Jump to content

Νεο μέλος


Recommended Posts

Aaa ξεχασα και ο ενας ξυφοφορος εχει ασπρα στιγματα στην ουρα...

Τα προλαβενω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρκετα κεραμικα μεσα σε καλσον απο πανω ενα master filter (σαν λεπτο σφουγγαρι ειναι) και πανω απο ολα αυτα ενα μπλε σφουγγαρι....

Γαιτι? μηπως λειπει κατι...

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο ειναι το μαμισιο και το ενυδρει το πηρα απο το carfure (100x30x45) 120litra

Θα παρω τεστ το απογευμα και αυριο το πρωι θα σας πω... τι να ζητησω, για τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να παρω και ειχε για αμμωνια ενα κουτι με 130 τεστ 24 ευρω

για ph ενα κουτι με ... τεστ 20

Και μου λεει οτι περιμενει αλλα (της ειπα για 5 σε 1).... και μου λεει να κανω αλλαγη νερου 30% και να περιμενω 2 μερες μηπως εχω ick????

Επρεπε να παρω ολα αυτα για 42 ευρω?

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

να πάρεις ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ...........ειναι πιο αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μου εδειξε ηταν υγρα αλλα τι να παρω?

Υγρα τεστ για ολα και να μου βγει κανα 80ευρω?

Το 5 σε 1 =20ευρω ειναι για μια φορα?

Και αν ναι καθε φορα που θα πρεπει να κανω μετρεισεις θα δεινω 20....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το φίλτρο σου δεν έχει ακόμα τη βιολογία που πρέπει (δεν έχεις και τα κατάλληλα υλικά μέσα), επίσης ο κυκλοφορικής που έχει μέσα πρέπει να άλλαχτη με μεγαλύτερο. Συχνές αλλαγές νερού πάντως θα βοηθήσουν αλλά τα περισσότερα ψαριά που έχεις θα __+__ . Καλά θα είναι να τα πας πίσω (αν τα δεχτούνε στη κατάσταση που είναι) και να στρώσεις από την αρχή το ενυδρείο σου σωστά με πολύ διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το φίλτρο σου δεν έχει ακόμα τη βιολογία που πρέπει (δεν έχεις και τα κατάλληλα υλικά μέσα), επίσης ο κυκλοφορικής που έχει μέσα πρέπει να άλλαχτη με μεγαλύτερο. Συχνές αλλαγές νερού πάντως θα βοηθήσουν αλλά τα περισσότερα ψαριά που έχεις θα __+__ . Καλά θα είναι να τα πας πίσω (αν τα δεχτούνε στη κατάσταση που είναι) και να στρώσεις από την αρχή το ενυδρείο σου σωστά με πολύ διάβασμα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :D .............για τον λόγο αυτό του έκανα τις ερωτήσεις περί ποσότητας και ποιότητας των υλικών που έχει μέσα, αλλά απάντηση δεν υπήρξε

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρα στιγματα στον ξιφοφορο τελικα τι ειναι?

Καποιος ειδικος?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, διαβαζω τα παντα εδω μεσα σα σφουγγαρι τα ρουφαω αλλα θα περιμενω να δω πως θα πανε και αν δεν πανε καλα θα ξεκινησω παλι απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να ακολουθείς αυτό που σου είπα χτες είναι δική σου επιλογή. Πρώτα βελτίωσε τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών σου (πχ έχεις πολλά ασύμβατα μεταξύ τους ψαριά που χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες το καθένα κάτι που δημιουργεί στρες, έχεις πολλά ψαριά για τα λίτρα σου που δημιουργεί ακατάλληλες συνθήκες νερού). Θα έχεις απώλειες αν ακολουθήσεις κάτι άλλο.

Βασικό είναι πρώτα να κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες για κατάλληλο νεράκι και περιβάλλον για τα ψαριά μας, με αυτό τον τρόπο κάνουμε πρόληψη και δεν χρειάζεται μετά να κάνουμε και πολλά πράγματα, τα περισσότερα έρχονται μονά τους. Να ξέρεις τα φάρμακα αν είναι αυτό που ζητάς όταν λες

<<Κάποιος ειδικός?>>
είναι η τελευταία λύση που πρέπει αν έχουμε στο μυαλό μας και περισσότερες φορές κάνουν κακό παρά καλό.

Στη περίπτωση σου νομίζω δεν σώζετε με ένα φάρμακο αλλά αφού το θέλεις έτσι πήγε στο http://www.sera.de/index.php?id=701&L=14 δες στο <<Ένα υγιές ενυδρείο - από την πρόληψη στη θεραπεία>> αν κάποια από τις φωτογραφίες μοιάζει με την δική σου δώσε το κατάλληλο φάρμακο. Διάβασε ολόκληρη τη σελίδα της Sera θα σου κάνει καλό. Προσπάθησε και προς θεού μην βάζεις αλλά ψαριά για τουλάχιστον 3 μήνες ή μέχρι να έχεις την εμπειρία και τις ικανότητες να τα συντηρείς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ οσους εχουν απαντηση μεχρι τωρα και οσους θα απαντησουν μελλοντικα.

Ειδικα τον teodkats που ασχολητε λιγο παραπανω....

Ειμαστε και κοντα μπορη μια μερα να βρεθουμε...

Μολις τωρα βρηκα τεστ (βεβαια οχι αυτο που ηθελα της sera to 5 in 1) αλλα της eSHa to aqua quick tets 5 in 1.

Εχει για οξυτητα, σκληροτητα, ολικη σκληροτητα, νιτρωδη, νιτρικα.

Το εχει δοκιμασει κανεις? να μου αν ειναι αξιοπηστο...

Και απο τιμη τα 25 17ευρω.

Αυριο το πρωι θα κανω τις μετρησεις και θα σας πω... τωρα ειμαι στη δουλεια.

Φιλικα Ακριβος

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα αλλα δεν κατεληξα σε ασθενεια... παντως ick δεν ειναι.

Μαλλον ειναι (λευκες κυλιδες) στο πρωτο σταδιο γιατι ειναι μονο στα ακρα, και πως εξηγιτε οτι εχει νοσησει μονο το ενα ξιφο...?

Τα αλλα 2 σκαλαρια που μικρενουν να ακρα τους αν και σταματησε σε ενα σημιο.. δεν μπορεσα να το συνδιασω με καποια ασθενεια...?

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα αλλα δεν κατεληξα σε ασθενεια... παντως ick δεν ειναι.

Μαλλον ειναι (λευκες κυλιδες) στο πρωτο σταδιο γιατι ειναι μονο στα ακρα, και πως εξηγιτε οτι εχει νοσησει μονο το ενα ξιφο...?

Τα αλλα 2 σκαλαρια που μικρενουν να ακρα τους αν και σταματησε σε ενα σημιο.. δεν μπορεσα να το συνδιασω με καποια ασθενεια...?

Τι να κανω?

Πρέπει να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία για να σε βοηθήσουμε και να πεις τις τιμές του νερού σου. Ποτέ έκανες τελευταία φορά αλλαγή νερού, και πως την έκανες; Τα stick δεν κάνουν ακριβείς μετρήσεις και είναι ευαίσθητα στον αέρα γι’ αυτό όταν βγάζεις ένα για μέτρηση να κλείνεις αμέσως το κουτάκι καλά (είναι καλυτέρα όμως από να μην κανείς καθόλου μετρήσεις). Ποιο είναι το e-mail σου για να στείλω υλικό για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

akribosdouk@yahoo.gr

θα προσπαθησω να βγαλω καλητερες φωτο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε μετρησεις...

Νο3 50-250

Νο2 >7

ΡΗ 6,8

ΚΗ 3

Λογικα το Νο3 ειναι τεραστιο.... πεζει ρολο που τους εβαλα να φανε πριν μιση ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αααα ξεχασα ευχαριστω για το μαιλ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε μετρησεις...

Νο3 50-250

Νο2 >7

ΡΗ 6,8

ΚΗ 3

Λογικα το Νο3 ειναι τεραστιο.... πεζει ρολο που τους εβαλα να φανε πριν μιση ωρα?

μετρας σωστα..??μηπως μετρας με στικς..??ρωταω γιατι εκτος του οτι βλεπω ''περιεργα''πραγματα,μεγαλες αποκλισεις...βλεπω να εχεις και νιτρωδη..!!!!!

ειναι σιγουρα στρωμενο καλα το ενυδρειο σου,η τα τεστ που εχεις σου δειχνουν οτι να'ναι..??

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου..?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις ποιο πισω το ενυδριο τρεχει απο 1 Απριλιου και κανω αλλαγες καθε πρωτη του μηνα. Τα τεστ ειναι οντως στικς γραφω ποιο πανω και τη μαρκα. Ειναι το πρωτο μου τεστ και το εκανα δυο φορες για σιγουρια. Τα νο3 αν λες για αποκλυση... ειχε δυο κουτακια στο τεστ τα τεριαξα και το ενα ηταν κατω 50 και το πανω 250...? και εγω δεν καταλαβα αλλα απο οτι ελεγε το τεστ επρεπε να ειμαι στο 100 με 25. σωστα? Τα υπολοιπα ειναι μεσα στα ορια αν δεεν κανω λαθος...

Για πες να μαθενω τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

οκ.λοιπον,να προμηθευθεις υγρα επωνυμα τεστ για αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα...

μερικες απο τις πιο αξιοπιστες μαρκες ειναι αυτα της api και της salifert.

ιδιαιτερα στα νιτρικα θα μεινεις εκπληκτος οταν δεις τι πραγματικα εχεις....!!

στα αλλα 2 ρτεστ ας ελπισουμε οτι θα σου δειξουνε σιγουρα 0.

καλη συνεχεια φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Ποια νουμερα σου φενονται παραξενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...