Jump to content

διαστασεις ενυδρειων και λιτρα


nset

Recommended Posts

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα τις διαστασεις ενος ενυδρειου σε σχεση με τον ογκο του νερου.

Ψαχνω εδω και λιγο καιρο να βρω και να αγορασω ενα οσο το δυνατον μεγαλυτερο ενυδρειο με διαστασεις ομως τετοιες που να το κανουνε ικανο να χωραει στο χωρο για τον οποιο προοριζεται .Ψαχνοντας (online) λοιπον,παρατηρησα οτι ενυδρεια με τις ιδιες διαστασεις διαφερουν στη χωρητικοτητα νερου και μαλιστα σε μια περιπτωση ενυδρειο με μικροτερες διαστασεις ειχε μεγαλυτερη χωρητικοτητα.Μπορειτε να μου εξηγησετε τι συμβαινει?

Συγγνωμη αν η απορια μου ειναι κουτη.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ ΜΗΚΟΣ Χ ΠΛΑΤΟΣ Χ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 1000

ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΕΓΙΝΕ :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετράνε τις διαστάσεις όλου του ενυδρείου απο την βάση μέχρι το καπάκι γι' αυτό και δεν καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογίζεις ότι η στάθμη του νερού υπολείπεται από τα ανώατα όρια της κατασκευής. Σε κάποια μοντέλα προκατασκευασμένων ενυδρείων, υπάρχει μία ενδεικτική γραμμή, που καθορίζει το ανώτατο επιτρεπτό σημείο της στάθμης του νερού.

Έτσι λοιπόν η διαφορά που μπορεί να προκύπτει, αναφέρεται στο όγκο νερού που μπορεί να δεχθεί η συγκεκριμένη κατασκευή, ενώ σε άλλη περίπτωση, αναφέρεται ο συνολικός όγκος της γυάλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα πρεπει να υπολογίζεις ότι η στάθμη του νερού υπολείπεται από τα ανώατα όρια της κατασκευής. Σε κάποια μοντέλα προκατασκευασμένων ενυδρείων, υπάρχει μία ενδεικτική γραμμή, που καθορίζει το ανώτατο επιτρεπτό σημείο της στάθμης του νερού.

Έτσι λοιπόν η διαφορά που μπορεί να προκύπτει, αναφέρεται στο όγκο νερού που μπορεί να δεχθεί η συγκεκριμένη κατασκευή, ενώ σε άλλη περίπτωση, αναφέρεται ο συνολικός όγκος της γυάλας.

επειδη εχω ενα θεματακι με τα μαθηματικα εγω που το ενυδρειο μου ειναι 50χ25χ30(υψος χωρις το καπακι ) ποσα λιτρα ειναι?"μπορει καποιος να μου το υπολογισει σας παρακαλω??

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτεις ενυδρείο 37,5 λίτρων μικτό.

Που σημαίνει ότι αν βάλεις υπόστρωμα για φυτά, άμμο, χαλίκι, ή οτιδήποτε άλλο τα λίτρα καθαρά σε νερό θα μειωθούν κι άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...