Jump to content

Ένταση φωτός στις Αφρικάνες


Recommended Posts

Απορίες και πάλι :wub: ...

Το Juwel Rio 240 που έχω, "φοράει" δύο Τ5 54Watt έκαστη. Μια Daylight και μια "θερμότερη". Μήπως το φώς και των δύο είναι πολύ δυνατό; Διαβάζω ότι τα Mbuna θέλουν λιγότερο σε ένταση φως. Αν ναι, πως μπορώ να το μειώσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου (παλαιότερα, τώρα το έχω κάνει κοινωνικό) είχα αφήσει μόνο τη μία λάμπα.

Από τότε μειώθηκε σημαντικά η επιθετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ανακλαστηρες βγαλ'τους. Στα Rio δεν μπορει να λειτουργησει το φωτιστικο μονο με την μια λαμπα, τουλαχιστον ετσι ειναι στο δικο μου αλλα ειναι με Τ8. Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με τις 2 Τ5, τρεχει ετσι ενας φιλος το 180 που εχει χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο σε ένταση φως ειναι προτιμοτερο , εγω εχω βαλει μια λαμπα χωρις ανακλαστηρες , αυτες με το ροζ χρωμα ειναι καλητερα , βοηθανε και τα φυτα , αν εχεις .

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να δώ αν δουλεύει με μια λάμπα, αν και ο συνδιασμός ροζ-daylight φαίνεται ωραίος. Ίσως είναι καλύτερα να ψάξω για κάποιο dimmer. Αυτό θα μου έλυνε τα χέρια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα ειναι καλητερα ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

dimmer δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις

τις λαμπες τις αναβει το ballast και μονο μεσω αυτου μπορεις να πειραξεις την φωτεινοτητα τους

με αλλα λογια πρεπει να ανοιξεις το καπακι που ειναι πιασμενες οι λαμπες για να βαλεις αλλο ballast ηλεκτρονικο dimmable σαν και αυτο παρακατω

DSC00089Medium.jpg

DSC00090Medium.jpg

DSC00091Medium.jpg

εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω σε κιχλιδες και σκεφτομαι να βγαλω τους ανακλαστηρες και να βαλω στην θεση της μιας ροζ (που εχει πισω) μια ακτινικη λαμπα

Θα δοκιμάσω να δώ αν δουλεύει με μια λάμπα, αν και ο συνδιασμός ροζ-daylight φαίνεται ωραίος. Ίσως είναι καλύτερα να ψάξω για κάποιο dimmer. Αυτό θα μου έλυνε τα χέρια :D

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Οκ, από που αγοράζω το ballast αυτό;

Αφού το πάρω, τί είδους διακόπτη-dimmer συνδέω;

Τέλος, τί είναι η "ακτινική" λάμπα; :excl:

τελικά δεν ξέρω τίποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

εαν θες να αγορασεις θα πας σε καταστημα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου, κοστιζει περιπου 45€

(εγω το πηρα απο τα καταστηματα ΚΑΥΚΑΣ) να σου ξαναπω οτι πρεπει με καποιο τροπο να ανοιξεις το κουτι που συνδεονται οι λαμπες σου για να κανεις την αντικατασταση του

το συγκεκριμενο ballast ρυθμιζεται με ταση 0-10V (θες τροφοδοτικο 10V με ποτενσιομετρο για να το ρυθμισεις στην ενταση φωτισμου που θες), υπαρχει και αλλος τυπος dimmable ballast που ελεγχεται με διακοπτη, αναλογα ποση ωρα τον κρατας πατημενο δυναμωνει η ελατωνει την ενταση φωτισμου (ζητησε περισοτερες πληροφοριες στο καταστημα που θα πας)

εγω το πηρα πριν παρω το ενυδρειο και το σκεφτομαι εαν αξιζει να ρισκαρω να ανοιξω το κουτι (δεν εχει βιδες ειναι κολημενο και μπορει να σπασει)

οι ακτινικη λαμπα ειναι ειδικη λαμπα που βαζουν στα αλμυρα ενυδρεια για τα κοραλια τους, εχει μπλε φωτισμο και ειναι αισθητα μικροτερης εντασης (ας ειναι ιδιας ισχυς)

την θελω για 3 λογους

1) εχει χαμηλοτερο φωτισμο

2) βγαζει μπλε χρωμα και μου αρεσει το ενυδρειο να εχει μπλε αποχρωση

3) εχω περισευμα μια δωροεπιταγη απο ενα ενυδρειο που ειχα παρει και εαν δεν την χρησιμοποιησω θα την χασω

Οκ, από που αγοράζω το ballast αυτό;

Αφού το πάρω, τί είδους διακόπτη-dimmer συνδέω;

Τέλος, τί είναι η "ακτινική" λάμπα; :excl:

τελικά δεν ξέρω τίποτα... :D

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

οι ακτινικη λαμπα ειναι ειδικη λαμπα που βαζουν στα αλμυρα ενυδρεια για τα κοραλια τους, εχει μπλε φωτισμο και ειναι αισθητα μικροτερης εντασης (ας ειναι ιδιας ισχυς)

την θελω για 3 λογους

1) εχει χαμηλοτερο φωτισμο

2) βγαζει μπλε χρωμα και μου αρεσει το ενυδρειο να εχει μπλε αποχρωση

3) εχω περισευμα μια δωροεπιταγη απο ενα ενυδρειο που ειχα παρει και εαν δεν την χρησιμοποιησω θα την χασω

Άρα θα βάλεις μια ακτινική στη θέση της "Θερμής" και θα αφήσεις την Daylight στη θέση της, αν κατάλαβα καλά.

Μου ακούγεται ωραίο :D

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα βάλεις μια ακτινική στη θέση της "Θερμής" και θα αφήσεις την Daylight στη θέση της, αν κατάλαβα καλά.

Μου ακούγεται ωραίο :D

Αν μπεί ακτινική......με την άλγη που θα εμφανιστεί.....τί θα κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεί ακτινική......με την άλγη που θα εμφανιστεί.....τί θα κάνεις??

Μμμμ :D , αυτό σίγουρα δεν το σέφτικα...

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ αυτο που λεω

θα εχει περισοτερη αλγη απο τις λαμπες που εχει ηδη τωρα; δυσκολο μου φαινεται αλλα θελω να ακουσω την γνωση σου πανω σε αυτο

ηδη μετα απο εναμιση μηνα που εβαλα δοκιμαστικα πετρες μεσα αυτες εχουν γεμισει με αλγες, ειναι καφε

Αν μπεί ακτινική......με την άλγη που θα εμφανιστεί.....τί θα κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ αυτο που λεω

θα εχει περισοτερη αλγη απο τις λαμπες που εχει ηδη τωρα; δυσκολο μου φαινεται αλλα θελω να ακουσω την γνωση σου πανω σε αυτο

ηδη μετα απο εναμιση μηνα που εβαλα δοκιμαστικα πετρες μεσα αυτες εχουν γεμισει με αλγες, ειναι καφε

Δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Έχω έμμεση εμπερία απο γνωστούς, φίλους και ξεφύλισμα φορουμς ξέρω ότι η λάμπες μπλε χρώματος ευννοούν την έξαρση άλγης. Δεν γνωρίζω επίσης πως εξηγείται αυτο επιστημονικά.

Αν σκεφτούμε πρακτικά όμως, στα θαλασσινά (κατά βάση στα reef) που οι ακτινικές είναι στον... "βασικό εξοπλισμό" θα είχαν όλοι οι συνχομπύστες σοβαρότατο πρόβλημα με την άλγη αν δεν εμπλούτιζαν το νερό με "ζουμιά" αποκλειστικά και μόνο για την καταπολέμηση της. Δεν είναι τυχαίο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

ελπιζα οτι ειχες εμπειρια να μας πεις και εμας

οπως και να εχει σε λιγο καιρο θα μπορω να πω εαν εχει κατι το ιδιαιτερο η ακτινικη λαμπα

Link to comment
Share on other sites

ελπιζα οτι ειχες εμπειρια να μας πεις και εμας

οπως και να εχει σε λιγο καιρο θα μπορω να πω εαν εχει κατι το ιδιαιτερο η ακτινικη λαμπα

Καλό αυτό.

Κράτα μας ενήμερους για να δούμε διαφορές.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...