Jump to content

Περίεργος χαρακτήρας Pleco...???


stormtrooper

Recommended Posts

Τον Φεβρούριο του 2008 πήρα έναν πανέμορφο pleco ο οποίος νόμιζα πως ήταν ο Pseudacanthicus leopardus, L114.

Το κυρίως θέμα με αυτό το ψάρι είναι πως είναι πολύ άγριος και μοναχικός τύπος. Έχει βρει την κρυψώνα του σε μία διακοσμητική καμπάνα και δεν βγαίνει από εκεί σχεδόν ποτέ. Κανονικά θα έπρεπε να γράψω απλά "ΠΟΤΕ" γιατί ποτέ δεν τον έχω δει έξω, αλλά υποθέτω πως πρέπει να τρώει... Επίσης όταν κάποιο άλλο ψάρι κάνει το λάθος να μπει μέσα στην καμπάνα, τότε γίνεται ένας τρελός χαμός και ο πλέκο αρχίζει να το βαράει με την ουρά του μέχρι να βρει την έξοδοα και να βγει. Από αυτή τη διαδικασία έχω χάσει 4-5 γατόψαρα! Επίσης έχει την τάση να σκάβει. Αρκετές φορές τον βλέπω να έχει μετακινήσει σχεδόν όλο το υπόστρωμα κάτω από την καμπάνα και να το πετάει έξω.

Που θέλω να καταλήξω...;

Σήμερα που τον ξαναείδα (επειδή σήκωσα την καμπάνα για να τακτοποιήσω λίγο το χαλίκι του) παρατήρησα πως δεν είναι ίδιος με τις φωτογραφίες αντίστοιχων L114.

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τί είναι και αν η γενικότερη συμπεριφορά του είναι normal?

Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω αντιστοιχούν στον Φεβρουάριο που τον αγόρασα. Πλέον είναι περίπου 2-3cm μεγαλύτερος (και ποιο όμορφος).

Πραγματικά με στεναχωρεί το όλο θέμα γιατί είναι από τα ποιο όμορφά μου ψάρια και δεν το βλέπω καθόλου :D

Επίσης αν αναγνωριστεί από κάποιον (Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim), θα ήθελα αν γνωρίζεται και γενικές πληροφορίες, όπως ας πούμε, διατροφή...

post-6647-1210765098_thumb.jpg

post-6647-1210765120_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι Leporacanthicus Triactis και όχι Pseudacanthicus Leopardus όπως νόμιζες και στον πούλησαν.

Από διατροφή άν και όχι 100% φυτοφάγο δοκίμασε αγγούρι και κολοκύθι και φυσικά δέν λέει όχι σε γαριδούλες κ.α. αντίστοιχα.....

Από συμπεριφορά είναι τυπική όπως την περιέγραψες και άν μπορείς βάλε μία φωτό από το πάνω μέρος του κεφαλιού για να δούμε το φύλο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι Leporacanthicus Triactis και όχι Pseudacanthicus Leopardus όπως νόμιζες και στον πούλησαν.

Από διατροφή άν και όχι 100% φυτοφάγο δοκίμασε αγγούρι και κολοκύθι και φυσικά δέν λέει όχι σε γαριδούλες κ.α. αντίστοιχα.....

Από συμπεριφορά είναι τυπική όπως την περιέγραψες και άν μπορείς βάλε μία φωτό από το πάνω μέρος του κεφαλιού για να δούμε το φύλο.... :D

Υπόσχομαι πως θα προσπαθήσω... Βασικά θα πρέπει να τον ανησυχίσω και να του βγάλω την καμπάνα ώστε να τον εκθέσω ώστε να βγει η φώτο. Πάντως είναι υπέροχο ψάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ψαρι αλλα πολυ οστρακο στο χαλικι...

Έχουμε μιλήσει για αυτό και θα το αλλάξει σύντομα.... :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...