

Nitrit,Nitrate 0

Φιλτρανση εχει αναλαβει ενα εξωτερικο της JBL Crystal profi 250 με υλικα απο κατω προς τα πανω

βιοσφαιρες

Α)μακαρονι

Β)σουμπστρατ και ενα ακομη υλικο οπου ειναι πιο πορωδεις

Γ)Ενεργο ανθρακα,αντιφωσφορο και λιγο Υαλοβαμβακαοπου αλαζονται καυε μηνα το υπολοιπο φιλτρο εδω και τοσους

μηνες δεν το εχω πειραξει

Σκιμερ της Aqua Medic kai mondelo Aqua Medic Turboflotor 1000.

Φωτισμος 6 λαμπες τ5 4x 39w και 2x 54w . Απο τις οποιες ειναι 4λυκες και δυο γαλαζιες,τις αγορασα οταν δεν γνωριζα σχεδον τιποτα αλλα πανω στους εξη μηνες θα γινουν καποιες αλαγες.Αν και προ το παρων τα κοραλια δειχνουν υγιεις εως τωρα Διαρκεια του φωτισμου ειναι γυρω στεις 14 ωρες ενω αναβουν και κλεινουν εναλαξ.Την νυχτα καιει μια λαμπα 9w για προσομοιωση του φεγγαριου.

Απο ζωντανα εχουμε τα εξης.

Blue Tang,Yellow tang,Zebrasoma veliferum,μια Σμερνα Echidna nebulosa ακακη εντελως εναν αστερια 2γαριδες οπου καθαριζουν τα ψαρια απο παρασιτα,εναν Αχινο,3 σαλιγγαρια και 4,5 καβουρακια με τα σπιτακια τους,και ενα τριγκερ Odonus niger οπου κι αυτος δεν πειραζει τιποτα

Απο κοραλια εχω Ανεμονεs.Lps ,Sps annd soft Corallen

O

post-736-1196201611_thumb.jpg

post-736-1196201634_thumb.jpg

post-736-1196201666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μου εμεινα μανο 81κ και εχω γυρω στι δεκα φωτο ακομα να στειλω και δεν ξερω με ποιον τροπο.

Επεισης ξεχασα τα δυο κλοουν φισ οπου ολη την μερα τους τηνν περνανε με την αγαπιμενη τους ανμωνη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το σύστημά σου και πολύ καλές οι τιμές του νερού.

Μια ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, θα βοηθήσει πολύ περισσότερο την οξυγόνωση και τη λειτουργικότητα των ζωντανών βιολογικών υλικών.

Να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε με με ποιο τροπο μπορο να μικρυνω τις φωτ.γιατι σε αυτες οπου ακομα δεν διμοσιευσα δειχνουν τη σταδιακη εξελιξη του ενυδρειου μου.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ακουω γνωμες και συμβουλες οπως και για τη σμικρηση των φωτο δεν εχω βρει τον τροπο πως γινεται και εχω σημαντηκεσ φωτο να προβαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ακουω γνωμες και συμβουλες οπως και για τη σμικρηση των φωτο δεν εχω βρει τον τροπο πως γινεται και εχω σημαντηκεσ φωτο να προβαλω.

Αν δεν έχεις κάποιο σχετικό πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών, θα πρέπει να γίνεται με κάποιο τρόπο από τα windows. Δεν γνωρίζω όμως για να σε βοηθήσω. Ψάχτο λίγο στις ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την φωτο και πατάς δεξί κλικ.

Στον πίνακα που θ’ανοίξει πατάς ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.

Μετά πατάς ΕΙΚΟΝΑ, και στον πίνακα που ανοίγει, επιλέγεις ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ / ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.

Για κάνε μια προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την φωτο και πατάς δεξί κλικ.

Στον πίνακα που θ’ανοίξει πατάς ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.

Μετά πατάς ΕΙΚΟΝΑ, και στον πίνακα που ανοίγει, επιλέγεις ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ / ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.

Για κάνε μια προσπάθεια

:hysterical:

συνήθως τα προγράμματα που σε βοηθάνε να δεις τις εικόνες .. έχουν δυνατότητα επεξεργασίας ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιο σχετικό πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών, θα πρέπει να γίνεται με κάποιο τρόπο από τα windows. Δεν γνωρίζω όμως για να σε βοηθήσω. Ψάχτο λίγο στις ιδιότητες.

Δυστυχως προγραμα επεξεργασιας φωτογραφιων δεν εχω και απο τα windows δεν γινεται τιποτα στην συνεχεια

εκανα αυτο που μου προτεινε ο NAVY αλλα και παλι τζιφος.Αυτο που με στεναχωρει πραγματικα ειναι οπου εδω και τρεις μηνες συλεγα στοιχεια και εβγαζα φωτος για να δειξω την εξεληξει του Reef μεσα σε λιγο σχετικο καιρο

και να παροτρεινω ολλους αυτους που θελουν να διμηουργησουν ενα Reef και δεν το τολμουν για οποιοδηποτε λογο.

Φανταζομαι το καλυτερο προγραμα επεξεργασιας των φωτογραφιων ειναι το ΡΗΟΤΟSΗΟΡ.Αν οχι προτεινεται και κανενα αλλο για να δω ποιο θα αγορασω τελικα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει δώσει απάντηση ο Φίλος Ζ.Χ. στην κατηγορία της φωτογράφισης. Την είδες???

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως προγραμα επεξεργασιας φωτογραφιων δεν εχω και απο τα windows δεν γινεται τιποτα στην συνεχεια

εκανα αυτο που μου προτεινε ο NAVY αλλα και παλι τζιφος.

Γιατί ???????????

Σε ποιο σημείο κόλλησες ?

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι,

Ωραίο είναι.

Να σε ρωτήσω κάτι για την μεσαία φωτό της δεύτερης δημοσίευσής σου?

Η ανεμώνη κατευθύνεται προς τον κυκλοφορητή ή είναι ιδέα μου?

Επίσης πόσο καιρό συμβιώνουν ο niger trigger με τις γαρίδες σου? (σου εύχομαι να το κάνουν για πολύ.)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι,

Ωραίο είναι.

Να σε ρωτήσω κάτι για την μεσαία φωτό της δεύτερης δημοσίευσής σου?

Η ανεμώνη κατευθύνεται προς τον κυκλοφορητή ή είναι ιδέα μου?

Επίσης πόσο καιρό συμβιώνουν ο niger trigger με τις γαρίδες σου? (σου εύχομαι να το κάνουν για πολύ.)

Οχι φιλε μου αυτος ειναι ο κυκλοφορειτης απο το Skimer.Oso για τον Niger τις πλησιαζει μονο οταν τον κανουν τα Κοσμετικ του ελπιζω και στο μελλον να μην εχω προβληματα γιατι ειναι πολυ λαιμαργο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:thumbup:

Μπορείς να βάλεις μια ολόκληρη φωτογραφία του ενυδρείου σου? Έτσι θα μπορέσουμε να δούμε την εξέλιξή του και θα μας βοηθήσει να βγάλουμε κάποια συμεράσματα.

Λάμπες άλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...