Jump to content

Sos!!!!


mahites9

Recommended Posts

ρε παιδιά έχω σε ένα 60άρι 6 πάφερ travancoricus.εδώ και 2-3 ημέρες βλέπω τα 5 και δεν μπορώ με τίποτα να βρω το 6ο.

να φανταστείτε πριν λίγο τα 5 ήταν μπροστα στο τζάμι και τα έβλεπα και ταυτόχρονα έβαλα το χέρι μου πίσω στα φυτά ώστε να βγει και το 6ο αν ήταν κρυμμένο αλλά τίποτα (ξέρω δεν ενδύκντειτε αλλά τι να κάνω)

υπάρχει περίπτωση να το έχει ρουφήξει το σωληνάκι του εξωτερικού φίλτρου???αλλά πως αφου αυτό πιέζει προς τα έξω.

αν πάλι ήταν νεκρό δε θα φαινόταν??να αιωρείτε ή κα΄τι.

βοήθειαααααααα

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να το έχει ρουφήξει κάνα φίλτρο

Αν έχει πεθάνει παίζει να μη το βρείς ποτέ. Συνήθως απλά εξαφανίζονται. Αν δε το δείς μετά από 2-3 μέρες ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

μου έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα.και δεν τα έχω και πολύ καιρό,κανένα μήνα

καλα το φίλτρο πως ρίναι δυνατόν να τα ρουφήξει???αφού η πίεση είναι προς το ενυδρείο????μπορώ να κάνω κάτι ώστε να αποφύγω μελλοντικά προβλήματα???πχ να βάλω την άκρη του σωλήνα πάνω από την επιφάνεια του νερου??αν και αυτό από ότι μου είπαν δεν είναι καλόγια τα φυτά εε??

δηλαδή προτείνεις απλά να περιμένω μπας και εμφανιστεί,να μην βγάλω φίλτρα μπας και το βρω κλτ κλτ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μόλις το βρήκα νεκρό ανάποδα στο πίσω μέρος του ενυδρείου......

κρίμα.....

υπάρχει περίπτωση να το ρούφηξε το φίλτρο και να το έφτυσε πίσω??????

κάτι άλλο που μπορεί να έχει συμβεί????να το σκότωσαν τα άλλα δε νομίζω έτσι????

εν τω μεταξύ τα υπόλοιπα φαίνονται μια χαρά δραστήρια και είχα κάνει και μετρήσεις προχθές και ήταν όλα μηδενικα

τα φώτα σας please ώστε να μην την ξαναπάθω

Link to comment
Share on other sites

το σωλήνα του φίλτρου να τον ανεβάσω πάνω από την επιφάνεια για καλό και για κακό?????

ναι ρε γαμώτο αλλα τα άλλα είναι μια χαρά.εκτός από ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3 τι άλλο να ελέξω???????

υπάρχδει και κάτι άλλου που ούτε θέλω να το σκέφτομαι ότι το έπιασα κατά λάθος με τη σκούπα βυθού καθώς καθάριζα και έτσι μικρό που είναι και στο πίσω μέρος του ενυδρείου δεν το είδα

να ρωτήσω και κάτι άλλο γενικά,αν βρω άλλο παφεράκι να το βάλω μέσα ή όπως στα πιράνχας θα έχει πρόβλημα συγκατήκησης με τα υπόλοιπα???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα εβαζα αλλο αυτή τη στιγμή μιας και εχεις ακόμα 5 που είναι ΟΚ για τα λιτρα σου.

Εξαλλου θα θελήσεις να βαλεις και άλλου συγκατοίκους, ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω το σκέφτομαι.....έλεγα να τα αφήσω μόνα τους.....αν βάλω άλλο λες να υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους εεεε????

έχεις κάτι να μου προτείνεις????βασικά στο άλλο ενυδρείο που έχω υπάρχουν 3 red belly & 3 pleco και σκεφτόμουν να βάλω το ένα πλέκο στο άλλο καθώς είναι το πιο μοναχικό και μάλλον αδύναμο από τα 3....

λες να υπάρχει πρόβλημα αν το αλλάξω ενυδρείο?????εννοώ επειδή έχει προσαρμοστεί σε κάποιες συνθήκες.....τι άλλο μπορώ να βάλω????

για το σωλήνα δε μου είπες????

Link to comment
Share on other sites

Η έξοδος του νερου δεν προκαλει κανενα προβλημα. Μόνο την είσοδο πρεπει να προσεξεις μήπως ειναι πολύ μεγαλη. Δεν θυμαμαι τι φιλτρο έχεις στο ενυδρειο σου, πάντως εγω εχω σε 45 λιτρα ενα εσωτερικο 450λιτρα την ωρα με φλογερα στην εξοδο. Εδω και ενα χρονο κανενα προβλημα. Για την εξοδο φροντισε να εχεις καλη αναταραξη γιατι οπως και τα πιρανια, θελουν καλη οξυγονωση.

Για συγκατοικους μπορεις να βαλεις οτοκυκλους και κουλι λοουτς.

Ο πλεκο σου δεν ξερω τι ειδος ειναι και ποσο μεγωλώνει και δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον αφησουν ησυχο τα παφερ.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα eheim 2211 300λ/ώρα και μία αεραντλια eheim 200.Στην είσοδο αποκλείεται να τραβήχτηκε διότι δε χωράει.....αν και θα με βόλευε αυτή η εκδοχή διότι θα ήταν οκ το ενυδρείο.από τι άλλο μπορεί να έχει πεθάνει,εννοώ ρΗ κτλ.είναι δυνατόν να επηρεάσουν τόσο πολύ???

είχα φλογέρα αλλά μου είπαν τα παιδιά στο φόρουμ ότι δεν κάνει καλό στα φυτά και την έβγαλα.....τι να κάνω να την ξαναβάλω κάτω από την επιφάνεια ώστε τουλάχιστον να περιορίσω τη διατάραξη????

έχω ψιλοαχωθεί καθώς θα φύγω την παρασκευή για 10 ημέρες και θέλω να εξασφαλιστώ για αυτότο διάστημα

μπορείς να μου πεις την επίσημη ονομασία των ψαριών που μου είπες????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ....το 2ο που μου έστειλες είναι τύπος σαλιγκαριού????δεν το έχω ξαναδεί....

να σε ρωτήσω εσύ τη φλογέρα σου την έχεις πάν από τη στάθμη του νερού????με τα φυτά δεν είχες κ'άποιο πρόβλημα έτσι???να σαπίζουν κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

αν και μάλλον θα βάλω οτόκυκλους αν βάλω καθώς το διάβασα και στο dwarfpuffers.πόσους λες να βάλω???2-3??

δε θα υπάρχει πρόβλημα που θα μπουν μετά τα πάφερ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικό μου έχω εξι. Τους εβαλα μετά το παφερ και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ουτε που ασχληθηκαν μαζί τους. Βέβαια πάντα υπάρχει ο κινδυνος να πεσεις σε "στραβόξυλο" αλλά απότι διαβαζουμε 99% δεν θα εχεις πρόβλημα.

Βέβαια καλό ειναι να το καθυστερήσεις λίγο, για να κλείσει τουλάχιστον 2-3 μηνες το ενυδρειο σου μιας και οι οτος ειναι αρκετα ευαισθητοι και οταν τους πάρεις κανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσαρμογή με χαμηλωμενα φωτα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

σε έχω πρήξει αλλά τι να κάνω τώρα τα μαθαίνω τα πάφερ

όταν λες πολύ καλή προσαρμογή με χαμηλωμένα φώτα τι ακριβώς εννοείς????τώρα έχω μια phillips 15W

να σε ρωτήσω εσύ τη φλογέρα σου την έχεις πάν από τη στάθμη του νερού????με τα φυτά δεν είχες κ'άποιο πρόβλημα έτσι???να σαπίζουν κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσαρμογή σημαίνει τουλάχιστον μια ώρα προσθετουμε νερό σταγονα-σταγονα στη σακουλα που εχουμε αγορασει τα ψαρια. Ο χώρος που κανουμε την προσαρμογή δεν εχει πολύ φως και πριν ριξουμε τα ψαρια στο ενυδρειο σβηνουμε τα φωτα αφηνοντας μονο καποιο φως στο δωματιο ωστε να μην ειναι τελειως σκοταδι. Εχουμε από πριν ταίσει τους παλιους κατοικους του ενυδρειου και τους αφηνουμε όλους να ηρεμησουν για καμποσες ώρες ή μεχρι την επόμενη μερα.

Η φλογερα εμενα ειναι μεσα στο νερό και κανει μια ικανοποιητική ανατάραξη. Τα φυτα που εχω είναι μαλλον ευκολα. Επειδή όμως εχω 36 βατ φως στα 45 λιτρα εχω προσθεσει και diy co2 και λιπαινω... Πάντως δεν θα εχεις πρόβλημα με τα φυτα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...