Jump to content

Νεος στο αλμυρό 200lt


mbarb

Recommended Posts

για να μη μπερδεύεσαι ..

εγώ έγραψα ένα μήνυμα .. ότι το φόρουμ έγινε chat με τους ρυθμούς σας

αλλά μετά το θεώρησα ανούσιο και το έσβησα ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδωσες ομως την ιδεα και μετα μπηκα στο chat room και μιλησα με τον

mbarb με την ησυχια μας....

ΜΠΡΑΒΟ δινεις λυσεις γενικα μου φενεται

οχι μονο για ενυδρεια....

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η χωριτικότητα του ενυδρείου σου και τι ποσότητα ζωντανών βιολογικών υλικών διαθέτεις?

Skimmer υπάρχει? Κυκλοφορία?

Διαβάζοντας τις απαντήσεις, που προτίμησες να δώσεις στους υπόλοιπους της παρέας μας, σου προτείνω και εγώ να αυξήσεις λίγο την ποσότητα του βράχου, ώστε να φτάσεις στα 20 κιλά.

Περιμένω απάντηση για την ποσότητα και το ύψος της άμμου καθώς και για την κυκλοφορία του νερού, η οποία είναι το βασικότερο σημείο για τη λειτουργία ενός φυσικού συστήματος.

Από τη στιγμή που έχεις εξασφαλίσει τη σωστή τοποθέτηση του βράχου, που απ' ότι βλέω είναι καλή, και τη σωστή κυκλοφορία νερού σε, κατά το δυνατόν, όλες τις επιφάνειες του βράχου, τότε το τεχνητό βιολογικό φίλτρο δεν έχει καμία σημασία. Αντίθετα είναι επιζήμιο για τα ζωντανά βιολογικά υλικά, αφού εργάζεται ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις απαντήσεις, που προτίμησες να δώσεις στους υπόλοιπους της παρέας μας

Νίκο,

Απάντησα και σε εσένα για τα υλικά που έχω στο ενυδρείο (τέταρτο post) και δεν αποδέχομαι την έκφραση σου "που προτίμησες να δώσεις στους υπόλοιπους της παρέας μας"

Τα παρακάτω στοιχεία δεν τα γνώριζα την ώρα που σου απάντησα και για αυτό δεν πήρες απάντηση για την κυκλοφορία του νερού σε l/h. που μου ζήτησες.

Αναγνωρίζω οτι το Α και το Ω είναι η κυκλοφορία.

Η κυκλοφορία του νερού λοιπόν χρησιμοποιώντας τα 2 εξωτερικά φίλτρα FLUVAL που έχω, έχει ως εξής

Το Fluval 205 λέει οτι κάνει 680 l/h ενώ το 405 κάνει 1300 l/h.

Η άμμος που έχω βάλει (μόνο ζωντανή) είναι 20 κιλά

Το ύψος της είναι στους 7πόντους σε ορισμένα σημεία και σε άλλα φτάνει και τους 10

όπως θα δεις και στις φώτο έχω βάλει και 2 Coralia 4 τα οποία "κοιτάνε" διαγώνια τους βράχους για να υπάρχει ροή.

Εχτες αφαίρεσα ολο το μακαρόνι απο τα φίλτρα και δεν πρόκειτε να ρίξω βακτηρίδια θέλω να αφήσω το σύστημα μόνο του να ξεκινήσει τον βιολογικό καθαρισμό.

Βρίσκω καταπληκτική την προσέγγιση του αυτόνομου βιολογικου καθαρισμου χωρίς να ρίχνω βακτηρίδια. Οπως επίσης την χρήση της R/O που δεν χρειάζεσαι αντιχλώριο....

Πιστεύεις θα πετύχει..?? διοτι μου είπαν οτι δεν μπορώ να το πετύχω αυτο σε 200λτ ενυδρείο και οτι αυτο μπορεί να συμβεί μόνο σε μεγάλα ενυδρεία και πρέπει να έχω μακαρόνι και να ρίχνω βακτηρίδια.

Εχω παραγγείλει και την Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI η οποία περιλαμβάνει το TDS οπως με ενημέρωαν απο ro-man

Τέλος τα 20 κιλα πιστευεις είναι και το ανώτατο όριο που μπορώ να βάλω..?

Φιλικα

Μανος

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

Mανο,κατα την γνωμη μου μπορεις να πας και σε παραπανω κιλα βραχο.Εγο εχο ενα νανο ρεεφ και εχω 15 κιλα μεσα...Επισης αν δεν εχεις βαλει τους κυκλφορητες αντικριστα να το κανεις(1 δεξια - 1 αριστερα )για να καλυπτεις ολο το ενυδρειο...Εχεις MSN?να μπορεσω να σου στιλω κατι εικονες?

Link to comment
Share on other sites

Mανο,κατα την γνωμη μου μπορεις να πας και σε παραπανω κιλα βραχο.Εγο εχο ενα νανο ρεεφ και εχω 15 κιλα μεσα...Επισης αν δεν εχεις βαλει τους κυκλφορητες αντικριστα να το κανεις(1 δεξια - 1 αριστερα )για να καλυπτεις ολο το ενυδρειο...Εχεις MSN?να μπορεσω να σου στιλω κατι εικονες?

¨εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και αφαίρεσες το μακαρόνι. Τώρα ο βράχος και η άμμος, θα εμπλουτίζονται σταδιακά από μικροοργανισμούς και άλλους μικρούς οργανισμούς, αφού θα βρίσκουν περίσσεια τροφής, ώστε να φτάσουν στο μέγιστο των βιολογικών δυνατοτήτων τους.

Η πληροφορία που σου έδωσαν ότι στα 200 λίτρα απαιτείται τεχνητή βιολογία, είναι εντελώς λάθος, τη στιγμή που πολλά συστήματα με χωρητικότητα κάτω των 50 λίτρων λειτουργούν και αποδίδουν θαυμάσια.

Την κυκλοφορία νερού, την βλέπω αρκετά καλή, αρκεί να προσέξεις ότι αυτή καλύπτει όλες τις επιφάνειες του βράχου, ακόμα και στις εσωτερικές. Καλό είναι οι κυκλοφορητές να μην διασταυρώνονται αλλά να εξασφαλίζουν μια κυκλοτερή κίνηση.

Η ποσότητα των 20 κιλών βράχου είναι η μέγιστη, σύμφωνα με τον εμπειρικό κανόνα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει το φυσικό σύστημα με λιγότερη ή περισσότερη ποσότητα. Καλό είναι να υπάρχουν και ελεύθερες περιοχές για τα ψάρια που κυκλοφορούν.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και αφαίρεσες το μακαρόνι. Τώρα ο βράχος και η άμμος, θα εμπλουτίζονται σταδιακά από μικροοργανισμούς και άλλους μικρούς οργανισμούς, αφού θα βρίσκουν περίσσεια τροφής, ώστε να φτάσουν στο μέγιστο των βιολογικών δυνατοτήτων τους.

Η πληροφορία που σου έδωσαν ότι στα 200 λίτρα απαιτείται τεχνητή βιολογία, είναι εντελώς λάθος, τη στιγμή που πολλά συστήματα με χωρητικότητα κάτω των 50 λίτρων λειτουργούν και αποδίδουν θαυμάσια.

Την κυκλοφορία νερού, την βλέπω αρκετά καλή, αρκεί να προσέξεις ότι αυτή καλύπτει όλες τις επιφάνειες του βράχου, ακόμα και στις εσωτερικές. Καλό είναι οι κυκλοφορητές να μην διασταυρώνονται αλλά να εξασφαλίζουν μια κυκλοτερή κίνηση.

Η ποσότητα των 20 κιλών βράχου είναι η μέγιστη, σύμφωνα με τον εμπειρικό κανόνα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει το φυσικό σύστημα με λιγότερη ή περισσότερη ποσότητα. Καλό είναι να υπάρχουν και ελεύθερες περιοχές για τα ψάρια που κυκλοφορούν.

Καλή συνέχεια

Ποποπο φιλε Νικο δεν ξερεις τι χαρα μου έδωσες.. που μπορει να υλοποιηθεί η βιολογια χωρίς το μακαρονι.!!

σκεφτόμουν να παώ συνολικά στα 24 κιλα βραχο ωστε να το ψηλώσω σε μια πλευρα και να πλησιάσω στην επιφάνια.

Φιλικα

Μανος

Link to comment
Share on other sites

Τον βράχο καλό είναι να μην τον υπολογίζουμε με τα κιλά αλλά με τον όγκο.

Προσπαθούμε να διαλέγουμε κομμάτια να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερα με το μικρότερο βάρος.

Οσο πιο ελαφριά και μεγαλύτερα, σημαίνει ότι μέσα τους είναι πορώδεις και θα αποικίσουν καλύτερα οι μικροοργανισμοί. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστο και αυτό.!

Εχτες όπως είπα εβγαλα το μακαρόνι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αδειάσει το ενυδρείο τόσο νερό όσο και ο όγκος των λίτρων που έχουν τα δύο εξωτερικά φίλτρα.

Εφτιαξα νερο λοιπον εχτες απο βρύση (περιμενω την όσμωση ) αντιχλωριο , αλάτι και έναν κυκλοφορητή και περιμενα μέχρι σημερα για να φύγει η τοξικότητα.

Πριν απο λίγο λοιπον έριξα το νερό στο ενυδρείο και βλέπω το skimmer να γεμίζει το ενυδρείο φυσαλίδες αέρα.

Μιλάμε για πολύ φυσαλίδα.

Ειναι σωστό αυτο ..??

Ετσι πρεπει να κάνει το skimmer..?? να γεμίζει το ενυδρείο αέρα..??

Σας ευχαρίστω

Φιλικα

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι σωστό.

ποιο skimmer έχεις?

πριν την αλλαγή δεν το έκανε?

Link to comment
Share on other sites

αυτό οφείλεται στο αντιχλωριο που χρησιμοποίησες

υπάρχουν άλλα που δεν παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο και είναι καταλληλότερα για θαλασσινό ..

δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα από όσο γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι σωστό.

ποιο skimmer έχεις?

πριν την αλλαγή δεν το έκανε?

Αυτο εχω http://www.boyuaquarium.com/UploadFiles/2007112492621447.jpg

ειναι το BOYU dg-2524.

Οι φυσαλίδες του αέρα εισχωρούν στο ενυδρείο απο τις παροχές του skimmer προς το ενυδρείο. Δηλαδή απο τα μαύρα σφουγγάρια που φαίνονται στην φωτογραφία.

ΦΙλικα

Μάνος

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στο έκανε και πριν την αλλαγή η αίτια είναι αυτό που λέει ο Τάσος. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στο έκανε και πριν την αλλαγή η αίτια είναι αυτό που λέει ο Τάσος. :bowdown:

Λογικό μου ακούγετε......χεεεε οχι δεν το έκανε πριν την αλλαγή.

Και ο σωστός χαρακτηρισμός τωρα που το λέτε ειναι οτι αφρίζει ακριβώς όπως όταν ρίχνουμε νερό με πίεση σε σε δοχείο που έχουμε βάλει αντιχλώριο.

Οποτε αυτό πρέπει να είναι.

Χρησιμοποιώ το Nutrafin Aqua plus

Φιλικα

Μάνος.

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

αυτό οφείλεται στο αντιχλωριο που χρησιμοποίησες

υπάρχουν άλλα που δεν παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο και είναι καταλληλότερα για θαλασσινό ..

δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα από όσο γνωρίζω

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό ήταν.!!!

Σήμερα το πρωί το ενυδρείο είναι τέλειο

Δηλαδή δεν κάνει το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ..?

Φιλικα

Μανος

Link to comment
Share on other sites

Mανο,

ειδα μια φωτο και σου προτινω να βαλεις τον αριστερο κυκλοφοριτη να κατευθινει το νερο προς το τζαμι

για να γινει μια κυκλικη ροη του νερου.

Τον δεξιο ανεβασε τον λιγο ...με σκοπο να χτυπα τον απενατι βραχο...ο αριστερος με την κυκλικη ροη θα χτυπα τον βραχο κατο απο τον δεξιο..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κάνει το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ..?

Θα αναζητήσεις αντιχλώριο που προορίζεται για θαλασσινό νερό. Διάβασε τις οδηγίες στην ετικέτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σήμερα ήρθε η όσμωση.

Και έκανα τις μετρήσεις μου και τις παραθέτω για να μου πειτε τις απόψεις σας.

Νερο Δικτύου

PH 7,7

KH 8

TDS 183

Νερό ("Βρωμικο" Ro-man)

PH 8.4

KH 14

5 λίτρα σε 15λεπτα

Νέρο ("Καθαρό" Ro-man)

PH Μικρότερο απο 7,4

KH 0

5 λιτρα σε 25

TDS 001

Μία απορία που μου έχει δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας νερό απο ρο-μαν και απο την στιγμή που έχει μικρότερο απο 7,4 PH δεν "κουράζουμε" έτσι το ενυδρείο να ανεβάσει το PH στα 8,2 που πρέπει..??

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

το νερό με μηδενικό kh έχει εξαιρετικά ασταθές ph …

αυτό σημαίνει ότι μόλις μπει το αλάτι θα διαμορφωθεί το προβλεπόμενο ph άσχετα με τι τιμή που είχε το νερό πριν

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το νερό με μηδενικό kh έχει εξαιρετικά ασταθές ph …

αυτό σημαίνει ότι μόλις μπει το αλάτι θα διαμορφωθεί το προβλεπόμενο ph άσχετα με τι τιμή που είχε το νερό πριν

:bowdown:

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ....ΤΕΛΕΙΟ...!!!!!

ΤΙ ΧΗΜΕΙΑ >>!!!!!

SalTassos εισαι φοβερος.!!!

Θα πρεπει να ρίχνω μονο το "καθαρο" νερο στο ενυδρείο ή να κάνω κάποια μίξη με βρώμικο νερο..??

Προφανώς το αντιχλώριο τέλος....ετσι..?? οποτε δεν ψαχνω και για αντιχλώρια..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε με σας παρακαλώ και για κάτι ακομα.

Οταν χρησιμοποιήσουμε την RO-Man μετα μπορούμε με ασφάλεια να την αποθηκεύσουμε ή πρέπει να είναι πάντα υπο πίεση και με νερό μεσα στα φίλτρα..?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...