Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Η ανεμώνη πεθαίνει;;;


Μπέσυ

Recommended Posts

ΚΑλησπέρα...

είμαι νέα στο reef... Πριν δύο βράδια η ανεμώνη μου εγκλωβίστηκε ανάμεσα στο προφίλτρο (την εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου) και έναν κυκλοφορητή ευθείας βολής. Τα έκλεισα όλα αμέσως αλλά έμεινε κολλημένη με τον κυκλοφορητή ως την άλλή μέρα το πρωί (εκτός λειτουργίας) οπότε την ξεκολήσαμε μάλλον άγρια από ότι διάβασα εκ των υστέρων.

Την παρακολουθώ συνέχεια. Έχει μαζέψει και έχει βγάλει κάτι πράγματα... (ελπίζω από τη φωτο να βγάζετε άκρη). Τι κάνω;;; Τη βγάζω άμεσα ή περιμένω;;;

Τι να προσέξω στο ενυδρείο (αύξηση αμμωνίας) και για πόσο καιρό από σήμερα;;; ΠΩς το αντιμετωπίζω; Αλλαγές νερού;

Τα κοράλλια μου δεν έχουν δείξει κάτι. (για το ενυδρείο μου έχω γράψει κάποια πραγματάκια στην ενότητα γενικά περί θαλασσινού)

post-7571-1210879729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να συνέλθει.Παρακολούθησε την άν και δέν νομίζω να την βγάλει.... :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι περασε αυτην την ταλαιπωρια δεν ειναι και το καλυτερο σημαδι. Μπορεις ομως να δοκιμασεις τα παρακατω:

Βαλε ενα γαντι και προσεκτικα τοποθετησε την καπου (Σ ενα βραχο μακρια απο πολλη ροη) που να της δωσεις μια ευκαιρια να βεντουζωσει. Μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να κολησει πανω στον βραχο. Δες αν το στομα της ειναι χαλαρο και ανοιχτο και αν τα χρωματα της ειναι ξεθωριασμενα. Αν ναι και παραληλα αρχιζει να λιωνει (σαν παγωτο) και να μυριζει ασχημα, τοτε αφαιρεσε την αμεσως απο το ενυδριο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :D

ΤΗν μετακίνησή της την είχα δοκιμάσει εχτές, αλλά έφυγε από εκεί που την άφησα, ξαναέφτασε κοντά στο φίλτρο, μάζεψε περισσότερο και έμεινε εκεί, βγάζοντας από το σώμα της κάτι κομμάτια σαν κουκούλι κάμπιας.

Τώρα την ξαναμετακίνησα όπως είπες, τρυφερά, τα χρώματά της φαντάζομαι θα τα έλεγα ζωντανά, αλλά τα πλοκάμια της είναι πάρα πολύ μαζεμένα και σε ορισμένα σημεία φαίνεται ξεφτισμένη. Δε μου φαίνεται ωστόσο να μυρίζει άσχημα.

Φοβάμαι αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. Πόσο να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο το κανει μονο μια φορα την ημερα,δεν χρειαζεται να ανησυχεις,ειναι φυσιολογικο.

αν το κανει απο 2 και πανω τοτε υπαρχει προβλημα.

αν παλι αυτο γινεται εδω και 2,3 μερες το πολυ,δοκιμασε να κανεις αλλαγη νερου,ταισε την και τσεκαρε τη θερμοκρασια να ειναι κατω απο 28.

αν ομως αυτο γινεται πανω απο μια εβδομαδα δεν υπαρχει γυρισμος δυστυχως και το χειροτερο ειναι οτι αν αρχισει να πεθαινει μεσα στο ενυδρειο θα χαθουν ολα!!!!!!

γενικα μια ανεμωνη που απλα εχει χασει το χρωμα της με καλες συνθηκες και πολυ φαγητο τη σκαπουλαρει.

αυτη ομως που κανει αυτο που βλεπω στη φωτο πανω απο 2 φορες την ημερα,τις περισσοτερες φορες

δυστυχως πεθαινει!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...