Jump to content

Lido και δίσκος


DIMITRIS K.

Recommended Posts

Έχω τρελάνει τις άλλες κατηγορίες στις ερωτήσεις και είπα να κάνω άλλη μία και σ' αυτή!! :thumbup: Περνώντας πρίν απο ένα μήνα απο κάποιο pet shop, είδα ένα ενυδρείο στη βιτρίνα με 3 δίσκους μεγάλους. Αφού κάθισα να το χαζέψω, παρατήρησα άλλον ένα, μικρότερο απο τους άλλους χωμένο ανάμεσα στα φυτά του ενυδρείου. Αφού τον παρατήρησα καλύτερα, ήταν φανερό ότι τον είχαν πλακώσει στο ξύλο οι μεγάλοι της παρέας, αφού είχε σημάδια, κομμένα πτερύγια, ήταν αδύνατος και σε άθλια κατάσταση γενικά. Έτσι τον λυπήθηκα και τον αγόρασα πιό για να τον σώσω (εξοργίζομαι όταν καταντάει ένα τόσο αρχοντικό ψάρι έτσι :thumbup: ). Αφού τον είχα καραντίνα σε ένα 30λιτρο που είχα θαμμένο κάπου, και τον πλάκωσα στα φάρμακα και στις βιταμίνες, όταν πήρε τα πάνω του, τον έβαλα στο ενυδρείο μου, το lido 120. Ξέρω ότι τα λίτρα είναι λίγα για τέτοια ψάρια, δεν μπορώ όμως να αλλάξω ενυδρείο, λόγω χώρου, αλλά ούτε και να τον αποχωριστώ!! :thumbup::D

Δεδομένου ότι απο το ενυδρείο έχει αφαιρεθεί το εσωτερικό φίλτρο, άρα έχει αυξηθεί ο ωφέλιμος χώρος, και λειτουργεί στη θέση του ένα Serafil εξωτερικό, με τύρφη εννοείται για να είναι μαλακό το νερό, εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πόσα ψάρια έχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο σου Δημητρη για αυτο που εκανες..!!κρατα καλες και σταθερες συνθηκες νερου...

ά..τι αλλο εχεις μεσα στο ενυδριο σου..(ψαρια,φυτα) ???σε αυτες τις συνθηκες που δεν θελεις να το "αποχωριστεις",,μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα για θεμα χώρου απλα λιγα νουφαρα ή φυτα που επιπλεουν!

Γενικα ειναι "κοπαδοψαρο"4+ θα ηθελε και κανα συντροφο..αλλα πασχεις απο λιτρα!!

Αργα ή γρηγορα θα πρεπει να τον αποχωριστεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο σου Δημητρη για αυτο που εκανες..!!κρατα καλες και σταθερες συνθηκες νερου...

ά..τι αλλο εχεις μεσα στο ενυδριο σου..(ψαρια,φυτα) ???σε αυτες τις συνθηκες που δεν θελεις να το "αποχωριστεις",,μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα για θεμα χώρου απλα λιγα νουφαρα ή φυτα που επιπλεουν!

Γενικα ειναι "κοπαδοψαρο"4+ θα ηθελε και κανα συντροφο..αλλα πασχεις απο λιτρα!!

Αργα ή γρηγορα θα πρεπει να τον αποχωριστεις... :D

Ευχαριστώ!! Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το κάνω!! :buttrock:

Φυτά δεν έχω πολλά!! Μιά ανούμπια, ένα crypto και αρκετά κούτσουρα!! Γενικά για δίσκο οι συνθήκες είναι πολύ καλές. Για λίτρα το γνωρίζω...σε κανα χρόνο σκεφτόμουν να πάω σε trigon 180, μιάς και με παίρνει οριακά!! Τελικά σταμάτησα να το σκέφτομαι και το θεωρώ σίγουρο πλέον!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...