Jump to content

Βοήθεια!!!!!!


mahites9

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα 60άρι με πάφερ και κούλι το οποίο έχει αρκετά φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες και κάποια άλλα).Το ενυδρείο ήταν παλιό αχρησιμοποίητο για περισσότερο από ένα χρόνο και εδώ και 4-5 μήνες το έστησα ξανά.το θέμα είναι ότι λόγω αμέλειας δεν άλλαξα λάμπα και άφησα την ίδια η οποία δουλεέυι ακόμη και σήμερα.

Τα περισσότερα φυτά η αλήθεια είναι ότι δεν τα βλέπω και πολύ υγειή (ψιλοκίτρινα φύλα, σπάνε εύκολα κτλ κτλ).Στην αρχή σκέφτηκα μήπως ήταν θέμα στρωσίματος (χρησιμοποίησα τεχνητ΄'η μέθοδο με αμπούλες κτλ) αλλά το φαινόμενο παραμένει (επαναλαμβάνω όχι πάντως σε υπερβολικό βαθμό).Λίπασμα βάζω κανονικά και σκέφτηκα μήπως είναι θέμα φωτισμού.

Το φως είναι ανοικτό με αυτόματο διακόπτη γύρω στις 8-9 ώρες την ημέρα.Η λάμπα είναι Phillips TLD 15W/54 (αυτό γράφει τουλάχιστον)

ρωτάω λοιπόν,μήπως πρέπει να την αλλάξω ή από τη στιγμή που δουλεύει ακόμη είναι οκ???επαρκεί για τα λίτρα μου????πόσα watt χρειάζονται????

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε!!!

καταρχην,περα απο το λιπασμα(υγρο?)βαζεις σιδηρο?εχεις δοκιμασει να προσθεσεις co2?8-9 ωρες πιστευω ειναι καλα,αν η λαμπα ειναι σε καλη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

δε βάζω τίποτα άλλο...πρέπει????

τα συγκεκριμένα watt για τα λίτρα μου είναι οκ????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

giati den apantaei kaneis?????

Link to comment
Share on other sites

ισως να τα εχει φτυσει λιγο η λαμπα..ποσο καισρο εχει δουλεψει?..γιατι δεν δοκιμαζεις να την αλλαξεις και αμα βαλεις και εναν ανακλαστηρα νομιζω οτι θα εισαι ενταξει..

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα λειτουργούσε για ένα χρόνο, το ενυδρείο ξεστήθηκε και η λάμπα έμεινε μέσα στο άδειο ενυδρείο για άλλον 1 χρόνο και τώρα λειτουργεί σοτ καινούριο ενυδρείο για μισό χρόνο.σύνολο 2,5 χ΄ρονια περίπου.....

λες να την αλλάξω εε????όταν λες ανακλαστήρα τι ακριβώς εννοείς????

το βασικό μου ερώτημα ειναι αν τα watt επαρκούν για τα λίτρα και τα φυτά μου ή αν χρειάζομαι περισότερα

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει ολοκληρη κατηγορια ριξε μια ματια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=55

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η λάμπα χρήζει άμεσης αλλαγής.

Από εκεί και πέρα αργότερα, καλό θα έκανε η (με κάποιο τρόπο) προσθήκη άλλης μίας.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...